co je to za pavúka vol.2

Diskusia hľadom iných pavúkov, slovenské pavúky, wolfspiders, reclusa, čierna vdova, Nephila spp. a iné

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:
co je to za pavúka vol.2

Príspevok od užívateľa Dudo » 11. Septembra 2006, 15:23

Ahojte,
tiež sa mi podaril podobný objav,u nás na záhrade :) .Boli to dva rovnake pavúky,vEčší a menší,ten väčší mal iba v tele cca 4 !!! cm,ale ušiel mi , menšieho sa my podarilo chytiť.Možné je,že je to bežný pavúk :? ,ale ja som sa s nim stretol prvý krát.

Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 11. Septembra 2006, 17:34

hm no človek sa len čuduje čo nám tu behá, tento druh nepoznám, veľmi zaujímavé a nezvyčajne, dudo posli mi tie dve fotky na admin.lasiodora@centrum.sk a ja ich sem vlozim do diskusie ok? sprav este dake fotky s pravitkom a nejaké detailne fotky koncatin, hlavohrude, chelicery, rozmiestnenie oci, brusko. pomoze to pri urceni, mam na to nejaku literaturu.

miselino
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:39
Bydlisko: TT - ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miselino » 11. Septembra 2006, 20:42

krasny, drzim palec nech to zije a zere :D , I wait for nech photo and information...
vyskusaj kontaktovat autora www.pavuky.sk --> korenko_s@zoznam.sk
on bude najviac vediet co a ako...

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 11. Septembra 2006, 22:41

Dik... zatial ho mam jeden týždeň a vypadá to nádejne(klop,klop,klop).Dal som mu cvrčka,ktorý bol velký ako on,tak ho cucal celú noc a ešte polku ďalšieho dňa :) .Nejaké fotky ešte skusim spraviť,ale podrobne detaily sa budu kvoli velkosti robiť tažšie-na porovnanie,to pod nim je štupel od flaše(škoda,že ten velký mi ušiel) a ešte k tomu je neskutočne rýchly.

Zaujimave je,že nedokáže vyliezť z obyčajnej krabičky,proste sa neprisaje...S tým som sa u pavúka tiež ešte nestretol :?:

miselino
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 12:39
Bydlisko: TT - ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miselino » 13. Septembra 2006, 20:13

ver tomu alebo nie, ale vcera som bural stary dom a videl som tam presne navlas (proste uplne rovnakeho) zhruba aj velkost sedela. Chytil som ho, no nejak som kopol do pohara a usiel mi, vsimol som si to az po fuske. A plietol siete narozdiel od toho co som ho mal ja...inak ani ten sa po plaste nevystveral

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 13. Septembra 2006, 21:59

verím... :) .Tento moj v krabičke,kde ho chovám totalne všetko zakryl sieťou.Nenechal tam ani kusok volneho miesta.Snažil som sa najsť ešte nejake viditelne zbytky rašeliny,ale nepodarilo sa :lol: .Nechapem,kde sa to v ňom mohlo za taky kratky čas nabrať. Adresu čo si mi dal bola 404,ale hladal som aj inde,len jaksi bezvysledne-kto vie čo je to zač? :roll:

KOLEKTOER
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 4. Septembra 2006, 14:30
Bydlisko: CZE

Príspevok od užívateľa KOLEKTOER » 14. Septembra 2006, 10:18

Vypada to na nejakeho pokoutníka, možná přímo pokoutníka domácího Tegenaria domestica?

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 14. Septembra 2006, 12:11

Hej,može byť,aj som si myslel,že to bude dačo podobne.Neviem či priamo Tegenaria domestica,tá kresba sa mi zdá byť trochu odlišná,ale čosi blízke.Možno Tegenaria gardenica :lol: :wink:

KOLEKTOER
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 4. Septembra 2006, 14:30
Bydlisko: CZE

Príspevok od užívateľa KOLEKTOER » 18. Septembra 2006, 13:18

Fotka je to pekna, ostra, tak ji hod na ifauna.cz do moderovane diskuze. Urcite se najde nejmene jeden clovek, ktery ti to urci presne, nejspis to bude Vladimir Hula .-)
Jinak kamarad onehdy chytil samici nektereho z pokoutniku a prinesl mi ji ve sklenicce. Kratce na to samice udelala kokon. Jakmile z nej zacala vylezat mladata, otevrel jsem sklenici a dal ji na parapet. Samice jesne asi dva dny zustala s mladymi, pak odesla a nechala je svemu osudu. Asi do tydne vsechna mladata sklenici s kokonem rovnez opustila.

Neregistrovaný

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 28. Septembra 2006, 10:53

Uz vie niekto co je to za pavuka?pred par dnami som ho vydel prvy krat vtedy mi usiel.Dnes som nanho natrafil zas[alebo jeho kolegu :lol: ] podarilo sa mi ho chytit,teraz hladam po webe co je zac?

Neregistrovaný

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 28. Septembra 2006, 10:57

ja som ho chytil na juznom slovensku okr.Levice ,sedel na stene budovy pri lese.

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 15. Novembra 2006, 10:05

tak toto mi nebudete veriť ale tohto pavúka som ešte donedávna choval..... prišiel som naňho úplne náhodou...........pozeral som v telke akurát hviezdnu pechotu bolo to asi na markíze alebo jojke ....bolo už hodne po polnoci a vtom mi niečo lezie po pleci ..... ste mali vidieť jak som sa strhol :D ....pavúk skočil na zem a začal utekať....prikryl som ho miskou z pukancov :D a potom umiestnil do krabice.....nedával som mu tam nič a ani nebolo treba lebo si tam natiahol hustú pavučinu kúsok nad dno škatule........mal asi 3,5cm v tele a aj keď nemám problém zobrať do ruky akéhokoľvek pavúka, tak mi nebolo jedno keď mi niečo také veľké lezie po pleci......ešte som našiel za gaučom ďalšie tri a menšie ale tie som pustil do prírody lebo sme druhý deň upratovali ......choval som ho múčnymi červami a muchami a nebol problem....žral všetko...podľa mňa to bude asi dosť bežný druh vyskytujúci sa všade

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 28. Mája 2007, 21:08

tychto pabukov som aj choval, su 3 druhy, jeden zije pri skalkách alebo v skalkách, druhý na lukach je zelenej farby a 3. zije v blízkosti stajen a chlievov. aj sa mi ich podarilo rozmnozit, su to fajn zvierata, okrem vtackarov chovam aj skálovky rodu zelotes, a tei vyrdzia dost dlho samice mi ziju uz 5 rokov. Tieto pavuky kutniky co som spominal na zaciatku vsak maju jednu nevyhodu, vsetky umieraju na zimu...ako aj kriziaky, skálovky vsak nie !
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 29. Mája 2007, 01:30

Ahoj

Podla mna to bude Lycosidae, Pisauridae alebo Agelenidae ale ani Segestridae nie je vylucene. Lepsie fotky nemas?
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 29. Mája 2007, 09:51

Ja si myslim že je to len tegenaria domestica,ale ved moze byt... Foto uz neni,potom ako som objavil este asi dalšie štyri kusy,som ju pustil,at si ide...

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 29. Mája 2007, 11:36

brachy napísal:Ahoj

Podla mna to bude Lycosidae, Pisauridae alebo Agelenidae ale ani Segestridae nie je vylucene. Lepsie fotky nemas?
Brachy bude to celad agelenidae urcite, ja som ich choval a viem co su to za zvierata
Obrázok
Obrázok
Obrázok

h.daniel´s
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26. Augusta 2007, 16:55

Príspevok od užívateľa h.daniel´s » 7. Marca 2008, 12:27

kamrat mi jedneho nedavno doniesol.moj ma svetlejsie vzory na abdomene. vsimol som si ze zere inac jak sklipkani. moj do cerva kusne,odskoci, ked vidi ze sa este hibe ta este raz kusne, odskovi a az po chvili ho zacne zrat.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 7. Marca 2008, 12:54

Pravdepodobne ide o druh Tegenaria agrestis, ktorý žije medzi skalníkovými rastlinami, no nerobí nejako mohutné siete, je najväčší z nasledujúcich 2 druhov, ktorými sú Tegenaria atrica a Agelena labyrintica. Kútnik domový, a Kútnik záhradný. Tegenaria sa vyskytuje v maštaliach kde si v kúte robí svoje príbytky a loví vačšino muchy a iný hmyz ktorý zabúdi do jej pavučiny. Agelena žije skôr v záhradách a už koncom apríla by sa mali objaviť mladé, ked na rôznych rastlinách uvidíte ich príbytky, chytajú muchy, kobilky, motýle proste rôzny hmyz, ktorý sa najčastejšie nachádza v záhradách. Tegenaria agrestis má svetlo hnedý až slabo oranžovkastý karapax, Tegenaria atrica tmavo-hnedý karapax a Agelena labyrintica, kedže žije v záhradách má farbu slabo- zelenkastú. Najčastejši v maštaliach je Tegenaria ferruginea (Kútnik maštalný) je hnedý zo vzorom na nohách a abdomene. Tegenaria atrica je vzánejšia a má silnohnedé končatiny. Pavúky patria do čeľade Agelenidae
Veľkou nevýhodou je že sú to len ročné pavúky na jeseň všetky odchádzajú. Nechávajú len kokony, z ktorých sa na jar liahnu mladé Ageleny či Tegenarie.

Agelena labyrintica
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

h.daniel´s
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26. Augusta 2007, 16:55

Príspevok od užívateľa h.daniel´s » 16. Marca 2008, 14:35

caute, mam tohto pavuka (samicu) asi 2 tyzdne od toho co mi ju kamarat doniesol. pred par dnami som jej dost zavlhcil a hodil muchu. vecer toho dna zacala robit nejaky pavucinovy zhluk,myslel som ze to obaluje muchu, no ked som sa rano zobudil akurat dokoncovala kokon.ma tvar gule, je na pevno zapradeny v pavučinea ma priblizne velkost jej abdomenu cize asi tak 1cm na priemer.je to prvy krat co mam doma kokon.chcel by som ho potom odobrat aby sa mi to vsade nerozliezlo.neviete jek dlho trva vyvin?

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 16. Marca 2008, 14:53

h.daniel´s napísal:caute, mam tohto pavuka (samicu) asi 2 tyzdne od toho co mi ju kamarat doniesol. pred par dnami som jej dost zavlhcil a hodil muchu. vecer toho dna zacala robit nejaky pavucinovy zhluk,myslel som ze to obaluje muchu, no ked som sa rano zobudil akurat dokoncovala kokon.ma tvar gule, je na pevno zapradeny v pavučinea ma priblizne velkost jej abdomenu cize asi tak 1cm na priemer.je to prvy krat co mam doma kokon.chcel by som ho potom odobrat aby sa mi to vsade nerozliezlo.neviete jek dlho trva vyvin?
Cau, mal som mlade, kokon jej neber, oni sa vyliahnu za cca mesiac pri vyššej teplote, to ale neznanemá že to budeš pchat pod radiator. Samica im sama natrhne kokon. A to ta co napadlo vlhčiť naše pavúky :D Ty ved jej to škodí, nesmieš vlhčiť Agelenidae, som nikdy v živote nevhlčil naše pavuky čo žiju u nas, potom to dopadne tak že ti kokon splesnie alebo sa ti uvaria mlade od vysokej vlhkosti.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

h.daniel´s
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26. Augusta 2007, 16:55

Príspevok od užívateľa h.daniel´s » 16. Marca 2008, 15:27

a co si potom porobil s mladymi?kolko ich priblizne bolo? paril si abo sa ti stalo daco podobne jak mne?

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 16. Marca 2008, 19:44

h.daniel´s napísal:a co si potom porobil s mladymi?kolko ich priblizne bolo? paril si abo sa ti stalo daco podobne jak mne?
mal som zo 30 malych a oni povyliezaju von, potom to roztried, aj som paril aj nie. Zaleži na tom či si odchytiš už naparenu samicu alebo nie. Ty maš to štastie ze už bola napárená.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 22. Marca 2008, 19:16

pozrite co som nasiel :D sestrina kamaratka mi to priniesla na chrbte :P
Obrázok

belarus
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 2. Marca 2008, 17:29
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa belarus » 22. Marca 2008, 20:52

Pato napísal:pozrite co som nasiel :D sestrina kamaratka mi to priniesla na chrbte :P
Obrázok
ved to je to iste nie? vsak ak bude pokracovat glob. oteplovanie nebudeme nachadzat len taketo druhy

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 22. Marca 2008, 20:54

to iste ako ten prvy... ale toto je normalny pavuk co tu zije nie nejaky z tropov :D


Napísať odpoveď