Zlozenie jedu vtackara

Fórum venované toxicite, jedom, uhryznutiam a ich predchádzaniu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 30. Júna 2008, 22:04

adi napísal:cawko , neda sa to stiahnut print screenom ??? je to sice velmi pracne, ale ak vravite ze stoja za to ......
Ahoj! Oni sa nedaju ani otvorit. Zadarmo mozes precitat len abstrakt....Su to clanky z odbornych casopisov a aj im ide o zisk. Keby sa dalo vsetko stiahnut zadarmo z netu, nikto by ten casopis nekupoval...Su aj clanky zadarmo ale momentalne nemam cas hladat ktore su dobre....Ten asi najlepsi je za poplatok :cry:
"Si vis pacem, para bellum."

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 1. Júla 2008, 13:13

ale aj tak plati ze vsetko je na nete ....., heh bohuzial nie zadarmo -....
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
meo
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 13. Júna 2008, 15:14
Bydlisko: NR, BA, ST
Kontaktovať užívateľa:
JED VSEOBECNE U PAVUKOV

Príspevok od užívateľa meo » 4. Júla 2008, 23:53

JED VSEOBECNE U PAVUKOV

Pavúkom jed pomáha vo veľa veciach. Ako napríklad paralyzovanie ich koristi, začína ním i proces trávenia a ako i účinná obrana proti nepriateľom. Jed je zložený so zmiešanín rôznych látok, avšak samotný jed - toxín je tvorený iba z jednej substancie. Jed sa správa viacerými spôsobmi a pôsobí na rôzne časti tela. Hlavné typy jedov u pavúkov sú:

Neurotoxín: pôsobí na nervovú sústavu
Myotoxín: pôsobí na svalstvo
Haemorrhagín: pôsobí na cievy a tým zapríčiňuje krvácanie
Haemotoxín: pôsobí na krv
Nefrotixín: pôsobí na obličky
Kardiotoxín: pôsobí na srdce
Nekrotoxín: pôsobí na tkanivo a zapríčiňuje narkózu

Užívateľov profilový obrázok
Chruno
Lingvistický diktátor
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 5. Júla 2007, 19:48
Bydlisko: Wild Wild East
Re: JED VSEOBECNE U PAVUKOV

Príspevok od užívateľa Chruno » 5. Júla 2008, 10:26

meo napísal:JED VSEOBECNE U PAVUKOV
....
dovolim si ta opravit:
-nie je to rozdelenie jedov len u pavukov ale vseobecne
-nekrotoxin nezapricinuje narkozu ale nekrozu, teda odumretie ziveho tkaniva a nie stav bezvedomia

Užívateľov profilový obrázok
meo
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 13. Júna 2008, 15:14
Bydlisko: NR, BA, ST
Kontaktovať užívateľa:
Re: JED VSEOBECNE U PAVUKOV

Príspevok od užívateľa meo » 5. Júla 2008, 14:25

Chruno napísal:
meo napísal:JED VSEOBECNE U PAVUKOV
....
dovolim si ta opravit:
-nie je to rozdelenie jedov len u pavukov ale vseobecne
-nekrotoxin nezapricinuje narkozu ale nekrozu, teda odumretie ziveho tkaniva a nie stav bezvedomia
Hej, hej mas pravdu

Užívateľov profilový obrázok
torside
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 14. Decembra 2008, 19:51
Bydlisko: Bytča
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa torside » 23. Januára 2009, 13:09

ako zistim ci mam alergiu? ak u mna ustipnutie vcelou nevyvolalo alergicku reakciu znamena to ze sa nemusim bat alergie aj pri pavukoch? da sa to zistit inac ako uhryznutim alebo vysetrenim? :))

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 23. Januára 2009, 13:48

Nie,v oboch pripadoch.

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 23. Januára 2009, 13:58

torside napísal:ako zistim ci mam alergiu? ak u mna ustipnutie vcelou nevyvolalo alergicku reakciu znamena to ze sa nemusim bat alergie aj pri pavukoch? da sa to zistit inac ako uhryznutim alebo vysetrenim? :))
Ahoj! Vceli jed a aj jed vtackara sa sklada z velkeho poctu roznych latok. Da sa predpokladat, ze aspon niektore latky v tychto jedoch su trosku podobne, alebo aj identicke. Ked clovek je alergicky prave na takuto cast vcelieho jedu, tak moze mat po uhryznuti vtackara problem. Ale ked ma alergiu na taku cast vcelieho jedu, ktoru jed vtackara neobsahuje ( ani tu konkretnu latku a ani podobnu ), tak nemusi dojst k ziadnej nadmernej reakcii po uhryznuti.........Bohuzial nemam informacie o tom, na ktore casti vcelieho jedu "zvyknu" byt ludia alergicki, a neviem ani to, ci ta konkretna latka/tie konkretne latky sa vyskytuju v jede vtackara.....Ale ked ma niekto alergiu na ustipnutie hociakeho hmyzu, je opatrnost na mieste....................................To, ze clovek ma alergiu na jed niektoreho zivocicha sa vacsinou zisti az pri ustipnuti. Vacsiu sancu na alergiu na jed maju ludia s alergiou na niektore jedla, pele, roztoce, zvierata atd, lebo na vznik alergie je potrebna vrodena predispozicia a ked niekto nejaku ( hociaku ) alergiu uz ma, tak v jeho pripade ta vrodena predispozicia vyvynut alergie JE pritomna ( co samozrejme neznamena ze musi mat alergiu na jed vtackara..len ma trosku vyssiu sancu ako clovek bez alergickeho ochorenia ).....................Sanca na to, ze zdravy clovek, ktory nema alergiu na nic dostane vaznu alergicku reakciu po uhryznuti vtackarom je EXTREMNE, EXTREMNE mala.......Sanca na to, ze niekto s piatimi alergiami na rozne pele a potraviny dostane taku reakciu je EXTREMNE mala.:D .....A to, ze clovek je alergicky na vceli jed stale neznamena ze musi zareagovat na jed vtackara...ale na mieste tych ludi by som pre istotu mal doma intramuskularny ( injekcia do svalu ) adrenalin :D .........napr. EpiPen.........to sa da aplikovat pri vaznych symptomoch ako napr. dusenie sa kym clovek caka na sanitku....
"Si vis pacem, para bellum."

Užívateľov profilový obrázok
torside
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 14. Decembra 2008, 19:51
Bydlisko: Bytča
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa torside » 23. Januára 2009, 15:32

dakujem za info zaujma ma teda este jedna otazka, mozem prist k doktorovy s tym ze chcem zistit ci mam alergiu na vtackare? mate niekto uz take skusenosti?

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 23. Januára 2009, 15:49

torside napísal:dakujem za info zaujma ma teda este jedna otazka, mozem prist k doktorovy s tym ze chcem zistit ci mam alergiu na vtackare? mate niekto uz take skusenosti?
Doktor by na teba pozeral s poriadne velkymi ocami.... :lol: ..........Na zistenie alergie sa robia vacsinou kozne testy....na kozne testy su potrebne vzorky tej konkretnej latky, ktoru chces otestovat. Ta latka musi byt vedecky otestovana a schvalena. To ti aplikuju ( lokalne ), ale samozrejme je to riedene. Potom popozeraju ako si reagoval na tu riedenu latku ( napr. miestny opuch a zacervenanie, svrbenie ). Nemyslim si ze na Slovensku existuje schvalena latka na testovanie alergie na jed vtackara. Mozno ze nikde na svete taku latku nenajdes.......Ale takyto test ani nepotrebujes.....To ze dostanes zivot ohrozujucu alergicku reakciu po uhryznuti je velmi malo pravdepodobne......Ked nemas alergiu na vceli jed a ani nepatris medzi tych ludi ktori su alergicki obrazne povedane na kazdu druhu existujucu latku na planete tak sanca na to ze budes mat vazny problem po pohryznuti je ....hmmm....tipnem....1:1 000 000.....mozno ze este mensia.... :wink:
"Si vis pacem, para bellum."

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 23. Januára 2009, 17:50

Ale sanca tam stále je,asi ako ked vacsina ludi je alergických zaroven na psa aj mačku ,ale najdu sa aj taky co su len na jedno ,preto sa testuju obe.A vacsina doktorov povacsine ani nevie co robit po pohryzeni,tak sa tiez priklanam k nazoru ze vysetrenie na alergiu by si zohnal asi len tazko.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 23. Januára 2009, 19:36

Su pripady ked chovatel nie je alergicky na bodnutia vcely ale mal problem pri uhryznuti pavuka.

Ak je smrt po uhryznuti tvojim primarnym problemom, zvazil by som u toxicky vyznamych pavukoch aj sekundarne rizika ked to prezijes, rozne poskodenia vnutornych organov napr: pecene. Smrt pri toxicky vyznamnych druhoch moze sposobit napr: uhyznutie do krku bez podania adekvatnej prvej pomoci (viz. clanok bite report).


Ak Vas zaujima jedovatost pavukov, skorpiony zaujimava je tema Lethal dose - najvyssie spomedzi vtackarov je pri LD50 podcelad Stromatopelminae - pre cloveka by nemala byt smrtelna. Niekde na nete bola tabulka kde bol spomenuty konkretny druh, neviem ju najst.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lethal_dose

Ld 50 skorpiony:
http://scorpions.dimensional-rift.co.uk/LD50table.htm

V Cine maju okrem demokracie problemy aj s vtackarmi co sa tyka uhryznutia dobytka (uvadzam ako zaujimavost).
http://www.spiderpharm.com/venoms/spp/s ... huwena.htm

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 23. Januára 2009, 20:29

Sceptic napísal:Su pripady ked chovatel nie je alergicky na bodnutia vcely ale mal problem pri uhryznuti pavuka.
Ahoj! Samozrejme moze sa to stat. Ale u ludi bez hociakych alergii (ktore by signalizovaly vrodenu predispoziciu) sanca na velmi vaznu alergicku reakciu (anafylakticky sok) po uhryznuti vtackarom je velmi mala. Avsak moze vziknut anafylaktoidny sok s podobnymi priznakmi. V tom pripade uvolnenie tych substancii v tele, ktore potom posobia priznaky nedeje prostrednictvom imunitneho systemu. Tie latky su uvolnene priamim posobenim vyvolavajuceho faktora-toxinu. Ale tento stav nepatri medzi alergicke reakcie. Myslim si, ze sanca na zivot ohrozujucu anafylaktoidnu reakciu je dost mala. Ako citam bite reporty, v pripade vtackarov s najtoxickejsim jedom je tazke posudit ci islo o miernejsiu formu anafylaxie ci anafylaktoidnej reakcie alebo len o jednoduchy ucinok toxinov ( myslim tym ucinok na ionove kanaly atd ). Skor si myslim ( ale to je len moj nazor ), ze vo vacsine pripadov neislo o klasicku alergiu ale bud o "jednoduchy ucinok" jedu alebo o miernu anafylaktoidnu reakciu..........
"Si vis pacem, para bellum."

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 23. Januára 2009, 21:52

Dobrá tabulka...aj ked ma trochu prekvapili rozdielne intravenozne a subkutanne pomery,nemyslel som ze tam bude az taky rozdiel :idea:

Užívateľov profilový obrázok
falus
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 12. Mája 2009, 20:36
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Príspevok od užívateľa falus » 19. Júna 2009, 11:34

Co presne znamena ze jed posobi angiotoxicky?? chcem si zaobstarat poecku tak ma to zaujima... alergicky som na ustipnutie vcelou neni... jedine na penicilin (aspon co viem)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 19. Júna 2009, 11:42

Ak som dobre vycital zo slovnika cudzich slov tak by takyto toxin mal posobit na cievnu sustavu ...,

Staci ?
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 24. Júna 2009, 11:31

Ahoj!

Ako to pisal Adi, angiotoxicke posobenie znamena, ze jed poskodzuje cievnu sustavu. Komplikovanejsia je otazka ze o ake poskodenie presne ide...Totiz angiotoxicita je velmi nespecificky pojem. Existuje vela typov poskodenia a kazdy sa oznacuje tymto pojmom. Moze ist napr. o zvysenie priepustnosti malych ciev (z toho by rezultovali opuchy a vo vaznom pripade az vyrazne znizenie objemu krvi, hlavne krvnej plazmy v cievnom riecisku). Vyrazny opuch moze kriticky zhorsit cirkulaciu krvi v opuchnutej casti tela s vaznymi dosledkami. Dalej moze ist o take ovplyvnenie cievnej steny, ktore ma za nasledok tvorbu krvnych zrazenin, hlavne v malych cievach ktore sa takto upchavaju. Vo vaznom pripade zo spotrebovania krvnych dosticiek a zrazacich faktorov moze dojst ku krvacavemu stavu co ohrozuje zivot. Mozne je aj viac alebo menej rozsiahle odumretie usekov cievnej steny.

Tieto su niektore z moznych prejavov angiotoxicity vo vseobecnosti. Nemam info o tom, ako presne ucinkuje jed Poeciek na cievnu stenu, chcel som len poukazat na to, ze rozhodne neide o nic prijemne.

PS. Videl som niekolko fotiek kde bola pohryznuta ruka dost opuchnuta. Mozno ze okrem posobenia niektorych sucasti jedu (napr. histamin ci podobne latky), pri vzniku opuchu hra ulohu aj priama angiotoxicita.
"Si vis pacem, para bellum."


Napísať odpoveď