Pandinus cavimanus

Diskusia venovaná chovu a množeniu škorpiónov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, Dudo

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Pandinus cavimanus

Príspevok od užívateľa Sceptic » 4. Marca 2006, 21:36

Ahoj
Ja mam prezmenu P. cavimanus. Oproti P. imperator su cavimanusi riadne čerty. Staci len nepatrne fúknutie na neho alebo pohyb a ihned sa "stavia" do obranneho postoja a hrozi svojimi klepetami. Inak nenarocny chovanec len treba byť opatrny. Bodcom za tu dobu co ho mam zautocil len raz. Obyva priestorne terarium 40*30*30 je casto mimo ukryt, podklad raselina okolo 10 - 15 cm s kvetinacom, rád hrabe. Substrat udrziavať vlhky a vzdusnu vlhkost aspon 60 - 70 percent. Farba cierna s cervenymi klepetami. Skoda ze su vsetky z odchytu teda ich vek je otazny.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 5. Marca 2006, 01:27

ja som zial iba mal adult samicu tohoto druhu. Pokial zila zdala sa mi velmi prchká a nervozna, stacilo najmensie vyrusenie a stavala sa do obranneho postoja. Nikdy som ju nevidel pouzit bodec na chvoste, občas len "cvakla" klepetami.
Inac pomerne zle prijimala potravu i ked nebola vychudnuta. choval som ju v nadobe 35x25x25. Ako ukryt sluzila kokosova skrupina, kde bola velmi rada zalezena. Casom som zvysil vrstvu lignocelu z 5 na 12 cm a cely ho prevlhcil. Vykopala si krasnu noru, ktorú ako substrát presychal stále predlzovala a postupovala hlbsie. Bolo vidieť, že si vyzaduje vacsiu vlhkosť.
Cez vianoce som ju mal u kamarata, ale naspat sa uz nevratila. Uhynula z mne nejasnych pricin a dovodov... Podmienky mala splnene, aj potravu aj vlhkost aj napajacku.
Tento tyzden by som sa mal dostat k jej telu. mozno pridam fotku.

Užívateľov profilový obrázok
NOD
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 14. Februára 2006, 14:23
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa NOD » 5. Marca 2006, 06:48

No,já měl tohoto šríra a za záhadných okolnostech mi zemřel.Ted mám novýho.Je docela agresivní a hodně aktivní a ne moc žravý.
Je člověk,je problém,není člověk,není problém" - J.V.Stalin

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 5. Marca 2006, 08:09

no je dvolezite ak kupujete skorpiona pozriet sa mu na tie "vrtulky" na hrudy , podla toho ci su v dobrom stave tak skorpion vydrzi a to plati u vsetkych .... inam mam to od Tomasa Rehora

Bic0
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 24. Januára 2007, 00:45
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa Bic0 » 24. Januára 2007, 00:49

Ake rozmery teraria odporucate pre 2-3 kusky cavimanusa - rad by som kupil 1,2 ale neviem presne aky rozmer pre nich pripravit?

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 24. Januára 2007, 14:03

No,ťažko povedať,pomohlo by vediet ako su velki,ale ak to nie su uplne hovada,pokial im tam dáš ukryt,vyššiu vrstvu substratu aby sa mohli zahrabavať a par kôr a iných veci na lozenie atd,budu bezproblemov žiť aj v terariu 30x25,ale ked dáš vačšie,nič nepokazíš :wink: .

Bic0
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 24. Januára 2007, 00:45
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa Bic0 » 24. Januára 2007, 14:30

Zatial nie su ziadni :-) Povodne som chcel zohnat vacsiu skupinku (spon 5) Euscorpius-ov, ale kedze sa mi to nepodarilo tak zvazujem inu alternativu. Jednou z nich je kupa cavimanus-ov. Dalsia moznost je nejaky Heterometrus. Brat ma doma spinifera, ale ten mi pripada dost agresivny. Vsetko ale bude zavisiet od toho co budu mat na burze 3.2. v Prahe.

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 24. Januára 2007, 15:53

Tak tam daco urcite mat budu :wink:

Bic0
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 24. Januára 2007, 00:45
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa Bic0 » 7. Februára 2007, 12:39

Takze na spominanej burze to bola dost bieda - okrem pavukov tam "skoro nic" nemali. Podarilo sa mi tam kupit 2 samicky P. cavimanus. Fotky su tu http://s96.photobucket.com/albums/l165/ ... cavimanus/

Bic0
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 24. Januára 2007, 00:45
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa Bic0 » 19. Februára 2007, 22:50

Tak tu je trosku lepsia fotka mojich "drobcov". A tu je vacsi rozmer.
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 11. Augusta 2007, 16:44

Zdravím,krásne foto :!: Píšem sem preto,lebo som si práve teraz objednal od chovateľa párik tohoto krásneho druhu.Skúsenosti s chovom škorpionov zatial nemám(chovám vtáčkare).Tak chcem poprosiť o nejaké linky,kde by som sa viac dozvedel o chove tohoto druhu :D .
XXX

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 12. Augusta 2007, 21:15

Ahoj,
no stačí sa trochu rozhliadnúť,čo to máš na písane aj hore.Podmienky chovu sú rovnaké ako u p.imperator a tie su obdobné napr.s heterometrus-mi a o h.spinifer tu je vizitka.

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 13. Augusta 2007, 17:32

Ahoj,nejaké tie všeobecnosti som už prečítal,ja som mal skôr na mysli konkrétne množstvo krmiva,(cvrčkov),ako často kŕmiť,ich toxicitu,kolko sa dožívajú atď....
XXX

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 13. Augusta 2007, 18:45

To tam máš napísane, no a ako casto krmiť zaleži od toho čím,holaťom cca raz za mesiac,cvrkom raz za 1-2 tyzdne,ako uznas za vhodné,mučnakom možeš dajmetomu aj každý deň :)

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 13. Augusta 2007, 20:03

Aha,takže je to skoro to isté ako u vtáčkarov :) . Vďaka :!:
XXX

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 13. Augusta 2007, 21:53

Jasné,je to v podstate to isté :wink:

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 17. Augusta 2007, 20:31

Tak...mal som dva P.Cavimanusi presne jeden deň.Včera ráno som jedného vybral z terárka uhynutého,zjavne napadnutého svojim spolubývajúcim :cry: .Terárko je veľké 40x30x25 s viacerýmí úkrytmi,tak by malo byť všetko OK.Ale nebolo :( .Je možné chovať Cavimanusi v spoločnom terárku :?: ???.Čítal som že áno,ale po tejto skúsenosti neviem........ :!: :?:
XXX

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 18. Augusta 2007, 09:06

Bohužial,to riziko tu je:viem o spoločných chovoch p.cavimanus,ktoré idú bezproblémovo,Mne sa napríklad tiež zničoho nič pobili a zabili dvaja h.spinifer a to som ich mal spolu už niekolko mesiacov.To bol zatial jediný prípad.Keď však donesem dačo domov vždy to nechám ukludniť,dám tomu poriadne nažrať a až potom ich dám spolu a snažím sa ich zo začiatku čo najviac sledovať.Možná príčina bola aj to,že to boli 2 samci alebo samice,preto je lepšie ich chovať vo viacpočetných skupinách.Sorry,ale nevšimol som si že to máš párik a chceš ich chovať spolu.Dúfam že ťa ro neodradí,začiatky sú vždy najhoršie :)

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 18. Augusta 2007, 10:18

Ahoj.No neodradilo ma to.V stredu mi prídu ďalšie dva Cavimanusi. :) .Len ich necham nejaký čas po samom.Ale aj tak by som ich chcel chovať v spoločnom terárku (neskôr).Kamoš má dva Imperátory a nemá problém,asi preto že sú ešťe malé a chová ich v 200lit. akvárku. :? .
XXX

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 19. Augusta 2007, 11:52

OK,ved vyskúšaj a dávaj na ne zozačiatku vačší pozor a ak by to náhodou nešlo tak ich spolu radšej nechovaj.

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 19. Augusta 2007, 15:17

No vyriešil som to tak,že som terárko predelil sklom,takže budú v jednom prostredí,ale predelení.Časom to sklo odstránim a uvidím.Ak by im to neklapalo tak budú oddelení.Len by som ich chcel neskôr spáriť ak sa podarí :!: :?: . Skúšal som to s pavúkmi a mal som čo robyť aby som zachránil samca :wink: .
XXX

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 19. Augusta 2007, 17:11

Mne sa škorpici spárili ani neviem ako a kedy,teda spoň rody ako heterometrus a pandinus,pri niektorých druhoch treba byť trochu viac opatrný,ale neni to zdaleka tak nebezpečné ako pri pavúkoch.

Bic0
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 24. Januára 2007, 00:45
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od užívateľa Bic0 » 21. Augusta 2007, 10:28

Mne tie moje dva cavimanusy nazivali stastne asi tak 2 mesiace, potom som ich asi tyzden nevidel tak som trosku zacal sprtat do nory ktoru mala vykopana jedna z nich - nasiel som tam uplne na dne terarka 1 a 1/2 skorpiona - ta vacsia samica zjavne zabila mensiu a zacala ju pozierat. Nasiel som len torzo. Uvazujem ze by som predal aj tuto druhu a obsadil terarium euscorpiusmi. Ak ma niekto zaujem tak sa ozvite.

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 21. Augusta 2007, 20:24

To tý moji tam mali aj troch cvrčkov,takže hlad asi nebol na príčine.Ten čo ostal sa do dnes tých cvrčkov nedotkol :shock: .
XXX

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 22. Augusta 2007, 18:05

Čaute,dnes mi došli dva Cavimanusi namiesto toho jedného uhinutého.Zatial sú umiestnené po samom,takže poho.Len by som potreboval zistiť ich pohlavie.Čítal som že je to dosť ťašké :oops: .Jeden je o niečo väčší a má aj viac do hneda sfarbené nohy presne ako na BicOvej fotke hore.Mohla by to byť samisa :?: :?: :?: .
XXX


Napísať odpoveď