Pandinus imperator

Diskusia venovaná chovu a množeniu škorpiónov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, Dudo

Puks
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 25. Augusta 2007, 11:47
Bydlisko: SV-BB

Príspevok od užívateľa Puks » 6. Februára 2008, 20:05

aka vlhkost by bola asi nejlepsia???
tento druh obyva dazdove pralesy afriky, takze vlhkost 80%. ja by som povedal, ze prave tych 60% ich mohlo zabit :?
Write "find chuck norris" in Google and click on "I'm feeling lucky".

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 6. Februára 2008, 20:37

Puks napísal:
aka vlhkost by bola asi nejlepsia???
tento druh obyva dazdove pralesy afriky, takze vlhkost 80%. ja by som povedal, ze prave tych 60% ich mohlo zabit :?
Presne tak,aj keď dospelí to znášajú o dačo lepšie.Sám som na to doplatil,keď som zabudol zavrieť deko už 3-4 zvlekovým "krpcom" ,pričom som šiel len na 5 dní na intrák.Keď som sa vrátil,z 10 zdochli 3,proste boli úplne vysušení.Preživší sa potom za vodou išli potrhať.Myslel som,že ma porazí,kvôli chvílke nepozornosti :( Takže sa môžeš ćudovať,keď si ich držal na takom suchu,že ti pokapali.To máš ako s deťmi,šteniatkami,mačiatkami atď :) ,pokial to je malé,vyžaduje to velkú pozornosť...

Jean-Jacques
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 3. Decembra 2007, 16:43
Bydlisko: ČR

Príspevok od užívateľa Jean-Jacques » 7. Februára 2008, 10:29

mimo.lsd napísal: v terariach mali teplotu cca 28 no je pravda ze na noc sa znizovala kedze som im vykuroval len cez den a vlhkost 60%, to som si myslel aj ja ze to bude moja vina
Pokud tam nebyl úplně suchý substrát, tak bych neřekl, že to bude vlhkostí. Jestliže je substrát vhlký, a oni jsou zalezlí pod kusem kůry, vlhkost bude dostatečná. Teď mám momentálně poslední zbytky, které jsem ještě neprodal, od imperátorů. Mám je v malém - 40x20x15 teráriu natlačeném na topení, teplota je tam asi 30 stupňů a vím, že vlhkost někdy klesá i k 60%. Na noc je dávám i z teráriem do většího terária, prázdného, kde je květináčová lampička a teplota se drží tak na 24, když je v bytě 16, při těch největších mrazech venku. Úhyn larev byl tedy podle mě způsoben tímto nočním poklesem. U larev je to o to horší, pro ten první druhý svlek to není tak hrozné. Vývin trvá v závislosti na teplotě. Zkus se mrknout na http://www.sweb.cz/marid01/ tady najdeš dost na to, aby se ti to přístě nestalo a věděl více než to málo co o chovu štíru víš. http://www.arachnomania.cz/ a tohle je taky vhodné.

epic
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 27. Februára 2008, 20:25
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa epic » 2. Marca 2008, 22:22

nazdar, nedavno som si zaobstaral tohto skorpiona , a chcel by som sa spytat ze ako casto sa zvlieka? a kedy sa da urcit pohlavie ? diky :wink:

Užívateľov profilový obrázok
arsen8
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 30. Septembra 2006, 12:35

Príspevok od užívateľa arsen8 » 3. Marca 2008, 07:16

Dodo napísal:nazdar, nedavno som si zaobstaral tohto skorpiona , a chcel by som sa spytat ze ako casto sa zvlieka? a kedy sa da urcit pohlavie ? diky :wink:
pohlavie sa dá určiť až v dospelosti,no nieje to ľahké,zo zvliekaním je to podľa krmenia ale nejako sa nejdu pretrhnúť :wink: na zač je to dobrá voľba :)
dospelý samec cyriocosmus leetzi,nepáril..info SS

aianrhod
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 8. Januára 2008, 08:23
uhynutie samčeka

Príspevok od užívateľa aianrhod » 4. Marca 2008, 08:37

kúpila som si v St. Potene samca a samičku Pandinusa Imperatora.. Dala som ich spolu do terárka (lignocel + úkryt dostatočne veľký a znížený keďže sa im lúbi, keď si môžu kryť chrbát), 20 min. sa tĺkli a potom už boli v pohode.. Celý týždeň vyzeralo byť všetko v poriadku - boli aktívny. V sobotu som samca objavila uhynutého a nechápem prečo.. Viem, že treba dávať pozor na vlhkosť, teplotu, parazitov z potravy (chováme aj pavúkov a nikdy nebol problém) - dokonca som si naštudovala ako má vyzerať zdravý jedinec (vlhký a lesklý povrch kože, krídelká nesmú byť tmavé a roztrhané..). Ešte aj keď skapal vyzeral celkom zdravo. Neviete mi povedať čo sa mu asi stalo? ..aby som sa vedela vyvarovať prípadným chybám. *ďakujem

Užívateľov profilový obrázok
Pipo
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 10. Novembra 2007, 10:11

Príspevok od užívateľa Pipo » 4. Marca 2008, 15:41

nebolo na nom nejake mechanicke poskodenie ? je mozne ze ho napadla samica...

Jean-Jacques
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 3. Decembra 2007, 16:43
Bydlisko: ČR
Re: uhynutie samčeka

Príspevok od užívateľa Jean-Jacques » 4. Marca 2008, 17:51

aianrhod napísal:dokonca som si naštudovala ako má vyzerať zdravý jedinec (vlhký a lesklý povrch kože, krídelká nesmú byť tmavé a roztrhané..). Ešte aj keď skapal vyzeral celkom zdravo.
Tímhle to rozhodně nebylo, klonil bych se k tezi, že ho jednoduše zabila samice. Někdy se to občas stane.

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 4. Marca 2008, 17:55

Bohužial,určité riziko tu vždy je,niekedy žijú spolu aj niekolko mesiacov až rokov a agresia vypukne až vtedy,každopádne to býva sposobené niekedy nejakým vonkajším podnetom,ktorý si ani nemusiíš uvedomiť,ale škorpíka to znervózni až do takej miery,ze...P.S.Dúfam,že neboli natolko hladní :)

aianrhod
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 8. Januára 2008, 08:23

Príspevok od užívateľa aianrhod » 4. Marca 2008, 18:32

čo sa týka hladu ..tak hladný asi nebol ..normálne jedol.. Ale s tým napadnutím som si neni istá (keď som ich dala k sebe bola práve ona útočnejšia) aj keď som na ňom nevidela žiadne zranenie. Ja som si skôr všimla, že keď som aj manipulovala v terárku s vodou tak samec sa postavil ku vchodu a vyzeral ako by si ju chránil. Môže to byť tým, že som ju už kúpila napárenú?.. no nejak sa mi moc nepáči, že mám samicu "čiernu vdovu" ..potom môže zakillovat každého, ktorého k nej dám. Ešte jedna otázočka.. keby som chcela skupinku asi piatich (vraj im je spolu pokope moc dobre) v akej zostave by mali byť - samec a ostané samičky? ..alebo nejako inak?

Užívateľov profilový obrázok
Pipo
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 10. Novembra 2007, 10:11

Príspevok od užívateľa Pipo » 4. Marca 2008, 18:40

mne samica porodila 5 malych a vsetky zabila...a 2 zozrala....u nich to nie je moc nezvycajne...v tych chovnych skupinach napr. 2 samce 3 samice..ale kludne aj 1 samec a 4 samice...ak chces teda parit.

aianrhod
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 8. Januára 2008, 08:23

Príspevok od užívateľa aianrhod » 4. Marca 2008, 18:54

no ako to tak sledujem ..asi to nebude žiadna sranda ich chovať .. :D v literatúre je popísané ako sa tento druh dobre navzájom znáša ..ale nakoniec to vyzerá, že sa vedia rozrušiť pri sebamenšom podnete a spáchať harakiri. Vzhľadom na tom, že im hocikedy môže prepnúť tak sa ani nemá zmysel pýtať aká je pravdepodobnosť, že budú spolu v pokoji nažívať úplne cudzí jedinci.. Na tej burze boli dvaja predajcovia - jeden mal každého zvlášt v krabičke (od toho som ich kúpila) a ten druhý ich mal pekne spolu vo veľkej nádobe.. asi som mala zobrať tých čo boli na seba navyknutý..

belarus
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 2. Marca 2008, 17:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa belarus » 4. Marca 2008, 19:49

ale bude to tou samicou aj podla mna

epic
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 27. Februára 2008, 20:25
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa epic » 12. Marca 2008, 21:20

ako zistim ze sa mi skorpoin ide zvliekat ????

Nerez
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 8. Októbra 2007, 10:00
Bydlisko: Olomouc, CZ

Príspevok od užívateľa Nerez » 12. Marca 2008, 21:26

No pozna se to tak, že se mu začnou rozšiřovat světlý mezičlánky na hlavohrudi. Až sou skoro tak široky jak ty tmavy tak by měl jit už do svleku...

Užívateľov profilový obrázok
trogar
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 21. Decembra 2007, 22:52
Bydlisko: NITRA

Príspevok od užívateľa trogar » 13. Marca 2008, 09:38

p.regius,,p.irminia,,stichoplastoris spec,,damon variegatus

epic
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 27. Februára 2008, 20:25
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa epic » 13. Marca 2008, 13:17

diky :wink:

Užívateľov profilový obrázok
AAA
Príspevky: 497
Dátum registrácie: 21. Februára 2008, 14:27
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa AAA » 1. Apríla 2008, 00:42

samicka - P.imperator pod UV
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
arsen8
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 30. Septembra 2006, 12:35

Príspevok od užívateľa arsen8 » 2. Apríla 2008, 12:30

Pandinus imperator-adult
Obrázok
dospelý samec cyriocosmus leetzi,nepáril..info SS

Užívateľov profilový obrázok
arsen8
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 30. Septembra 2006, 12:35

Príspevok od užívateľa arsen8 » 4. Apríla 2008, 16:46

pokus o detailnejšie zachytenie telsona :
Obrázok
dospelý samec cyriocosmus leetzi,nepáril..info SS

Užívateľov profilový obrázok
Hanka
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22. Novembra 2007, 23:01
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Hanka » 7. Apríla 2008, 00:13

caute ludia, chcem sa spytat :shock: kto tu ma skusenosti s tymito druhmi, sice mam doma este male jedince ale kamarat ma velkeho imperatora s tym ze radi by sme vedeli ci je to samicka alebo samec :?: no pocula som ze pohlavie u imperatorov sa urcuje strasne tazko, viete mi poradit nejaku stranku, pripadne podla foto by mi dakto vedel urcit pohlavie? budem rada ak sa mi dakto ozve, zdar a nech sa vam s chovom dari :)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 7. Apríla 2008, 08:13

Hanka napísal:caute ludia, chcem sa spytat :shock: kto tu ma skusenosti s tymito druhmi, sice mam doma este male jedince ale kamarat ma velkeho imperatora s tym ze radi by sme vedeli ci je to samicka alebo samec :?: no pocula som ze pohlavie u imperatorov sa urcuje strasne tazko, viete mi poradit nejaku stranku, pripadne podla foto by mi dakto vedel urcit pohlavie? budem rada ak sa mi dakto ozve, zdar a nech sa vam s chovom dari :)
http://www.aqua-terra-vita.com/Images/S ... rpions.jpg
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
AAA
Príspevky: 497
Dátum registrácie: 21. Februára 2008, 14:27
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa AAA » 7. Apríla 2008, 20:18

ako casto mam krmit tak 5 zvl imposa? maju tiey taky pomali metabolizmus ako pavuky alebo to je so skorpikmi ine . . . zatial zerie vsetko co mu hodim len nejak sa mu nafukuje ta seda koza medzi pancierom . . .staci mu take jeden stahovavy konik za tyzden? dlhy skoro ako on.

Užívateľov profilový obrázok
arsen8
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 30. Septembra 2006, 12:35

Príspevok od užívateľa arsen8 » 7. Apríla 2008, 20:51

AAA napísal:ako casto mam krmit tak 5 zvl imposa? maju tiey taky pomali metabolizmus ako pavuky alebo to je so skorpikmi ine . . . zatial zerie vsetko co mu hodim len nejak sa mu nafukuje ta seda koza medzi pancierom . . .staci mu take jeden stahovavy konik za tyzden? dlhy skoro ako on.
aké máš pohlavie?lebo ak mjáš samicu,a je to odchyt tak môže byť oplodnená,vykrm ju a možno hodí mladé :) inak krmím ako majú chuť, ccaa raz za týžden im dávam cvrčky alebo múčne červy,podla toho či chcú, ked nechcú tak im vyberám, lebo múčne sa zahrabú do substrátu a to nemám rád :D najradšej krmím holíčatami , dám im ak zožerú tak odstránim ak niečo zostane, ak nie dám pavúkom :)
dospelý samec cyriocosmus leetzi,nepáril..info SS

Puks
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 25. Augusta 2007, 11:47
Bydlisko: SV-BB

Príspevok od užívateľa Puks » 7. Apríla 2008, 21:12

staci mu take jeden stahovavy konik za tyzden?
skorpiky vydrzia veeeelmi dlho hladovat, dospele aj rok
Write "find chuck norris" in Google and click on "I'm feeling lucky".


Napísať odpoveď