Heterometrus spinifer - vizitka

Diskusia venovaná chovu a množeniu škorpiónov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, Dudo

Zamknuté
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Heterometrus spinifer - vizitka

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Septembra 2006, 13:57

Heterometrus spinifer

(Hemprich a Ehrenberg, 1828)

Popis: Štíhly škorpión, čiernej (resp. veľmi tmavej) farby s bočnou kresbou s rôznymi odtieňmi šedej. Jedná sa o pomerne rozšírený druh. Existujú dva poddruhy Heterometrus spinifer spinifer a Heterometrus spinifer solitarius. Na Slovensku je bežne dostupný H.s.spinifer.

Veľkosť: 9,5-12,5 cm (bez klepietok), boli však chované aj druhy, ktoré mali 15 a viac cm

Obranné správanie: Jedná sa o relatívne pokojný druh škorpióna. Vzhľadom k neškodnosti jeho jedu, telson používa iba výnimočne. Jed sa môže prirovnať k bodnutiu sršňa alebo osou. Bodnutie tohto rodu je trošku agresívnejšie ako u rodu Pandinus. Prvotné príznaky po uštipnutí, sú sprevádzané väčšou bolesťou. Symptómy sú u každého iné, neodporúčam chovať ľudom alergickým na živočíšne jedy, pretože ich bodnutie by mohlo vyvolať v najhorších prípadoch hospitalizáciu. Uštipnutie sa prejavuje lokálne, mierny opuch a pretrváva niekoľko hodín až dní. Pre zdravého človeka nie je nebezpečný. Keď sa cíti ohrozený, snaží si kryť hlavohruď za klepetá, výpad spraví iba málokedy. Silu stisku má vzhľadom k veľkosti tela dosť prekvapujúcu,

Pôvod: Južná a juhovýchodná Ázia, hlavne India, Kambodža, Thajsko, Vietnam, Malajzia. Poddruh H.s.solitarius sa vyskytuje na Srí Lanke.

Spôsob života: Obýva dažďové pralesy. Rovinné nerovnosti, praskliny. Je to veľmi sociálny druh, ktorý žije väčšinou vo viacpočetných skupinách.

Podmienky: Vzhľadom k veľkosti je treba väčšie terárium, rozmery záležia od množstva chovaných kusov. Minimálny rozmer pre 1 a 3 kusy by mal by aspoň 25 na 30 cm, avšak čim väčšie terárium, tým lepšie. Terárium by malo by vyššie ako dĺžka najväčšieho škorpióna aj s klepetami, to je však spodná hranica. Teplota by sa mala udržiavať od 22 do 30 st., z vlastnej skúsenosti však môžem povedať tento druh zniesol ešte o pár stupňov menej, to však nedoporučujem. Vlhkosť treba udržiava aspoň v rozmedzí 75 percent, dôležité je, aby aj substrát bol takmer premočený. Tiež sa môže jeden kút nechať suchý. Ja to tak mám tie a škorpióny tu niekedy strávia aj niekoľko hodín. Výška substrátu okolo 10 cm. V teráriu nezabudnite umiestniť podľa počtu zvierat veľa úkrytov a hlavne napájačku, lebo škorpióny veľa pijú. Ako potrava sa môžu použiť múčne červy a cvrčky, pre dospelé jedince ďalej holíčatá, šváby, sarančatá atď. Z nádoby pravidelne odstraňuje zbytky potravy a tým zabránite možnej plesni a roztočom. Terárium sa môže osadiť vhodnými rastlinami. Snažte sa včasne zistiť pohlavie vašich škorpiónov a tým vytvoriť vhodné chovné páry. Ojedinele sa stáva , že samce bojujú o samicu a niekedy sa ich zápasenie môže skončiť smrťou jedného z nich. Vhodný pomer je 3 - 4 samice na dvoch samcov. Samica máva od 8 do 25 lariev, ktoré ešte do prvého zvleku ostávajú na chrbte matky. Počet mláďat záleží väčšinou od veku samice. Larvy sú celé biele a veľmi zraniteľné. Samicu s mláďatami radšej umiestnite do inej chovnej nádoby. Stáva sa, že ostatní jedinci môžu samicu napadať a ublížiť malým. Pri prípade, keď samica zdochne,malé larvy odoberte veľmi opatrne ,mäkkou pinzetou a umiestnite ich na chrbát inej samice, pokiaľ ani to nie je možné, tak do petriho misky, ktorú položíte na vlhký substrát a budete udržovať teplotu okolo 26 stupňov. Mláďatá budú inštinktívne držať po kope. Vyvarujte sa dotyku lariev z mokrým substrátom. Petriho miska musí byť dokonale suchá! Asi o 2 týždne sa zvlečú do 1 zvleku.Krátko nato začnú samicu opúšťať,v tomto období samicu oddelíme. Škorpióny sa stávajú úplne sebestačnými. Potravu pre takéto malé škorpióny volíme mini cvrčky, nasekané múčne červy.Moje si velmi pochutnali aj na nasekanom dospelom švábovi. Škorpióny sa ako pavúci tak isto zvliekajú u tohto druhu je počet zvekov do dospelosti 5 - 6. Dospelí jedinci sa k nám vozia dosť hojnom počte. Dávajte si pozor čo kupujete u škorpiónov z dovozu neviete ich vek ako sa s nimi zaobchádzalo pri prevoze prípadné vnútorné poranenia a roztoče. Zdraví škorpión sa bude brániť a reagovať na vaše a okolité podnety. Na spodnej strane nájdete „hrebienky“. Ak sú „hrebienky“ (útvar, ktorý sa dá prirovnať k zúbkom hrebeňu ) pekné a nejavia známky opotrebovania, poškodenia je to náznak toho že škorpión je v dobrom stave. Matná farba môže tiež indikovať zlý zdravotný stav. Škorpióny s odchytu sa dožívajú nižšieho veku.

Dostupnosť: Škorpióny bývajú v ponukách chovateľov. Dospelí jedinci sú zväčša z 90 percent z dovozu.

Doba dospievania: 1,5 - 3roky

Dĺžka života: Okolo 5 rokov


Napísal: Dudo (doplnil Sceptic)


Zamknuté