Obranne chlpky

Fórum venované toxicite, jedom, uhryznutiam a ich predchádzaniu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
meo
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 13. Júna 2008, 15:14
Bydlisko: NR, BA, ST
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa meo » 12. Augusta 2008, 20:01

Ako som tu pisal, pri manipulacii s terarkom alebo substratom a zacne svrbiet nos. Povedzme, ze by to teda mohla byt ta alergia.

Chcem sa spytat, ci by teda za takychto okolnosti bolo i uhryznutie akymkolvek vtackarom o to horsie? Dakujem

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Augusta 2008, 20:17

meo napísal:Ako som tu pisal, pri manipulacii s terarkom alebo substratom a zacne svrbiet nos. Povedzme, ze by to teda mohla byt ta alergia.

Chcem sa spytat, ci by teda za takychto okolnosti bolo i uhryznutie akymkolvek vtackarom o to horsie? Dakujem
Alergia sa prejaví tým, že sa vyhádžeš, kýchaš neustále, máš červenú tvár. Nie tým že sa svrbí nos, tak si ho poškriab :wink: U alergika je to nesmierne hrozné, tam ak pichnutie včely spôsobí anomálne opuchnutie, uhryznutie vtáčkarom, môže viesť k smrti. Treba dávať pozor čo robíš. Asi sa také ešte nestalo že by zomrel človek na uhryznutie vtáčkarom, ale sú to predsa jedovaté zvieratá..treba mať pred nimi rešpekt. Aj také som počul, že na nemenovanej burze ukazoval obchodník zákazníkovi 5 zv. Pterinochilusa, pavúk sa zľakol vybehol a uhryzol zákazníka. Na záchode zákazník skolaboval a odpadol. A to ešte nebol ani vyfarbený pavúk ! Ludia sme rôzny, niekoho to veľmi zastihne, iný je z toho von za 2 dni. To ti už fakt nepoviem či máš alergiu neni som doktor :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 12. Augusta 2008, 21:54

Razor napísal:
meo napísal:Ako som tu pisal, pri manipulacii s terarkom alebo substratom a zacne svrbiet nos. Povedzme, ze by to teda mohla byt ta alergia.

Chcem sa spytat, ci by teda za takychto okolnosti bolo i uhryznutie akymkolvek vtackarom o to horsie? Dakujem
Alergia sa prejaví tým, že sa vyhádžeš, kýchaš neustále, máš červenú tvár. Nie tým že sa svrbí nos, tak si ho poškriab :wink: U alergika je to nesmierne hrozné, tam ak pichnutie včely spôsobí anomálne opuchnutie, uhryznutie vtáčkarom, môže viesť k smrti. Treba dávať pozor čo robíš. Asi sa také ešte nestalo že by zomrel človek na uhryznutie vtáčkarom, ale sú to predsa jedovaté zvieratá..treba mať pred nimi rešpekt. Aj také som počul, že na nemenovanej burze ukazoval obchodník zákazníkovi 5 zv. Pterinochilusa, pavúk sa zľakol vybehol a uhryzol zákazníka. Na záchode zákazník skolaboval a odpadol. A to ešte nebol ani vyfarbený pavúk ! Ludia sme rôzny, niekoho to veľmi zastihne, iný je z toho von za 2 dni. To ti už fakt nepoviem či máš alergiu neni som doktor :)
Ahoj! Dovol mi aby som ta trosku opravil. Mierna forma alergie sa moze prejavit aj svrbenim nosa. Neskor mozu prichadzat aj dalsie vaznejsie priznaky. Alergia je dynamicka vec, ktora ma svoj prirodzeny vyvoj. Moze sa casom zhorsit alebo aj zlepsit. Existuju rozne formy alergie. Napr. kozna forma alergickej reakcie- cize napr vyrazky alebo respiracna forma- kychanie, atd. Zivotu nebezpecna je anafylakticka reakcia, co je extremne silna forma alergickej reakcie. Napr. ked ma niekto alergiu na vceli jed tak moze po bodnuti vcelou nasledovat anafylakticka reakcia aj so smrtelnym koncom. Dolezita vlastnost alergickej reakcie je to, ze taku reakciu moze vyvolat LEN ten alergen, na ktory mame alergiu. ( Samozrejme mozeme mat alergiu naraz na viac veci ale to je iny pribeh.. :) ) Cize....ked niekto ma alergiu na obranne chlpky, tak priebeh uhryznuti vtackarom moze byt tazsi len v tom pripade, keby jed vtackara obsahoval tu istu latku, ktora sa nachadza aj v obrannych chlpkoch a na ktoru ma ten konkretny clovek alergiu. Neviem ci su niektore latky obsiahnute v chlpkoch aj v jede vtackara takze neviem povedat ci by bolo pohryznutie zvlast nebezpecne. Ale aj keby tam boli, stale to neznamena ze musi vzniknut anafylakticka reakcia. Ani to nie je dokazane, ze ked niekto ma alergiu na bodnutie osou je v nebezpeci v pripade pohryznutia vtackarom. Jed vtackara by totiz MUSEL obsahovat tu istu latku, ktora je v jede osy a vyvolal u toho cloveka alergiu. Ja si to viem predstavit, ale to je len moj typ. Je celkom mozne ze niektore latky v jede roznych clankonozcoch su velmi podobne, ci dokonca totozne. Takze taky clovek musi byt opatrny. Ked ziadna z latok na ktore je alergik alergicky nie je v jede vtackara, tak clovek moze mat aj 10 000 roznych alergii, priebeh postipnutia by nemal byt horsi ako priemer.
"Si vis pacem, para bellum."

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 12. Augusta 2008, 23:15

Razor napísal:Alergia sa prejaví tým, že sa vyhádžeš, kýchaš neustále, máš červenú tvár. Nie tým že sa svrbí nos, tak si ho poškriab
Tiež sa pripájam s tým že nesúhlasím,s medicinske hladiska to je teda vysvetlene nižšie(vyššie),s praktického hladiska pri vacsine alergenov na ktore som alergicky a som s nimi v kontakte sa ani nevyhádžem,ani nekýcham,ani nemam červenú tvar ale ma to miesto celkom pekne svrbí...Aj svrbenie nosa je forma alergie(zjednodušene povedané)!!!

Užívateľov profilový obrázok
meo
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 13. Júna 2008, 15:14
Bydlisko: NR, BA, ST
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa meo » 13. Augusta 2008, 13:54

Dakujem za nazory, hlavne D-backov - prudko odborny. Tak sa teda spytam, maju obranne chlpky to iste zlozenie jedu ako jed v jedovych zlazach?

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 13. Augusta 2008, 14:50

meo napísal:Dakujem za nazory, hlavne D-backov - prudko odborny. Tak sa teda spytam, maju obranne chlpky to iste zlozenie jedu ako jed v jedovych zlazach?
Pre pána jána, od kedy sa nachádza jed v obranných chlpkoch ? Ako sa tam má dostať ved sú to mikrotrichie, ktoré produkuje kutikula nie sú nijak inervované ! Makrotrichie tvoria ochlpenie vtáčkara, tam máš chlpy a ostne. Ostne môžu byť vzpriamiteľné pokial sa pavúk cíti ohrozený. Jed sa nachádza jedine v jedových žľazách v základnom článku chelicery.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 13. Augusta 2008, 14:51

Ak sa mýlim tak ma opravte,ale mysliím že si pavúk nanáša jed z chelicer na chlpky na abdomene,takže z určitej časti ano :) Ale vdychovat chlpky alebo byt s nimi v kontakte je aj tak zrejme o dačom inom ako byť pohryznutý,aj keby to je v týchto ohladoch podobne...

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 13. Augusta 2008, 15:32

Dudo napísal:Ak sa mýlim tak ma opravte,ale mysliím že si pavúk nanáša jed z chelicer na chlpky na abdomene,takže z určitej časti ano :) Ale vdychovat chlpky alebo byt s nimi v kontakte je aj tak zrejme o dačom inom ako byť pohryznutý,aj keby to je v týchto ohladoch podobne...
To si ináč kde počul, zaujímavé, ale ako to tam nanesie ??? Ak sa nemýlim tak pavúk jed uvoľní len akurát tak do koristi, alebo ak sa cíti byť v ohrození a útočí, vtedy môžu vytekať kvapky. HM Neviem si predstaviť ako by dostal jed na adomen, aby zostali tie chlpky neporušené a boli rovnomerne nasiaknuté a nejde mi do hlavy načo by pavúk míňal jed na tie chlpky. Podľa mňa nemožné Dudo.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 13. Augusta 2008, 16:22

Dudo napísal:Ak sa mýlim tak ma opravte,ale mysliím že si pavúk nanáša jed z chelicer na chlpky na abdomene,takže z určitej časti ano :) Ale vdychovat chlpky alebo byt s nimi v kontakte je aj tak zrejme o dačom inom ako byť pohryznutý,aj keby to je v týchto ohladoch podobne...
Hmm...zaujimave...ked mas pravdu, tak teoreticky sa moze stat ze clovek vypestuje alergiu na niektoru molekulu obsiahnutu v jede, ktora sa dostala pavukovim zavinenim na obranne chlpky...ked clovek uz ma silnu alergiu na tu latku, tak je jedno ci ta latka vnikne do organizmu cez kozu, respiracnu sliznicu aleto z makkych tkaniv, kam bola vpravena chelicerami..akurat ked je clovek pohryznuty, tak sa rychlo dostane do krvi velke mnozstvo co moze mat vazne dosledky. Ale nie kazdy alergik bude mat anafylakticku reakciu po vpraveni alergenu do krvneho rieciska. Su dolezite aj ine okolnosti ako sila alergie, jej typ atd... Moze sa stat aj to ze 10x sa nic nestane, ale 11. krat to clovek neprezije. Kazdopadne by som odporucil clovekom s alergiou na bodnutie osou ci na obr. chlpky aby po pohryznuti dali na ranu okamzite lad a isli k lekarovi....mozu potom ostat na kratku dobu v ambulancii na pozorovanie. Este lepsia je preventivna konzultacia s alergologom...on povie co treba robit...moze dat aj lieky, ktore tlmia alergicku reakciu ( aj velmi ucinne, ktore su na recept ) Lad som spomenul preto, lebo teoreticky moze spomalit resorpciu jedu z tkaniv do krvi a takto clovek teoreticky moze ziskat cas...ale na vyvolanie anaf. reakcie staci aj male mnozstvo tej latky v krvi, preto neviem ci by to mohlo fakt fungovat.
PS. Ja nie som alergolog ci imunolog....moze sa stat, ze keby precital tento prispevok niekto, kto sa zaobera s imunitnym systemom kazdy den, nasiel by x chyb v tom, co som sem napisal.....
:)


To Razor: ani ja si to neviem predstavit......ale mozno ze mam len slabu predstavivost :lol: ...zeby koncatinami nejakym sposobom?....bolo by to dost krkolomne.....a ako by docielil aby chlpky ostaly neporusene?.......alebo inym sposobom?.........ale nejaka latka, ktora posobuje tu iritaciu tam musi byt..mozno ze je to jedna z latok, z ktorych sa skladaju tie chplky....Je mozne ze by obr. chlpky obsahovali aj take molekuly, ktore v ostatnych chlpkoch nie su?
"Si vis pacem, para bellum."

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 13. Augusta 2008, 18:51

No,samozrejme to treba brať s rezervou :) Každopádne,aj tu sa o tom píše trochu http://www.arachnomania.cz/phpBB2/viewt ... n%E1%9A%ED

adrogans
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 15. Septembra 2008, 13:31

Príspevok od užívateľa adrogans » 24. Septembra 2008, 10:33

Ludia ja neviem o com hovorite. Nerad to hovorim, ale v mnohych pripadoch a tento patri medzi ne si clovek privadza sam psychicky niektore stavy a problemy. Povedal by som ze len polovica chovatelov ma naozaj problem s tym ze ich svrbia ruky od chlpkov, tych zvysnych vsetko svrbi len preto ze si tu o tom citaju...
Nevravim ze priame nanesenie chlkov na ruke nesposobi svrbenie, ale ked pocuvam ako niekto len vojde do miestnosti s pavukmi a uz ho vsetko svrbi, je mi zle. To je cisto psychika!!!!

Užívateľov profilový obrázok
meo
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 13. Júna 2008, 15:14
Bydlisko: NR, BA, ST
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa meo » 24. Septembra 2008, 11:21

adrogans napísal:Ludia ja neviem o com hovorite. Nerad to hovorim, ale v mnohych pripadoch a tento patri medzi ne si clovek privadza sam psychicky niektore stavy a problemy. Povedal by som ze len polovica chovatelov ma naozaj problem s tym ze ich svrbia ruky od chlpkov, tych zvysnych vsetko svrbi len preto ze si tu o tom citaju...
Nevravim ze priame nanesenie chlkov na ruke nesposobi svrbenie, ale ked pocuvam ako niekto len vojde do miestnosti s pavukmi a uz ho vsetko svrbi, je mi zle. To je cisto psychika!!!!

No nemozes vediet...

HnnbL
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 24. Októbra 2007, 14:36
Bydlisko: NZ,BA,Hurbanovo,KN,TT
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa HnnbL » 24. Septembra 2008, 15:35

dr.adrogans otázka..je schopný chlpok poletovať vzduchom ??

adrogans
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 15. Septembra 2008, 13:31

Príspevok od užívateľa adrogans » 25. Septembra 2008, 10:18

HnnbL napísal:dr.adrogans otázka..je schopný chlpok poletovať vzduchom ??
Su to jemne chlpky takze rovnako ako prach vie poletovat vzduchom. Ale sadne dolu behom chvile. Navyse pavuky bezne tieto chlpy zo seba nevypustaju a nezamoruju tym ovzdusie. Takze ak si narazal na to ze niekto vojde do miestnosti a hned sa nanho nachytaju chlpy a cloveka to zacne svrbiet...je to blbost. Ja spim s pavukmi v jednej miestnosti uz roky a pri takejto teorii by som asi uz bol kaput.

Užívateľov profilový obrázok
meo
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 13. Júna 2008, 15:14
Bydlisko: NR, BA, ST
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa meo » 25. Septembra 2008, 11:40

adrogans napísal:
HnnbL napísal:dr.adrogans otázka..je schopný chlpok poletova� vzduchom ??
Su to jemne chlpky takze rovnako ako prach vie poletovat vzduchom. Ale sadne dolu behom chvile. Navyse pavuky bezne tieto chlpy zo seba nevypustaju a nezamoruju tym ovzdusie. Takze ak si narazal na to ze niekto vojde do miestnosti a hned sa nanho nachytaju chlpy a cloveka to zacne svrbiet...je to blbost. Ja spim s pavukmi v jednej miestnosti uz roky a pri takejto teorii by som asi uz bol kaput.
No ale to je velmi idividualne, to ze tebe sa nic nedeje, neznamena, ze je to tak isto so zvyskom populacie...

Myslim, ze tuto polemiku by sme uz mohli uzavriet :!: :!: :!:

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 27. Septembra 2008, 17:50

adrogans napísal:Ludia ja neviem o com hovorite. Nerad to hovorim, ale v mnohych pripadoch a tento patri medzi ne si clovek privadza sam psychicky niektore stavy a problemy. Povedal by som ze len polovica chovatelov ma naozaj problem s tym ze ich svrbia ruky od chlpkov, tych zvysnych vsetko svrbi len preto ze si tu o tom citaju...
Nevravim ze priame nanesenie chlkov na ruke nesposobi svrbenie, ale ked pocuvam ako niekto len vojde do miestnosti s pavukmi a uz ho vsetko svrbi, je mi zle. To je cisto psychika!!!!
Ahoj! nesiel by som tak daleko aby som povedal ze cisto psychika....ale je pravda, ze v niektorych pripadoch alergickych reakcii hra dolezitu ulohu aj psychika...napr. ked niekto ma asthmu, tak skutocne ma alergiu na ten vyvolavajuci faktor, ale v pripade NIEKTORYCH ludi potom vo vyprovokovani zachvatu hra ulohu aj psychika....napr. vedia ze su v tom momente vystaveny alergenu a zachvat vznikne rychlejsie, ako by to muselo vzniknut cisto zo somatickych pricin..........Ale mal by tam byt somaticky zaklad......teda, aspon v pripade vaznejsich prejavov....to ze niekto ako keby citil svrbenie alebo ma pocit ako keby mu tiekli slzi urcite sa moze stat aj cisto z psychologickych dovodov
"Si vis pacem, para bellum."

Užívateľov profilový obrázok
paint
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 25. Marca 2008, 11:44
Bydlisko: Senica

Príspevok od užívateľa paint » 7. Októbra 2008, 16:04

Chcel by som pripieť na túto tému aj ja. Chovám vtáčkare 10 rokov. Počas 7 rokov bežnej manipulácie holými rukami /počas kŕmenia,čistenia al. úpravy terárií ,príp.brania jedincov na ruku/ som nikdy nepocítil najmenší naznak srbenia alebo alergickej reakcie na obranné chĺpky.Chovám Brachypelmy,Acanthoscurrie.....a momentálne aj Theraphosu.
Bohužial musím konštatovať, že v poslednom období - už len pri otvorení terária ma začnú srbieť ruky,tvár aj nos-alergická reakcia na obranné chĺpky.Reakcia sa mi vytvori aj pri dodržiavaní bezpečnosti pri kontakte s pavúkmi-chirurgické rukavice, respirátor,dokladné umytie.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že chovatelia prevažne amerických druhov vtáčkarov by nemali podceňovať funkciu obranných chľkov.
/V závere len dodávam,že napr. Theraphosa apophysis obranné chĺpky uvoľňuje vo veľkom množstve svojvoľne, bez príčiny a vo veľkom množstve./
Záverečné konštatovanie: ten kto tvrdí, že sa ho to netýka al. že je to "blbosť "-nikdy nehovor nikdy ,to isté som si o sebe myslel aj . :wink:

Riko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27. Októbra 2008, 22:29

Príspevok od užívateľa Riko » 3. Novembra 2008, 20:27

Som začiatočník!!!Má sa mi dostať do rúk Grammostola rosea a normálne mám obavy stoho čo som sa tu všeličo dočítal!Je to aj stýmto druhom také zlé?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Novembra 2008, 20:40

Riko napísal:Som začiatočník!!!Má sa mi dostať do rúk Grammostola rosea a normálne mám obavy stoho čo som sa tu všeličo dočítal!Je to aj stýmto druhom také zlé?
Ak sa budes drzat rad, ktore su tu popisane je to v pohode. G. rosea vykopava obr. chlpky minimalne. Je velmi vhodna na zaciatok. Pri jednom pavukovi sa netreba bat hore uvedenych komplikacii (ak nie si nejaky tazky alergik). Vacsina ludi co ma podobne problemy chova desiatky "vykopavacov" viacej rokov. Nestresuj pavuka, zbytocne mu nevenuj prilisnej zaciatocnickej horlivosti, citaj forum a nemas sa coho bat. Takze smelo do toho.
Naposledy upravil/-a Sceptic v 3. Novembra 2008, 20:45, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 3. Novembra 2008, 20:45

ak chce niekto zacat s chovom vtackarov nepoznam lepsi (netvrdim ze ine druhy su nevhodne) druh na zaciatok ako je g.rosea
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 9. Novembra 2008, 14:00

Riko napísal:Som začiatočník!!!Má sa mi dostať do rúk Grammostola rosea a normálne mám obavy stoho čo som sa tu všeličo dočítal!Je to aj stýmto druhom také zlé?
Ahoj! Prepac ze reagujem trosku neskoro ale mal som statnicu.. nemal som cas citat forum....Vobec sa nemusis bat. Netreba podcenit ale ani precenit to "riziko".....je VELMI MALO pravdepodobne ze by si mal vacsie problemy s chlpkami toho jedneho pavuka. Aj ja som pocul ze tento druh vykopava malo obr. chlpkov....ale napriek tomu by som ti odporucil aby si pouzil obranne rukavice napr. pri vymienani substratu.....vsak vies..istota je gulomet :lol: ........+ takto sa nemoze stat ze nahodou siahnes do oka s kontaminovanymi rukami...lebo to je potom fakt problem... :(
"Si vis pacem, para bellum."

Užívateľov profilový obrázok
extrem86
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 22. Augusta 2008, 22:11
Bydlisko: Nová Dubnica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa extrem86 » 9. Novembra 2008, 16:56

no ja si myslim ze sa to da prezit uz chovam takych 7.rokov a vzdy ked cistim krmim a pod. tak ma potom secko svrbi vecsia sranda je ked to vdychnem vo vacsom mnozstve potom sa neviem dosmrkat :lol: ale netreba byt fajnovy najlepsie je to ignotovat :wink:

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 9. Novembra 2008, 17:34

extrem86 napísal:no ja si myslim ze sa to da prezit uz chovam takych 7.rokov a vzdy ked cistim krmim a pod. tak ma potom secko svrbi vecsia sranda je ked to vdychnem vo vacsom mnozstve potom sa neviem dosmrkat :lol: ale netreba byt fajnovy najlepsie je to ignotovat :wink:
Ahoj! Ja som pocul uz o viacerych ktori ignorovali a nakoniec museli s chovom prestat. Ty mas stastie (aspon zatial)....ale to neznamena ze aj ostatni budu mat rovnake stastie. Kazdy clovek je iny...........ked desat soferov v noci ignoruje cervenu, tak mozno ze deviatim sa nic nestane.... :wink:
"Si vis pacem, para bellum."

Užívateľov profilový obrázok
Johny.700
Príspevky: 336
Dátum registrácie: 11. Decembra 2007, 14:04
Bydlisko: Lučenec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Johny.700 » 9. Novembra 2008, 17:45

No...ja som na tom tak isto..podla mna by sa to podcenovat nemalo,predsa su to pavuky a nie skrecky...ja som nadovseko este aj alergik,cize pre istotu si drzim tvar dalej od pavukov a cem tam pouzivam aj rukavicky..xe..
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Chruno
Lingvistický diktátor
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 5. Júla 2007, 19:48
Bydlisko: Wild Wild East

Príspevok od užívateľa Chruno » 10. Novembra 2008, 16:55

jednotlive typy chlpkov pod mikroskopom
http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=139338


Napísať odpoveď