Co na zaciatok

Diskusia venovaná chovu a množeniu škorpiónov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, Dudo

Užívateľov profilový obrázok
griwe
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 22. Júla 2006, 13:38
Bydlisko: PP/KE
Kontaktovať užívateľa:
Co na zaciatok

Príspevok od užívateľa griwe » 20. Septembra 2006, 23:25

No chcem sa len spytat, pretoze ma skorpiony celkom zaujali, ze co by ste tak odporucali uplnemu zaciatocnikovy v tejto oblasti...Ja som nad skorpionmi ani neuvazoval, pretoze ako 99.9% lidi som myslel ze maju moc silny jed atd. atd. no a dnes som sa tak preklikal cez par stranok a zistil som ze len nejakych 10 druhov z vyse 1000ky druhov skorpionov su tak skaredo jedovate.Tak mi prosim poradte na ake druhy, prip. rody sa mam pozriet podrobnejsie a tak...diki moc

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 21. Septembra 2006, 09:00

Poradim ti klasicke rody: Pandinus, Heterometrus a Euscorpius. Toxicky zanedbadelne. Chovatelsky nenarocne.

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 21. Septembra 2006, 12:10

V podstate až na par rodov z čelade buthidae-leiurus,androctonus,parabuthus,buthus,mesobuthus,tityus,centruroides,hottentota ap.,je vacsina pre človeka neškodná.A ako si povedal,je znamych len okolo 10 druhov,ktore maju taký jed,aby zabili človeka,pričom aj pri nich je stale šanca na zabitie cca 1:500 a 94% vsetkych zabitých su deti do 9 rokov.Takže mať škorpiona neni nič nebezpečné.S tymi druhmi co napisal Sceptic suhlasim,aj keď je ešte mnoho iných druhov,ktoré by sa dali chovať,napr. cela celad scorpionidae(az na zopar vynimiek,ktore su trochu citlivejšie na prostredie) može byt chovana zaciatočnikom.

Užívateľov profilový obrázok
griwe
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 22. Júla 2006, 13:38
Bydlisko: PP/KE
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa griwe » 21. Septembra 2006, 13:55

ok diki moc, ete sa chcem spytat ako je to s mnozstvom chovancov v jednom terariu.docital som sa ze na jedneho samca by mali byt tak dve, tri samice...ale je skorpion spokojny aj sam?pripadne jeden samec a jedna samica? zeby som to na zaciatok skusil len s jednym aj z financnych dovodov...blizi sa burza v KE a treba mi aj pavucky dajake kupit ete :D

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 21. Septembra 2006, 14:14

Hej,ale to plati zvacsa len pre pralesne druhy(pandinus,heterometrus atd)pripadne niektore ine druhy,ako napr.euscorpius,tie vsak mozeš spolu chovať až keď su dospelé.Púštne druhy(viac aj menej jedovate) sa vacsinou spolu neznesú a keby si ich chcel chovať tak jedine v dostatočne velkom terarku s viacerymi ukrytmi.Socialny druh je sice spokojnejší v skupine,je to pre ňho prirodzenejšie,ale vystačí si aj sám.Pokial by si si kupil jednu samicu a samca, a das ich dokopy,nic sa na 99 % nestane,keby vsak jeden z nich bol agresivnejsi,tak ci tak by si ich musel chovať oddelene.A ešte si daj pozor,ak budeš kupovať viacerých,aby ti nedali dva rozdielne druhy,už aj to sa stalo :roll: .

Užívateľov profilový obrázok
miki1571
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 10. Októbra 2007, 14:22

Príspevok od užívateľa miki1571 » 16. Januára 2008, 18:21

nie som skuseny chovatel skorpionov a preto dam taku mozno smiesnu otazku dokazu skorpiony liest po skle tak ako pavuky ? zeby trebalo mat krit na terarko ... teda na akvarko ....
Brachypelma smithi
Brachypelma albopilosum

Užívateľov profilový obrázok
Pipo
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 10. Novembra 2007, 10:11

Príspevok od užívateľa Pipo » 16. Januára 2008, 18:33

Nie, nedokazu.

Puks
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 25. Augusta 2007, 11:47
Bydlisko: SV-BB

Príspevok od užívateľa Puks » 16. Januára 2008, 18:39

po hladkom nevylezu, mozu vsak vyuzit necistoty, skrabance... neriskoval by som to. a z hladiska udrzania vysokej vlhkosti (pralesne druhy vhodne na zaciatok) je kryt potrebny. urcite tam nieco daj. a sadrokarton si odpust :wink:
Write "find chuck norris" in Google and click on "I'm feeling lucky".

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 16. Januára 2008, 19:03

škorpiony, nemajú prisposobené končatiny na lezenie po hladkých povrchoch. Majú na konci končatiny tarzálne 2 háky a to je vše. Vedia sa však dobre šplhať a svojim chvostom si vedia perfektne pomôcť. Kryt by som určite dal (koli vlhkosti), ale nemusís sa nicoho obávať, ked máš vyššie akvárko neujde.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
miki1571
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 10. Októbra 2007, 14:22

Príspevok od užívateľa miki1571 » 17. Januára 2008, 08:11

No jeho vyska je okolo tych 25 cm ... to asi nie je moc vysoke :(
A mam na vas prosbu nema niekto na predaj nejaky druh vhodny pre zaciatocnika ... potreboval by som ten najmenej narocny alebo aspon kde su nejake inzeraty kde by som ich nasiel ... diki
Brachypelma smithi
Brachypelma albopilosum

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 17. Januára 2008, 09:54

miki1571 napísal:No jeho vyska je okolo tych 25 cm ... to asi nie je moc vysoke :(
A mam na vas prosbu nema niekto na predaj nejaky druh vhodny pre zaciatocnika ... potreboval by som ten najmenej narocny alebo aspon kde su nejake inzeraty kde by som ich nasiel ... diki
www.ifauna.sk tam niečo nájdeš.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Jean-Jacques
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 3. Decembra 2007, 16:43
Bydlisko: ČR

Príspevok od užívateľa Jean-Jacques » 17. Januára 2008, 11:54

Výška 25 cm je naprosto dostačující, když dáš vrstvu substrátu tak 3-4 cm. Podle mě jsou daleko lepší akvaria s krytem než normální terária. Navrch nalepíš kousky laťky a reguluješ si vhlkost sám. Pralesní druhy jsou vesměs všechny nenáročné, potažmo všechny druhy které nepotřebují příliš vysokou teplotu přes den a nízkou zase večer, jako pouštní štíři, nebo nějaké speciální podmínky jako například vícesložkové složení substrátu, vysoukou vrstvu substrátu, protože se zahrabávají, a jinou vlhkost v teráriu a na dně terária, jako například Opistophthalmus. Imperatoři jsou obyčejní a za chvíli ti přijdou nezajímaví protože je má každý. Nároční nejsou žádní, pokud máš na to abys sis zjistil informace z jiných, cizojazyčných zdrojů, a nespoléhal se na české a slovenské kde jsou informace nedostatečné a nepřesné. A pokud máš na to abys jim vytápěl, což není vůbec finančně náročné pokud si dokážeš spočítat spotřebu.

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 9. Júla 2008, 13:38

ako dlho mozem nechat dospeleho skorpika doma ??..ako dlho vydrzi bez vody popripade zradla?....nepotrebuje extra vlhko skor sucho..

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 9. Júla 2008, 14:15

zalezi o akom druhu sa bavime.........
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
arsen8
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 30. Septembra 2006, 12:35

Príspevok od užívateľa arsen8 » 9. Júla 2008, 14:27

Pato napísal:ako dlho mozem nechat dospeleho skorpika doma ??..ako dlho vydrzi bez vody popripade zradla?....nepotrebuje extra vlhko skor sucho..
bud imperátor alebo heterometrus niejaký :D no podla mna pohoda aj mesiac,ide o to aby mal vlhko :) už pár zvierat odišlo cez dovolenku kvôli tomu že vyschol substrát.. :wink:
dospelý samec cyriocosmus leetzi,nepáril..info SS

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 9. Júla 2008, 15:28

hh mam to od teba :D H. bicolor..ten by to mal vydrzat asi 14/15 dni ne ?

Puks
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 25. Augusta 2007, 11:47
Bydlisko: SV-BB

Príspevok od užívateľa Puks » 9. Júla 2008, 15:43

Pato napísal:hh mam to od teba :D H. bicolor..ten by to mal vydrzat asi 14/15 dni ne ?
pred odchodom normalne navlhci a daj tam daku hlbsiu nadobu s vodou, aby sa odparovala (hlavne tak, aby sa ti neutopil skorpion)
Write "find chuck norris" in Google and click on "I'm feeling lucky".

Užívateľov profilový obrázok
arsen8
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 30. Septembra 2006, 12:35

Príspevok od užívateľa arsen8 » 9. Júla 2008, 18:50

Puks napísal:
Pato napísal:hh mam to od teba :D H. bicolor..ten by to mal vydrzat asi 14/15 dni ne ?
pred odchodom normalne navlhci a daj tam daku hlbsiu nadobu s vodou, aby sa odparovala (hlavne tak, aby sa ti neutopil skorpion)
tak toho by som sa nebal, moji imperátori ak im dám misku s vodou tak do nej vlezú celý :) uplne pld vodu a sú tam cca 1-2 min :)
bicolor mám mať suchšie terárium, takže až taký problém yby to nemal byť :)
dospelý samec cyriocosmus leetzi,nepáril..info SS

Milaaan
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 16. Apríla 2008, 20:22

Príspevok od užívateľa Milaaan » 3. Augusta 2008, 11:01

mno ja som da na bok akvarka taku kvôru cca 10cm x 10cm a tam si lezú a mam tiež pandinus imperator mno neviem isto...totižto...tak pls skuste je to on?

Kód: Vybrať všetko

http://fotoalbumy.azet.sk/tantor-bn/skrecok-d/?i9=4c757e41c493
a inak chcel by som trošku do akvarka nejaku rastlinku...tak jemu nejake vadia alebo tam môžem dať všetky alebo ako??:P diQ

Užívateľov profilový obrázok
>raDex<
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18. Decembra 2006, 12:57
Bydlisko: ČR Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa >raDex< » 22. Decembra 2008, 13:16

zdravim, mam takovy zacatecnicky dotaz. da se nejak na prvni pohled urcit jestli jde o toxicky druh nebo ne? slysel sem pry ze podle velikosti klepet? je to pravda nebo ne? dik za odpoved
Často píšu bez diakritiky, omlouvám se.
[ >raDex< ]

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 22. Decembra 2008, 14:58

proč ?mě přece vcelku nezajímá jak je kterej štír jedovatej,nechci aby mě bodnul ani ten nejmíň jedovatej proto se chovám ke všem stejně :)
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 22. Decembra 2008, 22:10

Presne tak,ani bodnutie od najmenej jedovatých druhov není nič príjemné...Ale keď ta to teda zaujíma,je jedno univerzálne pravidlo (univerzalne pravidla nie vždy platia a sú len orientačné :wink: ),že čím "vačší" telson a "chvost" a menšie klepetá,tým jedovatejší druh a naopak.(Uvodzovky brať v úvahu)

Užívateľov profilový obrázok
>raDex<
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18. Decembra 2006, 12:57
Bydlisko: ČR Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa >raDex< » 23. Decembra 2008, 13:33

dik to sem chtel vedet, znamy totiz kupoval skorpika a jedine co vedel byla jeho cena. a pani ve zverimexu rikala neco o tech klepetech tak sem se chtel zeptat.
Často píšu bez diakritiky, omlouvám se.
[ >raDex< ]

lubko71
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 29. Septembra 2008, 21:14
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa lubko71 » 4. Augusta 2009, 20:58

chcel by som si rozsirit chov ...mam longimanusov ..a chcel by som nejakeho pusteneho ...ale zase aby nebol moc jedovaty...nevedeli by ste ni poradit nejakeho?

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 4. Augusta 2009, 21:57

lubko71 napísal:chcel by som si rozsirit chov ...mam longimanusov ..a chcel by som nejakeho pusteneho ...ale zase aby nebol moc jedovaty...nevedeli by ste ni poradit nejakeho?
Sak uz sa tolko nekrut .... a zvolenie na australisou od ostatnych nepotrebujes ...,

Pokial vies zabezpecit aby boli OK ( co s chovatelskeho hladiska nie je problem) a aby nikomu neublizili , tak si kup ...,

Dolezita je stabilna nadobka na nepristupnom mieste , plna piesku ....

Sam si musis byt isty a ty musis prevziat zodpovednost a nie sa pytat ostatnych ... :-)

Pekny den ....,
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)


Napísať odpoveď