Obranne chlpky

Fórum venované toxicite, jedom, uhryznutiam a ich predchádzaniu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

palo_bj
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 27. Marca 2009, 16:35
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa palo_bj » 20. Júla 2011, 10:12

no a tak presne to neviem mohol to byt tyzden cca.mam taky pocit ze prestalo svrbenie a nastupilo toto no fakt neviem :?

palo_bj
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 27. Marca 2009, 16:35
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa palo_bj » 20. Júla 2011, 12:04

zdravim takze trosku som googlil a nasiel som moznu pricinu mojho problemu.mam s najvecsou pravdepodobnostou ekzem lenze neje az v nejakom obrovskom meritku podla coho som videl fotografie ludi ktory to mali naozaj vazne.tym ze sa mi to zacalo robit po tom kontakte so zvleckou som si myslel ze je to sposobene obrannymi chlpkami ale nieje no takze dufam ze som nasiel pricinu uz mam aj lieky nato cize dufam ze to coskoro zmizne :wink:

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa adi » 29. Júla 2011, 21:52

pluzgieriky su v norme, po case zmiznu. Po chlpkoch to je normalka :)
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 1. Mája 2012, 21:58

pri dnesnom liati vody na substrat t.strimi som dostal peknu sprchu chlpkov na ruku...neprijemna reakcia na to ma donutila kus pohladat po nete...a narazil som okrem ineho na tuto pracu:

Kód: Vybrať všetko

http://digitallibrary.amnh.org/dspace/bitstream/handle/2246/2705//v2/dspace/ingest/pdfSource/nov/N2498.pdf?sequence=1
(po prelistovani par stran spat to vypada ze som objavil ameriku :oops: ) ale taky vycuc...
v obrannych chlpkoch je obsiahnuta kyselina mravcia ktora sposobi prakticky poleptanie koze...presne ako nasa prhlava
mozno by stalo za vyskusanie pri podobnom zasahu ak by niekto skusil oplachnut miesto rozpustenou sodou bikarbonou v teplej vode alebo teplym mliekom...teplo roztvori pory a latky sa zneutralizuju
je to len moja teoria ale neplanujem ju cielene otestovat :D
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 2. Mája 2012, 14:39

Z0oMb3E napísal:pri dnesnom liati vody na substrat t.strimi som dostal peknu sprchu chlpkov na ruku...neprijemna reakcia na to ma donutila kus pohladat po nete...a narazil som okrem ineho na tuto pracu:

Kód: Vybrať všetko

http://digitallibrary.amnh.org/dspace/bitstream/handle/2246/2705//v2/dspace/ingest/pdfSource/nov/N2498.pdf?sequence=1
(po prelistovani par stran spat to vypada ze som objavil ameriku :oops: ) ale taky vycuc...
v obrannych chlpkoch je obsiahnuta kyselina mravcia ktora sposobi prakticky poleptanie koze...presne ako nasa prhlava
mozno by stalo za vyskusanie pri podobnom zasahu ak by niekto skusil oplachnut miesto rozpustenou sodou bikarbonou v teplej vode alebo teplym mliekom...teplo roztvori pory a latky sa zneutralizuju
je to len moja teoria ale neplanujem ju cielene otestovat :D
ja dosť často pri manipulácii zabúdam na obranné chĺpky...aj pri Theraphosách, takže ak budem mať najbližšie problém so svŕbením po chĺpkoch, otestujem to a dám vedieť :-D :-D
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa Sceptic » 4. Mája 2012, 16:50

Z0oMb3E napísal: v obrannych chlpkoch je obsiahnuta kyselina mravcia ktora sposobi prakticky poleptanie koze...presne ako nasa prhlava
Praca je pisana v roku 1972 a nie vsetky informacie obsiahnute v nej su pravdive. V dobovom kontexte je pravda, ze tvorila akysi zaklad a bola v teme obranne chlpky prelomova (stale je citovana vo vedeckych pracach). Aj tuto domienku preto treba brat s vacsou rezervou. Doteraz nebola tato informacia potvrdena.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 4. Mája 2012, 17:52

tak ono domnienka sa zrejme zaklada na fakte ze pritomnost kyseliny bola preukazana u inych druhov zivocichov ktore sa brania obdobnym sposobom (husenice) a nieje nikde napisane ze evolucia si nemohla najst rovnaku cestu aj pri vtackaroch...tak aj tu (ako u inych pracach) plati pravidlo: "kym sa myslienka nevyvrati stale je pravdiva" :D ... povody ciel postu bol vsak skor o eliminacii symptomov ktore obranne chlpky sopobuju
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa Sceptic » 4. Mája 2012, 19:39

Z0oMb3E napísal:povody ciel postu bol vsak skor o eliminacii symptomov ktore obranne chlpky sopobuju
Eliminujeme dezinformaciu :).


Prosim zacituj mi presne original v zneni pasaz, kde je spomenute:


"v obrannych chlpkoch je obsiahnuta kyselina mravcia ktora sposobi prakticky poleptanie koze...presne ako nasa prhlava"

Skus si precitat napr: predposlednu vetu abstraktu tej prace.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 4. Mája 2012, 21:43

oka beriem spat domnienka na zaklade domnienky :) ...
...on the other hand, assumed
without evidence that spider hairs function similarly to the hairs of some
Lepidoptera and were both hollow and associated with glands producing
a chemical irritant.

http://img.lasiodora.sk/image/xl/03b5481 ... 171336.png
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa Sceptic » 4. Mája 2012, 22:30

Nerobme to komplikovanejsie ako to je.

V tvojom prispevku rozoberas T. stirmi a jej obranne chlpky.
Z0oMb3E napísal: v obrannych chlpkoch je obsiahnuta kyselina mravcia ktora sposobi prakticky poleptanie koze...presne ako nasa prhlava
Pricom navrhujes...
Z0oMb3E napísal: mozno by stalo za vyskusanie pri podobnom zasahu ak by niekto skusil oplachnut miesto rozpustenou sodou bikarbonou v teplej vode alebo teplym mliekom...teplo roztvori pory a latky sa zneutralizuju
U hmyze je pritomnost, latok v podobnom mechanizme ako su obranne chlpky mozna. Rozpravame sa vsak o celadi Theraphosiadae. U obrannych chlpkov vtackarov nie je pritomnost ziadnych dodatocnych latok dokazana.

U inych tried zivocichov si to nedovolim hodnotit, nemam v tom prehlad.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
prezil aby ste vy boli svedkovia :)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 11. Decembra 2017, 12:54

V pripade ak ste nepoucitelny ako ja urcite odporucam pri cisteni "vykopavacom" zakupit si a pouzivat nieco taketo http://www.medplus.sk/rukavice/rukavice ... m-100ksbal . V sobotu som cistil ubikacie 2x Thephosa stirmi a 1x Pamphobeteus sp., asi po hodine som zacal pocitovat silny diskomfort hlavne na pravej ruke, ktory trva dodnes a pomalicky ustupuje. Vazeni citatelia dovodom su obranne chlpky a to aj v pripade ak substrat pred vycistenym vysypete a oplachujete uz prazdnu nadobku. Tusim minuly rok som vymienal ubikacie asi 15 vykopavacom a to som skoncil s opuchom ruk a neuveritelnym svrbenim na par dni. Moja objednavka je uz na ceste :lol: .

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Obranne chlpky

Príspevok od užívateľa Sceptic » 5. Februára 2018, 17:34

Tento tyzden v Lidli - https://www.lidl.sk/sk/ponuka.htm?articleId=5640 - latexové rukavice 100 ks, odporucam velkost L.


Napísať odpoveď