slovenske nazvoslovie vtackarov

Tu sa môžete voľne pozhovárať o svojich chovoch, pochváliť sa úspechami, zvlekmi, čo máte v chove nové, dohodnúť si schôdzky, obchody.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
slovenske nazvoslovie vtackarov

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 28. Apríla 2010, 19:08

tato tema ma napadla ked mi moj 6 rocny bratranec dal otazku ako sa povie hen ten pavuk po slovensky? s latincinou nebol spokojny a tak som skusil prelozit anglicky nazov ale cervenokolenny vtackar sa zas nepacil mne

v com sme my pavuckari horsi ked pozname velhada kralovskeho, chameleona jemenskeho, gekoncika nocneho...

najde sa nietko kreativny? mozno ked to dako skompletizujeme dame podnet na sav. ci...? :P
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Sturm
Príspevky: 663
Dátum registrácie: 28. Júla 2009, 14:32
Bydlisko: Kosice
Re: slovenske nazvoslovie vtackarov

Príspevok od užívateľa Sturm » 28. Apríla 2010, 19:34

Z0oMb3E napísal:tato tema ma napadla ked mi moj 6 rocny bratranec dal otazku ako sa povie hen ten pavuk po slovensky? s latincinou nebol spokojny a tak som skusil prelozit anglicky nazov ale cervenokolenny vtackar sa zas nepacil mne

v com sme my pavuckari horsi ked pozname velhada kralovskeho, chameleona jemenskeho, gekoncika nocneho...

najde sa nietko kreativny? mozno ked to dako skompletizujeme dame podnet na sav. ci...? :P

čo je ten SAV. ??? ..... v jednej knihe od Kovaříka sú k vybraním druhom latinské aj české názvy napr. Psalmopoeus irmiinia - sklípkan/vtáčkar ohnivý

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 28. Apríla 2010, 19:46

SAV-slovenska akademia vied
psalmopeusa by som ako vtackara ohniveho nenazval
celad by som nazval Vtackarovite
cize Vtackar obrovsky(Theraphosa blondi)
vtackar ...?(Theraphosa apophysis) :lol:
namam napad :lol:
ale psalmopeus je uz iny rod cize aj ine rodove meno
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
AAA
Príspevky: 497
Dátum registrácie: 21. Februára 2008, 14:27
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa AAA » 28. Apríla 2010, 21:27

Mne sa prave naopak na paecukarstve pacia odborne nazvy, v tom sa podla mna daju odlisit od vykendovych chovatelov plazov. Treba sa brat ako elita ktora "hovori po latinsky" ;) Proste v tom je urcita profesionalita podla mna.

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 28. Apríla 2010, 21:35

Prosím do tohohle oboru nenechme vtrhnout názvoslovnou kreativitu...zdá se vám že máme stále ještě málo kříženců??? :roll:

Zlatá odborná nomenoklatura jsem ochoten za ni vést tvrdý intelektuální džihád :lol:
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 29. Apríla 2010, 09:51

chapem o co vam ide ja som tak isto od strednej uceny a nuteny pouzivat latinsku nomenklaturu. castokrat ani nepoznam slovenske ekvivalenty ale...

aj po ustanoveni slovenskych nazvov by chovatelia, zoologovia, taxonomovia, ekologovia... budu pouzivat latinske nazvy

mne islo hlavne o to ze latincina je obrovska bariera pre nezainteresovanu verejnost. a v ramci nejakej osvety, popularizacie ci priblizenie chovatelstva verejnosti by to bol velky krok dopredu.
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 29. Apríla 2010, 10:50

Neviem si predstavit ako by sme volali slovensky vsetky druhy vtackarov. A co len ich ... mame tu kopec dalsich podceladi, co v slovencine nemaju ziadne vlatne nazvy.

A niesme na tolko hlupy narod ako americania, anglicania a pod. aby sme si museli vsetko zjednodusovat do svojej reci.

A propagacia takto specifickeho druhu teraristiky by mala byt zamerana prave na skupinu ludi kt. tomu pochopi. Pochopia podstate chovu ... a daju si tu namahu sa to naucit.

Predsa to niesu skrecky co sa daju hladkat, cize aj okruh chovatelov, myslim hlavne rekreacnych, je urcite uzssi.

A na vytvaranie slovenskych pomenovani tu mame jazykovecdov, priipadne by sa to muselo veeelmi dlho vzivat do jazyka aby to bolo "uznane".

A isto by nastavali zmatky a chaos.

Je to tak dobre ako to je teraz :wink:
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 29. Apríla 2010, 12:04

Suhlas. Absolutny. Žiadne podnety prosím na SAV nedávajte v záujme zabránenia zhovadeniu tak krásnych pomenovaní ako Acanthoscurria geniculata, Poecilotheria tigrinawesseli či Monocentropus balfouri - no nie je to nádhera???
Veď aj to je na tom to krásne - že len osoba oddaná chovateľstvu sa v tom vyzná a nie hocaký " mámtarantulunechcemižraťčomámrobiť?" "chovateľ".
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 29. Apríla 2010, 12:31

patmos napísal: " mámtarantulunechcemižraťčomámrobiť?" "chovateľ".
:lol:

Pekne pomenovanie :P
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 29. Apríla 2010, 13:25

som zvedavy jak by to bolo pri pterinochilusoch :D Vtackar agresivny? :lol:
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 29. Apríla 2010, 13:41

neni to tak davno co som nad touto otazkou uvazoval ... haha prve meno by mohlo kludne byt latinske napr akantoskuria ... ale priradit tomu aj priezvisko by bol vacsi problem :D .... a volat pavuka napr. vtackar agresivny von cerveny ... kazdy radsej ostane pri latincine :oops:

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 29. Apríla 2010, 14:36

Moja B.smithi by sa volala Flegmatik maximalny. :D

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 29. Apríla 2010, 15:10

to je zas moja albopiloska :)
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Apríla 2010, 20:47

Opat podotykam su to vedecke nazvy nie latinske. Etymologia vtackarov je tvorena cca 90 percent Latincina a 10 percent Grectina.

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 29. Apríla 2010, 20:48

Sceptic napísal:Opat podotykam su to vedecke nazvy nie latinske. Etymologia vtackarov je tvorena cca 90 percent Latincina a 10 percent Grectina.
Len pre zaujímavosť - nejaký príklad latinsko-grécky pomenovaného druhu?
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Apríla 2010, 21:23

Etymologia vtackarov sa tvori kombinaciou Latinciny, Grectiny, Miesta nalezu, osoby atd. vsetko podla platnych smernic.

Tie Sk preklady su interpretacie etymologickych spojeni.

Grammostola
(gr.) tò grámma = písmo, kresba v kombinacii hé stóle = štóla, šaty

Volny preklad - "maju malovane (popisane) saty".


Grammostola aureostriata kombinacia - gr, lat
aureostriata
(lat.) aureus = zlatý v kombinacii so striatus = pruh

Volny preklad - "zlato pruhovany".


Grammostola grossa kombinacia - gr, lat

grossa
(lat.) grossus = velký, tučný


Grammostola chalcothrix kombinacia - gr, gr
chalcothrix
(gr.) ho chalkós = meď v kombinacii s he thrix = vlasy, chlpy

Volny preklad - "medene ochlpeny".

Grammostola schulzei kombinacia - gr, osoba
schulzei

Druhove pomenovanie je tvorene od mena osoby.


Bonnetina rudloffi kombinacia osoba, osoba

Druhovy nazov je tvoreny podla osoby - Rudloff, arachnolog. Rodovy nazov je odvodeny taktiez od osoby.


Mne sa napriklad paci vyznam slova Xenesthis.

Xenesthis

(gr.) ho xénos = neznámy v kombinacii esthío = jesť, žrať

Volny preklad - "neznamy krmiaci sa".

Pri takejto interpretacii si mozete predstavit udalost, kde autor pomenovania pravdepodobne nasiel novy druh pavuka ako prave poziera potravu :) .


Co ta tyka odpovede na tvoju otazku a presneho poradia lat, gr. Rodove nazvy vtackarov su tvorene z 99 percent z Greckych slov alebo ako vynimku mozem uviest rod Reversopelma (lat.) reversus v kombinacii s (gr.) tò pélma.

Ten pomer 90 lat. ku 10 percent gr. sa da aplikovat len na druhove nazvy, ked som to pisal nejako som si to neuvedomil.

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 23. Júna 2010, 18:34

no ak koho by zaujimalo tak...
brachypelma smithi je pomenovana na pocest herberta huntingtona smitha-objavitel (1888)

poecilotheria smithi je opat pomenovana po objavitelovi aletu sa jedna o andrewa m. smitha (1996)
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)


Napísať odpoveď