Taxonomia

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 2. Augusta 2010, 20:29

ja mam nejasno v rode ceratogyrus niekto hovori ze darlingi a bechuanicus su rozdielne druhy niekto ze bechuanicus je starsi nazov ako to je naozaj je nieco z toho pokrizene alebo co ???
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
simon
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20. Decembra 2008, 16:47
Bydlisko: Oslany
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa simon » 2. Augusta 2010, 20:44

S tým bechuanicusom a darlingim to maš trochu vššie. Bechuanicus synonimizoval s darlingim.Aj ked v popise druhov su nejake odlišnosti medzi týmito dvoma druhmi. Ja som kupoval bechuanicusa ked sa tak ešte volal no ale teraz mam darlingiho. Aj tak sa mi to nejak nezdá...

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 2. Augusta 2010, 20:47

lebo lukas skusal porovnavat adult samice z *udajne* obydvoch rodov a ze moc sa nepodobali
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 2. Augusta 2010, 22:03

sharky napísal:lebo lukas skusal porovnavat adult samice z *udajne* obydvoch rodov a ze moc sa nepodobali
determinaciu nechaj na arachnologov ... a nie na Lukasov ... a pod.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 2. Augusta 2010, 22:07

a co si o tom myslis ty
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 2. Augusta 2010, 22:12

sharky napísal:a co si o tom myslis ty
To co si myslia arachnologovia a odbornici z oblasti. A ja sa za odbornika na taxonomiu nepokladam.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 2. Augusta 2010, 22:13

hej no ale prosim moze mi povedat svoj nazor
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 3. Augusta 2010, 16:04

Z0oMb3E napísal:aka je vlastne metodika pridelovania vedeckych nazvov jednotlivym druhom je to na jednotlivcovi ktory robi nejaku reviziu rodu alebo existuje nejaka komisia ktora vybera z nejakej ponuky

nemyslim ani tak nejake "pracovne nazvy" pri zbere vzoriek ale nazvoslovie ktore "leti" do sveta pri reopisoch, reviziach, ci inych sposoboch pri ktorom sa meni nazvoslovie

strata druhoveho nazvu crawshayi ktory ma(l) v pavuciarskych kruhoch celkom slusne renome je smutna (bomba typu pluto nieje planeta :P )
nemal rod citharischyius 2druhy? ak nie prepacte ze to sem pisem, ten druhy ma byt c. stridulatissimus alebo tak nejak

-ktim ceratogyrusom ... u bechaunicusa a darlingiho bolo vzdy pisane o velkosti v prospech darlingiho, a v rode o rozlisovacom znaku (povrchnom) rohu, ktory je u kazdeho druhu iny, ale vekom meni tvar a naklonenie a co ja viem co
- bechaunicus bol udajne opisany mladsi jedinec darlingiho, (to som cital niekde tu na fore).
-aj ked mne tiez nejde do hlavy ze sa to stale prave u tak dlho chovaneho a dost aj bezne chovaneho druhu ako c. bechaunicus a c. darlingy, ved urcite by pak nejaky stich bechaunicusov dorastol toho darlingiho keby je to jeden druh, a tak by si to niekto vsimol (to su len moje dohady)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Augusta 2010, 19:35

Holotypy a ine *typy v muzeach vykazuju vsetky spolocne znaky, ze bechuanicus je to iste ako darlingi. Je to mladsie synonymum preto ostava nazov darlingi. To je akademicka cast problemu.

V chovoch mate rozne "divoke" mutacie Ceratogyrusov, moze ist o krizence, nepopisane druhy. Rad by som teda dozvedel ako chcete z tohto neprehladneho mixu poznat odpoved, co mate doma?

V krajine kde sa predava Acanthoscurria natalensis a pritom ide o Nhandu sp. , Euathlus pulcherimaklaasi je Thrixopelma sp. a samotny druh sa nikde na svete v chovoch nevyskytuje, kde kupujete prekrizene Brachypelmi, Avicularie atd.. Mate stale priestor na podobne sci-fi otazky a osobne uvahy.

Odbornikov nezaujima, ze nakupujete krizence a neoverene druhy. Vychadzaju cisto z vedeckych prac a nosna cast je skumanie typovych druhov v muzeach.

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 3. Augusta 2010, 19:58

Sceptic napísal:Holotypy a ine *typy v muzeach vykazuju vsetky spolocne znaky, ze bechuanicus je to iste ako darlingi. Je to mladsie synonymum preto ostava nazov darlingi. To je akademicka cast problemu.

V chovoch mate rozne "divoke" mutacie Ceratogyrusov, moze ist o krizence, nepopisane druhy. Rad by som teda dozvedel ako chcete z tohto neprehladneho mixu poznat odpoved, co mate doma?

V krajine kde sa predava Acanthoscurria natalensis a pritom ide o Nhandu sp. , Euathlus pulcherimaklaasi je Thrixopelma sp. a samotny druh sa nikde na svete v chovoch nevyskytuje, kde kupujete prekrizene Brachypelmi, Avicularie adt.. Mate stale priestor na podobne sci-fi otazky a osobne uvahy.

Odbornikov nezaujima, ze nakupujete krizence a neoverene druhy. Vychadzaju cisto z vedeckych prac a nosna cast je skumanie typovych druhov v muzeach.
...okrem ineho... ale ten treti odstavec, ak vravis o slovensku ... tak toto si totaaaaaalne trafil :D

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Januára 2011, 12:41

Milan.svk napísal: nemal rod citharischyius 2druhy? ak nie prepacte ze to sem pisem, ten druhy ma byt c. stridulatissimus alebo tak nejak
Byvali rod Citharischius mal dva druhy crawshayi a stridulantissimus. Druhy menovany presiel do rodu Eumenophorus a teda jeho momentalne meno je Eumenophorus stridulantissimus. Ak su moje info spravne holotyp tohto druhu je strateny. Lokalita vyskytu tiez nie je ista. V praxi to znamena, ze vlastne nemame nic len meno pavuka. V Platnickovi nie je radeny ako nomen dubium. Ked budem mat novu pracu ohladne tohto druhu napisem viacej.


Napísať odpoveď