Plodnost starych samic vtackarov

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
Graint
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 28. Októbra 2018, 21:16
Plodnost starych samic vtackarov

Príspevok od užívateľa Graint » 4. Novembra 2020, 00:54

celkom by ma zauimalo ci im vekom klesa plodnost, alebo to nema nejaky vyraznejsi vplyv... kedze po zvleku vsetky vyzeraju ako nove))...ak je du duplicitna tema ospravedlnujem sa)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Plodnost starych samic vtackarov

Príspevok od užívateľa Sceptic » 6. Novembra 2020, 21:19

Ahoj neviem o ziadnej vedeckej praci, ktora by danu temu o vtackaroch riesila. Priroda to u vacsiny druhov vyriesila tak, ze cim starsia samica tym viacej vajicok v kokone.

Graint
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 28. Októbra 2018, 21:16
Re: Plodnost starych samic vtackarov

Príspevok od užívateľa Graint » 9. Novembra 2020, 23:57

Len ci tie vajicka boli aj rovnako zivotaschopne( myslim samozrejme oplodnene) i tak je to fascinujuce ze aj 30 rocny vtackar je prakticky v rovnakej fyzickej kondicii ako napr 25 rocny,

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Plodnost starych samic vtackarov

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 10. Novembra 2020, 02:20

na mieru oplodnenosti maju samotne vajicka maly vplyv. ...ak si dobre pamatam tak proces oplodnovania sa deje pocas kladenia vajicok do kokonu ked su spermie postupne vytlacane zo spermateky a teda prienik spermie do vajicka sa deje prakticky mimo telo samice. skor by som tvrdil ze miera oplodnenosti je na triku samcov a kvalite ich spermii. tie su ovplyvnene tym ci sa jedna o (pre nedostatok terminov) betasamcov - slabsie a mensie ktore dospievaju skor alebo alfasamcov - vacsie a silnejsie kusy co si davaju na cas ...plus samozrejme environmentalne faktory najma vlhkost a teplota pocas precerpavania sa a casu kym ma samec "natankovane" v bulbusoch

ak chces porovnavat ludsku/ zensku/ cicavce plodnost kedy ma zena konkretny a konecny pocet vajicok a po jeho vycerpani nastava menopauza a plodnodnost pavukov kedy sa vajicka v telach samic vytvaraju nanovo priebezne zvlek po zvleku (dokonca i niekolko krat za zvlek-2a viac kokonov na jedno parenie) ... tak to pojde tazko. rozmnozovanie ryb (ikry + mliec) je pre prestavu blizsie

rozdiel medzi 30rocnym a 25rocnym pavukom je zvycajne 1zvlek ...a oba zvleky maju rovnako kvalitne vajicka ako cerstvo dospele samicky. rozdiel je v tom co poznamenal aj sceptic: ze do vacsieho sudu natlacis viac kapusty :)
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Graint
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 28. Októbra 2018, 21:16
Re: Plodnost starych samic vtackarov

Príspevok od užívateľa Graint » 13. Novembra 2020, 23:17

chcel som napisat rozdiel medzi napr 2 rocnym a 30 rocnym len som sa preklikol:))

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Plodnost starych samic vtackarov

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 20. Novembra 2020, 22:01

nie...ziadna fyziologicka zmena sa pri vajickach postupom casu nedeje. dokonca sa ani postupnymi zvlekmi a rastom samicky nezvacsuju (co by davalo nejaku vyhodu mladatam od starsich samic). takze ani velkostne rozdiel medzi vajickom od 2rocnej a 20rocnej samicky nie je...

avsak ked sme pri tejto teme...skor by ma zaujimal mechanizmus kedy a preco samicka vytvori na jedno parenie 2kokony? je to vo vyzive? kondicii? podmienkach? objeme spermii uchovanych v spermateke?...
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Graint
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 28. Októbra 2018, 21:16
Re: Plodnost starych samic vtackarov

Príspevok od užívateľa Graint » 28. Novembra 2020, 01:22

Z0oMb3E napísal:
20. Novembra 2020, 22:01
nie...ziadna fyziologicka zmena sa pri vajickach postupom casu nedeje. dokonca sa ani postupnymi zvlekmi a rastom samicky nezvacsuju (co by davalo nejaku vyhodu mladatam od starsich samic). takze ani velkostne rozdiel medzi vajickom od 2rocnej a 20rocnej samicky nie je...

avsak ked sme pri tejto teme...skor by ma zaujimal mechanizmus kedy a preco samicka vytvori na jedno parenie 2kokony? je to vo vyzive? kondicii? podmienkach? objeme spermii uchovanych v spermateke?...
toto by asi chcela vediet vacsina chovatelov, najma ak chovaju nejake vzacnejsie druhy...) kazdopadne tieto zivocichy maju obrovsku vyhodu oproti nam... vekom nechradnu ako my....


Napísať odpoveď