Leiurus quinquestriatus

Diskusia venovaná chovu a množeniu škorpiónov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, Dudo

Napísať odpoveď
miso01
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 30. Marca 2010, 20:39
Bydlisko: Piešťany
Leiurus quinquestriatus

Príspevok od užívateľa miso01 » 11. Júla 2011, 12:50

ma niekto skusenosti s tymito skorpionmy?chova niekto?

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Leiurus quinquestriatus

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 12. Júla 2011, 14:14

!rychly!, jedovaty, nizka vlhkost, raz za 3/4 tyzdne napajacka/poliat roh terarka
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza
Re: Leiurus quinquestriatus

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 15. Júla 2011, 12:52

bol som googlit, pre tych co nevedia anglicky napisem zhrnutie
Velkosť: vičítal som dosť rozpačité informácie od 55 do 120mm, pravda bude asi niekde v strede az do 100mm
Vlhkosť: 30-50% - samozrejme lepšie ak sa bude pohybovať pri spodnej hranici, pri vysokej vlhkosti ľahko podlieha pliesňam
Teplota: 30-35°C - s nočným poklesom k 20°C
Prostredie: Terárium 30x20x20cm ale keďže sa chová jednotlivo podla mňa postačí aj podstava 15x20cm, podklad piesok, ako úkryt vhodny kameň pod ktorý može zaliezť ale aby naňho nepadol, rosiť 1x za mesiac aby sa mohol napiť, kŕmiť cvrčkami, myšímy holátkami - zdolá aj väčšiu korysť
Jedovatosť: Disponuje najúčinnejším jedom spomedzi všetkých škorpiónov, avšak množtvo jedu ktore može vpraviť do obete je menšie ako pri druhoch rodu Androctonus (aj tak na zabytie človeka stačí, najmä malé deti alebo staršie osoby)
je rýchly a agresívny - pozor nato už pri malých jedincoch
Výskyt: L. q. habraeus: Izrael, Libanon, Sýria az po Katar, Oman a Jordánsko
L. q. quinquestriatus: Sudán, Čad, Niger, Somálsko, Egypt, Alžýrsko a Líbia
Cena: adult 10-12e Akvatera Trnava 8.5.
0,1 H. longipes 9.zv 25e 0,1 H. maculata 9.zv 20e 1,1 H. hercules 8.zv/ adult 25e 0,1 Ch. fimbriatus 9.zv 20e 0,1 L. violaceopes 6. zv 35e Ceratophrys cranwelli cca 6cm 30e B. albopilosa 5.zv, boehmei 4.a6.zv, emilia 4zv, klaasi 2.a3.zv, smithy 5.a6.zv po 2ks 30e splou 0,0,4 P. lugardi 6.z 20e PM

Branko :)
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 18. Augusta 2011, 17:10
Bydlisko: Turčianske Teplice
Kontaktovať užívateľa:
Re: Leiurus quinquestriatus

Príspevok od užívateľa Branko :) » 16. Septembra 2011, 16:26

Zdravim
chcel by som sa spytat ( hladal som temy nenasiel som nic ) ci sa da zohnat niekde na slovensku pripadne v okoli protijed myslim ze sa to vola Antiscorpion serum aspon co som na nete nasiel je to serum specialne proti bodnutiu tymto skorpionom..
Dakujem..

Užívateľov profilový obrázok
Rain
Príspevky: 245
Dátum registrácie: 4. Januára 2011, 17:52
Bydlisko: Zlate Moravce
Kontaktovať užívateľa:
Re: Leiurus quinquestriatus

Príspevok od užívateľa Rain » 16. Septembra 2011, 18:51

Skus napisat sme mail ( http://www.ntic.sk/ntic.php?adr=kontakt ), aj ked myslim ze je to absolutne zbytocne, pretoze silne pochybujem ze by ho tam mali, kedze jeho zivotnost skladovania je len 3 roky.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Leiurus quinquestriatus

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Septembra 2011, 20:08

Mozem ti poradit NTC:
http://www.ntic.sk/ntic.php?adr=kontakt - myslim, ze ak im napises par riadkov, informativne by ti mohli odpovedat. To telefonne cislo na ich stranke je pre akutne pripady.

Zoznam protijedov pre rok 2011 - http://www.ntic.sk/ntic.php?adr=antidota - ak sa v tom niekto vyzna napise ti presnejsie, nemyslim si, ze je tam presne to co hladas.

Kód: Vybrať všetko

http://cs.wikipedia.org/wiki/Antidota
Pozrel som par toxikologickych priruciek dokonca cast z jednej je online:

Kód: Vybrať všetko

http://highered.mcgraw-hill.com/sites/dl/free/0071437630/358186/goldfrank_toxicology_chap115a.pdf

Kód: Vybrať všetko

Neal E Flomenbaum; Lewis R Goldfrank; Neal Flomenbaum, 2006: Goldfrank's Toxicologic Emergencies, Eighth Edition
LEIURUS SPECIES
The Leiurus quinquestriatus scorpion is indigenous to Africa, Asia, and the Middle East, including Egypt, Israel, Jordan, Kuwait, Lebanon, Oman, Qatar, Saudi Arabia, Syria, and Turkey. Antivenom to L. quinquestriatus is made in France, Israel, and Turkey. The clinical effects of this scorpion are relatively resistant to treatment with antivenom. The manufacturer of Turkey antiscorpion antivenom recommends a dose of 1 mL antivenom for treatment of envenomation. The usual dose for control of symptoms is 5 to 20 mL antivenom given intravenously. In observational studies, an intravenous infusion of 5 to 20 mL was needed to control venom effects, and only patients given antivenom within the first several hours demonstrated significant benefit. The rate of allergic reactions for the Turkey antiscorpion antivenom is reported to be 1.6% to 6.6%. The recommended dose of the Israeli L. quinquestriatus antivenom is 5 to 15 mL for intravenous use. Several authors report lack of clinical efficacy of this antivenom. Leiurus quinquestriatus antivenom was successfully used to treat a 2-year-old boy with envenomation by Androctonus crassicauda. Symptoms resolved 2 hours after antivenom administration.
Volny preklad, par vetami: Ucinok jedu tohto skorpiona je pomerne odolny voci antiseru. Bezna davka, je v rozpati 5 do 20 mL (pri Tureckom vyrobcovi). Prave tato davka bola vypozorovana ako vhodna na zlepsenie stavu pacientov do niekolkych hodin od podania. Pri podani protijedu, moze nastat alergicka reakcia - 1.6% do 6.6% (udavane pri Tureckom vyrobcovi). Niektory autori uvadzaju nedostatocnu ucinnost tohto protijedu. Antiserum tohto druhu bolo uspesne vyuzite aj pri uhryznuti 2 rocneho chlapca druhom Androctonus crassicauda.

Na konci tohto dokumentu najdes zoznam antiser a krajiny, ktore ich vlastnili v roku 2006.

Leiurus quinquestriatus
France: Antiscorpion Venom Serum, Pasteur Merieux
France: Scorpifav, Aventis Pasteur
Germany: Scorpion Antivenom, Twyford
Israel: Leiurus quinquestriatus
Turkey: Anti-Scorpion

Užívateľov profilový obrázok
Phoneutria79
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 27. Apríla 2012, 11:01
Bydlisko: Sydney ,Australia
Re: Leiurus quinquestriatus

Príspevok od užívateľa Phoneutria79 » 29. Apríla 2012, 18:08

Leiuruse mám v 6. svleku, je velmi zajímavý, jak je opravdu rychlý. Toxicita - není dobré číst si wikipedii, kde píšou jak morbidně člověk muže umřít..realita je dle mého názoru jiná, A.amourexi nebo australis je horší kalibr, než Leiurus. Každopádně neradno zkoušet, když jsem zkoušel toxicitu s velkou kobylkou v dlouhé pinzetě, nechal jsme jí jednou bodnout a po asi 15s odpadla na bok a vypadalo to na exitus :) ALE, po cca 5ti minutách se probrala a malátně chodila po tarárku, po dalším čase se zotavila de facto uplně. je jasné, že jed působí jinak na lidský organismus, než u kobylky :idea: , ale dle mých zkušeností jedem spíše ochromí aby se mohl v klidu najíst. A.amourexi mi přišel toxicky více významný, asi i díky množství jedu v telsonu. Kapacita u Leiuruse je opravdu malá. Na českém webu někdo psal i o videu, jak se vojáci nechají píchnout Androctonusem a jen je to svědilo, nic víc. každopádně opatrnost v našich podmínkách je na místě, je rychlý a to na štíra velmi !!!

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza
Re: Leiurus quinquestriatus

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 6. Mája 2012, 18:08

Phoneutria79 napísal:Leiuruse mám v 6. svleku, je velmi zajímavý, jak je opravdu rychlý. Toxicita - není dobré číst si wikipedii, kde píšou jak morbidně člověk muže umřít..realita je dle mého názoru jiná, A.amourexi nebo australis je horší kalibr, než Leiurus. Každopádně neradno zkoušet, když jsem zkoušel toxicitu s velkou kobylkou v dlouhé pinzetě, nechal jsme jí jednou bodnout a po asi 15s odpadla na bok a vypadalo to na exitus :) ALE, po cca 5ti minutách se probrala a malátně chodila po tarárku, po dalším čase se zotavila de facto uplně. je jasné, že jed působí jinak na lidský organismus, než u kobylky :idea: , ale dle mých zkušeností jedem spíše ochromí aby se mohl v klidu najíst. A.amourexi mi přišel toxicky více významný, asi i díky množství jedu v telsonu. Kapacita u Leiuruse je opravdu malá. Na českém webu někdo psal i o videu, jak se vojáci nechají píchnout Androctonusem a jen je to svědilo, nic víc. každopádně opatrnost v našich podmínkách je na místě, je rychlý a to na štíra velmi !!!
tu ide toxicitu jedu ... L. quinquestriatus ma sice daleko toxickejsi jed ako Androctonus spp. ale vypusti ho len male mnozstvo, preto je nebezpecny najme pre male deti
co takto suche bodnutie tym Androctonusom? alebo to moze byt nejaky iny, toxicky malo vyznamny druh skorpiona co sa nan len ponasa
0,1 H. longipes 9.zv 25e 0,1 H. maculata 9.zv 20e 1,1 H. hercules 8.zv/ adult 25e 0,1 Ch. fimbriatus 9.zv 20e 0,1 L. violaceopes 6. zv 35e Ceratophrys cranwelli cca 6cm 30e B. albopilosa 5.zv, boehmei 4.a6.zv, emilia 4zv, klaasi 2.a3.zv, smithy 5.a6.zv po 2ks 30e splou 0,0,4 P. lugardi 6.z 20e PM

Užívateľov profilový obrázok
Phoneutria79
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 27. Apríla 2012, 11:01
Bydlisko: Sydney ,Australia
Re: Leiurus quinquestriatus

Príspevok od užívateľa Phoneutria79 » 7. Mája 2012, 17:07

Milan.svk napísal:
Phoneutria79 napísal:Leiuruse mám v 6. svleku, je velmi zajímavý, jak je opravdu rychlý. Toxicita - není dobré číst si wikipedii, kde píšou jak morbidně člověk muže umřít..realita je dle mého názoru jiná, A.amourexi nebo australis je horší kalibr, než Leiurus. Každopádně neradno zkoušet, když jsem zkoušel toxicitu s velkou kobylkou v dlouhé pinzetě, nechal jsme jí jednou bodnout a po asi 15s odpadla na bok a vypadalo to na exitus :) ALE, po cca 5ti minutách se probrala a malátně chodila po tarárku, po dalším čase se zotavila de facto uplně. je jasné, že jed působí jinak na lidský organismus, než u kobylky :idea: , ale dle mých zkušeností jedem spíše ochromí aby se mohl v klidu najíst. A.amourexi mi přišel toxicky více významný, asi i díky množství jedu v telsonu. Kapacita u Leiuruse je opravdu malá. Na českém webu někdo psal i o videu, jak se vojáci nechají píchnout Androctonusem a jen je to svědilo, nic víc. každopádně opatrnost v našich podmínkách je na místě, je rychlý a to na štíra velmi !!!
tu ide toxicitu jedu ... L. quinquestriatus ma sice daleko toxickejsi jed ako Androctonus spp. ale vypusti ho len male mnozstvo, preto je nebezpecny najme pre male deti
co takto suche bodnutie tym Androctonusom? alebo to moze byt nejaky iny, toxicky malo vyznamny druh skorpiona co sa nan len ponasa

Celkově štíři jedem neplýtvají, Leiurus má co dělat aby zabil kobylku..ale ten má opravdu velmi malou kapacitu. A.amourexi byl a je daleko zýbavnější, s tím bych si asi nezahrával.

Užívateľov profilový obrázok
Phoneutria79
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 27. Apríla 2012, 11:01
Bydlisko: Sydney ,Australia
Re: Leiurus quinquestriatus

Príspevok od užívateľa Phoneutria79 » 7. Mája 2012, 19:02

muj Leiurusek q. 6.svlek :twisted: :lol:
Prílohy
DSC00812.jpg
DSC00812.jpg (57.9 KiB) 6219 zobrazení
DSC00811.jpg
večeře ..:)
(548.58 KiB) 36 stiahnutí


Napísať odpoveď