...dokáže si zvyknúť?

Tu sa môžete voľne pozhovárať o svojich chovoch, pochváliť sa úspechami, zvlekmi, čo máte v chove nové, dohodnúť si schôdzky, obchody.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

...myslíte si, že je to možné?

áno
4
11%
nie
31
89%
 
Celkom hlasov: 35

SeBra
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 18. Júla 2007, 03:54
Bydlisko: Pardubice
Kontaktovať užívateľa:
...dokáže si zvyknúť?

Príspevok od užívateľa SeBra » 22. Júla 2007, 02:29

..viem ze pre niektorych je nazov tejto temy trochu vtipny a ze niekomu sa to moze zdat absurdne, no mnohych to naozaj zaujima. Predovsedkym mna, aj napriek tomu, ze som cital niekolko vyjadreni na podobne otazky. Moja otazka vsak znie: ...dokaze si vtackar zvyknut na svojho chovatela natolko, aby ho aspon ciastocne toleroval, popripade nepokusal pri brani na ruku? Pocul som niekolko nazorov a niekde som sa docital, ze pavuk je az prilis primityvny na to aby nieco podobne dokazal. Viem ze sa riadi pudmi a ze je to predator, no predsa... Pokial chovam pavuka, napr. od 1.zvleku a som jediny clovek ktory sa o neho stara a prichadza s nim urcitou formou do styku, tak ake su dokazy, ze ma ten tvor nemoze vnimat inak... Taky pavuk zije niekolko rokov a podla mna je to dost dlha doba na to, aby nieco podobne dokazal... Co vy na to?

Užívateľov profilový obrázok
Chruno
Lingvistický diktátor
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 5. Júla 2007, 19:48
Bydlisko: Wild Wild East

Príspevok od užívateľa Chruno » 22. Júla 2007, 09:33

podla mna je to somarina lebo pavuk nevnima to ze to zradlo si mu tam smaril ty ale ze sa mu tam nejak "priplietla". a pavuk predsa nie je pes aby ta cakal pri dverach ked prides domov- je to predator ktory sa riadi pudmi

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 22. Júla 2007, 10:23

podla mna ti tak chyba este nieco .. nie len ano a nie ale aj niekedy .. pavuk je sice primitivny ale ked sa budes on starat tak mu nepride ze to je nebezpecne .... ved to zazova od 1zv. tak vie ze ho to neohrozuje okrem toho podla vybracii vie co je na pavucine vie ze to clovek ktory sa dotyka pavuciny alebo krmivo ktore sa snazi z nej dostat tak treba po nom skocit ...

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 22. Júla 2007, 12:02

určite to nie je možné. Je to približne rovnaká požiadavka, ako keby chceš aby si na teba zvykla lienka alebo chrust alebo by si mohol/chcel očakávať, že ti bude cvrček kadiť do misky ktorú mu nachystáš. Z biologického hladiska a evolučného hľadiska nie je možné.
Mozes si to overiť jednoduchym pokusom. Dávaj nejakému svojmu zravemu pavukovi potravu do jedneho rohu teraria. Otvor dvierka, narataj do 3 a hod ju tam. Opakuj to dokola a dokola na to jedine miesto. A potom po možno 50 opakovaniach hoď potravu do opačného rohu. Ak by si pavúk dokázal zvyknúť, automaticky by po vibraciach sposobenych otvaranim teraria po danom case ocakaval potravu "vo svojom rohu" a skočil by tam.
Ale on sa na to akurat tak vykasle ;-)

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 22. Júla 2007, 12:26

no neviem ... osobne si myslim ze si dokaze zvyknut na ludsku pritomnost a nestartovat po cloveku ked bude chovany od mala ...

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 22. Júla 2007, 14:18

souhlasim se cvabem, ze si muze zvyknout na nektere rozruchy kolem sebe, tedy i na ty zpusobene clovekem. pokud by si mel zvyknout na cloveka, tak potom na vsechny a ne na konkretniho chovatele. Vizualni rozlisovaci schopnosti u pavouka jsou nizke...kdyby nebyli tak nam nestartuje po pinzete nebo po kapkach vody. a s tim se snad setkal kazdy.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 22. Júla 2007, 14:33

chalani nehnevajte sa ale... to co pise Dano nie je mozne, pavuk nedokaze mat pocit bezpecia z cloveka tak ze by nanho nevystartoval kvoli tomu ze mu s laskou hadzeme cvrcky od malicka.
Clovek je pre pavuka velka pohybliva machula vydavajuca obrovske otrasy, ktory je prenho potencialnou hrozbou bez ohladu ci ho s laskou krmime alebo nie.
Keby nepohnuto ležíš v izbe a nechas pavuka loziť po miestnosti tak by si ti pod pazuchou alebo v nohaviciach spravil aj hniezdo keby vydavas dostatocne male otrasy (vlhko a teplo :D ).

To co pise Avar je skor v zmysle ze si dokaze zvyknut na svoje prirodzene prostredie okolo seba a na mieru otrasov ktorym je vystaveny. Inac tomu nie je ani v prirode, ktora je plna otrasov.

Stale trvam na tom ze pavuk si nedokaze zvyknut na cloveka ako na potencialneho pana alebo nieco coho sa nemusi bat resp. nieco co mu prinasa uzitok.

Napr. mame doma suchozemske korytnacky asi 12 rokov (a o kolko je to vyssi typ zivocicha) a nikdy za ten cely cas nikoho z nas nezaregistrovala ako svojho pana ze by isla hladna k nam a vedela ze ju ideme krmit alebo ze by prejavila nejako to ze sme nieco ine ako pohyblive objekty okolo.

Myslim si ze to aby nas pavuky dokazali registrovat ako nieco konkretne osobite je len zbozne prianie a je rozdiel medzi prianim a serioznymi vedeckymi poznatkami. Ak mate niekto na to nejake biologicke fakty, nie len "ja si myslim" tak sa nesmierne rad necham presvedcit o mojej chybe a zacnem pavukom aj spievat na dobru noc aby "zaspavali" s pocitom: wow, ten bebekexxx to je ale borec :lol:

Užívateľov profilový obrázok
thefox
Administrátor stránky
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 13. Februára 2006, 23:50
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa thefox » 22. Júla 2007, 14:49

Priznám sa, že žiadne výskumy som nečítal ani nerobil, ale pavúky majú tak primitívnu nervovú sústavu, že o nejakom učení nemôže byť reči, o spoznávaní už vôbec nie. Pavúky sa riadia jednoduchým pudovým algoritmom, ktorý majú zakódovaný v nervoch. Proste čakajú, občas sa čistia, skúmajú okolie, na potenciálnu korisť reagujú útokom, na potenciálne ohrozenie útekom. O moc viac toho bohužiaľ nezvládnu.

Môj samec L. parahybana si napríklad snahou o odlepenie lepiacej pásky odlomil zub. Skúste hádať, čo začal robiť pár týždňov po zvleku (a regenerovaní zubu)? Vôbec sa "nepoučil", nezapamätal si, že takáto činnosť preňho nie je prospešná a myslím, že niečo ako rozpoznanie ľudskej bytosti v zmäti podnetov, ktoré sa v okolí pavúka vyskytujú, je vysoko nad možnosti vtáčkarov.

Samozrejme nemám patent na rozum, takže ak niekto nájdete nejaký seriózny výskum, rád sa poučím.
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 22. Júla 2007, 14:58

chalani ja to beriem ale myslim si ze pavuk ako obyvatel napr. detskej izby si zvykne na niektre vybracie ... co urobi napr. brachypelma s dobrym apetitom ked k nej hodis cvrcka ? chyti ho a ked k nej daj prst ? nic ...

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 22. Júla 2007, 15:09

pavuk je pavuk nie je to inteligentne a nedokaze si zvyknut na cloveka ale dokaze si zvyknut na niektore prvky ktore clovek k nemu ma. AKo napr caste vyrusovanie a podobne. Je to jednoduchy zivocich a podla toho sa aj sprava. Nerobte z pavuka somara :)

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 22. Júla 2007, 15:19

to bebekexxx: presne jsi trefil, co jsem tim chtel rict.

to PiXeL: plny souhlas.

to cvabo: neohanej se brachypelmou:) udelej ten stejnej test s nejakym "ostrejsim" pavoukem. Myslis ze vysledek bude stejny? :)

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 22. Júla 2007, 15:22

presne to pisem ... aj ked je primitivny ale nie uplne sprosty ...

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 22. Júla 2007, 18:48

Ahoj

Chalani chalani. Pavuk ta nikdy nespozna. Ja krmim od 1sv moju P. murinusku aj z pinzety a stale sa mi nenecha pohladkat :cry: a to stejne je aj u ostatnych... a ani na nic nezikne, to, ze ta ta Brachypelma neuhrizne to je len kvoli tomu, ze to nie je potrava a nieoplati sa na to plitvat vzacny jed ....
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

caresheet
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 17. Októbra 2006, 22:10
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa caresheet » 22. Júla 2007, 20:35

cvabo napísal:chalani ja to beriem ale myslim si ze pavuk ako obyvatel napr. detskej izby si zvykne na niektre vybracie ... co urobi napr. brachypelma s dobrym apetitom ked k nej hodis cvrcka ? chyti ho a ked k nej daj prst ? nic ...
Pavúk je citlivý na najmenší pohyb a pomocou chĺpkov dokáže rozpoznať smer, veľkosť, rýchlosť atď. (však viete) potravy a tvoj prst je úplne iných rozmerov ako cvrčok. Skús hladnej smithi hodiť pred ňu hocičo neživé menšie ako ona a uvidíš, že zaútočí. Ona dobre rozozná to, že tvoj prst je "iný" ako potrava preto nezaútočí a nie preto, že ťa nechce uhryznúť si myslím ja :)

SeBra
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 18. Júla 2007, 03:54
Bydlisko: Pardubice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SeBra » 23. Júla 2007, 14:22

nevravim tu ze ci ma bude cakat ked pridem domov alebo ci mi bude kadit do mysky. Takze pre tych ktori citate so zavretymi ocami ESTE RAZ ...dokaze si vtackar zvyknut na svojho chovatela natolko, aby ho aspon ciastocne toleroval, popripade nepokusal pri brani na ruku? Mimochodom taka lienka sa asi tazko dozije cez 10 rokov :twisted:

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 23. Júla 2007, 15:07

ide o to ako toho pavuka beries na ruku ... tu mas priklad ake zdlhave moze byt ak niekto chce vziat na ruku Blondi a ked sme pri tom pavuk nie je macka ani skrecok je to na pozorovanie a nie na hladkanie :twisted: , nechapem na co to je dobre , komu comu tym co dokazujes ak mas pavuka na ruke ???

http://www.youtube.com/watch?v=ZkIS-yIewqg

END

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 23. Júla 2007, 16:32

sebra napísal:nevravim tu ze ci ma bude cakat ked pridem domov alebo ci mi bude kadit do mysky. Takze pre tych ktori citate so zavretymi ocami ESTE RAZ ...dokaze si vtackar zvyknut na svojho chovatela natolko, aby ho aspon ciastocne toleroval, popripade nepokusal pri brani na ruku? Mimochodom taka lienka sa asi tazko dozije cez 10 rokov :twisted:
tak teda ešte raz. Nie.

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 23. Júla 2007, 18:32

ja :D ja nevravom o konkretnej osobe ... ja len tocim o tom ze si vie zvyknut na to co sa deje niekedy aj kazdy den v jednom kuse .....

thor
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 18. Apríla 2007, 15:50
Bydlisko: lucenec

Príspevok od užívateľa thor » 23. Júla 2007, 18:34

ja sa venujem tymto potvorkam uz 3 roky,no pavuka som na ruke este nemal,som asi jediny :D

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 23. Júla 2007, 19:40

ani nie ... kamos tiez chova a pavukov sa boji :) .... ale vacsinu brachypelmy ...

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 23. Júla 2007, 21:10

Ahoj

Uz sme uviedli priklad, ze to nie je mozne.
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

SeBra
Príspevky: 156
Dátum registrácie: 18. Júla 2007, 03:54
Bydlisko: Pardubice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SeBra » 24. Júla 2007, 13:23

..Tak to sa teda cudujem ako obycajna uvaha dokaze rozputat peklo :lol: vobec sa mi nejednalo o to ci si dokazovat brat pavuka na ruku alebo nie, alebo podobne hluposti, ale som rad ze to tu trochu ozilo...

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 24. Júla 2007, 15:23

veru ozilo .... ale nazda sa mi to ... :(

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 24. Júla 2007, 15:26

cvabo napísal:veru ozilo .... ale nazda sa mi to ... :(
niekedy sa stane ze je clovek mimo, to je normalka, treba sa s tym zmierit a naucit sa daco nove :-) ja som to spravil velakrat a este velakrat spravim :-)

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 24. Júla 2007, 23:01

brano ved to kazdy :D ...


Napísať odpoveď