Urcovanie rodov, podceladi

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
naty12111
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 3. Júla 2012, 11:30
Re: Nieco pre zaciatocnikov a pre pokrocilych - vedecke naz

Príspevok od užívateľa naty12111 » 29. Septembra 2012, 16:51

Ked sa tu tak horlivo preberá téma nesprávneho pomenovania pavúkov, rada by som sa dozvedela podľa čoho sa konkrétny vtackar zaradi do konkretneho rodu?

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nieco pre zaciatocnikov a pre pokrocilych - vedecke naz

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 30. Septembra 2012, 10:15

spravne zaradenie do taxonomickej kategorie podlieha mnohym procesom ...
1) zaradenie do taxonomickych kategorii podla vonkajsej stavby tela (laicky/zjednoduchsene)
domena: odberovy jedinec je zvacsa tvoreny z bunkami s jadrom - eukarya
risa: jedinec nema fotosynteticke bunky, pohyb... - zivocisna/animalia
kmen: absencia chrbtice/struny, telo tvorene z nie rovnakych clankov - clankonozci/arthropoda
trieda: 8 koncatin, rozne modifikovane pedipalpy - pavukovce/arachnoidea
rad: abdomen + cephalothorax - pavuky/araneae

2)zaradenie do nizsich kategorii uz i podla vnutornej stavby tela
celad: 4plucne vaky, petiolus, rovnobezne postavene chelicery - theraphosidae
rod: lokalita vyskytu , pritomnost obrannych abdominalnych chlpkov (typ), typ spermateky, dna, atd atd...

ide o to ze pri serioznej vedeckej determinacii (nie komercne importerskej "podla obrazka") to nejde stylom "pozrem a viem"...ide tam o to ze kazdy detail moze zasadne ovplyvnit vysledok
preto je taxonomia dlhe roky za chovatelstvom :twisted: :roll:
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

naty12111
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 3. Júla 2012, 11:30
Urcovanie rodov, podceladi

Príspevok od užívateľa naty12111 » 30. Septembra 2012, 13:01

Dakujem. I ked som mala na mysli nieco celkom ine. Chcela som sa skor spytat na rozdelenie podceladi. Napriklad preco sa take poecilotherie zaradili do samostatnej podcelade a nie napriklad k podceladi theraphosinae?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Urcovanie rodov, podceladi

Príspevok od užívateľa Sceptic » 30. Septembra 2012, 17:58

naty12111 napísal:Dakujem. I ked som mala na mysli nieco celkom ine. Chcela som sa skor spytat na rozdelenie podceladi. Napriklad preco sa take poecilotherie zaradili do samostatnej podcelade a nie napriklad k podceladi theraphosinae?
U pavukov platia tie iste pravidla ako vsade, pozri si co znamena v taxonomii napr: vedecka klasifikacia, vymedzenia - celad, podcelad, rod, kladistika atd..

Urcuje sa to podla klucov jednotlivych podceladi, su vypracovane na zaklade vyvoja taxonomie a poznatkov zo skumania jednotlivych podceladi, rodov a ich vzajomneho porovnavania. Kluce mozes najst vo vedeckych pracach.

Cela celad Theraphosidae je velmi zlozita a ma viacerov pohladov na usporiadanie podceladi. Su iste ramcove body, ktore platia pre niektore podcelade. Napr: Viem ked bude mat pavuk obranne chlpky typu I, III, IV, VI a na bulboch kyly mozem uvazovat nad podceladou Theraphosinae.

Kluc k Americkym Theraphosinae (chyba tam Afrika, Azia, Australia)
http://www.theraphosidae.cz/taxonomy/ke ... OSIDAE.htm


Niektory arachnologovia maju rozne pohlady, pretoze pouzivaju stanovene kluce ale k nim pridavaju svoje pozorovania a snazia sa vymedzit (hlavne v rodoch) svoje vychodiska. Preto moze na jeden rod, podcelad existovat viacero vedeckych prac, ktore tvrdia, ze na zaklade ich poskytnutych dokazov maju oni pravdu. Samotne kluce su vo vyvine a doplnuju sa, tranformuju. Tato stranka http://www.theraphosidae.cz/taxonomy.htm je najlepsia na kluce co sa tyka podceladi - Aviculariinae, Ischnocolinae, Psalmopoeinae, Theraphosinae.

Hlavne podcelad Theraphosinae je rozpracovana na vynikajucej urovni:
http://www.theraphosidae.cz/taxonomy/ke ... osinae.htm

Systematiku Afriky najdes tu:
http://baboonspiders.de/html_en/systematics.html

Aktualne rozdelenie (ktore je vypracovane na zaklade vedeckych prac):
viewtopic.php?f=1&t=1156

Aviculariinae a Psalmopoeinae su prezentovane dvoma sposobmi. Ja som reflektoval rozdelenie podla Schmidt,2010, ktory ich rozdeluje aj na zaklade obrannych chlpkov a stridulacnych organov.
naty12111 napísal:poecilotherie zaradili do samostatnej podcelade a nie napriklad k podceladi theraphosinae?
Hned prvy bod moze byt, ze Poecilotherie nemaju obranne chlpky tak okrem inych znakov nemozu byt zaradene v podceladi Theraphosinae. Poecilotherie su z hladiska taxonomickych znakov take jedinecne, ze momentalne im patri vymedzenie od inych rodov v podceladi Selenocosmiinae v tribuse Poecilotheriini.


Ak mas dalsie otazky tak sa spytaj.

naty12111
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 3. Júla 2012, 11:30
Re: Urcovanie rodov, podceladi

Príspevok od užívateľa naty12111 » 20. Októbra 2012, 17:53

Ďakujem. Trochu dlhšie mi trvalo, než som sa tým prehrýzla a preložila to. Čo sa týka otázok tak mám na 4 veci. Čo je to scupulae, aspinose, embolus a tegulum? Ešte raz ďakujem za predchádzajúcu odpoveď. Veľmi mi pomohla :)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Urcovanie rodov, podceladi

Príspevok od užívateľa Sceptic » 20. Októbra 2012, 19:05

naty12111 napísal:Ďakujem. Trochu dlhšie mi trvalo, než som sa tým prehrýzla a preložila to. Čo sa týka otázok tak mám na 4 veci. Čo je to scupulae, aspinose, embolus a tegulum? Ešte raz ďakujem za predchádzajúcu odpoveď. Veľmi mi pomohla :)
Pises o tom pracu do skoly?

aspinose - bez trnenia (napr: nemaju ziadne trnenie na koncatinach alebo na ich castiach)

Obrázok
scopulae - "vankusiky" na spodnej casti noh vtackarov, maju roznu velkost a tvar, mozu byt delene stredom, su tvorene mikroskopickymi chlpkami, ktore aj tie su dalej rozvetvene do tvz. setules. Umoznuju prilnavost na rozne povrchy.

Obrázok
Embolus - cast bulbu - výbežok (to tenke a dlhe na obrazku :) )


Obrázok
tegulum - je to cast bulbu (bulbus tvoria - embolus, tegulum, subtegulum)

Nieco najdes aj tu: http://www.lasiodora.sk/index.php?clanok=slovnik

naty12111
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 3. Júla 2012, 11:30
Re: Urcovanie rodov, podceladi

Príspevok od užívateľa naty12111 » 20. Októbra 2012, 19:21

Hej píšem o vtáčkaroch sočku. Tak všeobecne o nich.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Urcovanie rodov, podceladi

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 20. Októbra 2012, 23:27

za konzultacie na tom spravnom mieste velka pochvala :wink: ... a pravdepodobne si asi jedina svojho druhu ktora tuto "nutnost" nestiahla z prveho sajtu po vygugleni slova: "tarantula" :wink:
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)


Napísať odpoveď