kedy kam (presunut pavuka)?

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
bosorka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 22. Apríla 2008, 15:21
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
kedy kam (presunut pavuka)?

Príspevok od užívateľa bosorka » 24. Apríla 2008, 09:05

ahojte ;o)
dufam, ze mi nebudu skuseni chovatelia velmi nadavat, ze sa spytam taku hlupu a zakladnu otazku. odpovede som hladala, ale mozno zle.

S pavucikmi zacinam a chcem kupit:
Brachypelmu smithi 1.zvl. a
Grammostolu formosu alebo Phormictopus cancerides cancerides (zatial som nenasla predajcu, ktory by mi odpisal, ale chcela by som malicke).

Chcela by som sa opytat, aky je pozadovany priestor pre tychto pavucikov resp. pomer velkost pavuka/velkost teraria(krabicky). Docitala som sa, ze by sa pavuk nemusel "citit dobre" vo velkom priestore, tak ma zaujima ako najlepsie mu vyhoviet v narokoch na priestor, pripadne kedy ho presunut do vacsej krabicky a kedy to teraria?
Este dotaz: ma vyznam krabicky s malickymi pavukmi dat do skleneneho teraria (povodne som chcela vacsieho pavuka a kupila som uz 30x20x20), aby sa lepsie udrzovala stabilita prostredia?
Pripadne otazka (neupalte ma za nu): citala som odporucania, ze nie je dobre dat maleho pavuka do velkeho priestoru. Je to podstatne pre zdravie pavuka, alebo prevazne len pre pohodlie chovatela? Hej docitala som sa, ze pavucik moze mat problem s najdenim potravy... ale mozno som nieco prehliadla (najskor) alebo mi chyba riadne zdovodnenie ;o)

offtopic poznatok: o pavukoch sa mi celkovo na cz a sk strankach tazsie hladaju informacie ako o rybickach ;o) mozno to bude tym, ze nadsencov je menej.

vdaka za odpovede. greenhorn boso.

Užívateľov profilový obrázok
bosorka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 22. Apríla 2008, 15:21
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
pre oci nevidim

Príspevok od užívateľa bosorka » 24. Apríla 2008, 09:29

nasla som a ospravedlnujem sa za duplicitu ;o)
ale ked niekto napise nejaky manual, budem aj tak rada

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 24. Apríla 2008, 10:43

Ahoj malým pavúčikom úplne stačí ked ich máš v nejakej filmovej krabičke, no môže to byť nevýhoda, pretože sa ti pavúk môže zahrabať, preto vždy pri mládatách utlačím prstom pôdu. Ak ich chceš lepšie pozorovať stačí ich dať do plastovej krabičky s objemom 0,33 l a nechať ich tam až do cca 5-6 zv. B. smithimu to stačiť bude a G. formosa tuším že ich mal Michal Šesták na predja na z nejakých dôvodov nie je dostupný na Slovensku. G. formosy sú väčšie pavúčiky a nebude im stačiť hned filmovka. Ja som svoje G. formosy hned preložil do 0,5 l nádob, ale tu treba presne vedieť ako krmit pavúky. Ak má väčší priestor treba mu ked ide o múčneho červa usmrtiť, a ak ide o menšieho cvrka jeho nemusíš zabíjať pavúk si to chytí. Dalej je dôležité aby si pri B. smithi moc neprevlhčovala pôdu má rád suchšie prostredie, môže dôjsť k úhynu ak mu preleješ substrát. G. formosa môže mat vlhšie prostredie. AK pripravíš pôdu stačí ked ju vyžmýkaš a dáš pavúčikovi, on si na to zvykne, ale musím ta upozorniť aby si to už nevlhčila pokial pôda drží svoj vhlký vzhľad. Ak začne vyschýnať G. formose môžeš navlhič. B. smithimu nebude treba. Ak máš ešte nejaké otázočky kludne sa opýtaj, radi ti pomôžeme. A to premiestnovanie pavúka som ti ochotný pofotiť a poslať na SS. Pravdaže pofotím premiestňovanie nejakého jednica z filmovky do misky a z misky do väčšej.
Chovu zdar :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bosorka
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 22. Apríla 2008, 15:21
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bosorka » 25. Apríla 2008, 07:39

Dakujem :D
Ja som si na nejakom videu vsimla, ze sa velke pavuky presuvaju a smeruju pomocou stetca. Co je asi pre pavucika vhodnejsie ako pinzeta, predsa len je to maksie ;o)
Aj ked neviem, ako by to vnimal maly pavucik.
V kazdom pripade sa na foto tesim, a dufam, ze si to pozrie kazdy zaciatocnik, nielen ja :)

Užívateľov profilový obrázok
D-back
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 15. Marca 2008, 19:51

Príspevok od užívateľa D-back » 26. Apríla 2008, 11:22

Tiez si myslim ze by to bolo uzitocne pre kazdeho zaciatocnika......Sice na stranke su uz podobne fotky--Podrobný návod ako na chov pre začínajúcich chovateľov-- ale vsak viete ako to je......cim viac postupov clovek vidi, tym je to lepsie... :) ......+ cim viackrat vidi ten isty postup (len trebars z trosku ineho uhla) tym dokonalejsie to vie urobit aj on sam...
"Si vis pacem, para bellum."

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 26. Apríla 2008, 14:07

Tak sľúbené sa teraz plní. Začneme: Kedže pavúk rastie musí sa presúvať do čoraz väčšej nádobky. Pri premiestňovaní treba byť opatrný hlavne pri malých pavúkoch, ktoré môžeme ľahko poškodiť zlou manipuláciou, preto som pre kľudnejšie zemné pavúky vymyslel jeden menší trik, ktorý praktizujem. Pri stromových to ani neskúšajte ! Pri premiestňovaní nepanikárime, a musíme vedieť presne čo robíme, pavúkovi sa tak nič nemôže stať. Zvyčajne sa pavúky predávajú v malých filmových krabičkách, od ktorých mám ja odstup, ale kedže som chcel ukázať ako by sa mal pavúk z filmovky presúvať, jedinca som tam vrátil na pár sekúnd. Vo filmovej krabičke máloktorého pavúka vidieť, mládatá sa dosť často skrývajú, aby sme tomu predišli môžeme prstom potlačiť pôdu vo filmovke. Pre vás začiatočníkov som si pripravil premiestňovanie pavúka Nhnadu chromatus, ktorý sa bežne chová. Môže ísť o cca 4-5zv. pavúka, ktorý žije v mladosti dosť skryto. Prvým krokom pri premiestňovaní je zistiť pavúkovu polohu v predchádzajúcej nádobke. Pozistení polohy ho môžeme pomalými, jemnými ťukancami do abdomenu pinzetou nasmerovať kam má ísť. U zemných pavúkov to funguje dosť často týmto spôsobom. Stromové sú iná káva (možno inokedy vám ich rozoberiem). Ja pri malých pavúkoch používam aj umelohmotnú lyžičku, na ktorú vyťukám pavúčika pomocou pinzety, vačšina mládať zemných druhov je kľudná a nijak extra do behu im nebude. Po tom ako je pavúk na lyžičke, prenesiem ju do novej nádoby s pripravenou pôdou, kde bude pavúk pretrvávať až do daľších 3zv. Po ukončení tohto aktu krabičku (ktorá ma dierky) zavrieme a umiestnime na nerušené miesto, kam nesvieti Slnko ! Rosíme podľa potreby, krmime tiež :)
Pár fotiek na lepšiu predstavu celého procesu:
Stromové pavúky radšej presúvať v kúpeľni !
Obrázok

Kľudné zemné pavúčiky môžete aj na stole
Obrázok

Samotný pavúk N. chromatus
Obrázok

Premiestňovanie pavúka na lyžičku / hoci sa môže premiestňovať aj priamo do krabičky no nie vždy sa dá manipulovať s pinzetou vo filmovke.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Z takého malého nevýrazného prcka nám vyrastie niečo takto farebné.
Obrázok

Trpezlivosť veľké pavúky prináša :wink:
Obrázok

Veľa úspechov pri chove želá Razor :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
GaRoL
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 10. Marca 2008, 18:57
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa GaRoL » 26. Apríla 2008, 15:08

ja by som este poradil aby kazdi mal pri takejto manipulacii po ruke hned naku prazdnu nahradnu misku pretoze mne ten pokojny N chromatus v 6 zv. pri podavani potravu vibehol a keby som nemal tu krabicku ktorou som ho hned zakril tak neviem jako by to dopadlo :D

inak otazocka na razora : co je ta gulicka na pradposlednom obrazku v lavom hornom rohu?
A. geniculata 9. 0,1; N. chromatus 10. 1,0?; B. smithi 9. 0,1; P. regalis 6.; H. hercules 10. 0,1; A. insubtilis 5.;
a skorpiony: H. spinifer, P. imperator 0,1

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 26. Apríla 2008, 15:27

GaRoL napísal:ja by som este poradil aby kazdi mal pri takejto manipulacii po ruke hned naku prazdnu nahradnu misku pretoze mne ten pokojny N chromatus v 6 zv. pri podavani potravu vibehol a keby som nemal tu krabicku ktorou som ho hned zakril tak neviem jako by to dopadlo :D

inak otazocka na razora : co je ta gulicka na pradposlednom obrazku v lavom hornom rohu?
Je to Carapax, premiestňovanie a krmenie nemá nič spoločné. Je to tvoja chyba, že pavúk vybehol.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
GaRoL
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 10. Marca 2008, 18:57
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa GaRoL » 26. Apríla 2008, 16:19

to je jasne ze to bola moja chyba.. islo o to ze aj pri premiestnovani sa hodi miska... a neni na skodu ked ju mas nachystanu :D
A. geniculata 9. 0,1; N. chromatus 10. 1,0?; B. smithi 9. 0,1; P. regalis 6.; H. hercules 10. 0,1; A. insubtilis 5.;
a skorpiony: H. spinifer, P. imperator 0,1

Užívateľov profilový obrázok
griwe
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 22. Júla 2006, 13:38
Bydlisko: PP/KE
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa griwe » 30. Apríla 2008, 11:57

bosorka napísal:Dakujem :D
Ja som si na nejakom videu vsimla, ze sa velke pavuky presuvaju a smeruju pomocou stetca. Co je asi pre pavucika vhodnejsie ako pinzeta, predsa len je to maksie ;o)
Aj ked neviem, ako by to vnimal maly pavucik.
V kazdom pripade sa na foto tesim, a dufam, ze si to pozrie kazdy zaciatocnik, nielen ja :)
ja by som este dodal, ze stetec alebo ceruzku som pouzil len ked som nemal nic ine poruke :P myslim si,ze pavukovi je jedno cim ho usmernujes, ak to robis s citom.

Užívateľov profilový obrázok
slepko
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 26. Januára 2008, 10:38
Bydlisko: Košice
:D

Príspevok od užívateľa slepko » 30. Apríla 2008, 12:25

tha ja som včera premiestnoval P. regalis do šalátovky zo skumavky, poviem vám bolo to fakt zaujímave:) najprv sa bránila ale potom neodolala:D a ten spôsob premiestnenia ako opísal razor je pri stromáčoch nepoužiteľný ako píše;) ked už bola v šalátovke tak spravila 3 kolečka ani neviem ako:D chcel som jej niečo ešte vložiť do šalátovky aby nemusela liesť len po obvode tak som si počkal asi 5 min aby sa vybehala a aj tak jej nebolo dosť:D ale nakoniec som to tam dostal:)

razor napíš ešte ako ty premiestnuješ stromáče alebo trošku rýchlejšie zemné;) hmmm foto nemusíš;)

chovu zdar;)
1x Pterinochilus murinus TCF (7zv.); 1x Poecilotheria regalis (3zv.); 1x Brachypelma smithi (3zv.); 2x Acanthoscurria geniculata (3zv.)

Mikaso
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 16. Marca 2008, 15:08
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mikaso » 30. Apríla 2008, 14:08

Razor odkial mas tie krabicky? :P

Užívateľov profilový obrázok
GaRoL
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 10. Marca 2008, 18:57
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa GaRoL » 30. Apríla 2008, 14:27

nie som sice razor ale snad sa nenahneva ked ti poviem ze su to krabicky z tesca, a inich obchodov kde do nich balia salat a podobne veci.. tie tescove su take tensie.. hentie co razor odfotil sa mi zdaju take pevnejsie a tie maju u nas v zverimexe za 2-3 koruny.. ani neviem..
A. geniculata 9. 0,1; N. chromatus 10. 1,0?; B. smithi 9. 0,1; P. regalis 6.; H. hercules 10. 0,1; A. insubtilis 5.;
a skorpiony: H. spinifer, P. imperator 0,1

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 30. Apríla 2008, 14:48

Tak sa vyjadrím aj ja. Tie šalátovky sú sterilné čisté nič v nich predtým nebolo, lebo dú z papiernictva. Ale poslednú dobu ich dajako neviem zohnať.
A k tomu premiestňovaniu stromových pavúkov. Treba si uvedomiť, že stromový pavúk pokiaľ je malý je bojazlivý a jedinú účinnú zbraň ktorú vie použiť je útek. Vo vyšších zvlekoch stromový pavúk môže zaútočiť (neplatí to u všetkých) aj jedovatým uhryznutím. Medzi najrýchlejších bežcov patria Tapinaucheniusy, ale aj taká 20 cm samica Poecilotherie môže urobiť zázraky. Takéto veľké pavúky premiestňovať z ohladom s čistým svedomým a hlavne v uzavretej miestnosti odkial nevedia ujsť. Najlepšia je kúpeľňa. Pavúka sa snažíme čo najmenej naštvať a znervozniť. Ak malými ťukmi na abdomen pavúk reaguje kludne, alebo trhavými pohybmi nie je čoho sa báť. Nesmieme zabudnúť, že stromové pavúky patria medzi dosť plaché zvieratá, a preto musíme ich premiestnenie upraviť podľa ich potrieb. Mladé jedince premiestňujeme opatrne vždy v kúpeľni ! Zoberieme si nádobku a položíme vedľa druhej kde je pavúk. Po otvorení nasleduje vypudenie pavúka z jeho poavučinového zámotku (alebo ja to robím tak že celý zámotok prenesiem do druhej nádoby, je to však riskantné, radšej neskúšať, Takto sa može premiestniť Heteroscodra, Psalmopoeus (v mladosti žije pod zemou). Pri premiestňovaní stromáčov si musíme uvedomiť, že svoje príbytky opúšťajú len málokedy, a aj ťukancami sa nám málokedy podarí pavúka dostať tam kde chceme. Ak má pavúk hniezdo a snažíme sa ho dostať von vždy sa bude snažiť ostať vňom. Ak spanikárime a vypudenie nastane okamžite čakajte beh o život, akonáhle sa pavúk dostane mimo svojho hnezda, okamžite začne utekať, lebo sa cíti ohrozený. Takto pavúka chytáme vždy do náhradnej plastovej nádoby, ktorá by mala byť k dispozícii, pri premiestňovaní. U zemných to nie je nutnosť ! Pavúka vždy necháme nech si po ťuknuťí spraví aspoň 3-4 krôčky, netreba sa báť. Akonáhle je bezpečne v druhej nádobe stačí ju už len zavrieť. A ešte jedna malina, ak chcete dávať stromovým pavúkom do misiek konáriky, umelé listy atd. vždy to robte vopred, nie vtedy ked už je pavúk v nádobe ! Po preložení pavúka nerušíme, stromové pavúky potrebujú čas kým si spravia hniezdo ! Až po tom hádžeme potravu.
Ak bude záujem pripojím premiestnenie P. irminie.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
GaRoL
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 10. Marca 2008, 18:57
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa GaRoL » 30. Apríla 2008, 16:25

juuuj to premiestnenie irminie by ma zaujimalo.. chistam sa ju v najblizsej dobe kupit a nechcem nechat nic na nahodu :)
A. geniculata 9. 0,1; N. chromatus 10. 1,0?; B. smithi 9. 0,1; P. regalis 6.; H. hercules 10. 0,1; A. insubtilis 5.;
a skorpiony: H. spinifer, P. imperator 0,1

Užívateľov profilový obrázok
vestar
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 5. Marca 2008, 21:38
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa vestar » 11. Mája 2008, 21:03

Este by som k Razorovemu velmi peknemu navodu doplnil jednu taku moju skusenost s P. cambridgei. Kedze nemam k dispozicii kupelnu s vanou, robil som to na jednej velkej chodbe, kde som rozmiestnil par krabiciek (prazdnych), pre pripad, zeby sa malicky cambridgei rozbehol niekam prec;]] V 1 pripade sa mi to naozaj aj stalo, a prve kam sa rozbehol (poskocil) bola prave jedna z rozmiestnenych krabiciek. Zjavne sa tam chcel ukryt...Osobne by som to odporucal hlavne pri stromovych vtackaroch, ale aj pri inych druhoch.
Zaciatocnik - pozorovatel

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 13. Mája 2008, 11:14

Tak dnes som prekladal Ephebopusa, a poviem vám od rýchleho a impulzívneho vtáčkara má dosť daleko tento jedinec. Išlo to sním ako z chlpatej deky. Pri stromových pavúkoch si treba uvedomiť, že ak je pavúk vo svojom hniezde opúšta ho len veľmi ťažko. Treba ich preto silou mocou vypudiť, u tohto jedinca to išlo ako keby bol z kamena, nie a nie ním pohnúť. No po menšej snahe som ho predsa preložil, a ponúkam pár foto pre tých koho to zaujíma. :wink:

veci ktoré som potreboval, (poznám svojho pavúka, tak viem čo môžem
očakávať / alebo nie :D)
Obrázok

pavúkovi sa teda vôbec nechcelo, a nereagoval na moju prítomnosť, ani vyplašene ani útokom.
Obrázok

a konečne sa mi ho podarilo preložiť pinzetou do väčšej krabičky
Obrázok

Obrázok
Všetkých dobrých chovateľov zdraví lenivý Ephebopus :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 13. Mája 2008, 11:17

Avšak ! Ten príspevok vyššie treba brať zrezervou nie každý jedinec je rovnaký, na to pozor. Ephebopus je v mladosti veľmi bojazlivý aj rýchly, vekom a rastom sa stáva pokojnejší, no po zvleku a vyhladnutý tiež nie je hociaké B-čko.
Vela zdaru pri chove :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

lipo
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 4. Októbra 2008, 23:51
Bydlisko: nitra

Príspevok od užívateľa lipo » 24. Októbra 2008, 19:54

razor- v kolkom zvleku bol ten N.chromatus ?? inak mam jednu otazocku v kolkom zlveku mam premiestnit B.albopilosu do salatovky ked je v 2zvl. -??

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 24. Októbra 2008, 20:33

Kľudne počkaj do štvrtého až piateho zvleku.
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

Habitus
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 25. Júna 2009, 18:35
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Príspevok od užívateľa Habitus » 28. Novembra 2009, 17:33

aku nadobu alebo po com by ste poradili na 8-9 zv L. parahybanu? na terarium 35x35x30 sa mi zda mala na salatovku velka.
adulty: B.smithi - B.boehmei - E.pulcherrimaklaasi - H.lividum - P.murinus

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 28. Novembra 2009, 17:47

ja pouzivam nieco takeObrázok super je na tom to ze je to plastove cize vetranie si mozes spravit ake chces a kde chces mozes ich postavit na seba a nieje problem. pri mensich a strednych druhoch v tom mozes vychovavat az do adultov. alebo miso adi adamcak ma na inzercii krabiciek na predaj kolko chces a ake chces.

ccc este aj reklamu tu robim ccc :P
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)


Napísať odpoveď