Gorgyrella inermis

Diskusia hľadom iných pavúkov, slovenské pavúky, wolfspiders, reclusa, čierna vdova, Nephila spp. a iné

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:
Gorgyrella inermis

Príspevok od užívateľa Gergej » 29. Októbra 2009, 22:33

Zdravím, chcem sa spýtať na tento druh pavúka, viem že ide o takzvaného trapdoora, afrického a asi dosť jedovatého pavúka. Neviem však nájsť nič konkrétne o jeho chove.
Nemáte niekto skúsenosti z chovom tohto pavúka???
Náročnosť chovu, teplota, vlhkosť, zloženie substrátu a podobné detaily ma zaujímajú......
...ďakujem za rady...
Hey hou, let´s go!!!

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 29. Októbra 2009, 23:01

Ak nevies nic najst inspiruj sa na nete, pripadne popozeraj meteorologicke udaje z lokality vyskytu ... a vytvor si vlastny nazor.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gergej » 30. Októbra 2009, 09:29

Ta nenapadlo že vlastný názor mám a zaujímajú ma aj názory iných????? :roll: :roll:
Hey hou, let´s go!!!

Užívateľov profilový obrázok
arsen8
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 30. Septembra 2006, 12:35

Príspevok od užívateľa arsen8 » 30. Októbra 2009, 09:31

:D alebo rovno napíš mail niejakému domorodému šamanovi ...

substrát dávam 1/1/1 lignocel piesok rašelina, vlhký ale nie premočený , ked dávaš do nádoby susbstrát nech je vzdušný rýchlejšie si spraví noru,aj ked im nerobí problém ani tvrdá pôda,tiež mám v chove pravdepodobne gorgyrellu, od ktorej mám aj mláďatá , ale netrúfam si určovať presný druh ,
inak nenáročný vdačný ,tepltu mám izbovú, ak chceš vedieť ešte niečo tak sa kľudne opýtaj.
no ako kedy prídeš do KE ? :wink:

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 30. Októbra 2009, 10:46

Gergej napísal:Ta nenapadlo že vlastný názor mám a zaujímajú ma aj názory iných????? :roll: :roll:
Co takto sa podelit s tvojim nazorom ? Nemienim tu vypisovat veci , co ako a prsne do bodky. Lebo to nie je az taky znamy druh v chovoch a nazory ostatnych chovatelov mozu rozchadzat. Napis ake mas skusenosti ty a mozno sa dopracujeme k neakej konecnej verzii.

Mam doma neake mlade , ze Petko ...., ale nie vzdy najdem vsetky ... :roll:
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
arsen8
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 30. Septembra 2006, 12:35

Príspevok od užívateľa arsen8 » 30. Októbra 2009, 19:39

adi napísal:
Gergej napísal:Ta nenapadlo že vlastný názor mám a zaujímajú ma aj názory iných????? :roll: :roll:
Co takto sa podelit s tvojim nazorom ? Nemienim tu vypisovat veci , co ako a prsne do bodky. Lebo to nie je az taky znamy druh v chovoch a nazory ostatnych chovatelov mozu rozchadzat. Napis ake mas skusenosti ty a mozno sa dopracujeme k neakej konecnej verzii.

Mam doma neake mlade , ze Petko ...., ale nie vzdy najdem vsetky ... :roll:
:P nj, on nemá skúsenosti preto sa pýta, aspoň si myslím že si ho chce zadovážiť -

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gergej » 1. Novembra 2009, 18:39

No hej, to je pravda, má zatiaľ len teoretické skúsenosti, pavúka skutočne budúcnosti plánjem...
Gorgyrella inermis pochádza z Tanzánie, z častí Južnej Afriky. Od pobrežia a po vnútrozemie stúpa nadmorská výška až do 3000m nad morom. Gorgyrella obýva prevažne doliny, kde počas jari býva cez deň teplota do 32 °C po západe slnka klesá na nejakých 25 – 26 °C. Relatívna vlhkosť vzduchu sa tu pohybuje v tomto období nejakých 70 % a v noci stúpa až na 100 %.
Terárium s veľkosťou 15x15x25 cm. Do rohu terária sa umiestni napájačka s pitnou vodou. Dôležitá je výška substrátu 15-20 cm, zložený z lignocelu a piesku, v pomere 1:1. Dôležitá je tu hlavne vzdušnosť substrátu. Časť terária sa udržuje suchá a časť vlhká, pričom sa vlhčí raz týždenne. Druh Gorgyrella inermis získava vodu hlavne s potravy a zo substrátu.

Aj to málo čo viem je z preložených anglických a nemeckých článkov z internetu. Zaujal ma tento pavúk, nielen svojím výzorom ale aj životom, preto som chcel vedieť nejaké skúsenosti chovateľov z tohto foŕa......
Hey hou, let´s go!!!

smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa smiguel » 4. Novembra 2009, 12:07

ahoj,
docela by mne zajímal tvůj exemplář rodu Gorgyrella. Pokud vůbec jde o tohoto pavoukovce. Popisuješ zcela odlišný biotop, což vede ke značné nepřesnosti k samotné determinaci. Charakteristickým prvkem biotopu pro čeleď Idiopidae jsou xerotermy, čož potvrzuje úzkou vazbu na stepní společenstva, kde zároveň prodělávají estivaci. Mužeš zde vložit nějaké pohledové fota (pohledy-dorsál, laterál) karapax, oči, coxu, snovací aparát? Pokusil bych se o přesnější determinaci a tak snad i s chovem?
Několikrát jsem zde zmínil o zcela nepřesných původech importů sklípkanů z Afriky. v dnešní době je legální vývoz fauny pouze z Tanzanie, proto se zde pašují exempláře snad z celé Afriky včetně přilehlých ostrovů. Právě u bezobratlých živočichu je determinace bez udání přesnější lokality značně složitá.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 4. Novembra 2009, 17:20

Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa smiguel » 5. Novembra 2009, 10:53

Tato práce je zcela nedostačující a zavádějící. Neobsahuje žádné srovnávací materialy a systemové hodnoty. Tyto načervenalé formy sklípkanů obchodníci přeřazovali z jednoho rodu do druhého. Snad nejznámější název je Stasimophus robertsi, což je pochopitelně absolutní nesmysl včetně druhového zařazení, neboť tento druh nemá s čeledí Ctenizidae morfologicky pranic společného. Před nějakým časem se u německých obchodníků tento druh začal oběvovat pod dalším názvem a to rod Gorgyrella. Pochopitelně neznalost místních poměrů a cest pašovaných exemplářů vedla k další milné doměnce, že sklípkani musí zákonitě pocházet z oblastí Tanzanie nebo Keni.

Před rokem jsme na základě zaslaných vzorků vypracovali několik studii na taxonomické zařazení některých afrických importů. Na této práci se podílelo více arachnologů včetně těch nejvýznamějších- Dippenaar-Schoeman, Dr.Robert Raven and Prof. Manfred Schoon.
Z obsáhlejší práce vyberu dva základní moduly k determinaci rodů Gorgyrella a Ctenolophus
postavení očí-, spinets na coxe(rod Gorgyrella nemá, kdežto Ctenolophus 4x, dvoučlenné rastelum, což je patrné pouze u rodu Gorgyrella u rodu Ctenolophus téměř chybí.
Tento rod se pochopitelně v Tanzanii nevyskytuje, stejně jako rod Stasimopus. V roce 1995 dochází k prolomení obchodní bariery volněžijících druhů a fauny k nezákonné činnosti z oblastí jihoafrické a jihovýchodní Afriky. Monitoring ochrannářských aktivit vedou k desítkám legalních firem jejihž majitelé jsou často Němci nebo Holanďané, kteří mají přístup k nelegálním importům z jiných částí afrického kontinentu. Dle zákona musí importované druhy být odchyceny a popsány v species listě Tanzánské fauny která legalní vývoz umožňuje, což pochopitelně vede k účelovým determinacím nikoliv k vědeckým hodnotám....


http://www.atypus.estranky.cz/clanky/sk ... tenolophus
http://www.birdspiders.com/gallery/p.php/883
http://books.google.cz/books?id=vxDIJrn ... q=&f=false
Naposledy upravil/-a smiguel v 6. Novembra 2009, 10:36, upravené celkom 2 krát.

pan.am

Príspevok od užívateľa pan.am » 5. Novembra 2009, 19:43

Před nějakým časem se mi do laborky dostalo několik kusů exp. rodu Ctenolophus (det.et.col.- Schoon, Schoemann, Macík 7/2008) lab. Jed těchto pavoukovcú není nebezpečný, proto mi není známo, kde se berou informace o zákonité jedovatosti popisovaných mygalů. Výsledky vyvrátily přítomnost pept.fosfolipid nebo jiné nekrotické enzymy.

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gergej » 22. Augusta 2010, 22:02

Tak, a už sú doma...... dva kusy týchto krásnych afrických pavúkov....
Inák neviem ako mám mať prehľad o nich, tie dvierka sú také malé a zamaskované že ich vôbec neviem nájsť. Už sa teším keď vyrastú!!!
Obrázok
Hey hou, let´s go!!!

Užívateľov profilový obrázok
kovboj
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 28. Septembra 2012, 21:23
Re: Gorgyrella inermis

Príspevok od užívateľa kovboj » 19. Decembra 2013, 22:39

...import Tanzánie, Idiopidae (Ctenolophus sp.?)

Obrázok

Obrázok
Spiders:
Araneomorphae: Phoneutria fera, Latrodectus spp., Heteropoda spp.
Mygalomorphae: Therapohosa stirmi, Xenesthis immanis, Poecilotheria formosa, Poecilotheria ornata, Pelinobius muticus, Megaphobema robustum, Linothele megatheloides, Macrothele gigas, Heteroscodra maculata, Psalmopoeus irminia, Lasiodora parahybana, Brachypelma smithi, Phormictopus platus atd.

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Gorgyrella inermis

Príspevok od užívateľa Discobijec » 26. Decembra 2013, 10:44

Jo, tak tohohle pavouka, co máš mám v plánu taky pořídit. Import z Tanzanie, Řehák je má za rozumnou cenu.
Pátral jsem po toxicitě a z toho co jsem si vygooglil a přeložil by to nemělo být horší než u theraposidae (vůči homo):-)
Bývá i venku mimo noru ?
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
kovboj
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 28. Septembra 2012, 21:23
Re: Gorgyrella inermis

Príspevok od užívateľa kovboj » 26. Decembra 2013, 12:01

Jo mám je od Ondry Řeháka, mimo noru jsem je zatím nepozoroval, mám je v petkách, nora je vždy vertikální takže asi nejde moc o plochu dna nádrže jako spíše její hloubku... Všchny tři samice si noru postavily u stěny nádrže, takže jde na do nory vidět což je moc fajn. Konkrétní toxikologické studie jsem nečetl ani nenašel, proto nechápu opodstatnění informací o jejich "prudké jedovatosti" často uváděné v literatuře... Teda umí být opravdu naštvané... to je pravda :-)
Spiders:
Araneomorphae: Phoneutria fera, Latrodectus spp., Heteropoda spp.
Mygalomorphae: Therapohosa stirmi, Xenesthis immanis, Poecilotheria formosa, Poecilotheria ornata, Pelinobius muticus, Megaphobema robustum, Linothele megatheloides, Macrothele gigas, Heteroscodra maculata, Psalmopoeus irminia, Lasiodora parahybana, Brachypelma smithi, Phormictopus platus atd.

Užívateľov profilový obrázok
kovboj
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 28. Septembra 2012, 21:23
Re: Gorgyrella inermis

Príspevok od užívateľa kovboj » 26. Decembra 2013, 12:21

Ještě krátké video ze života :-)


Spiders:
Araneomorphae: Phoneutria fera, Latrodectus spp., Heteropoda spp.
Mygalomorphae: Therapohosa stirmi, Xenesthis immanis, Poecilotheria formosa, Poecilotheria ornata, Pelinobius muticus, Megaphobema robustum, Linothele megatheloides, Macrothele gigas, Heteroscodra maculata, Psalmopoeus irminia, Lasiodora parahybana, Brachypelma smithi, Phormictopus platus atd.

Marco.294
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 2. Novembra 2015, 14:42
Re: Gorgyrella inermis

Príspevok od užívateľa Marco.294 » 2. Novembra 2015, 14:47

Aké máte skúsenosti s chovom tohoto pavúka z odstupom čase? :)

Užívateľov profilový obrázok
kovboj
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 28. Septembra 2012, 21:23
Re: Gorgyrella inermis

Príspevok od užívateľa kovboj » 3. Novembra 2015, 20:59

Mám stále všechny tři samice, prosperují dobře. ;-)
Spiders:
Araneomorphae: Phoneutria fera, Latrodectus spp., Heteropoda spp.
Mygalomorphae: Therapohosa stirmi, Xenesthis immanis, Poecilotheria formosa, Poecilotheria ornata, Pelinobius muticus, Megaphobema robustum, Linothele megatheloides, Macrothele gigas, Heteroscodra maculata, Psalmopoeus irminia, Lasiodora parahybana, Brachypelma smithi, Phormictopus platus atd.


Napísať odpoveď