Pavúky a spánok?

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
MatejCO
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 11. Novembra 2008, 11:58
Bydlisko: Drietoma/Žilina
Pavúky a spánok?

Príspevok od užívateľa MatejCO » 4. Septembra 2009, 10:02

Možno sa vám táto otázka bude zdať hlúpa, ale spýtala sa ma to neter, keď pozorovala moju smithinu. Nevedel som jej na to odpovedať a dosť to zaujalo aj mňa, tak sa pýtam skúsených : spia pavúky?
"Nemám rád abstinentov... Sú nervózni, keď sa po nich ráno vešiam!"

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 4. Septembra 2009, 11:29

S ludskej definicie spanku nie. ziadnou fazou REM neprechadzaju.
Ale kazdy organizmus prechadza pocas dna fazou regeneracie a obnovy energie kedy "vypina" (perpetum mobile NEEXISTUJE). Konkretne pavuky neustale vnimaju vibracie okolo seba pomocou natahanych vlakien takze aj ked "spia" stale monitoruju okolie.
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

MatejCO
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 11. Novembra 2008, 11:58
Bydlisko: Drietoma/Žilina

Príspevok od užívateľa MatejCO » 4. Septembra 2009, 11:45

A da sa nejako zaznamenat kedy pavuk "spi"? Pises tam faza obnovy a regeneracie, ale nikdy som nepostrehol ze by nejako "zpohodlnil" svoju polohu (myslim nejako sa uvolnil), cize jeho svaly musia byt stale napnute.
"Nemám rád abstinentov... Sú nervózni, keď sa po nich ráno vešiam!"

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 4. Septembra 2009, 12:21

to je vlasne vzdy ked ma carpax a abdomen polozeny na pode a dlhsie sa nehybe
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 4. Septembra 2009, 12:28

Tazko hovorit o niecom takom ako spanok. Kedze su to nocne zivocichy, den preckavaju vo svojich norach a ukrytoch, vtedy sa pavuk hybe len minimalne. Cakaju kym zapadne slnko vydavaju sa na lov, kde je niekedy potrebne vynalozit vela energie na ulovenie koristi. Pokial je pavuk chovany v terariu sprava sa tak ako keby bol v prirode, pokial ma moznost sa skryt je skryty a hybe sa minimalne, pokial nie, je na viditelnom mieste zvycajne na tom najtmavsom a nehybe sa tiez, tu vznika otazka ci pavuk spi. Skus takeho pavuka potlapkat po brusku odpovede sa dockas okamzite este pred tym ako by sa ti ruka dotkla pavuka, bud utok, alebo obrana. (podla druhu) Pavuky sa vsak hybu aj cez den, tych par krockov co spravia je niekedy fakt zaujimave pozorovat. Okolo mna je momentalne okolo 50 pavukov ktore vidim cez sklo terarii, v tejto chvili sa nehybe ani jeden. Ked sa ti bude zdat pavuk "uvolneny" je mrtvy...(zvliekanie nepocitam). Pavuky su vzdy pripravene a vzdy sleduju svoje okolie, ci sa nieco deje alebo nie, maju specialne zmysly ktorymi su vybevene. Aj najmensi pohyb okolo nich registruju a podla toho sa spravaju....
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 5. Septembra 2009, 12:42

Ja osobne si myslím, že pavúky neprechádzajú žiadnym stavom hybernácie ani ničím podobným. Človek spí keď potrebuje "dobiť baterky", pri únave, vyčerpanosti, veľkom vypätí energie. Pavúk vydáva energie strašne málo - sem tam chodenie, pradenie, kopanie nory...Možno odpočíva, relaxuje - tým že sa vobec nehýbe...ale aby spal...nemyslím si...
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

MatejCO
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 11. Novembra 2008, 11:58
Bydlisko: Drietoma/Žilina

Príspevok od užívateľa MatejCO » 5. Septembra 2009, 17:29

A nečítali ste niekto nejaký článok o "spánku" pavúkov od nejakého odborníka? Hadam sa tým niekto už zaoberal...
"Nemám rád abstinentov... Sú nervózni, keď sa po nich ráno vešiam!"

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa metalkohol » 12. Septembra 2009, 15:57

podla mna tiež nespia,ale odpočivaju vtedy ako to už niekto povedal ked su položeny na substrate,vtedy mi pripada ako ja ked dobehnem odniekial,sa rozplasknem na postel,ale určite vnima okolie inštinktivne si podla mna nemože dovolit uplne vypnut.


Napísať odpoveď