Ako na to? (plesne, substrat, rosenie)

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35
Ako na to? (plesne, substrat, rosenie)

Príspevok od užívateľa Janett » 27. Augusta 2007, 14:41

Pred tyzdnom nam do domacnosti pribudol novy clen - Lasiodora Parahybana. Ja to nasa absolutne prva skusenost s vtackarom a prosim o radu. Prestudovala som zaklady chovu na vasej stranke a zakladne veci su mi myslim v zasade jasne.
Podla navodu som substrat vyvarila, vypiekla a dnes sa v nom objavili flaky so zelenou plesnou i ked substrat nebol premacany - skor suchy.
Ako sa vam dari zachovat spravny pomer vlhkosti aby substrat neplesnivel ale vzduch bol pre pavuka dosť vlhky. Je lepsie rosit na stany terarka ako priamo cast substratu? Ako casto a intenzivne orosit?
Vdaka vasemu nazormenu obrazku sa nam podarilo urcit pohlavie.
Nevieme si vsak rady s urcenim veku, kedze tvora nemame priamo od chovatela. Da sa to takto na dialku? Aspon priblizne? Telo ma velke tak 3,5-4cm. Momentalne sa chysta na zvliekanie (je zo dna na den cernejsia) a nemam predstavu o kolke moze ist.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Augusta 2007, 14:45

kup si v lekarni hypermangan (manganistan draselny) do rozprasovaca urob silnejsie fialovy roztok a postriekaj vrch substrratu ......, (zmesou nerosime) ..... malo by to zabranit tvorbe plesne .... a ked sa ti zas niekde objavy odstran ju a miesto zas vystriekaj hypermanganom .....,

mne to takto funguje .... a nemam plesen nikde .... ani ked zabudnem na zvysky krmiva .....,
Naposledy upravil/-a adi v 11. Augusta 2009, 11:23, upravené celkom 1 krát.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Augusta 2007, 14:47

a aby som nezabudol .... ak budes na buduce robit substrat tak ho prvykrat navlhci roztokom hypermanganu ... a nemusis sa bat ani silnofialovej farby .-....
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 27. Augusta 2007, 16:29

Vdaka, hypermangan uz mam.
Staci ho nastriekat len na povrch , alebo s tym mam radsej prevlhcit cely substrat.
Da sa poradit aj s urcenim aspon priblizneho veku?

Užívateľov profilový obrázok
diss
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 21. Marca 2007, 17:03
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa diss » 27. Augusta 2007, 16:36

nechcem hrat muderho (duplom ked skoro nic neviem :) ) ale v popise je ze skor suchsi substrat, asi tak ako pri mojej b.emilii ktora je dost alergicka na mokry substrat a uz jak je trochu vlhci tak lezie hned po stenach terarka, no zas expert nie som a Lasiodora Parahybana taktiez este nemam ale urcite raz bude :D

inak vitam dalsiu zenu na fore, pomaly tu bude viac zien ako chlapov :D

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 27. Augusta 2007, 16:38

Janett napísal: Da sa poradit aj s urcenim aspon priblizneho veku?
pravdaze, ale nie veku ale skor zvleku podla velkosti. ak mas fotografiu pri nejakom predmete (napr. desaťkoruna) tak to zhruba určime.

Inac tie plesne su pomerne neobvykle take zelene som nevidel este u mna nikdy, skor biele, substrat si pouzila lignocel?

podla tej velkosti 3,5-4cm v tele by som tipoval tak 8-9 zvlek (to je ešte 3-5 zvlekov do dospelosti) ale ta fotka by mi pomohla omnoho viac.

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 27. Augusta 2007, 16:56

Ako substrat som pouzila raselinu.
Ona ta plesen zacala nabielo - povodne sme si mysleli ze je to pavucina ale mne sa to nejako nezdalo. Malo to kratke samostatne vlakna vyzerajice ako kopije. Nebolo to suvisle vlakno. A ked to napokon ozelenelo uple ako penicilinova plesen, bolo jasne ze pavucina to nie je.
Tento raz mam nachystany kokosovy substrat - vy to tusim volate Lignocel.
S fotkou mam problem. No fotak, no fotka.....

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 27. Augusta 2007, 17:06

No, s tym 8-9 zvlekom ste ma prekvapili. Ja som naivne tipolvala 4-5.
Tak to som rada ze sa nam tak kratko po doneseni domov zacala vyfarbovat do cierna, lebo vela zvlekov s nou uz neuzijeme a deti su velmo zvedave .........

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 27. Augusta 2007, 18:39

Napadlo ma ci mu mam ten substrat menit este teraz ( tej plesne tam ma na moj vkus dost a je pomerne snaziva). Alebo mu mam dat nateraz pokoj a nechat to az po zvleceni.
Ja by som volila to prve, ale nechcem ho zbytocne stresovat.
Co sa tyka v akom je stave pred zvlecenim - abdomen ma uz cely cierny a jeden clanok z noh tiez, zvysok je este v povodnom zneni.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Augusta 2007, 18:43

este mas par dni pokial sa bude zvliekat ....., len poriadne tu plesen vystrekaj .... parahybana je z Brazillie ... a z pralesa ... ju trocha vody nezabije ....., len vystriekat vsetko ..... mozes aj na viac krat ....
Naposledy upravil/-a adi v 11. Augusta 2009, 11:26, upravené celkom 1 krát.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 27. Augusta 2007, 18:57

Takze necistit? Tak si to myslel?
Ozaj,podla obrazku na stranke mame jednoznacne babu.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 27. Augusta 2007, 19:00

inac janett ja sa divim co tam ta plesen robi, ja chovam pavuky dost dlho a nikdy sa mi nestalo ze by sa takto agresivne rozmahala, asi by bolo vhodne porozmyslat nad vhodnejsim vetranim a takisto otazkou je dovod preco vznikla. Mohly to byt napriklad zvysky z potravy (treba ich vyberat) alebo nieco v tom substrate (co by sa malo ostranit vyvarenim). Vlhci radsej tak, ze zamokris len jeden kut teraria a pozoruj pavuka ci sa bude zdrzaiavat tomto suchom mieste alebo na vlhkom. Podla toho udrzuj vlhkost. U parahybany nie je strasny prehresok ak ma par dni uplne suche terarko, ja parahybany chovam skoro nasucho a rastu dobre a nikdy som nemal problemy.

nech sa ti dari

ps: fotak treba ;-) digital (od 2000) ten najzakladnejsi, alebo by stacila aj fotka mobilom.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 27. Augusta 2007, 19:02

Janett napísal:Takze necistit? Tak si to myslel?
Ozaj,podla obrazku na stranke mame jednoznacne babu.
netrenovane oko sa moze lahko zmylit ;-) ale drzim palce nech je to samica, ked sa zvlecie skuste si svoje zistenie overit aj tak ze pozriete vnutornu stranu zvlecky ako je v clanku.

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 27. Augusta 2007, 19:02

Ahoj ja bych vybral plisne a pavouka, osetril hypermanganem, ale slabe ruzovym roztokem, chvilu pockal a pavouka vratil...do budoucna vubec lignocel nemusis pect, ale staci ho rozpustit zase v slabem roztoku hypermanganu...mam s tim dobre zkusenosti a nejen ja...

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Augusta 2007, 19:09

ja pouzivam silnejsi roztok .... so slabsim sa mi pri poecke a maculate nedarilo ... plesnelo vsetko ....., ale to nie je chemikalia .... takze to neublizi ..... ani silnejsi roztok ...
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 27. Augusta 2007, 19:10

Ja tomu tiez nerozumiem.
Dumala som a na nic som neprisla.
Tu raselinu som vyvarila (30min.) aj vypiekla(20min). Mala tam jedineho cvrcka o ktoreho vobec neprejavila zaujem. Brala som to tak, ze je v novom prostredi tak nechce zrat. Po styroch dnoch ako sme si ju doniesli jej zacal cerniet abdomen, tak m bolo jasne a cvrcek isiel pekne prec. Postrekovala som len jednu polovicu substratu a prave ta opacna je preplesnivela. Mam pocit ze som bola disciplinovana (ha ha ha) a uz neviem..........
Mozno to vetranie..........

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Augusta 2007, 19:15

nic nemen ziaden substrat ...., urob toto : "vidis plesen -pinzetou odstran a postriekaj hypermanganom, zas je tam ... opakuj .... bod jedna ....., to bol cert v tom aby nezmizla ...... :idea: :!: :idea:
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 27. Augusta 2007, 19:17

to Janett: plesnivel ti suchy lignocel,jo? uf tak to je orisek...

to adi: no asi to neni chemikalie, kdyz po ni sleze plisen a na krabicce je velkym s vykricnikem napsany NEpouzivat vnitrne! zemnim druhum bych to neriskoval davat silnej...

Užívateľov profilový obrázok
orlovecsk
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 24. Júna 2006, 14:15
Bydlisko: P.B.

Príspevok od užívateľa orlovecsk » 27. Augusta 2007, 19:26

a nemáš tam vysokú teplotu ? potom aj zvyšok potravy chytí pleseň :? a máš dobré vetranie ?

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 27. Augusta 2007, 19:34

Cawko.Ja ked som zacínal tiez som mal problém s plesnou podkladu.Na prícine bolo prehnané rosenie a tiez ked som prehliadol zbitky potravi.Casom a skúsenostou sa to upravilo.Osobne si myslím ze hlavný problém spocíva v nadmernom rosení a zlom vetraní :wink: .Fakt by bodlo foto :!:
XXX

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 27. Augusta 2007, 20:24

Mladenci, uz sa s tym netrapte.
Manzel vyriesil dilemu plesne a je sa Vam ani nemozem priznat kde bol problem.
To by bolo poznamok na adresu zien........... staci mi ze som si to vypocula doma.
Ale vdaka moc za ochotu.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 27. Augusta 2007, 23:14

No ja teda neviem, ale striekat na substrat hypermangan mi pride ako velmi zly napad.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 27. Augusta 2007, 23:21

ja som to tiez este neskusal ale pripada mi lepsie vymenit lignocel ako tam strkat chemiu ....

Užívateľov profilový obrázok
diss
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 21. Marca 2007, 17:03
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa diss » 27. Augusta 2007, 23:24

jedna "tehla" lignocelu stoji 50sk cca to radsej 3x vymenim ako to striekat dajakym svinstvom, hoci nemam absolutnu sajnu co to je :D

sa nazorom pripojim k Raqua a cvabo

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 28. Augusta 2007, 06:47

priznam sa z chemie niesom nejak extra dobry ale ak ked to nie je skodlive myslim ze toto je prirodzenejsia a prirodnejsia cesta ...


Napísať odpoveď