Ako na to? (plesne, substrat, rosenie)

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 28. Augusta 2007, 07:53

Raqua napísal:No ja teda neviem, ale striekat na substrat hypermangan mi pride ako velmi zly napad.
osobne suhlasim s Raquov, tiez som odporca pouzivania akychkolvek chemikalii v suvislosti s pavukom.

Janett po tom co som cital tvoje prispevky mam skor pocit ze vobec neslo s plesne, na raseline sa niekedy vytvori biely povrch aj z vody (minerali, vapnik rozpustene vo vode). Hlavne ak pouzivas na rosenie vodu z vodovodu. Pavukovi by to nemalo nejako uskodit ide skor o vzhlad. Staci ak lyzicou odoberies povrch raseliny a vyhodis ju.
facebook: Marek Terno
Obrázok

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 28. Augusta 2007, 09:50

V tom mangane by som to maximalne vyvaril, ale nikdy by som to nestriekal do terarka, vsak co ked sa toho ten pavuk napije alebo neviem ...

A uz konecne povedz v com bol ten problem, mozno sa to stane aj nam, tak nech vieme ... :D

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 28. Augusta 2007, 11:07

Tak ja sa teda priznam.
Ked nechcela toho cvrcka zozrat a bol tam uz tri dni tak som si vravela ze chudak trpi hladom. Prihodila som mu tam tri male granule pre macky. On ich obhryzal a zahrabal si ich. Kedze boli zahrabane-zisli z oci,zisli z mysle = zabudla som ze tam su. Takze to boli tie plesnive miesta. Problem nebol v substrate.

Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FoXo » 28. Augusta 2007, 11:20

Janett napísal:Tak ja sa teda priznam.
Ked nechcela toho cvrcka zozrat a bol tam uz tri dni tak som si vravela ze chudak trpi hladom. Prihodila som mu tam tri male granule pre macky. On ich obhryzal a zahrabal si ich. Kedze boli zahrabane-zisli z oci,zisli z mysle = zabudla som ze tam su. Takze to boli tie plesnive miesta. Problem nebol v substrate.
Neboj nic aj to sa stava :) Ale sranda :) Nabuduce aspon budes vediet :)

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 28. Augusta 2007, 11:23

Este jedna vec.
Vcera som niekde vo fore zachytila informaciu ze substrat by nemal byt suchy tak ze by bol sypky, lebo pavuk ma tym padom dehydrovane prostredie.
Nie som si tym ista, lebo ked som to citala prave sa nam zrubal elektr.prud .Nedocitala som to a neviem to uz najst.
Aku konzistenciu ma teda mat substrat. Ja som zatial davala prave sypky.

Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FoXo » 28. Augusta 2007, 11:52

Janett napísal:Este jedna vec.
Vcera som niekde vo fore zachytila informaciu ze substrat by nemal byt suchy tak ze by bol sypky, lebo pavuk ma tym padom dehydrovane prostredie.
Nie som si tym ista, lebo ked som to citala prave sa nam zrubal elektr.prud .Nedocitala som to a neviem to uz najst.
Aku konzistenciu ma teda mat substrat. Ja som zatial davala prave sypky.
No sypky by veru nemal byt :) Stromovym sa vacsinou rosia steny dava sa napajacka s vodou a trocha poprasi substrat. Zemne ale nie vsetky druhy tym zase mozes polku substratu jemne poprasit ale nie zas aby tam mali clapkanicu:) Aby si pavuk mohol vybrat ci chce byt na vlhkom alebo na suchom prostredi. ja vacsinou davam pol na pol :)

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 28. Augusta 2007, 15:14

Tryri napísal:V tom mangane by som to maximalne vyvaril, ale nikdy by som to nestriekal do terarka, vsak co ked sa toho ten pavuk napije alebo neviem ...

A uz konecne povedz v com bol ten problem, mozno sa to stane aj nam, tak nech vieme ... :D
Ja by som to ani len nevyvaral. Nachadza sa poda nasiaknuta hypermanganom v prirodzenom prostredi pavuka ? Nenachadza. Tak neviem, preco by sa mala v terarku.
Ak terarium prilis plesnivie, tak je problem v niecom inom, napr. zle vetranie, prevhlcovanie, bordel po zradle, konare donesene zvonka alebo nevhodny substrat.
Riesit treba zacat dovod preco tam ta plesen vznika a nie potlacat ju nejakou chemiou.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 28. Augusta 2007, 16:17

diss napísal:jedna "tehla" lignocelu stoji 50sk cca to radsej 3x vymenim ako to striekat dajakym svinstvom, hoci nemam absolutnu sajnu co to je :D

sa nazorom pripojim k Raqua a cvabo

no jedna vec ,,,,, ak sa jedna o hyper mangan .... tak to nie je ziadna chemia ....., nie je to nijak sinteticky vyrabany prostriedok ...., je to vo svojej podstate mineral , cisty chemicky prvok ....., Manganistan draselny ... to znamena ze tam, je mangan a sodik ...., no co z toho nie je prirodzene pre clovekam , hmyz , cicavce , rastliny ... a pod. ..... aj vo volnej prirode ho najdeme ... hoci mozno v inej zlucenine ......, podla mojej skusenosti neskodi nijak ..... a do konca som s nim ... aj osetroval plesnove "rany" starsim pavukom, a vystriekaval potravu z volnej prirody aby nahodou moje milaciky nechitili ziadne svinstvo .-.....,

ja si myslim ze je absolutne nezavadny ....., a je len dobre ho pouzit ....., a netreba sa bat silno fialovej ...., aj ked nie casto ..... ale aj vo vyvarenom , vypecenom ,vyhypermanganovom substrate sa plesen obcas objavy ... a podla mojej skusenosti staci len postriekat roztokom .... a je po probleme ......,

samotny prvok neskodi ....., a velke mnozstrvo uzitia vtackarom nehrozi pokial nerosime cisto na pitie tymto roztokom ....,
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Chruno
Lingvistický diktátor
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 5. Júla 2007, 19:48
Bydlisko: Wild Wild East

Príspevok od užívateľa Chruno » 28. Augusta 2007, 16:47

Manganistan draselny ... to znamena ze tam, je mangan a sodik ....,
adi, zase tá istá chyba: manganistan draselný má vzorec KMnO4 to znamená že obsahuje Mangán, Kyslík a Draslík.

KMnO4 je v
tomto zozname
uvedený ako škodlivá látka. (mal by byť škodlivý len v malom množstve ale určite to nie je látka, s ktorou by sa pavúk bežne mohol stretnúť)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 28. Augusta 2007, 17:31

do matky ..... ***** , to nie je mozne ... a to robi ta slivovica ....., sorry .... ale tak ja vychadzam z vlastnej skusenosti ....


ale treab si uvedomit co je ta skodliva davka ....., kolko z toho moze prijat ked je to vsiaknute v substrate ...., nijak to nelepta ... takze pokial neprijme vecsie mnozstvo oralne tak nevuidim problenm .... (preto nie to priame rosenie na steny tera)
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 28. Augusta 2007, 18:54

adi napísal:no jedna vec ,,,,, ak sa jedna o hyper mangan .... tak to nie je ziadna chemia ....., nie je to nijak sinteticky vyrabany prostriedok ...., je to vo svojej podstate mineral , cisty chemicky prvok ....., Manganistan draselny ... to znamena ze tam, je mangan a sodik ...., no co z toho nie je prirodzene pre clovekam , hmyz , cicavce , rastliny ... a pod. ..... aj vo volnej prirode ho najdeme ... hoci mozno v inej zlucenine ......, podla mojej skusenosti neskodi nijak ..... a do konca som s nim ... aj osetroval plesnove "rany" starsim pavukom, a vystriekaval potravu z volnej prirody aby nahodou moje milaciky nechitili ziadne svinstvo .-.....,

ja si myslim ze je absolutne nezavadny ....., a je len dobre ho pouzit ....., a netreba sa bat silno fialovej ...., aj ked nie casto ..... ale aj vo vyvarenom , vypecenom ,vyhypermanganovom substrate sa plesen obcas objavy ... a podla mojej skusenosti staci len postriekat roztokom .... a je po probleme ......,

samotny prvok neskodi ....., a velke mnozstrvo uzitia vtackarom nehrozi pokial nerosime cisto na pitie tymto roztokom ....,
Aj uran sa nachadza vo volnej prirode ale to neznamena, ze by mi robilo dobre mat ho plnu izbu.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

malo5
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 6. Augusta 2006, 13:54
Bydlisko: Oslany, Ba

Príspevok od užívateľa malo5 » 28. Augusta 2007, 20:36

ale zas hlbšie pod zemou , v hornine, ďaleko od ĺudí, a v nízkych koncentráciach
merda in inferno est

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 28. Augusta 2007, 20:41

ja v tomto suhlasim s ternom a raquom: nepouzivat nijaku chemiu pri priprave substratu, lepšia je prevencia resp. odstranenie priciny vzniku plesni ako samotne chemicke ošetrovanie.

Jedina vec na co som pouzil chemiu (a uspesne bez nasledkov) je ošetrovanie konarov epoxidom. Ten je po dostatočnom vyschnuti (par dni) absolutne nezavadny a ani vlhkosť ani plesne s nim nič nerobia (neuvoľnuje sa). Takto mam ošetrené konáriky z jedného okrasného stromu (pokrútené) ešte od roku 2003 a teraz po 4 rokoch vyzerajú takto: (dnes som fotil).

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
orlovecsk
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 24. Júna 2006, 14:15
Bydlisko: P.B.

Príspevok od užívateľa orlovecsk » 28. Augusta 2007, 21:31

Chruno napísal:
adi, zase tá istá chyba: manganistan draselný má vzorec KMnO4 to znamená že obsahuje Mangán, Kyslík a Draslík.

KMnO4 je v
tomto zozname
uvedený ako škodlivá látka. (mal by byť škodlivý len v malom množstve ale určite to nie je látka, s ktorou by sa pavúk bežne mohol stretnúť)
ja som našiel zase toto :!: :
" Manganistan draselný je látka se silnými oxidačními vlastnostmi. Pro svou zdravotní nezávadnost jsou proto roztoky KMnO4 používány k dezinfekci potravin, např. masa nebo syrové zeleniny v rizikových oblastech. "

neviem ale ešte som v živote nepočul že by mal byť nejako vôbec škodlivý a kopeckrát som ním bol ošetrený a nenechalo to na mne následky , a každý substrát mám ním prečistený tiež :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Chruno
Lingvistický diktátor
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 5. Júla 2007, 19:48
Bydlisko: Wild Wild East

Príspevok od užívateľa Chruno » 28. Augusta 2007, 21:33

orlovecsk: ale inak zapôsobí to isté množstvo KMnO4 na teba a mnohonásobne menšieho a ľahšieho pavúka.

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 28. Augusta 2007, 22:26

ja som s tym cistil akva a nebol problem ....

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 29. Augusta 2007, 00:28

je pekne ... ak ma kazdy svoj nazor ... ale ako chemiu berioem iba latky sinteticke ...., uran je uran :D -----. ale zas to je vsetko postavene v tej rovine .... ako pravi prislovie : "vsetkeho vela skodi "a to plati vazne u vsetkeho ....., naozaj u vsetkeho ...., takze ak sa to neprezenie ... je to v poho ... podla mna .....
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 29. Augusta 2007, 02:49

malo5 napísal:ale zas hlbšie pod zemou , v hornine, ďaleko od ĺudí, a v nízkych koncentráciach
To bolo prve co ma napadlo, ked zoberiem do ruk periodickutabulku, najdem tam kopec podobnych pripadov.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
Chruno
Lingvistický diktátor
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 5. Júla 2007, 19:48
Bydlisko: Wild Wild East

Príspevok od užívateľa Chruno » 29. Augusta 2007, 10:16

adi: Kde sa vyskytuje KMnO4? Táto látka sa dá vyrobiť laboratórne ale možno sa vyskytuje aj v prírode tak je to chémia alebo nie???

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 30. Augusta 2007, 21:03

Mne sa malicko zda za sa tato debata trochu vymkla.
Ja som to s tym Hypermanganom skusila. Dala som jediny malinky kristalik na 1dl. vody. Parahybana ma uz treti den novy "vydezinfikovany" lignocel. Zatial zije a veselo sa promenaduje...........

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 30. Augusta 2007, 21:32

to bylo mozna az hodne...doporucil bych slabsi koncentrace...

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 30. Augusta 2007, 23:13

Jojo, ja som mal akvarko asi 6l a do toho som dal asi 3 kusokcky a tiez mi to uz pripadalo vela .... ma to byt slabo ruzovy roztok.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 2. Septembra 2007, 22:46

ja pouzivam trosicku silnejsi ......, ale inak som mal vzdy problemy .... asi to mam zo vzduchu abo co ??? same spory...asi
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Septembra 2007, 21:35

tato tema je aj o Roseni a zaujal ma prispevok v inom topicu.

Pavuk pri roseni rozprasovacom beha po terariu ako splaseni.

Rozprasovac ma velky rozptyl a tym zasiahne naraz velku plochu a casto krat sa stane, ze aj pavuka co nie je ziaduce. To iste plati o filmovkach. Pavuk sa casto po zasahu sprava zbrklo, agresivne, prirodzene reaguje na vonkajsi podnet.

Odporucam pouzivat injekcne striekacky alebo jednoducho, dobre si vymyte plastovu flasu do pet vrchnacika spravte dierku podla citu. Tym sa vyhnete neziaducenu rozptylu, vlhcenie mozte priamo nasmerovat na potrebne miesto bez zbytocneho navlhcenia zvysneho substratu a rusenia pavuka.

Užívateľov profilový obrázok
orlovecsk
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 24. Júna 2006, 14:15
Bydlisko: P.B.

Príspevok od užívateľa orlovecsk » 3. Septembra 2007, 22:04

ten deravý vrchnák používam aj ja, ale je tam viacero dierok a vlhčenie je bezproblémové 8)


Napísať odpoveď