Brachypelma vagans

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

tomcraft
Brachypelma vagans

Príspevok od užívateľa tomcraft » 24. Mája 2006, 16:44

moja brachypelma uz 13 dni nejedla a takisto 13 dni nevisla z ukrytu.nevedel by mi niekto povedat ze preco?nezdochne mi?a ako dlho pred vzlekom si zacne stavat hniezdo?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 24. Mája 2006, 20:31

1. preco otvaras novu temu ked je uz tema Brachypelma vagans otvorena?
2. ked nejedla 13 dni tak to este nic neznamena a na zivote ju to neohrozi.
3. nenapisal si v kolkom je zvleku
4. je mozne ze sa bude zvliekat
5. vacsie pavuky neprimaju potravu 2 - 4 tyzdne pred zvlekom lebo sa pripravuju na namahavy zvlek. Hlavne ju v ukryte nerus lebo sa ti moze prave zviekat

tomcraft

Príspevok od užívateľa tomcraft » 20. Júna 2006, 09:20

mam vagansa v 5 zvleku a na brusku z hornej strany sa mu urobil taky ovalny cierne flak.nevie mi niekto povedat ze co to moze byt?

Užívateľov profilový obrázok
asddsa
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 26. Februára 2006, 14:02
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa asddsa » 20. Júna 2006, 15:01

obranne chlpky

miselino
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:39
Bydlisko: TT - ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miselino » 12. Augusta 2006, 09:22

u mojich brachypeliem som pozoroval rovnake zcernanie abdomenu zhruba tak 1 az 2 tyzdne pred zvlekom, a ako napisal asddsa, nie su to obranne chlpky, lebo tie vyrastaju na povrchu abdomenu a tato hneda az cierna mapa sa postupne vytvara v abdomene. Prirovnal by som to ku klasickemu vyfarboaniu vtackarov behom jedneho zvleku, urcite to pochopis ked bude tvoja B starsia, budes vidiet ze tak tyzden po zvleku bude krasne syto vyfarbena a postupne bude farba zachadzat...

myslis nieco ako tento drobec co ma vzadu ?
http://gallery.dierenparadijs.be/data/5 ... vagans.jpg

Užívateľov profilový obrázok
asddsa
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 26. Februára 2006, 14:02
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa asddsa » 12. Augusta 2006, 21:36

miselino napísal:a ako napisal asddsa, nie su to obranne chlpky, lebo tie vyrastaju na povrchu abdomenu a tato hneda az cierna mapa sa postupne vytvara v abdomene.
toto som nepochopil.. :shock:
I pwn, therefore I am.

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 12. Augusta 2006, 22:01

no obranne chlpky ma hned ... ale pred zvlekom pavukovi stmavne cela "koza" kutikula a nie chlpy ! ....

miselino
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:39
Bydlisko: TT - ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miselino » 13. Augusta 2006, 18:36

tatak... tuto to je vidiet

http://gaia-bio.co.uk/insect/catalog/images/bvagans.jpg

je to ta cierna oblast na abdomene a aj na tomto (dost nejasnom) obrazku je vidiet ze cervenkaste chlpky vyrastaju na povrchu a ze ta cierna skvrna je tzv. "zdnuka"

Užívateľov profilový obrázok
asddsa
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 26. Februára 2006, 14:02
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa asddsa » 13. Augusta 2006, 22:44

nechapem co riesite.
tomcraft nehovoril nic o tom, ze to bolo pred zvlekom.
stale som toho nazoru, ze myslel obranne chlpy.
tie fotky nestoja za vela... ale aj na nich su tie ovalne cierne flaky tvorene obrannymi chlpmi.
nechajme to tak, nema to zmysel. ja mam svoj nazor a trvam na nom. keby poslal ten dotycny vtedy fotku, tak by sa dalo o tom polemizovat, ale takto je to o nicom.

a este k tomuto cvabovmu prispevku:

cvabo napísal:
"no obranne chlpky ma hned ... ale pred zvlekom pavukovi stmavne cela "koza" kutikula a nie chlpy ! ...."

tomcraft pisal: "na brusku z hornej strany sa mu urobil taky ovalny cierne flak"
a ked sa zrazu urobi "na brusku z hornej strany taky ovalny cierny flak"(nie cela kutikula cvabo - iba ovalny flak), je to sposobene obrannymi chlpmi na novej kutikule pod starou (ako povedal miselino: "zdnuka")- ale aj to je iba za predpokladu, ze to bolo pred zvlekom.

toto su moje nazory, ak nechcete, nemusite ich brat do uvahy.
uz ma to tu nebavi. :? peace
I pwn, therefore I am.

miselino
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:39
Bydlisko: TT - ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miselino » 15. Augusta 2006, 07:38

Klud mi neutocime... :) ,len to neber tak vazne, nejde o zivot. No, kazdopadne si myslim ze je nacase aby sa ozval Tomcraft a povedal co k tomu. Neviem sice v ktorom zvleku sa zacina Vaganska vyfarbovat ale pochybujem ze v 5 zvleku a ze takto scasti, ze najprv abdomen, potom tarsusy alebo tak...to je dost hlupost, vtackar sa obycajne vyfarbi naraz, akurat sytost farby sa stupnuje...takze podla mna je ta "cierna diera" klasicke stmavnutie abdomenu pred zvlekom. Asddsa ty vravis obranne chlpky...ak je to tak tak preco nenapisal ze mu stmavol cely vtackar ? Ved obranne chlpky ma pavuk po celom tele ? No nist...to neporiesime

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Augusta 2006, 09:17

miselino napísal:Ved obranne chlpky ma pavuk po celom tele ?
Obranne chlpky ma B. vagans len na abdomene...
Naposledy upravil/-a Sceptic v 15. Augusta 2006, 11:08, upravené celkom 1 krát.

truhlik
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 14. Februára 2006, 19:43
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa truhlik » 15. Augusta 2006, 10:58

podla toho ktory druh. Napriklad ephebopus murinus ich ma na pedipalpoch

Užívateľov profilový obrázok
asddsa
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 26. Februára 2006, 14:02
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa asddsa » 15. Augusta 2006, 14:58

MISELINO heh asi sa nechapeme(nie asi ale isto). no nevadi :) . ja som to myslel tak, ze chalan sa pozrel poriadne na pavuka a zrazu si vsimol ze ma na abdomene cierny ovalny flak a pytal sa co to je. to je vsetko. :)
mhhhmm ale zase som nepochopil tomuto co si pisal :lol: :
"Ved obranne chlpky ma pavuk po celom tele ?"
to je otazka alebo konstatovanie? alebo ten otaznik znaci, ze nie si si isty ci co? ak to bola otazka, tak jasne, ze nema po celom tele - to som nikde nenapisal! :)
vysvetli, na ktoru moju vetu(vety) si narazal, lebo takto bez kontextu to nechapem, ok? :) ak nechces, nemusis.. nevim co na tuto nasu debatu hovoria moderatori.. ale kedze sa zatial neozyvaju, mozeme to rozoberat hadam aj tu, ak sa ozvu, ideme na sukromne spravy.. :lol: teda ak mas zaujem si to vyjasnit.
I pwn, therefore I am.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 15. Augusta 2006, 18:28

miselino napísal:Klud mi neutocime... :) ,len to neber tak vazne, nejde o zivot. No, kazdopadne si myslim ze je nacase aby sa ozval Tomcraft a povedal co k tomu. Neviem sice v ktorom zvleku sa zacina Vaganska vyfarbovat ale pochybujem ze v 5 zvleku a ze takto scasti, ze najprv abdomen, potom tarsusy alebo tak...to je dost hlupost, vtackar sa obycajne vyfarbi naraz, akurat sytost farby sa stupnuje...takze podla mna je ta "cierna diera" klasicke stmavnutie abdomenu pred zvlekom. Asddsa ty vravis obranne chlpky...ak je to tak tak preco nenapisal ze mu stmavol cely vtackar ? Ved obranne chlpky ma pavuk po celom tele ? No nist...to neporiesime
Brachypelma vagans začína tmavnúť v 5 zvleku, v 6. je uz uplne tmava. Prechod medzi sfarbenim juvenilneho jedinca a dospelca (pokial je rozdielne) je vo vacsine pripadov proces pomalej premeny - s nasledujucim zvlekom sa objavuju vyraznejsie crty dospelca, dobre je to vidiet napr. na druhoch ktore maju pasiky na koncatinach. Tam uz pred nasledujucim zvlekom vidno vyraznejsie sfarbenie ktore presvita spod starej pokozky. vtedy sa stane ze je pavuk farebnejsi pred zvliekanim sa, ako tesne po nom. Ked najdem, prilozim sem aj dake obrazky.
Vacsinou je vsak nejaky zvlek co sa tyka sfarbenia zlomovy, konkretne ten, v ktorom sa objavuju prve vyrazne zmeny sfarbenia.

Obranne chlpky na celom tele vtackare rodu Theraphosidae urcite nemaju, teda mne nie je znamy nijaky druh, ktory by nimi disponoval v takomto rozsahu. Je to sposobene najma tym, ze by ich nemali ako "vyčesať". Okrem toho obrannymi chlpkami su vybavene z valnej vacsiny vtackare z Juznej Ameriky a mnoho druhov ich nema vobec.
Miselino mozno si si ich pomylil s chlpkami senzorickymi, ktore ma pavuk po celom tele, to je vsak rozdiel asi ako medzi pazúrmi mačky a jej fúzami ... :wink:

miselino
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:39
Bydlisko: TT - ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miselino » 17. Augusta 2006, 19:07

Berem spet, mysleno bolo chlpky vseobecne, len tam kde sa spravila ta cierne diera su obranne, sorry, chyba zaciatocnika :oops:
Ale aby bolo jasno, tomcraft vyzeral byt (ak sa mylim, sorry) ze to je jeho prvy pavuk a preto som si myslel ze sa mu zda cudne ze sa jeho pavukovi objavil cierny flak na abdomene, aky sa tam objavuje pred zvlekanim.
ASDDSA ty si to rezolutne uzavral tym ze su to obranne chlpky, ja vravim ze je to zdnuka (uz sa opakujem), lebo ak by to boli aj obranne chlpky, tie nezmenia farbu zo dna na den ale po zvleku. A to by potom tomcraft napisal ze sa mu zmenil cely pavuk, ze je raz "bledsi raz tmavsi", ze sa postupne zacina vyfarbovat, alebo take daco.
Kazdopadne to uzavrime, nemam ani ziadne dosti dobre foto kde by to bolo vidiet ani nic podobne, poviem len tolko k tomu, mam Nhandu chromatus 10.zvl, dost nepokojny vycesava, lysinku mava na abdomene skoro pravidelne, dokonca aj ked som mesiac neni doma, a na nom bolo krasne vidiet ako ta lysinka (seda oproti ostatku abdomenu=tmavy) zacala pomaly splyvat tak tyzden pred zvlekom
Vyjadrite sa dakto skusenejsi please (lebo zacinam byt napochybach) brachypelmam tmavnu chlpky alebo abdomeny ? Dost absurdna poziadavka :lol: :lol: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 17. Augusta 2006, 22:53

miselino napísal:Vyjadrite sa dakto skusenejsi please (lebo zacinam byt napochybach) brachypelmam tmavnu chlpky alebo abdomeny ? Dost absurdna poziadavka :lol: :lol: :lol:
Postupne tmavnutie abdomenu znamena novotvoriacu sa kožu vtackara. Pod starou kozou sa tvori nova, ktora sa objavy ked sa pavuk zvlecie. Abdomen ako taky ma po zlveku ruzovkasty nadych ale pokial ti pavuk nevykope obranne chlpky uz ho mozes vidiet tmavy. Pozri link: http://giantspiders.com/moulting.html Skus si pozriet clanok zvliekanie. Chlpky pavukovy tmavnu podla druhu - ked sa zacina vyfarbovat.

miselino
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:39
Bydlisko: TT - ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miselino » 18. Augusta 2006, 16:49

Nonono...presne to som mal na mysli ked som pisal ze je to zdnuka, ale asddsa ty mas vpodstate pravdu tiez, pretoze nova koza je tmava kvoly chlpkom :D

Dik sceptic :wink:

Užívateľov profilový obrázok
asddsa
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 26. Februára 2006, 14:02
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa asddsa » 18. Augusta 2006, 19:21

MISELINO som rad ze sme sa aspon trosku pochopili. :wink:

LSSY
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 21. Septembra 2006, 20:43

Príspevok od užívateľa LSSY » 23. Septembra 2006, 12:36

hello, mam otazocku, mam asi 4cm vrstvu raseliny a moj vagansik je uplne na spodku zahrabany,moze to byt tym ze mu je zima??? alebo sa ide zvliekat?? alebo sa len schovava :P

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 23. Septembra 2006, 12:54

no on si len urobil ukryt aby bol v bezpeci ....

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 23. Septembra 2006, 13:41

nasiel pre neho vhodne podmienky: teplota, vlhkost .... pavuka nechaj tak nevyrusuj ho a nezasahuj mu do toho co si vytvoril... byva tam on nie ty :D , nesnaz sa ho z nory drazdit von len preto aby si ho videl, pre pavuka je to stresujuce... ked bude chciet sam v noci vylezie a budes ho moc pozorovat.

Neregistrovaný

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 23. Septembra 2006, 14:31

no on tam je uz tyzden a schovaty je tak ze dokonca co mal otvor tak ten si uzavrel cize to vyzera ze mam prazdne akvarko :(

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 23. Septembra 2006, 14:35

mas terarium, nie akvarium .... a zasad si tam nejaku rastlinu budes sa mat o co starat a vyplni ti opticky prazdy priestor :D

dracula
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 6. Augusta 2006, 09:52

Príspevok od užívateľa dracula » 24. Septembra 2006, 21:52

Anonymous napísal:no on tam je uz tyzden a schovaty je tak ze dokonca co mal otvor tak ten si uzavrel cize to vyzera ze mam prazdne akvarko :(
no moj vagans si urobil vo filmovke tiež noru....a je tam prakticky stále zalezený.......samo človeku je trošku ľúto, že ho občas nevidí....ale zaklad je aby bol pavuk v poho a nerušený.....
pripadám si ale občas ako smetiar :) bo ho vobec nevidim..a iba mu upratujem pred vchodom :P zvyšky potravy....nedávno zvlek..... :D

Užívateľov profilový obrázok
asddsa
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 26. Februára 2006, 14:02
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa asddsa » 25. Septembra 2006, 13:07

ja to zahrabavanie sa riesim tak, ze dam do filmovky tak malo substratu, ze nemaju sancu vytvorit si noru - iba postrasim dno filmovky troskou lignocelu. zatial sa mi to osvedcilo, vzdy mam o pavukovi prehlad.
a do terarii davam pavuka az ked ma na to velkost - nebudem davat malickeho pavuka do nejakeho vacsieho terarka, kde sa zahrabe tak, ze ho nebucdem vidiet. samozrejme, norove do troho nepocitam a stromove su tiez o inom. a nerobim pavukom ani ukryty.
I pwn, therefore I am.


Napísať odpoveď