Bakterie na chelicerach vtackarov, infekcia u cloveka

Fórum venované toxicite, jedom, uhryznutiam a ich predchádzaniu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Bakterie na chelicerach vtackarov, infekcia u cloveka

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Apríla 2011, 10:04

Výsledky v tabuľke sú prezentáciou práce Daniela Marzohla. Ide o školský výskum prítomnosti baktérii na chelicerách vtáčkarov. Sekundárna infekcia sa často uvádza ako horší faktor možných problémov ako samotné uhryznutie u „neškodných“ druhov. Z tabuľky sú pre nás dôležité Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis a Proteus mirabilis. Kontaktoval som D-Backa (Zoltán Varga), ktorý je chovateľ a zároveň aj lekár a na fóre sa venoval práve toxicite a pridruženým problémom po uhryznutí vtáčkarom. Našu email výmenu som upravil ako rozhovor. Interview je autorizované Z. Vargom.

Obrázok


Sceptic: Zaujímal by ma tvoj pohľad ako lekára či znamená niektorá baktéria potencionálne nebezpečenstvo pri uhryznutí takto "obdareným pavúkom".

Z. Varga: Hlavne Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis a Proteus mirabilis sú schopné vyvolať u ľudí vážne infekcie (aj lokálne pri vstupu do tela, aj v rôznych orgánoch a u ľudí s predisponujúcimi faktormi môžu vyvolať po vstupu do krvi aj infekčnú endokarditídu, čo je veľmi vážny zápal usadený na srdcových chlopniach). Ináč, uvedené baktérie sú normálne prítomné v našich črevách ale tam nespôsobujú problémy. Problémy môžu vzniknúť keď sa dostanú "do vnútra" organizmu.

Sceptic: Čím by si odporúčal dezinfekciu rany po uhryznutí? Stačia bežné odporúčania a teda nemenia sa tým, že sa zistila prítomnosť podobných baktérii?

Z. Varga: Lokálna infekcia v mieste uhryznutia môže vzniknúť teoreticky u každého ale keď to človek nepodcení, väčšinou nepredstavuje vážnejšie nebezpečenstvo. Samozrejme riziko infekcie je tým vyššie, čím viac baktérií sa dostalo do rany. Dôležité je aj to, či má človek zdravý imunitný systém. Bežná dezinfekcia rany by mala stačiť, keď vieme dostať dezinfekčnú látku k baktériám (čiže keď sa kanály spravené chelicerami nezatvoria elasticitou tkaniva).

Sceptic: V akom veľkom rozsahu by muselo prebiehať infikovanie chovateľa aby nastal skutočný problém?

Z. Varga: Vážne problémy môžu nastať keď baktérie vniknú do krvného obehu, ale aj tu zohráva dôležitú úlohu množstvo baktérií a stav imunitného systému človeka (+ prípadné ďalšie predispozičné faktory ako napr. poškodené chlopne v srdci a podobné veci). U 100 percentne zdravého človeka vniknutie malého množstva baktérií do krvi nemusí predstavovať žiadny problém. Problematickejšie je, keď sa dostane do krvi (relatívne) viac baktérií a keď máme v sebe abnormalitu, na ktorú môžu tie baktérie nasadiť (napr. dosť veľa ľudí má prolaps mitrálnej chlopne, a oni by mali dostať antibiotiká aj po extrakcii zuba na prevenciu infekčnej endokarditídy - aj vtedy vniknú do krvi baktérie). Problémom môže byť že väčšina z uvedených baktérií je často dosť odolná voči antibiotikám. Vo všeobecnosti si nemyslím že baktérie na chelicerách predstavujú väčšie riziko.


Napísať odpoveď