ceremonia s pripravou podkladu

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Užívateľov profilový obrázok
setupexe
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12. Februára 2007, 21:17
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:
ceremonia s pripravou podkladu

Príspevok od užívateľa setupexe » 16. Februára 2007, 14:15

Dobry den som uplny zaciatocnik a chcel som sa spytat toto:
na vasej stranke pisete ako pripravit spravny podklad teda to varenie v starej ponozske a nasledne pecenie, to sa musi robit vzdy? mam cisty lignocel kupeny bez vyzivovacich latok aj ten treba zbavit tych moznych mikroorganizmov tou ceremoniou? prosim poradte mi niekto

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: ceremonia s pripravou podkladu

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Februára 2007, 15:02

setupexe napísal:Dobry den som uplny zaciatocnik a chcel som sa spytat toto:
na vasej stranke pisete ako pripravit spravny podklad teda to varenie v starej ponozske a nasledne pecenie, to sa musi robit vzdy? mam cisty lignocel kupeny bez vyzivovacich latok aj ten treba zbavit tych moznych mikroorganizmov tou ceremoniou? prosim poradte mi niekto
prestuduj si http://forum.lasiodora.sk/viewforum.php?f=3

ak si precital clanok http://www.lasiodora.sk/index.php?clano ... zariadenie ...
je tam doslovne napisane:
Dôležité: pred tým ako substrát vložíme do terária ho najprv treba zbaviť všetkých roztočov, húb, spór, vajíčok hmyzu a iných v prírode zastúpených škodcov, ktoré sú pre nás výsostne nežiadúce.
ak sa chces zbavit roztocov a bla bla vid. hore ... tepelne musis substrat upravit vzdy. Ak ti nebude casom vadit okrem pavuka aj ina fauna a flora, lignocel vyvarat nemusis ale pre pavuka je to výsostne nežiadúce.


Staci ked raselinu bud uvaris alebo len "zapecies" v trube to uplne staci. Lignocel len varim cca 20 min a nemam skoro ziadne plesne a este nikdy som nemal huby a podobne.

Užívateľov profilový obrázok
setupexe
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12. Februára 2007, 21:17
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa setupexe » 16. Februára 2007, 16:51

no takze "skoro" ziadne problemy si s tym potom nemal?, takze co mozem potom vyvareni este ocakavat? cize neexistuje 100% ochrana? a potom ho mam kde vysusit?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Februára 2007, 16:58

setupexe napísal:no takze "skoro" ziadne problemy si s tym potom nemal?, takze co mozem potom vyvareni este ocakavat? cize neexistuje 100% ochrana? a potom ho mam kde vysusit?
ked budes odstranovat zvysky potravy .. nemas sa plesni preco obavat...
ja susim na starom plechu ... cca 2 dni..

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 17. Februára 2007, 01:25

ja tiez prevaram, susim to v starom hrnci, raz za cas to prehadzem trochu a je to, potom pripraveny a dokonale presuseny lignocel skladujem v sáčkoch

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 17. Februára 2007, 11:36

No ja jsem na rady z jednoho ceskeho webu rozpustil ten lignocel v slabem roztoku hypermanganu a musim rict ze s plisnema zadny problem...roztok by mel byt mirne ruzovy...

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 30. Júna 2007, 15:52

ja používam tiež lignocel, lenže nechám ho rozpustit v teplej vode, potom z neho vymačkám vodu, a asi 5 dni ho suším, potom ho skadujem v sáčkoch, celkom dobre drží vlhkosť, čerstvý lignocel netreba vlhčiť aj 3 mesiace. Mladým pavúkom do toho cca 7 zvleku mením pôdu častejšie, tak raz za pol roka aj častejšie, podla stavu pôdy. Nestrávené zvyšky vyberám každý deň. S plesňami nemám žiadny problém.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 11. Júla 2007, 12:50

mne sa pri tych XY pavukoch občas podarí niečo neustrážiť alebo si nevšimnúť zvyšky a podobne. Ked sa objaví plesen, tak ju vyberiem von aj s kusom pody pod nou, prihodim trochu novej a zatial sa mi nestalo ze by sa objavila nanovo.

ak je to ale rozsiahlejsieho charakteru, menim cely podklad

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 11. Júla 2007, 13:18

jj napr. pri takých pavúkoch co sa k nim dostanem len tažko kedze zapavucinujú všetko napr. pterinochilusy, vyberam zvysky ak je to možné, ak nie nechám ich tam, no ked uz vidiím že nieco rastie musim to vybrat za kazdych okolností. No musím dávat pozor dvojmo, hladím na pinzetu a druhým okom na pavúka. Väčšia opatrnosť nezaškodí, aby som na to nedoplatil.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Júla 2007, 19:03

Začnem používať i vrchoviskovú rašelinu, kamoš mi ju doporučil a je ešte lacnejšia ako lignocel, tak poprípade ich zmiešam v pomere 1:1
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 13. Júla 2007, 09:02

Razor napísal:Začnem používať i vrchoviskovú rašelinu, kamoš mi ju doporučil a je ešte lacnejšia ako lignocel, tak poprípade ich zmiešam v pomere 1:1
vrchoviskova raselina ma svoj vyhody ale aj nevyhody. Skusal som ju niekolko krat ale vzdy som nakoniec skoncil pri lignocele. S tou cenou lignocelu uplne nesuhlasim pretoze v cechach kupujem lignocel po 22 ceskych korun. Tej cene sa raselina urcite nevyrovna - jedine ze by sisi ju bol kdesi vykopal sam. :lol: Vyhodou vrchovikovej raseliny je to, ze je kysla a podstatne menej sa v nej dari rozny hubam /pozor nie roztocom/. Jej nevyhodov je , a to ma na nej najviac odradzuje, ze ked ju nechas preschnut, tak potom skoro vobec, teda presnejsie povedane minimalne nasava vodu. Je to dost velky problem napr. pri filmovkach. Ked do nej nalejes vodu tak v nej velmi dlhu dobu voda "stoji" a nevsiahne rychlo do substratu ako pri lignoceli. To sa moze stat "osudne" pavukovi.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 13. Júla 2007, 11:12

S tou cenou, nás stojí rašelina 10l 40sk a lignocel briketa 56sk :D ale to je minimálny rozdiel, zatiaľ používam lignocel. Aha chápem a čo napadnutie roztočmi? ktorá pôda je náchylnejšia?
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 13. Júla 2007, 11:54

Razor napísal:a čo napadnutie roztočmi? ktorá pôda je náchylnejšia?
ja osobne si myslím, že roztoče žijú na zvyškoch potravy a to či to je lignocel (ktorý sám o sebe neobsahuje takmer nijaké živiny) alebo rašelina, tak na tom až tak nezáleží (ale môžem sa mýliť).
Skrátka lepšie je roztočom tam, kde chovateľ zabudne viac zvyškov potravy :-) (a kde je vlhosť).

S tou cenou lignocelu to nie sú také veľké položky že by to človeka zruinovalo. Keď to človeka chytí (chovateľstvo) a je časom ochotný investovať do jedného pavúka 500-1000 korún, tak tých 50 sa pri tom stratí :-)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 13. Júla 2007, 13:07

Díki bebekexxx, no jasné to nie je nič, len teraz neviem či mám vyskúšať aj tú rašelinu, ale asi ju vyskúšam budem vedieť zase viac. Chcem to urobiť tak, že pod jedného smithiho dám rašelinu a pod druhým ostane lignocel a uvidíme. Napr. pod pralesné škorpiony sa odporúča rašelina, aj tak používam lignocel, a dobre je.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 13. Júla 2007, 13:08

bebekexxx napísal:
Razor napísal:a čo napadnutie roztočmi? ktorá pôda je náchylnejšia?
ja osobne si myslím, že roztoče žijú na zvyškoch potravy a to či to je lignocel (ktorý sám o sebe neobsahuje takmer nijaké živiny) alebo rašelina, tak na tom až tak nezáleží (ale môžem sa mýliť).
Skrátka lepšie je roztočom tam, kde chovateľ zabudne viac zvyškov potravy :-) (a kde je vlhosť).

S tou cenou lignocelu to nie sú také veľké položky že by to človeka zruinovalo. Keď to človeka chytí (chovateľstvo) a je časom ochotný investovať do jedného pavúka 500-1000 korún, tak tých 50 sa pri tom stratí :-)
suhlasim z bebekexxxom, zakladom je vyberat neskrmene casti ktore vas pavuk zanecha na podklade a je jedno ci to je lignocel alebo raselina. cim viacej tepla a vlkosti je vo vasom terariu tak tym rychlejsie sa rozmnozuju neziaduce roztoce ci plesne. To vsak neznamena ze znizite teplotu alebo budete menej rosit :) treba si na to davat pozor. Ja som mal skusenost kde mi doslova zaplesnel pavuk / nebol som doma dlhsiu dobu / podcenil som pravidelnu kontrolu nadrze. Pavuka to moze stat zivot ...

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 13. Júla 2007, 16:47

Razor napísal:Díki bebekexxx, no jasné to nie je nič, len teraz neviem či mám vyskúšať aj tú rašelinu, ale asi ju vyskúšam budem vedieť zase viac. Chcem to urobiť tak, že pod jedného smithiho dám rašelinu a pod druhým ostane lignocel a uvidíme. Napr. pod pralesné škorpiony sa odporúča rašelina, aj tak používam lignocel, a dobre je.
ak to cheš razor vyskúšať, tak skús pomiešať hrsť rašeliny s dvoma hrsťami lignocelu a táto kombinácia by mala ako tak zabezpečiť vyrovnanie výhod oboch materiálov.
tvoj spôsob je tiež dobrý nápad, určite napíš čo si zistil, som zvedavý, hlavne za koľko rovnako porosený podklad vyschol a ako s plesňami a ďalšie veci čo ťa napadnú.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 13. Júla 2007, 18:43

Určite vás budem informovať....Aj ked prvý dojem z rašeliny je celkom dobrý, no uvidíme potom. Presný názov rašeliny je Florcom - biela rašelina.Táto rašelina je hned k dispozícii bez dalších úprav, stačí len navlhčiť. Lignocel treba predpripraviť. Avšak má tú výhodu že ked ho po spracovaní nechám ešte schnúť asi tak 4-5 dní nevyschne celý a ja možem rovno vlhkú pôdu dávkovať pod pavúky. (vlhčiť netreba ani 3 mesiace), a v tom je výhoda. Rašelinu, ked som ju otvoril bola mierne vlhká, ale viac suchá ako vlhká. Preto som ju aplikoval pod menšieho 5zv. smithiho a hned aj porosil, vodu nasiakla bezproblémovo. Daľším rozdielom je povrch terénu, kedže lignocel po podupaní vytvára hladký terén, u rašeliny, zatial z miernymi nerovnostami. uvidíme po 3 dnoch ci ju smithi dokáže udupať. Daľší rozdiel je v pachu, rašelina mierne zapácha (pach je však velmi slabý), pričom lignocel nezapácha vôbec. To je však úplne jedno ked pôdu napadnú plesne a huby, ktoré vylučujú do pôdy toxíny a poda začína intenzívne zapáchať. Budem postupne informovať....
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 17. Júla 2007, 20:23

Tak informujem dalej...prešlo už pár dní, a rašelina aj napriek veľkým horúčavám drží vlhkosť, a stratil sa slabý pach. Zachvílu začnem krmiť, smithiho, ktorý úspešne absolvoval zvliekanie na rašeline, a tiež som rašelinu aplikoval pod jednu geniculatu. Pri tomto žrútovi sa nájde aj viac zvyškov, ktoré uloží na jedno miesto. Pokus je nasledovný k jednému aj k druhému smithimu aplikujem potravu a po strávení naschval zvyšok potravy nechám na pôde. Uvidím čo začne skôr plesnivieť, (ktorý zvyšok potravy). Stavím sa že na lignoceli to bude plesnieť už druhý deň, som veľmi zvedavý na rašelinu.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 18. Júla 2007, 00:04

ja mám skúsenosť že aj lignocel zapácha, dokonca som raz kúpil jeden taký, ktorý smrdel nejakým dezinfekčným prostriedkom, niečo ako smrdia chodby v nemocnici. Obal bol klasický takže ťažko povedať ktorý lignocel smrdieť bude a ktorý nie

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 18. Júla 2007, 00:07

moj podklad je substrat kamienkovi na spodok / saje vlhkost a drzi to / na to davam seno a na vrh davam lignocel. Presne ako je v tejto linke :

http://www.youtube.com/watch?v=T_S6GMmGBJM

tak sa na to pozrite :)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 18. Júla 2007, 09:55

jj to som videl, ale to je podla mna zbytočné, či nie? Bebekexxx máš pravdu lignocel smrdí tiež, taký svojský zápach má, ale po urcitej dobe to vyprchá aj pri raseline taktiež, za cca 2-3 dni co je v terra, no zase nadobudne iný zápach, to jest ked napadnú pôdu plesne, alebo huby, to výrazne cítiť.
Ináč testy pokračujú daľej, uvidíme, ktrá pôda podľahne skôr !
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 18. Júla 2007, 12:10

PiXeL: to terarko je sice spravene skutocne krasne, ale ja osobne by som si ho az tak nezariadoval, lebo je pre chovatela dost neefektivne. Tie rastliny sa zdali živé - dalšia starostlivosť navyše + hodiš tam daky krmny hmyz ktory sa hned zašije v substrate, lebo je dosť členitý a stratíš prehľad o tom.
Taketo terarium by som si spravil len 1-2 do obyvky napriklad ale vacsinu chovu by som v tom mat nechcel :-)

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 18. Júla 2007, 12:19

bebekexxx: mas pravdu rastilnky su zive ale ja mam umele, ci ze problem odpada a to ze je povrch clenity mi vobec nevadi. Sam uvidis ked ti poslem foto ze to stoji za to. Cvrcky sa nestihnu hrabat ak ma pavuk zmapovane okolie a natahane mikrovlakna. Ja som to dal ako inspiraciu nie ako vzor. Volba je na vas... :roll:

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 18. Júla 2007, 13:31

Ja osobne dám na rady Miša Šestáka, ktoré nám minule poskytol na chate, stromovým niečo lahšie (lignocel) a zemným ťažšiu pôdu (rašelina) a norovým bud kombinácia týchto 2 alebo rašelina s pieskom či štrkom....
Obrázok
Obrázok
Obrázok

lopo
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18. Februára 2007, 16:10
Bydlisko: Kosice-okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lopo » 18. Júla 2007, 15:09

PiXeL napísal:moj podklad je substrat kamienkovi na spodok / saje vlhkost a drzi to / na to davam seno a na vrh davam lignocel. Presne ako je v tejto linke :

http://www.youtube.com/watch?v=T_S6GMmGBJM

tak sa na to pozrite :)
super video...aku ulohu tam ma seno???


Napísať odpoveď