co je to za druh?

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Užívateľov profilový obrázok
dusanisko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 26. Januára 2010, 20:50
co je to za druh?

Príspevok od užívateľa dusanisko » 17. Marca 2010, 17:49

prosim vas, kamarat ma vtackara a nevie co je to za druh, podla mna je to Brychypelma boehmei, ale chcem poznat vas nazor


http://www.ifauna.sk/inzercia?page=show ... 5&catid=14

Užívateľov profilový obrázok
Sturm
Príspevky: 663
Dátum registrácie: 28. Júla 2009, 14:32
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Sturm » 17. Marca 2010, 18:13

Podla mňa Brachypelma boehmei ....... no nikto ti to neurči na 100%

Užívateľov profilový obrázok
mrawec
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 28. Novembra 2009, 15:19
Bydlisko: Trebišov

Príspevok od užívateľa mrawec » 24. Marca 2010, 19:51

Vie mi niekto povedať aký je toto druh?Skúsim poslať aj ďalšie foto ak to nebude stačiť.THANX
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 24. Marca 2010, 20:25

Zeby Nhandu carapoensis ??? Tiez to moze byť Acanthoscurria natalensis... Podla jednej foto je tazke triafat do neznama, len priblizne....
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sturm
Príspevky: 663
Dátum registrácie: 28. Júla 2009, 14:32
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Sturm » 24. Marca 2010, 21:13

Razor napísal:Zeby Nhandu carapoensis ??? Tiez to moze byť Acanthoscurria natalensis... Podla jednej foto je tazke triafat do neznama, len priblizne....
No hej keby boli lepšie zachytene napr farby chĺpkov :)

Užívateľov profilový obrázok
mrawec
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 28. Novembra 2009, 15:19
Bydlisko: Trebišov

Príspevok od užívateľa mrawec » 25. Marca 2010, 00:35

A čo toto? Obrázok Obrázok Ak nie skúsim ešte raz odfotiť.Veľké THANX za ochotu a odpovede. :P

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 25. Marca 2010, 12:04

kludne to moze byt aj parahybana
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 25. Marca 2010, 12:06

nebol by som si taky isty ...

podla mna neaka acanthoscurria ...,ale ...

to je na nic taka determinacia ...

Mozes si tam napisat Theraphosidae sp. :-)
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Sturm
Príspevky: 663
Dátum registrácie: 28. Júla 2009, 14:32
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Sturm » 25. Marca 2010, 14:31

Dá sa vlastne nejakým spôsobom 100% určovať druh ??

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 25. Marca 2010, 14:44

Sturm napísal:Dá sa vlastne nejakým spôsobom 100% určovať druh ??
noo toto pred nedavnom riesili tri kapacity zo sveta vtackarov menovite ja, adi a rick west :P
a odpoved je ze bez presnej lokalizacie vyskytu nie
smozrejme existuju monodruhove rody a tam to je iste dovtedy dokim taxonomovia nepopisu nejaky poddruh
taxonomia je velmi plasticka a absolutne nie exaktna veda. :wink:
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
mrawec
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 28. Novembra 2009, 15:19
Bydlisko: Trebišov

Príspevok od užívateľa mrawec » 25. Marca 2010, 16:54

Z0oMb3E : Parahybanu mám o poschodie vyššie(v terárku) a je mladšia ,väčšia ,svetlejšia a chudšia. A toto je menšie a tučnučké (dobre stavané :D ) Ale podobnosť tam je.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 25. Marca 2010, 17:38

Z0oMb3E napísal:
Sturm napísal:Dá sa vlastne nejakým spôsobom 100% určovať druh ??
noo toto pred nedavnom riesili tri kapacity zo sveta vtackarov menovite ja, adi a rick west :P
a odpoved je ze bez presnej lokalizacie vyskytu nie
smozrejme existuju monodruhove rody a tam to je iste dovtedy dokim taxonomovia nepopisu nejaky poddruh
taxonomia je velmi plasticka a absolutne nie exaktna veda. :wink:
Ta lokalita neplati u vsetkych ...


Tam co sme riesili islo iba o to, ze to je Hysterocrates ... a oni to maju tak blbo ...

atd atd atd ..


Inak sa da druh relativne presne determinovat pod mikroskopom, ale mam taky pocit, ze pavuk to vtedy neprezije :-)

Ale to je otazocka na Scetica .. ja sa nemiesam. Je to prilis rozsiahla veda, ak to tak mozem nazvat. A nevidim do nej na tolko aby som sa vedel adekvatne vyjadrit.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 27. Marca 2010, 16:14

Moj nazor ak to bude Nhandu carapoensis:

-samec nema tibialne haky
-samica je to o nie zlozitejsie, pomoze spermateka, chybaju stridulacne organy


Acanthoscurria natalensis:
Podla mna to je nejaky CZ-SK fake, v zahranici sa asi vobec nechova. Nemam doma ziadny exemplar, ak ma niekto doma zvlecku vasieho jedinca dal by sa urcit nasledovny znak rodu:

Acanthoscurria:

- ak je to co mate vobec Acanthoscurria mali by ste najst stridulacne stetiny na

trochantery 1 alebo na trochantery pedipalpi

-samec ma tibialne haky


moje domienky su vypracovane na zaklade

Nhandu carapoensis
http://www.birdspiders.com/gallery/p.php?id=567

Kód: Vybrať všetko

Bertani R. (2001) Revision, cladistic analysis, and zoogeography of Vitalius, Nhandu, and Proshapalopus; with notes on other theraphosine genera (Araneae, Theraphosidae).  Museu de Zoologia da Universidade de Sao Paulo, vol. 36, fascículo3:265-356.

Acanthoscurria natalensis
http://www.birdspiders.com/gallery/p.php?id=290

Kód: Vybrať všetko

Chamberlin R. V., 1917: New Spiders of the Family Avicularidae. Bulletin of the Museum of Comparative  Zoology,  LXI (3): 25-75.

Peters, H.-J., 2003. Tarantulas of the World: Amerika's Vogelspinne 
Stridulacne organy

Kód: Vybrať všetko

Fabian Vol Stridulation in Tarantulas. Journal of the British Tarantula Society
Sturm napísal:Dá sa vlastne nejakým spôsobom 100% určovať druh ??
Jasne, ze da. Je to na dlhsiu debatu.
Z0oMb3E napísal: a odpoved je ze bez presnej lokalizacie vyskytu nie
Neplati to stale.

Z0oMb3E napísal: smozrejme existuju monodruhove rody a tam to je iste dovtedy dokim taxonomovia nepopisu nejaky poddruh
U vtackarov poddruhy nie su (?), respektivne len farebne formy (diskutabilne). Moderna systematika berie poddruhy u pavukov ako velmi diskutabilne aleo ich neberie na vedomie. Jediny "poddruh", ktory ma napada je Stromatopelma calceatum griseipes. Byva vedena aj ako Stromatopelma griseipes. V pripade tohto poddruhu je to tiez jej status na vazkach. Skus si pozriet Why no subspecies in spiders? - OTTO KRAUS.
Z0oMb3E napísal:
taxonomia je velmi plasticka a absolutne nie exaktna veda. :wink:
:) http://sk.wikipedia.org/wiki/Taxon%C3%B ... 3%B3gia%29

adi napísal:Inak sa da druh relativne presne determinovat pod mikroskopom, ale mam taky pocit, ze pavuk to vtedy neprezije :-)
Co tak skumat zvlecky.


Ak mate potrebne komplexne znalosti urcit vtackara rodovo je taka mala detektivka taxonomickych znakov. Oriesok je zistit jeho druhovu prislusnost, pricom u niektorych druhov zohrava dolezitu ulohu prave lokalita vyskytu.

Lokalita vyskytu je dolezita aj pri depozitnych zbierkach vtackarov. Pri druhoch, ktorych

-holotypy su znicene
-druh je vedeny ako nomen dubium
-ak mate lokalitu mozete ist zistit ci sa tam populacia este vyskytuje alebo casom migruje
-ak najdete pavuka, ktory popisu a lokalite zodpoveda uz opisanemu pavukovi XY mate vyhrane.
atd, adt. :)
Naposledy upravil/-a Sceptic v 28. Marca 2010, 21:02, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Marca 2010, 19:46

Vravel som, ze to je otazka na Sceptica .... tu je dokaz :-)
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
mrawec
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 28. Novembra 2009, 15:19
Bydlisko: Trebišov

Príspevok od užívateľa mrawec » 27. Marca 2010, 22:32

Neviem.Niesom taký profík ako vy ale skoro ničomu nerozumiem.Je to rubrika "Začiatocnícke otázky a problémy" a domnieval som sa že mi dakto normálne odpovie na mojú otázku.Ale téma sa otočila na niečo iné. Dostanem vôbec nejakú jednoduchú odpoveď ?(že môže to byť toto alebo toto,máš to zle odfotené atď...)Alebo už vás nemám otravovať z "hlúpimi" otázkamy?Za pochopenie THANX

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Marca 2010, 23:20

mrawec napísal:Neviem.Niesom taký profík ako vy ale skoro ničomu nerozumiem.Je to rubrika "Začiatocnícke otázky a problémy" a domnieval som sa že mi dakto normálne odpovie na mojú otázku.Ale téma sa otočila na niečo iné. Dostanem vôbec nejakú jednoduchú odpoveď ?(že môže to byť toto alebo toto,máš to zle odfotené atď...)Alebo už vás nemám otravovať z "hlúpimi" otázkamy?Za pochopenie THANX
Poriadne si precitaj vsetky odpovede.

Chlapci tu naznacuju, ze to nie je take lahke ... a z obrazka to ide urcit maaalokedy.

Maybe rod. ale druh ... asi ee
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 28. Marca 2010, 01:11

mrawec napísal:Neviem.Niesom taký profík ako vy ale skoro ničomu nerozumiem.Je to rubrika "Začiatocnícke otázky a problémy" a domnieval som sa že mi dakto normálne odpovie na mojú otázku.Ale téma sa otočila na niečo iné. Dostanem vôbec nejakú jednoduchú odpoveď ?(že môže to byť toto alebo toto,máš to zle odfotené atď...)Alebo už vás nemám otravovať z "hlúpimi" otázkamy?Za pochopenie THANX
Práve to čo ti napísal Sceptic JE normálna odpoveď na tvoju otázku. Ak by ti niekto z fleku z voleja tresol ze vie presne co to je - klame. Urcit druh nie je ľahké, priam nemožné. Moj návrh - vezmi normálny foťák, s makrom, nie mobil, pofoť to DETAILNE, resp DETAILNE nafoť i zvlečku a potom to zaves tu, alebo ešte lepšie na arachnoboards a čakaj. možno sa ti niekto odváži na to pozrieť a napísať svoj názor.
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 28. Marca 2010, 15:25

Osobne som viacej za Nhandu carapoensis. Vychadzam z predpokladu, ze Acanthoscurria natalensis v chovoch nie je.

Pri nasledovnom zvleku si zistis ty alebo niekto ti pomoze s urcenim pohlavia. Dalsia moznost, uverejnis kvalitnu foto do sekcie urcenie pohlavia. Ak to bude samec zistis druh ked dospeje na 100 percent podla chybajucich tibialnych hakov. Ak to bude samica tak mozeme dohodnut cez PM a pozriem ti zvlecku.

http://www.lasiodora.sk/index.php?clano ... e_pohlavia

Som zasadny odporca krizenia a nejasnych druhovych urceni, ktore prispievaju ku krizeniu vtackarov. Preto by som ti nerad povedal zavadzajucu info., ktora by mohla mat za nasledok sirenia tohto trendu.


Ak mate doma zvlecky Acanthoscurria natalensis (spp.) a obycajny mikroskop pri troche badania najdete na trochanteroch 1 alebo pedipalpe stridulacne organy, stetiny. U Acanthoscurria spp. je tento znak variabilny a do uvahy prichadza napr: stridulacne organy na trochantery prveho paru kracavych koncatin. Dalsi druh ich moze mat len na trochanteri pedipalpi. Podla klasifikacie sa jedna o typ 4 (podla Vol, Schmidt).

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 28. Marca 2010, 22:55

Sceptic, mam doma jeden exemplar A. natalensis (urcený samec). Pravdepodobne bude subadult. Tiez sa priklánam k Nhandu carapoensis. Tá farba ochlpenia noh mi nesedí na A. natalensis... Treba sa riadit tým co písal Sceptic....tibialne haky, stridulacne organy, tvar spermateky u samice atd...

Ked sa dostanem domov pokúsim sa zvlecku nájst.

Su si velmi podobne tieto pavuky, niekde na fore som vkladal fotky N. carapoensis a A. natalensis, ked boli este mladata. Velmi blizko k tymto dvom druhom farebne ma i A. chacoana.

A natalensis: foto na porovnanie -
Obrázok
Fotene na prirodzenom svetle...(ziaden blesk)
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 28. Marca 2010, 23:35

Zacneme trochu nevedecky. Skus si pozriet to foto A. natalensis na R. West stranke. Porovnavanie podla foto nie je presne takze to len tak na okraj. Vidim tam znacny rozdiel, tak napr: ochlpenie. Sam vies, ze to co sa tu predava (mas skusenosti so zarucene pravou Lasiodora fracta) je rozdielne od reality.

Dolezitym rodovym znakom bude len jeden tibialny vyrastok u samca Acanthoscurria spp. plati pre cely rod.. Skus najst tie stridulacne stetiny pod mikroskopom. Aj keby sa potvrdilo, ze je to rod Acanthoscurria nemas sa coho pri obhajobe druhovej prislusnosti drzat.

1. predajca ma 0 znalosti o povode
2. nemas lokalitu vyskytu
3. nemas ziadnu literaturu


Ak budem mat k dispozicii -

Kód: Vybrať všetko

Schiapelli, R. D. & B. S. Gerschman de P. El género Acanthoscurria  Ausserer, 1871 (Araneae, Theraphosidae) en la Argentina. Physis B. Aires (C) 24: 391-417.
urcite dam vediet o znakoch, tato praca by mala o A.n obsahovat zmienku. S inymi zdrojmi sa pracovat zatial neda nie su dostacujuce. Osobne vidim cestu v preskumami typu ale nato nemame momentalne potrebne paky. Ak sa mi podari v dohladnom case dostat do Londyna a bude tento druh v depozite tak ti to urcite pozriem.

Tu mas foto pravej Acanthoscurria chacoana priamo z prirody moc sa mi na N.c alebo A.n. nepodoba.
http://forum.lasiodora.sk/viewtopic.php ... t=chacoana

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 27. Januára 2011, 00:14

mrawec napísal:A čo toto? Obrázok Obrázok Ak nie skúsim ešte raz odfotiť.Veľké THANX za ochotu a odpovede. :P

Len uzatvorim tuto temu, lebo uz pozname odpoved. Na obrazku mas Nhandu sp. druhovo neurceneho pavuka, ktory vykazuje podobnost s N. carapoensis. Ak si toho pavuka kupil ako Acanthoscurria natalensis, uz je potvrdene, ze sa jedna o Nhandu sp..

Užívateľov profilový obrázok
dusanisko
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 26. Januára 2010, 20:50
Re: co je to za druh?

Príspevok od užívateľa dusanisko » 24. Februára 2011, 13:10

Ľudia, poraďte mi prosím, kúpil som pred približne rokom 2-zvlekového vtáčkara, mala to byť B.Smithi, ale ani po roku (7-zvlekov) sa nesfarbila, tak nie som si istý či to je Smithka alebo nie. Rád by som počul názor skúsenejších
Prílohy
P2220566_cr.jpg
(435.89 KiB) 152 stiahnutí
P2220553_cr.jpg
(534.77 KiB) 152 stiahnutí

Jacob
Príspevky: 576
Dátum registrácie: 15. Januára 2009, 13:41
Re: co je to za druh?

Príspevok od užívateľa Jacob » 24. Februára 2011, 13:32

podľa fotky to je asi Brachypelma albopilosum....podľa sfarbenia a tych kudrnatych chlpkov

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:
Re: co je to za druh?

Príspevok od užívateľa adi » 24. Februára 2011, 14:17

toto je krizene :) Cista albopiloska to nie je ani za daleka :)
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: co je to za druh?

Príspevok od užívateľa Razor » 25. Februára 2011, 11:10

ten kto ti to predal ta pekne oklamal a sa aj nabalil, B. smithi su totiz drahsie ako taka B. albopilosum. Podla mojho nazoru to bude tiez nejaky krizenec, ale scim ? trebalo by pockat kym bude pavuk dospely teraz tazko povedat, pokial neni celkovo vyfarbeny... O*eby sú cim dalej tym viac bezne, nestacim sa divit... :(
Obrázok
Obrázok
Obrázok


Napísať odpoveď