Tarantula vs vtáčkar

Tu sa môžete voľne pozhovárať o svojich chovoch, pochváliť sa úspechami, zvlekmi, čo máte v chove nové, dohodnúť si schôdzky, obchody.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Užívateľov profilový obrázok
Gergej
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 15. Marca 2009, 15:25
Bydlisko: Martin
Kontaktovať užívateľa:
Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Gergej » 25. Októbra 2012, 02:19

Stále častejšie sa mi stáva že sa ma známi pýtajú, na moje tarantuly, po mojom vysvetlení aký je rozdiel medzi tarantulou a vtáčkarom (aspoň približný), zaznieva otázka že prečo to tak všetci volajú a potom som bezradný. Po "gúglení" som však aj ja v pomykove, vždy mi nájde vtáčkare všeho druhu, ako je to možné? Je skutočne tarantula vtáčkar, alebo je to inak?

Ako je to s rozdielmi? Alebo je to skutočne len zľudovelý názov toho istého?? :shock:
Hey hou, let´s go!!!

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 25. Októbra 2012, 07:42

Gergej napísal:Stále častejšie sa mi stáva že sa ma známi pýtajú, na moje tarantuly, po mojom vysvetlení aký je rozdiel medzi tarantulou a vtáčkarom (aspoň približný), zaznieva otázka že prečo to tak všetci volajú a potom som bezradný. Po "gúglení" som však aj ja v pomykove, vždy mi nájde vtáčkare všeho druhu, ako je to možné? Je skutočne tarantula vtáčkar, alebo je to inak?

Ako je to s rozdielmi? Alebo je to skutočne len zľudovelý názov toho istého?? :shock:

po slovesky vtáčkar, česky sklípkan a po anglicky tarantula...len s tým, že slovenský ekvivalent "vtáčkar" pomenúva pavúky čeľade Therapohsidae, zatiaľ ťo čseký a anglický pojem aj iné čeľade...v slovenčine tuším slovo tarantula nie je..lne niečo tomu podobné a pomenúva to nejakého bičovca, či solifugu (neviem :-P )
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Vtáčkar - tarantula

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 24. Augusta 2013, 15:22

Methew napísal:Viete čo je zaujímavé. Čítal som tuším že aj na tomto webe, že pomenovanie tarantula pre vtáčkara nie je správne. Avšak keď si preložím pojem vtáčkar do angličtiny tak mi to preloží ako tarantula. Teda vlastne vtáčkar je tarantula. A ako tomu človek hovorí je len jeho individuálne rozhodnutie a jednoznačne mu to niekto nemôže zazlievať ako omylnosť. Pokiaľ je oboznámený s faktom, že kopa slov, ktoré máme pochádzajú z angličtiny, iba sme si ich osvojili a tak isto je to aj s pojmom tarantula, ktorý je podľa mňa výstižnejší ako vtáčkar.
1. táto téma tu už je - čiže zbytočne založená duplicítna téma
2. bavíme sa o nesprávnom pojme "tarantula", čo sa slovesnkého jazyka týka.... sme na slovensku, nie v Anglicku/Amerike...
3. správnosť/nesprávnosť názvov a ich popletenie....nie je jedno, čo napíšeš..mne napr. na VŠ a celkovo v ČR komolia meno (Michalák /Michálek) ...a nie je mi to jedno..vždy ich opravujem..vyučujúci sa mi už aj ospravedlňujú (je mi jedno, koľko majú titulov, azda vedia prečítať meno)
4. slovo vtáčkar nie je preklad z angličtiny, ale pomehúva veľkého pavúka, ktorý požiera vtáka ( dávna kresba)
5. slovo "tarantulaô v slovenskom jazyku pomenúva iného tvora, než vtáčkara :-)
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Sceptic » 25. Augusta 2013, 00:26

Kód: Vybrať všetko

Avšak keď si preložím pojem vtáčkar do angličtiny tak mi to preloží ako tarantula. 
V anglicky hovoriacich krajinach je pojem tarantula zauzivany pre celad Theraphosidae ale neopodstatnene. Anglicke slovniky uvadzaju rozne vysvetlenia pre toto slovo, bud ako specifikaciu uz spominanej celade Theraphosidae alebo vsetkych mygalomorfnych pavukov. Primarne vsak poukazuju, ze tarantula je (ludove?) pomenovanie pre druh Lycosa tarantula pochadzajucej z okolia mesta Taranto. Toto oznacenie je snim spojene uz od 16 storocia. Preco sa zacalo spajat s celadou Theraphosidae nie je zname.

Slovnik slovenskeho jazyka tiez uvadza slovo tarantula ako:
tarantula, -y, -túl, zried. i tarantela, -y, -tel ž. druh jedovatého pavúka žijúceho v južnej Európe (zool. Tarentula)
Slovensky „vtackar“ je odvodeny od nemeckeho vogelspinnen (vogel – vtak, spinnen - pavuk) alebo anglickeho birdspider (bird – vtak, spider - pavuk). Dovod treba hladat uz v spominanej kresbe Marie Sibylla Merian, ktora zachytila velkeho pavuka pozierajuceho vtaca a v prvom vedeckom opise Avicularia avicularia (Linnaeus, 1758). Linnaeus v roku 1758 opisal vobec prveho pavuka z celade Theraphosidae pod vedeckym nazvom Aranea avicularia: Aranea - pavuk a avicularia odvodeneho z latinskeho slova avicula – male vtaca alebo avis – vtak, pripona ria – tykajuca sa.

Prvá zmienka toho názvu patrila rodu Tarantula Fabricius, 1793, pre rad Amblypygi. Preco sa vsak rod Tarantula nepouziva si mozete precitat v dole uvedenom texte. Zakladna pointa je pre rozsirene pouzivanie tohto slova v roznych vyznamoch pre ryby, Hexapody (v tej dobe). V materinskom jazyku (anglictine) v tej dobe nebolo slovo tarantula spajane s Amblypygami s takou intezitou aby ho ludia vnimali ako sucast pre tento rad. Cely akt vsak ma v sebe istu nomenklaturnu nepresnost.
The Phrynus - Tarantula name polemic is one of the longest standing polemics i n zoological nomenclature . It started with the opinion that Linnaeus used for the description of his only amblypygid species, Phalangium reniforme L ., 1758, the drawing of a specimen from Antigua, West Indies, made by Browne (1789) . In fact, it was later demonstrated that Linnaeus had one specimen from the Orient at the Zoological Museum of th e Royal University at Uppsala upon which he based his description (Lonnberg 1897) . It wa s renamed Phrynichus reniformis by Karsch (1879) upon removal from the opilionid genu s Phalangium (type-species of Phrynichus by original designation) . In the same work , Phalangium reniforme L. became, both by subsequent designation, type-species of Tarantula Fabricius and Phrynus Lamarck . The amblypygid genus Phrynus Lamarck, 1801 was the second established genus with - in the order Amblypygi, after Tarantula Fabricius, 1793, and was the genus used b y different authors to accomodate all new taxa for nearly one century, from 1801 to 189 3 (e .g., Butler 1873) . In 1893 Pocock revived the name Tarantula to replace Phrynus fo r American species of amblypygids, ignoring Karsch 's work (1879) . For Pocock (1893 , 1894), until 1902 Tarantula was an unresolved blend of Phrynus and Paraphrynus . When he resolved this blend in 1902, separating Phrynus from the then-named Hemiphrynus, Pocock used the name Phrynus. In a recent petition to the International Commission o n Zoological Nomenclature, I have resumed the polemic Phrynus - Tarantula and asked th e Commission to preserve the generic name Phrynus Lamarck, 1801 and suppress th e generic name Tarantula Fabricius, 1793 for the purposes of the Law of Priority, but no t for those of the Law of Homonymy, and place it on the Official Index of Rejected an d Invalid Generic Names in Zoology (Quintero, in press) . Admetus C . L. Koch . 1850, and Neophrynus Kraepelin, 1895 then fall as junior objective synonyms of Phyrnus . The conclusions attained best serve stability of nomenclature for the following reasons.

a. Tarantula is hopelessly compromised, having been used with a variety of meaning i n
Hexapoda and even for a fish, and being associated in the vernacular with a genus fa r
removed from the Amblypygi .
b. Phalangium reniforme L., 1758, is now generally used for the eastern species t o
which Lonnberg assigned it and for which the generic name Phrynichus is generally use d
(for references see Delle Cave and Simonetta 1975) .

Kód: Vybrať všetko

The Amblypygid Genus Phrynus in the Americas. (Amblypygi, Phrynidae). Diomedes Quintero Jr. The Journal of arachnology 9:117-166 (1981)
Obrázok
wikipedia http://tinyurl.com/l4976af
Maria Sibylla Merian

Kód: Vybrať všetko

iba sme si ich osvojili a tak isto je to aj s pojmom tarantula, ktorý je podľa mňa výstižnejší ako vtáčkar
Z hore uvedenej argumentacie v nasej komunite pouzivame bud pomenovanie vtackar, ktory je odvodeny z povodnych etymologickych korenov alebo celad Theraphosidae.

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Vtáčkar - tarantula

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 13. Marca 2014, 22:12

Methew napísal:To je zaujímavé, ako mi potom vysvetlíš, že Nhandu Coloratovillosum, má aj anglický názov "Brazilian black and white TARANTULA !"
Už to tu bolo vysvetľované xxx-krát...takže buď si nenašiel ochotu si prečítať už predošlé príspevky, alebo Ti to nedochádza :arrow: nie je to ani tak anglický názov,ako "americký" (viem, je to v angličtine a aj amíci majú angličtinu :D ) . Amíci si na všetko našli nejaké názvy a opäť -> názov tarantula je pre túto čeľaď nesprávny ... je to podobné ako Česi si tiež vymysleli svoje vlastné názvy, napr. Sklípkan parahybský (L.parahybana) - čo ešte ako tak logické je..ale čo taká P.irminia ala Sklípkan ohnivý alebo P.murinus aka Sklípkan myší ?? :D :D
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 14. Marca 2014, 12:34

Inteligentný človek by už asi pred 5-timi príspevkami pochopil danú tému....tu som už skončil :-)
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html


Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa joky77 » 15. Marca 2014, 16:29

Methew napísal:
Blondi :) napísal:Inteligentný človek by už asi pred 5-timi príspevkami pochopil danú tému....tu som už skončil :-)
Neviem čo si ty pod pojmom inteligencia predstavuješ. Inteligencia totižto nemá nič spoločné so schopnosťou učiť sa názvy. A ako som už napísal, je to veľmi relatívne, resp. je to individuálna vec každého, či bude svojho vtáčkara/tarantulu volať tak či onak. Predsa ty a ani nikto iný nemôže ľuďom rozkazovať či budú používať slovenský názov vtáčkar alebo anglický, či americký názov tarantula. Nie sme predsa pupkom tohto sveta, ako si to veľa ľudí myslí :D Veľa slov máme zabratých z angličtiny.
Kludne si to mozes volat aj 8 noha lasicka :D len rataj s tim, ze pri slove "tarantula" sa vacsine chovatelov otvara nozik vo vrecku a su na to slovo alergicky. Takze ak s niekym budes chciet riesit dake "tarantule" tak si ta hodi hned do skatulky a bude ta mat za trubku atd... ale v zasade si to kludne volaj ako chces. Ako si napisal nikto ti to zakazat nemoze, ale rataj s tim, ze ta podla vyjadrovania budu ludia posudzovat

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 15. Marca 2014, 17:33

Methew napísal:
Blondi :) napísal:Inteligentný človek by už asi pred 5-timi príspevkami pochopil danú tému....tu som už skončil :-)
Neviem čo si ty pod pojmom inteligencia predstavuješ. Inteligencia totižto nemá nič spoločné so schopnosťou učiť sa názvy. A ako som už napísal, je to veľmi relatívne, resp. je to individuálna vec každého, či bude svojho vtáčkara/tarantulu volať tak či onak. Predsa ty a ani nikto iný nemôže ľuďom rozkazovať či budú používať slovenský názov vtáčkar alebo anglický, či americký názov tarantula. Nie sme predsa pupkom tohto sveta, ako si to veľa ľudí myslí :D Veľa slov máme zabratých z angličtiny.
pretoze pri amerikanizovani slovenciny moze z vety vzniknut cosi uplne ine "vcera vecer som zaparkoval car (citaj "kár") do sestrinej garaze" ... takze ak ma slovencina na nieco konkretne vlastny nazov pouzivajme radsej ten :wink:
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa joky77 » 15. Marca 2014, 18:27

nikde nebolo napisane,ze nevies s ludmi jednat... takze tak. Ale myslim,ze tu to nema cenu dako riesit dalej....

Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa joky77 » 15. Marca 2014, 18:27

pretoze pri amerikanizovani slovenciny moze z vety vzniknut cosi uplne ine "vcera vecer som zaparkoval car (citaj "kár") do sestrinej garaze" ... takze ak ma slovencina na nieco konkretne vlastny nazov pouzivajme radsej ten :wink:
mmm pan je gurman :D :D

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 16. Marca 2014, 15:20

Prinútil si ma prehodnotiť môj posledný príspevok :
Blondi :) napísal:tu som už skončil :-)
a píšem znovu :-D
Methew napísal:Neviem čo si ty pod pojmom inteligencia predstavuješ. Inteligencia totižto nemá nič spoločné so schopnosťou učiť sa názvy.
Nikde som ani len nenaznačil, že inteligencia má niečo spoločné s učením sa názvov :-)
Methew napísal:slovenský názov vtáčkar alebo anglický, či americký názov tarantula.
Správny anglický názov nie je "tarantula", ale Bird spider ;)....slovo tarantula správne pomenúva iného živočícha, než pavúky patriace do čeľade Theraphosidae :arrow: ale to tu už bolo spomenuté x-krát a presne ku tomuto patrilo to moje
Blondi :) napísal:Inteligentný človek by už asi pred 5-timi príspevkami pochopil danú tému
. ... pretože inteligentnému človeku by stačilo raz napísať, prečo je daný názov nesprávny, aký názov je správny a všetko čo už v tejto téme bolo spomenuté. No inteligenčne pomalšiemu to nedôjde ani po treťom raze a stále to musí rozoberať :roll:
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa joky77 » 17. Marca 2014, 06:13

vtáčkarovitú tarantulu
kiežby tu bol ten tlieskajúci smajlík :D :D nikdy mi nechýbal tak ako teraz :D

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 17. Marca 2014, 08:33

Methew napísal: Skopírované z Wikipédie - nezávislej encyklopédie
To myslíš vážne, že berieš wikipédiu ako dobrý zdroj informácií?? :lol:
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Sanko2
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 7. Apríla 2006, 14:51
Bydlisko: Neslusa
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Sanko2 » 17. Marca 2014, 17:27

Methew ako nic v zlom ale vysvetlene ti to bolo a napisane uz fakt x-krat...je to nespravne...a to ze si to niekto tak vola tak ako co ... anglicky nie je mrte veci spravne...a to ze je v tom bordel predsa nie je nas problem...
takychto nezmyslov je vela...mas latinu tak ju pouzivaj...tieto preklady su totalna kravina a kedysi neexistovali ziadne pravidla na to ako si to prelozit...tak v tom je taky bordel...
a aj to tarantula vzniklo isto tak ze to kedysi davno nejaky mantak prelozil tak ako sa mu hodilo a ostalo to zauzivane...a potom pride niekto ako ty a nedokaze pochopit ze to je nespravne.
a krasne ti to vysvetlil Sceptic...viac nie je co dodat
www.plazyunas.com - stranka venovana ochrane plazov na Slovensku

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 17. Marca 2014, 18:00

Methew napísal:
Blondi :) napísal:
Methew napísal: Skopírované z Wikipédie - nezávislej encyklopédie
To myslíš vážne, že berieš wikipédiu ako dobrý zdroj informácií?? :lol:
Samozrejme, že beriem. Určite ju beriem vážnejšie ako Vás. Nič v zlom, ale verím tomu, čo je tam a toho sa budem držať. To je moje stanovisko, ako som písal, toto je vec individuality a to je definitívna pravda, či sa niekomu páči alebo nie. Týmto tu končím. Čavte :wink:

Tak tu potom nevidím žiadnu logiku :-D
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Sanko2
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 7. Apríla 2006, 14:51
Bydlisko: Neslusa
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Sanko2 » 17. Marca 2014, 18:17

Methew napísal:
Blondi :) napísal:
Methew napísal: Skopírované z Wikipédie - nezávislej encyklopédie
To myslíš vážne, že berieš wikipédiu ako dobrý zdroj informácií?? :lol:
Samozrejme, že beriem. Určite ju beriem vážnejšie ako Vás. Nič v zlom, ale verím tomu, čo je tam a toho sa budem držať. To je moje stanovisko, ako som písal, toto je vec individuality a to je definitívna pravda, či sa niekomu páči alebo nie. Týmto tu končím. Čavte :wink:
a presne kvoli takymto "baranom" ako Methew sa o rok dva nejde dalsi podobny co bude pisat o tom istom a nechapat ze je to nespravne :)
gl
www.plazyunas.com - stranka venovana ochrane plazov na Slovensku

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 17. Marca 2014, 20:03

Methew napísal:
Blondi :) napísal:
Methew napísal: Skopírované z Wikipédie - nezávislej encyklopédie
To myslíš vážne, že berieš wikipédiu ako dobrý zdroj informácií?? :lol:
Samozrejme, že beriem. Určite ju beriem vážnejšie ako Vás. Nič v zlom, ale verím tomu, čo je tam a toho sa budem držať. To je moje stanovisko, ako som písal, toto je vec individuality a to je definitívna pravda, či sa niekomu páči alebo nie. Týmto tu končím. Čavte :wink:
ano v spolupraci s wiki si nam to tu ukazal a otvoril oci :wink: :roll: ... takyto bozsky komplex tu uz davno nebol
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 17. Marca 2014, 20:21

Informácie by si skôr mal čerpať z vedeckých prác (hoc sa Ti to zdá nelogické :roll: ) a nie z wikipédie, kde si napíše kadekto kadejaký článok. Ak by som na wikipédii uverejnil článok, že od 18.3.2014 sa zebra zaraďuje medzi psovité šelmy a má sa kŕmiť besnými mačkami, veril by si tomu??? :shock:

Raz sa na wikipédii dal nájsť aj článok kde bolo napísané :

Škrtel v roku 2014 prejavil náklonnosť zlodejovi Róbertovi Ficovi, čím potvrdil povesť vypatlaného *****

:arrow: čo mi povieš ku tejto informácii z neomylnej wikipédie?? :lol: :lol: :lol:

Nie len my tvrdíme, že názov "tarantula" je pre čeľaď Theraphosidae nesprávny,ale ak informácie zháňaš cez wikipédiu a google štýlom :arrow: tarantula , tarantula vs vtáčkar... tak sa nediv, že Ti nájde sprostosť, ktorú vyvracajú arachnológovia a Ty tejto sprostosti veríš a tí, ktorí danú vec už dávno pochopili sa Ti snažia niečo vysvetliť...ale ver si wikipédii 8)

Jedna zo super dobrých informácií z oblasti wiki :-D :arrow:
http://necyklopedia.wikia.com/wiki/K%C3%B4%C5%88
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
joky77
Príspevky: 267
Dátum registrácie: 31. Augusta 2012, 12:28
Bydlisko: ZH
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa joky77 » 18. Marca 2014, 06:39

No jo no. S wikipediou vždy spolupracovali esá ako Pocock, Smith, Gallon , West či dokonca Eso Rimmer z Červeného trpaslíka. Pokiaľ svoje práce nepublikovali na wikipedii boli to len zdrapy papiera a literatúru pre náročných z oblasti sci-fi ... Myslím, že dotyčného pána je zbytočné o niečom presviedčať, keďže on už svoju najvyššiu pravdu našiel. Myslím, že každý už vlastný názor k tomuto má :)

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 18. Marca 2014, 10:12

a ja k tejto teme napisem este toto... v ramci kazdeho oboru mozeme vyspecifikovat tri druhy ludi ktori maju a pouzivaju k danej tematike svoj specificky slovnik
1- laici
2- odborna verejnost
3- vedecka obec

a ako sa vyvija slovencina popri tom sa simultanne vyvija i slovenska taxonomicka nomenklatura

priklad: v minulosti sa na pomenovanie hmyzu ktory skodi na zemiakoch pouzivalo "mandelinka zemiakova" (z cestiny prebrate slovo pretoze slovensky ekvivalent jednoducho neexistoval)
slovo zludovelo ... dedo ucil synov a vnukov a preto slovo vydrzalo v ramci laickej slovnej zasoby dodnes i ked medzicasom sa pri odbornych debatach zacalo pouzivat slovenske pomenovanie "pasavka zemiakova" ... a kedze je taxonomicka nomenklatura v stale sa vyvyjajucich jazykoch ako je slovencina ci cestina v pohybe ... medzinarodna vedecka obec sa na tieto lokalne pomenovania moze z vysoka vysrat a pre tohto isteho zivocicha pouziva svoj vedecky nazov "leptinotarsa decemlineata"

je vlastne jedno aky ekvivalent sa na pomenovanie nasich chovancov pouziva ci tarantula ci vtackar ci druh celade theraphosidae ... jedine co sa meni je pohlad na tu osobu ludmi od fachu ale na inom stupni zainteresovania nez je on
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Sanko2
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 7. Apríla 2006, 14:51
Bydlisko: Neslusa
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Sanko2 » 18. Marca 2014, 20:02

Methew napísal:
Sanko2 napísal:a presne kvoli takymto "baranom" ako Methew sa o rok dva nejde dalsi podobny co bude pisat o tom istom a nechapat ze je to nespravne :)
Ale ono je to nesprávne len podľa Vás !! :lol: Chápeš ? Podľa internetových oficiálnych zdrojov je to úplne inak ako vy tvrdíte. Takže mňa nezaujíma Vaše stanovisko, mňa v prvom rade zaujíma stanovisko Wikipédie. Na tú som sa vždy mohol vo všetkom spoľahnúť. A aj iné zdroje uvádzajú iné informácie ako vy. Takže tak.
sorry ale ty vazne baran...to nie je nespravne podla nas...ale podla ludi ktory sa v tom vyznaju! teda ludia z vedeckej obce...a to ze pre teba je alfa a omega wikipedia tak ja za to nemozem...ale ok ak opovrhujes vedeckymi pracami a ludmi ktory sa tomu naozaj rozumeju a zalozili na tom svoje kariery a cuduj sa svete aj naozaj nieco v danej oblasti dokazali tak to je uz tvoj problem...
pisal si ze ti mame dat priklad toho kde sa o tom pise...
tak napr. kniha Chov sklipkanu od pana Kovarika...hned prva kapitola "Kdo je sklipkan, tarantule ci cerna vdova" strana 7/8. mohol by som ti to tu aj citovat ale v podstate to ti tu napisal sceptic...
ale tarantula nema nic spolocne ani len s pavukmi...nema ziadne jedove zlazy, svoju korist trha chelicerami a dokonca nevylucuje ani ziadne obranny sekret cim sa odlizuje od inych bicovcov radu Uropygi...tak ak toto je to iste ako vtackare tak potom zajdi k ocnemu! a opisal ho SLAVNY prirodovedec roku 1793 Johann Christian Fabricius...
inac je to presne to iste ako ked niekto povie ze cierna vdova je sklipkan, vtackar...parafraza z danej knihy...ver tomu ze dost ludi tomu veri a pritom to nie je pravda...
ono staci si pozriet par veci ani nemusis citat vedecke prace a pochopis...ale wikipedia isto nie je vedecka praca!!! :roll: :roll: :roll:
www.plazyunas.com - stranka venovana ochrane plazov na Slovensku

D.J.spiders
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 8. Septembra 2013, 23:32
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa D.J.spiders » 23. Marca 2014, 22:28

Tak Methew nech sa ti lubi tu to mas z Wikipedie , konecne je na nej daco spravne :lol:
Tarantula je nesprávný názov , ktorý je bohužial často používaný laickou verejnosťou. Správny slovenský názov čeľade Theraphosidae je vtáčkar.
nech sa páči link - http://sk.wikipedia.org/wiki/Tarantula

Obrázok

s pozdravom Denis

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Sceptic » 23. Marca 2014, 22:37

Som zvedavy kolko ti to tam vydrzi :) ....

Edit: presne 10 min :D kym to fundamentalisti z wiki. nedali do povodneho stavu.

Uz som im raz kvoli tomu pisal a nemalo to ziadny vyznam, je to ich svet nech v nom ziju.

Theraphosidae, Aviculariidae; iný správny názov: vtáčkare - tiez nechapem, preco tam je uvedena Aviculariidae co ma znamenat celad v rovnakom postaveni ako Theraphosidae. Ziadna taka nie je platna, niekto zaspal okolo roku 1900.

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Tarantula vs vtáčkar

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 24. Marca 2014, 01:29

+ ešte tam majú chybu, pretože správne nie sú vtáčkare, ale vtáčkary :-D (trošku z okienka slovenského jazyka :D )

Ja som vo wikipédii narazil na tento "článok":
http://cs.wikipedia.org/wiki/Skl%C3%ADp ... 5%A1%C3%AD

1. na fotke nie je T.blondi
2. žije najmä v J.Amerike :arrow: kde ešte žije?? :D v teráriách?! :D
3. ten opis ako poďme na jahody s rebríkom
4. v kokóne len 30-80 mladých?? odkiaľ táto informácia?? :D kamoška mala v kokóne cez 100 mláďat a videl som kokón, kde bolo 214 mláďat :-)
5. to s potravou a vápnikom sa mi tiež nezdá :-D
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html


Napísať odpoveď