Import - ano alebo nie ?

Tu sa môžete voľne pozhovárať o svojich chovoch, pochváliť sa úspechami, zvlekmi, čo máte v chove nové, dohodnúť si schôdzky, obchody.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Ste za, aby sa aj nadalej vozili zvierata z odchytu ?

Ano
9
35%
Nie
5
19%
Ano, ale ...
12
46%
 
Celkom hlasov: 26

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:
Import - ano alebo nie ?

Príspevok od užívateľa adi » 26. Augusta 2010, 22:23

No .. tu sa mozete povenovat polemike o tom ci importovat zvierata. Klady a zapori ..., Preco ano , preco nie ,...,
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 26. Augusta 2010, 22:27

ja som za ale nie bezne druhy ked tak teda nejake samce a naparit samice ale import by som cisty nekupil asi to by museli byt samicky blondi apophysis p metallica balfouri
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 26. Augusta 2010, 22:34

ale za vypravy na nove druhy som ako je tu v tom interwieve s RICKOM WESTOM este asi 40 percent neni objavenych a dufam ze sa objavi nejaky podobny pavucik metallice ktory neni toxicky :wink:
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Aero
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 24. Mája 2010, 16:21
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Aero » 26. Augusta 2010, 22:39

sharky napísal: dufam ze sa objavi nejaky podobny pavucik metallice ktory neni toxicky :wink:
ja zemrem :-D

moj nazor je import ano ... genofond, nove druhy, výskum ...
"The cycle of life and death continues. We will live, they will die."

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 26. Augusta 2010, 22:44

ste pokrytci!
ked tu niekto napise ze si chytil domaceho pavuka a chce ho chovat dobre ze nedostane 30 odpovedi aby ho pustil
ked dalsi napise ze dal pavukovy jastericu dobre ze nevyskocite z koze ze aku ohavnost spravil ze prirodu treba chranit
pytam sa vas aky je rozdiel medzi nasou a africkou prirodou?

niekto vam tu hodi fotku pavuka a vy sa dobre ze neroztopite a nevynesiete cloveka na piedestal
a chlapec (prosimta tps neber to osobne) si mysli aku bezva vec spravil ked si kupil uz adulta tak isto vytrhnuteho z prirody

vypisujete a rozculujete sa v temach ako (http://forum.lasiodora.sk/viewtopic.php ... earthlings) a sami chovate norove pavuky na 2cm substratu odopierate im ich prirodzenu potrebu vytvorenia si nory
dovody typu "mam lepsi prehlad" "nemam dostatok miesta" "chcem pavuky vidiet" su az na smiech
a o temu dalej ten isty clovek napise (ako radu) chovaj pavuky tak ako ziju vo volnej prirode

rozhodnite sa na ktorej strane vlastne ste pretoze prebiehat z jednej do druhej tak ako sa vam hodi je ... Idea Idea
rozmyslajte!
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 26. Augusta 2010, 22:57

no neviem na 50 percent suhlasim a na 50 nesuhlasim len ked tak odchov novych druhov neviem
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gergej » 26. Augusta 2010, 23:11

No ja nesuhlasim tak na 90 percent....Zombee ma pravdu, a ak si niekto myslí a tvrdí aby sa importy vozili len kvôli tomu aby sa doniesol druh ktorý ešte nieje v odchove, alebo nebodaj ľutovať vypálenú afriku kvôli tomu že odtiaľ nestihli importnuť druh ktorý ešte nieje v odchove tak je pekný chudák....a to bez urážky!!! Tu už nikto nemá žiadny vzťah k prírode?? Inporty fakt niesu až taká dobrá vec ako to tu náramne obhajujete. Nevravím importy na začiatku, keď v odchove nič nebolo, ale teraz??? A podlamňa je dosť druhov pavúkov na trhu, a komu nestačí tak už neviem či ide o roztopašnosť. Tiež som s údivom čítal o Stromatopelme satanas, no teraz viem že je krajšie keď ju nemám a ani mať nebudem........
Hey hou, let´s go!!!

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 26. Augusta 2010, 23:14

no ale ked niekto chce novy druh tak lepsie nech si doveze ako zacat vymyslat s krizenim
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 26. Augusta 2010, 23:36

bez importov by nebolo vedeckeho skumania .... to je gro ... teda import ako import ... pozor na to , na co tu nadavate.


Pokial sa vyberie Rick West do Panamy ... donesie pavuky ... aj take co uz ma ... odsudite ho za to ?

Ak pojde dajaky domorodec nachytat pavuky a preda ich za lacny peniaz niekomu a ten to donesie do europy a tak ... odsudite ho za to ?

Odpovedzte si na tieto otazky ... a mozno pochopite kam mierim.


Ty co nepochopia ... nepoznaju vyznam chovatelstva a seriozneho pristupu k prirode.

A dalsia uvaha ... ako chcete chranit tak zdevastovanu prirodu ( kde uz neplatia klasicke pravidla - lebo silny vplyv ma clovek ) ked ju nepochopite ? A ako ju chcete pochopit a skumat ked veci "nedrzite v rukach"

Kto bude namietat, ze to je praca pre kapacity .... tak to nie je pravda.

Zombie tu napisal, ze by sa rad seriozne venoval pavukom a taxonomii ... on mozno bude kapacita ...,Raz casom ... ak sa vypracuje. Mozno .., Sceptic robi vynikajucu pracu ... myslite si , ze nemal odchyty v ruke ? Ako inak by sa to vsetko porovnavalo ? A to ze sa to potom chova ... je zle ? Radsej sa to ma vyhodit ? Alebo nebodaj pustit s5 ... a tak stratit material pre dalsi vyskum. ( rozmnozovanie, skumanie inych ziv. prejavou ... )


To ne len tak odsudit ludi .... pozrite sa na to zo sirsej perspektivy. Ako stale pisem ... vsetko zo vsetkym suvisi.

A ano .. chcem mat doma importy, cerstve, nech mi to urobi kokon ... a nie koly peniazom :) Tie si pavukami nezarabam ... :) Mozno si vyrobim na cvrcky kde skrmim liter, dva kedykolvek za 2 hodky ... a zopar misi k tomu ... Filmovky, krabicky ... a dalsie druhy ...., to neni o peniazoch.

Ale su aj ine pripady. Uznavam.

Moj status je ... hladanie kompromisov.

Silne vyhlasenia si nechajte do politiky.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 27. Augusta 2010, 08:41

jj, 100% suhlas :) adi
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Gergej » 27. Augusta 2010, 08:55

Ja zase 90 percent nesuhlasim, je iné keď si zobere import West, skúma, pozoruje, spisuje....je iné keď si zobere import každý druhý chovateľ zo Slovenska a Čiech trebárs!!!

Netvrdím že je blbosť skúmať prírodu a pozorovať ju, ale načo pre boha sa dostávajú, koľkokrát nelegálne importy na slovensko, kadejakému chovatelovi ktorý ani nevie čo má doma!!!!!

OPAKUJEM: RODZIEL IMPORT U ODBORNÍKA A U KADEKOHO!!!!! :idea: :!:
Hey hou, let´s go!!!

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 27. Augusta 2010, 10:04

aku vedecku hodnotu ma jedinec bez presnej lokality odberu
aku vedecku hodnotu ma jedinec z falosnou lokalitou odberu
aku hodnotu maju tisicky mrtvol ktore skapu pocas prevozu do europy
ako prospeje do vyskumu zberatel samic ktoremu sa nechce cakat a vychovavat odchovy od malicka
aku hodnotu ma jedinec ktoreho urcia podla fotky a pod takim istym nazvom sa predava a chova aj tu

a co sa tika zdevastovanej prirody su pavuky velmi adaptabilne cital som tu aj clanok ze pavuky boli nachadzane na golfovich ihriskach pivniciach domov... a to su diametralne odlisne stanovistia ako povodne biotopy a pavuky tam prosperovali

co sa tika seriozneho vyskumu (uz spominany west) na to treba niekolkonasobne vyjazdy do presnej lokality vyskytu zmeria urci poskuma zapise odfoti pusti spat a ak si aj vezme nejakeho jedinca zo sebou su to 2-3 kusy max aj to pochybujem ci si vybavuje vsetky vyvozne ci veterinarne povolenia do krajin kde chodi

nieje to priekupnicky import kde cely kmen (dedina) chyta pavuky alebo vsetko co sa hybe na tony a priekupnik si to raz za mesiac vyzdvihne polovica (v najlepsom pripade) skape pocas prevozu v plastovych krabiciach bez pristupu k vode ci cirkulujucemu vzduchu...
co z takeho importu ked sa len napise bla bla bla import tanzania (ta ma 950 000 km2 (skoro 20x slovensko))

nehovoriac o pasovani zvierat do krajin ktore vyvazaju zvierata do sveta samozrejme ze sa za nimi napise import krajiny ale v tej casti sveta sa ten druh vobec nenachadza

z importmi je to podobne ako ako so suvenirmi ak si niekto kupi prispendleneho skorpika alebo pavuka na letisku miestny ide a chyti dalsieho aby zasa zaplnil prazdne miesto ak sa nekupuje nema dovod chodit a zasa chytat
to iste je aj s importermi ak uz v ponukach nieco maju a vidia ze o to nieje nejaky extra zaujem netreba platit ani domorodcom aby ich chytali atd.
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Augusta 2010, 11:14

Nehovorim, ze nemate pravdu ...


Ale ..., moralizovat tymto sposobom ... :)

Vtipne ...


Inak ... nekupis si importovanu samicku ale kupis si prvy zvlek ..., to je to iste , :) Pokial je ten drobec od importovanej samice ... staaaale sa oplati priekupnikom nosit-. Takze toto barz neriesi to o com tu pisete.


Skuste sa na to konecne pozriet komplexne.


A jasne, zvierata trpia ..., Importy su dolezite ... ale ako vsade, mali by sa stanovit a dodrziavat iste pravidla.


Taketo vyhlasenia sa podobaju vegetarianskym ... ze nebudem jest maso, bo kravicky trpia ... a este aj koly tomu, lebo chov dobytka vo velkom urychluje globalne oteplovanie a podobne hovadiny .... zalozene na ... nicom :) Su to len agitatorske reci ... ktore zneju honosne ale nemaju ziaden kvalitny zaklad. Ktory by utvrdil ich vaznost.


A videl som ako vozia vela druhov zvierat. Hlavne ma zarazilo ked CITESove such. korytnacky vozili po tisickach v jednom kontajnery ....

Su na to dokazy vsetko ... preco sa to neriesi ? Odpovie mi niekto ?
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 27. Augusta 2010, 11:49

suhlasim s adim
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 27. Augusta 2010, 14:12

neriesi sa to pre to lebo ochrana prirody je v rozvojovych krajinach daaaleko za mocenskymi bojmi, ekonomickimi zaujmami (zapadnych krajin), hladom, chorobami atd atd...

ja chapem ze ak clovek nema inu moznost ako nakrmit svoju rodinu a vidi aku taku moznost v zbere a love zvierat rubaniu stromov atd. je mu nejaky ekosystem ci ochrana prirody a krajiny ukradnuta
je to nieco co sa nasincovi len tazko chape

ale ako napisal adi je to celkovy problem a preto sa na to treba pozerat celkovo citujem: vsetko zo vsetkim suvisi

no nejaka nadej sa uz blizka aj v tejto oblasti a to vo farmovych chovoch ci uz hadov, krokodylov ci korytnaciek... (a toto je ten priklad krava VS :roll: vegetariani :roll: -dalsi extrem) na pavuky a ine bezstavovce si vsak musime este asi pockat

ale ak sa o tom nepise ani nehovori (to je jedno ci moralizujeme) ludia o tom nic nevedia (nieje to nic co by sa vmestilo do hlavych sprav) vsak afrika je daleko
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Augusta 2010, 14:25

ten extrem som napisal pre to, lebo tu sa extremisticky prezentuje tato jedna myslienka. Nieco na sposob komunistickej propagandy. Len to jedno je pravda a vsetko ostatne je klamstvo.


Tie farmove chovy su presne to o com pisem ... :) Snazit sa mnozit. Skusat, ucit sa ... A mozno niekto zalozi aj farmovy chov pavukov. :)


A ano ... treba o tom hovorit. Ale ludia co maju pocuvat musia tomu rozumiet. Ludia co s tym maju nieco urobit, musia tomu chapat. Ak sa s tym ma nieco urobit musi to byt podane tak ako to je. Vsetky extremisticke a jednoznacne vyjadrenia len odradzaju od spravneho konania. A to uz len z jedneho principu ... aby urobili napriek. Lebo jus ne ... (!)


Tak ako pri tvorbe zakonov o ochrane prirody sa beru do uvahy ekonomicke a rozvojove priority. Tak sa treba spravat aj tu. To ze urobia zakon a niekde uberu z neakeho chraneneho uzemia je len vecou ekonomiky , trhu , moci.

Ak chce niekto zmenit tieto veci ... musi s tym pocitat. Lebo tak to je a inak to nebude !
Pre to hladajme kompromisi a nekricme do sveta ze ten a ten robi len zle to a to. Take krcmove reci kde stary chlapi nadavaju na politiku a politikov mi lezu hore krkom.
Treba kompromis a konsenzus vsetkych stran. Lebo kto chce zmenit sistem, musi ho najprv dokonale poznat a pochopit. Inak to nejde.

Naucme ludi v afrike hospodarit lacno a efektivne. - nebudu drancovat svoje prirodne bohatstvo. Naucme ludi v Afganistane zit slusne - nebudu pestovat opium.

Chranit neznamena nechat na pokoji, nechytat a pod. Ak chranit - tak komplexne.

Najvacsia hlupost je ak sa chrani len nieco a ine sa nechava tak ..., To nie je ochrana ... to je alibizmus.

Preto neodsudzujem nikoho kto chyta doma vo svojej domovine zveri. Importuje ich prec ..., Skor by som sa opytal ... ako to zmenit ? Ako posilnit populacie ... aby bolo co importovat aj nabuduce. Lebo importu nezabrani nik. Bude sa chytat pokial bude co ..., musime len zabezpecit aby bolo co chytat.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 27. Augusta 2010, 14:27

no ale nove druhy sa zidu a zober si vagans uz neni vela cistich jedincov a ak ma niekto cistu samicku tak taky samec z prirody neni na zahodenie a napr ked sa budu dovazat do chovov nove druhy tak sa presanu krizit brachypelmy a avicularia poecilotherie atd
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 27. Augusta 2010, 15:15

:lol: a v prirode sa nekrizia ne?
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 27. Augusta 2010, 20:16

ale nie az tak :oops:
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Aero
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 24. Mája 2010, 16:21
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Aero » 27. Augusta 2010, 20:53

Jak si môžeš byť taký istý , keď si zabubnujú v terárkach zabubnujú si aj v prírode ...
"The cycle of life and death continues. We will live, they will die."

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Augusta 2010, 21:42

tema krizenia vo volnej prirode tu uz je ....

tak sa drzime tejto temy ... a vyjadrujeme sa neako zmysluplne. Nezbierame len body za mnozstvo prispevkov.

Tato tematika je daleko obsiahlejsia nez si mnoho z vas mysli.

PS: vagans a epicureanum sa vo volnej prirode nikdy nestretnu.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 27. Augusta 2010, 22:02

ja som nepisal vagans a epicureanum ale albopilosum mozno neviem kde ziju jedine viem ze v mexiku :oops: a ku tomu importu monocentropus lambertoni sa nemoze dovazat alebo ako
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Augusta 2010, 22:13

to bol zas jeden z mojich extremistickych prikladov ...

ty co vedia , pochopia.


Hej sharky, sa nehnevaj, pytaj sa kolko chces ... ale mnohym veciam nerozumies. Tak nemut vodu. Radsej pozorne citaj a pytaj sa ...,
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín

Príspevok od užívateľa sharky » 27. Augusta 2010, 22:17

dobre ale ako to s tym lambertonim
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 28. Augusta 2010, 11:17

preco chces ucit ine narody nasej zapadnej kulture?
vsak to ona dostala svet do situacie v akej je odpady, emisie, drancovanie, kolonizacia...
a ty chces aby bola tato nasa aprirodna kultura globalna?

prave naopak my by sme sa mali ucit od tich (podla nas) primitivnejsich kultur ktori boli sice zavisli na prirodnych zdrojoch ale mali ich v ucte a brali len tolko kolko potrebovali vsak pigmejovia, aborigenci, zuluovia ci juhoamericke kmene ktore ziju v harmonii aj teraz (i ked uz dost ovplyvneni nasim ucenim)

krasny priklad bol v jednom dokumente (nespomeniem si na nazov): cinanka chodila do lesa na pavuky z ktorich robila vino az zrazu pavuky dosli a az vtedy ked bolo neskoro pochopila ze sa nieco deje a zacala pavuky chovat a postupne sa pavuky do lesa vratili

presne toto je priklad naseho sposobu rozmyslania spamatavame sa az ked je neskoro nikto nemysli dopredu. prevencia je draha odstranovanie nasledkov sice drahsie ale to uz ludia vidia s tim sa musi nieco robit
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)


Napísať odpoveď