Cistenie pavuka

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
frcatko
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 25. Septembra 2007, 10:51
Bydlisko: Kremnica
Kontaktovať užívateľa:
Cistenie pavuka

Príspevok od užívateľa frcatko » 25. Septembra 2007, 15:11

Co pavuk robi ked si pcha nohy k ustnemu otvoru? vyzera to akoby sa cistil :?:

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 25. Septembra 2007, 15:45

,,Pije,, :D Neviem presne ako to prebieha, ale znamena to ako keby pil, on si nejako tu vlhkost atd .... no ja to radsej nebudem pisat, lebo to neviem odborne popisat :D A mozno ani nepije, to si len tak namyslam :D

Užívateľov profilový obrázok
frcatko
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 25. Septembra 2007, 10:51
Bydlisko: Kremnica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa frcatko » 25. Septembra 2007, 15:58

pije? no jedine ak si pustil zilou.. napajacku ma druhej strane :lol:

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 25. Septembra 2007, 16:48

no pokial sa pri tom pohybuje tak je to urcite ocista :) horsie je ked taha vsetky nohy pod telo to znamena ze umiera :cry: ...

Užívateľov profilový obrázok
frcatko
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 25. Septembra 2007, 10:51
Bydlisko: Kremnica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa frcatko » 25. Septembra 2007, 17:08

viem ako vyzera pavuk ked umiera ale toto nie je take, to si strka nohu po jednom k ustnemu otvoru a vselijako ju vykruca a skrabe chelicerami tak som nevedel ze ci nemam doma psychopata co sa sam chce zjest :lol: ale asi sa fakt len cistil..

Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FoXo » 25. Septembra 2007, 18:10

U man to casto robi P. cambridgei :)

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 25. Septembra 2007, 18:24

No ja neviem, mne to casto pavuky robili ked som im porosil, proste sa postavili na to zarosene a zacali toto robit, tak som si z toho nejako vydedukoval ze oni nejako piju tu vlhkost ... njn, odborne vyjadrovanie to je moje :D

Užívateľov profilový obrázok
frcatko
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 25. Septembra 2007, 10:51
Bydlisko: Kremnica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa frcatko » 25. Septembra 2007, 18:45

no ak naozaj pil tak si to viem vysvetlit jedine tak ze predtym slapol do napajacky a potom si cucal vlhkost z tych noh lebo na tejto strane ma relativne sucho.. a robil este take veci ze zadnymi nohami si suchal snovacie bradavky a potom si ich pchal do ust to uz fakt neviem co robil.. :shock: holt pavuky nas vedia prekvapit kazdy den :)

Užívateľov profilový obrázok
FeRo1251
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 9. Januára 2007, 09:04
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FeRo1251 » 25. Septembra 2007, 20:32

Caume...
No podla mna sa cisti. Ja chovam pavuky 5rokov a robi mi to dost casto N.Chromatus 7zv., trochu menej B. Smithi 6zv., skoro vsetky Poecilotherie Ornaty a Fasciaty vsetky od 3zv. az po 6zv. to robia cca 1-2x za tyzden neviem to presne, lebo niesom cely den doma, robi mi to aj B.Vagans dospela samica a raz som to videl robit aj L. Parahybanu 12zv. samicu. Jediny ktorych som nevidel to robit je G.Rosea subadult samec a A.Versicolor 7zv. Cize neviem, podla mna sa cistia-vzdy som si to myslel... Bolo by dobre keby sa k tomu vyjadril aj niekto skusenejsi (bebekexxx, Sceptic,Cvabo,...), lebo ja sa za profesionala este nepovazujem :roll:

Zatial je to odomna asi vsetko....
Prijemny chov...

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 25. Septembra 2007, 21:02

Ja som to automaticky brala ze nasa sa cisti, ono sa drobne ciastocky lignocelu zachytavaju na chlpkoch......a zrejme jej vadia. By ste mozno boli prekvapeny kolko zivocichov ma pravidelny ocistny ritual. Ked parahybana pila tak to vyzeralo o kusok inac .

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 25. Septembra 2007, 21:08

No podle me to Tryri myslel tak, ze "vysavaji" vlhkost ze substratu na nohy, tedy ze jim male kapicky vody ulpivaji na nohach a ty potom saji z noh.

Na tohle tema jsem slysel vic nazoru, ale nebudu zadny prezentovat, jelikoz zadny nemam podlozeny...

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 25. Septembra 2007, 22:03

ja to sledujem uz dlhsiu dobu a mne to vzdy robia ked sa najedia (takmer vzdy ale aj inokedy) ---- moj nazor je ze sa cistia .... a moze to byta aj ciastocne prijimanie vody ,

s tymi snovaimi bradavicami ....., ono pavuk sa pri pohybe " pokrci" , hlavne ak ma v tera nejake ine predmety ako substrat (kora , ukryt, rastliny a pod. okrasne prvky ) a podla mna si upravuje chlpky ....., on ma na nohach vela druhov chlpkov .. a patria sem nielen normalne receptorove ale aj take dvrdsie ako kefky ... asi na ocisu :wink:
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
frcatko
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 25. Septembra 2007, 10:51
Bydlisko: Kremnica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa frcatko » 26. Septembra 2007, 16:41

tak dnes som ju par hodin pozoroval a uz viem co robi :) je to u pavuka naozaj prekvapujuce ba priam sokujuce ale zapriada si krabicku pavucinou "kto by to bol cakal" :lol: nepochopil som sice celkom ten system ze preco si zadne nohy strka najprv k snovacim bradavkam a potom ku cheliceram ale postupne sa dnes pod pavukom vytvarala velmi jemna vrstva pavuciny.. takze tak problem vyrieseny :roll:

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 26. Septembra 2007, 16:45

Cisti sa.

+ obcas si nanasa vodu z ust na koniec noh na tie specialne 'lepive' plochy, najma ak ma sucho.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
frcatko
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 25. Septembra 2007, 10:51
Bydlisko: Kremnica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa frcatko » 26. Septembra 2007, 17:01

hmm ze by sa odrazu zacal cistit niekolko hodin denne sa mi nejako nezda ale ja nie som odbornik tak mi nezostava len ti verit :wink:

Thores
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 31. Augusta 2007, 12:49

Príspevok od užívateľa Thores » 27. Septembra 2007, 00:29

urcite se cisti, popr. zbavuje parazitu,
dela to i zhnyz, to jste urcite videli :wink:

SeBra
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 18. Júla 2007, 03:54
Bydlisko: Pardubice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SeBra » 27. Septembra 2007, 19:19

...podla mojich viem, ze venuju cisteniu dost vela casu a robia to aj niekolko krat pocas dna. Je to uplne normalne a aj ked sa ti to nezda tak celkom caste...

Puks
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 25. Augusta 2007, 11:47
Bydlisko: SV-BB

Príspevok od užívateľa Puks » 30. Septembra 2007, 23:40

pripajam sa k teorii cistenia. :lol: aj podla mojich pozorovani to robia pomerne casto (hlavne to vidim pri mojich 0,2 G. rosea)
Write "find chuck norris" in Google and click on "I'm feeling lucky".

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Októbra 2007, 15:31

Puks napísal:pripajam sa k teorii cistenia. :lol: aj podla mojich pozorovani to robia pomerne casto (hlavne to vidim pri mojich 0,2 G. rosea)

Pavuk sa tymto len necisti. Ako bolo povedane vlhci si aj prichytne chlpky (scopulae). Prichytne chlpky su rozvetvene, medzi nimi sa nachadza kapilarna vrstvicka vody, ktora umoznuje pavukovi lepsie sa prilnut na povrch, kde prave splha. Vlhkost ziskava aj zo substratu, preto mozme toto "cistenie" pozorovat u pavukov, ktori vyzaduju suchsi substrat (G. rosea). Vlhcenie prebieha hlavne trením ploch kde su prichytne chlpky v blizkosti ustneho otvoru, pricom potrebnu vlhkost ziskaju takto z vlastnych vyluckov.

Užívateľov profilový obrázok
Acanthoscurria Frenky
Príspevky: 128
Dátum registrácie: 12. Apríla 2010, 21:32
Bydlisko: Poprad
Re: Cistenie pavuka

Príspevok od užívateľa Acanthoscurria Frenky » 24. Februára 2013, 18:24

Tak včera mi to robila moja B.albopilosum adult samica. Ja ako začiatočnik (čo mam ako to nazvať stres?? zo všetkeho v podstate) som tomu neprikladal nejaky velky viznam kedže predtim som ju videl prechadzať sa cez napajačku stáť v nej a nasledne pendlovať po terarku tak som vydedukoval, že bud sa čisti (čo robi každy tvor) alebo nasava vlhkosť, vodu.
Takže zhrnutie kedže je tu tato tema a mne to nestalo za velku uvahu tak konštatujem že horšie bude ked bude robiť niečo čo som videl na videu... Dyskinetický syndróm...

Chovu zdar :)
Peniaze sú lepšie ako chudoba. Ak pre nič iné, tak aspoň z finančných dôvodov.

Keby nahodou FB: Dominik Ponaučený Farkaš


Napísať odpoveď