Pavucina

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
hiena11
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 20. Januára 2008, 21:38
Pavucina

Príspevok od užívateľa hiena11 » 7. Februára 2008, 22:29

Spozoroval som ze moja Brachypelma albopolisum natahuje pavucinu do teraz som to nevidel, viete mi povedat co sa deje ??? ide sa zvliekat ???

Puks
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 25. Augusta 2007, 11:47
Bydlisko: SV-BB

Príspevok od užívateľa Puks » 7. Februára 2008, 22:45

deje sa to, ze mas pavuka... no a pavuky su zname tym, ze pradu pavucinu :roll:
lock + delete
Write "find chuck norris" in Google and click on "I'm feeling lucky".

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 8. Februára 2008, 08:51

B. albopilosum si rada pradie lôžka na ktorých odpočíva. Ak máš dospelého jedinca je to normálne. Dospelé pavúky viac času strávia odpočívaním a tak odpočívajú na svojom lôžku, ktoré si pavúk upradie na svojom obľúbenom mieste. Ak by sa podmienky zmenili a pavúk sa necíti dobre presunie sa a zotrváva na inom mieste. Ak by išlo o zvliekanie pavúk robí lôžko iba pár hodín pred zvlekom...Lôžko na ktorom sa pavúk zvlieka a na ktorom odpočíva sa úplne odlišujú. Na ktorom sa zvlieka má vždy tvra akej si miernej misky, pravdaže každý druh si upradie lôžko také aby mu najviac vyhovovalo, musíme brať do úvahy aj prostredie v ktorom žije.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 8. Februára 2008, 09:33

A existuje ešte jeden typ pavučiny ktoré pavúky s obľubou pradú. Je to pavučinové lôžko na ktorom pojedajú svoju korysť. Robia to tie druhy, ktoré nespriadajú vo veľkom mnozste pavučinu, a nezijú v hniezdach alebo pavučinových norách. Tieto pavučiny robia väčšinou zemné pavúky. Pre príklad som si vybral Nhandu vulpinusa, ktorý dostal cvrčka, s ktorým sa robili pokusy (vid. tajomný svet cvrčkov).
Na tejto fotografii si všimnite, lôžko a v pozadí pozostatok potravy, ktorý pavúk zvyčajne umiestni do rohu svojho príbytku. Niektoré druhy ho zvykli zahrabávať, no treba tieto zvyšky pravidelne vyberať.
Obrázok
na tejto fotke samotné lôžko
Obrázok
Obrázok
a cvrček...to čo zneho zostalo
Obrázok
Podľa pozostatkov sa tiež dá zistiť ako bol pavúk hladný a či mu hodiť aj na budúce, alebo nechať ho v kľude. Mne tieto pozostaky veľa povedia najmä ked ide o pavúky ktoré vídavam len málokrát. (Pterinochilus, Heteroscodra, Haplopelma, Citharischius, Hysterocrates) no pri norových pavúkoch to môže fungovať úplne ináč...
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 8. Februára 2008, 09:46

Práve som kontroloval Acanthoscurriu juruenicolu, ktorá pojedala dospelú samicu cvrčka presne 19 hodín pred kontrolou. Pavúk je napriek svojej veľkosti veľký lovec. No neplatí to pre všetky Acanthoscurrie. Chcel som vám však ukázať, že menšie pavúky majú samozrejme tenšie lôžka, ale všimnite si čo ostalo z cvrčka. Pavúk zožral čo sa len dalo. Pri vyššej fotke to vyzerá tak, že Nhnadu-ovi stačí skúsiť dať potravu až neskôr. Všimnite si rozdiel medzi zvyškami...je veľký.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 9. Februára 2008, 09:50

Pred pár hodinami sa zvliekol N. carapoensis, a všimnite si lôžko ktoré si vytvoril. Pavúky ho vytvárajú preto, aby vyrovnali nerovnosti pôdy. Zvolí si tiež najvhodnejšie miesto kde ho upradie. Zvyčajne je po 2-3 dňoch lôžko zničené pavúkom. Dúfam že som pomohol hlavne začiatočníkom.
Obrázok
Veľa šťastia pri chove, a hlavne nepanikáriť, ked začne pavúk robiť niečo nezvyčajné.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Johny.700
Príspevky: 336
Dátum registrácie: 11. Decembra 2007, 14:04
Bydlisko: Lučenec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Johny.700 » 9. Februára 2008, 10:14

..no..dobre si povedal ze zvycajne je znicene pavukom..ja mam a.geniculatu co sa mi nedavno zvliekla a zatial stale co sa u mna zvliekla lozko si nikdy neznicila...takze to nieje podmienka..

juroba
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17. Februára 2008, 13:26

Príspevok od užívateľa juroba » 17. Februára 2008, 16:53

síce neskôr ale, mám B. smithi-ho a ten sa správa rovnako . Lôžko na ktorom sa nažerie nakoniec "zruluje ako koberec " a odstrká ho do rohu terárka . Po určitom čase mu musím pridať podstielku . Je to extra nenažranec .

Užívateľov profilový obrázok
FeRo1251
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 9. Januára 2007, 09:04
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FeRo1251 » 17. Februára 2008, 18:51

Ja som si všimol jednu zaujímavú vec, že kedy mi tú podstielku pavúk nerobí. Podotýkam reagujem na to ked pavúk konzumuje potravu(nie ked sa zvlieka)!!! Moja samicka L.parahybana si vždy keď jedla spravila už spominanú podstielku a po dojedení ju zrolovala a odniesla do svojho úkrytu(netrávi tam žiadny čas). Zozaciatku mi to nevadilo no po čase mala v tom úkryte príliš vela substrátu čo vyzeralo dost divne a na mieste kde jedávala bolo už vidiet sklo.
Urobil som jeden pokus a to taký, že miesto kde zvyčajne jedávala som dosť porosil vodou a hodil jej tam cvrcka. Co sa stalo??? Cvrcka si odniesla na to "svoje" mokre miesto, začala ho konzumovať a nerobila žiadnu podstielku. A z toho vyplíva žiadny bordel v úkryte :lol:

Odvtedy to tak robím a funguje to skoro (95%) vždy...
Toľko zatial moj postreh...
Caute...
My Spiders: B.smithi-2x, B.vagans-2x, G.rosea, N.chromatus-2x, L.parahybana, C.crawshayi, H.hercules, H.lividum, H.longipes, O.aureotibialis-2x, Cyriopagopus sp. Blue-2x, A.braunshauseni-2x, A.versicolor, H.maculata-2x, P.irminia, P.murinus TCF, P.murinus RCF, P.fasciata-2x, P.formosa, P.metallica, P.ornata, P.pederseni-2x, P.regalis, P.rufilata, P.subfusca.
_________________
Kúpim: Ephebopus murinus 2-6zv.

Užívateľov profilový obrázok
FeRo1251
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 9. Januára 2007, 09:04
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FeRo1251 » 17. Februára 2008, 18:57

Johny.700 napísal:..no..dobre si povedal ze zvycajne je znicene pavukom..ja mam a.geniculatu co sa mi nedavno zvliekla a zatial stale co sa u mna zvliekla lozko si nikdy neznicila...takze to nieje podmienka..
Ešte jeden postreh moj N.chromatus si po zvleku to ložko nechal pol roka a potom ho zničoho nič zničil. A napr. L.parahybana ho zničila po dvoch dnoch. Závisí to hlavne od pavúka...
My Spiders: B.smithi-2x, B.vagans-2x, G.rosea, N.chromatus-2x, L.parahybana, C.crawshayi, H.hercules, H.lividum, H.longipes, O.aureotibialis-2x, Cyriopagopus sp. Blue-2x, A.braunshauseni-2x, A.versicolor, H.maculata-2x, P.irminia, P.murinus TCF, P.murinus RCF, P.fasciata-2x, P.formosa, P.metallica, P.ornata, P.pederseni-2x, P.regalis, P.rufilata, P.subfusca.
_________________
Kúpim: Ephebopus murinus 2-6zv.

juroba
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17. Februára 2008, 13:26

Príspevok od užívateľa juroba » 17. Februára 2008, 19:21

[quote="FeRo1251"]Ja som si všimol jednu zaujímavú vec, že kedy mi tú podstielku pavúk nerobí. Podotýkam reagujem na to ked pavúk konzumuje potravu(nie ked sa zvlieka)!!! Moja samicka L.parahybana si vždy keď jedla spravila už spominanú podstielku a po dojedení ju zrolovala a odniesla do svojho úkrytu(netrávi tam žiadny čas). Zozaciatku mi to nevadilo no po čase mala v tom úkryte príliš vela substrátu čo vyzeralo dost divne a na mieste kde jedávala bolo už vidiet sklo.

tak presne toto som myslel

belarus
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 2. Marca 2008, 17:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa belarus » 8. Marca 2008, 11:27

ahojtže ja som lolko ale ked som kupil mojho pavuka isiel cez 3 ludi az ku mne neviete my poradit kolky je to aspon priblizne zvlek?


http://put.sk/img/9754pavu.JPG odkaz na obrazok je to len to co som uz pisal docasne terarko lebo som hop iba doniesol vtedy

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 8. Marca 2008, 12:41

belarus napísal:ahojtže ja som lolko ale ked som kupil mojho pavuka isiel cez 3 ludi az ku mne neviete my poradit kolky je to aspon priblizne zvlek?


http://put.sk/img/9754pavu.JPG odkaz na obrazok je to len to co som uz pisal docasne terarko lebo som hop iba doniesol vtedy
čo je to za pavuka? vyzera ako Grammostola nejaka. Može byť cca 3 zv. Prostredie: miska+lignocel+ daj mu pokoj kym si zvykne a potom mu daj papať, na tej fotke v celkom doborm stave.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

malo5
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 6. Augusta 2006, 13:54
Bydlisko: Oslany, Ba

Príspevok od užívateľa malo5 » 8. Marca 2008, 12:44

ak grammostola tak pulchra, 1. alebo 2. zvlek
merda in inferno est

juroba
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 17. Februára 2008, 13:26

Príspevok od užívateľa juroba » 8. Marca 2008, 12:46

No cvrčok ako mierka :) ? Podla mna je to tak štvrtý zvlek , no niesom neomylný.

belarus
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 2. Marca 2008, 17:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa belarus » 8. Marca 2008, 13:01

je to b. boehmei diky uz si zvykla to je z davno co som ju doniesol uz aj zrala

Užívateľov profilový obrázok
slepko
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 26. Januára 2008, 10:38
Bydlisko: Košice
pevnosť pavučín

Príspevok od užívateľa slepko » 14. Marca 2008, 18:32

"aj keď sú nám pavúky nepríjemné." (to citujem to nieje môj názor:D) "ich prítomnosť by nás mala tešiť," (jj teší) "pretože nás zbavujú lietajúceho hmyzu, ktorý nás otravuje a navyše prenáša rôzne ochorenia. My však nemáme radi ani pavúky, ani pavučiny. Šmahom ich zmetieme z okien a vôb ec nám nenapadne, že máme dočinenia s veľmi pevným materiálom. Lovenie koristi pomocou siete je fascinujúci spôsob obživy, ktorý počas tisícročí inšpiroval na množstvo legiend. Sieť je utkaná z materiálu, ktorý produkujú pavúčie žľazy. Menšia sieť s priemerom okolo 20 cm vyžaduje okolo 10 metrov vlákna a pavúkovi trvá okolo hodiny ju vybudovať. Vlákna postupne strácajú na lepkavosti a pavúky ich preto neustále opravujú a budujú nové siete. Tento nepretržitý proces je energeticky veľmi náročny a pavúky často recyklujú vlastné výtvory. Vedci iba nedávno identifikovali gény kontrolujúce produkciu a zloženie týchto materiálov. Toto zloženie je rôznorodé a líši sa pre rôzne druhy pavúkov, ale vo všeobecnosti je to proteín fibroin. Obdivuhodná vlastnosť pevnosti a natiahnuteľnosti sa však neskrýva v chemickom zložení, ale vo veľmi zaujímavej mikroštruktúre pavúčieho vlákna. Proteíny sú poskladané tak, že dlhé molekuly fibroinov nie su prepletené ako vlákna vo vlnenom šále, čím vytvárajú ďalšie väzby. Keď sa pavučina zaťaží, takto poskladané dielce sa roztiahnu a väzby sa začnú trhať, pričom ako prvé sa zničia práve sekundárne väzby. Vlákno sa tak môže natiahnuť v extréme až na 200% pôvodnej dĺžky, ale hlavná sekvencia proteínov sa úplne neroztrhne. Dôsledkom tejto zaujímavej vlastnosti je, že pavučina dokáže uniesť väčšie zaťaženie než napr. kevlar, ktorý sa pužíva na výrobu nepriestrelných viest. Iba nedávno sme rozlúštili zloženie pavučín a v skorej budúcnosti budú možno oceliarske pece nahradené syntetickými žľazami, ktoré budú produkovať tony pevného a zároveň elastického a ľahkého materiálu." peter Krško biofyzik uverejnené v .týždeň


Napísať odpoveď