Detaily pod mikroskopom

Fórum venované určovaniu pohlavia ako celkový problém, určenie pohlavia konkrétnych kusov po zaslaní fotografie.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 5. Januára 2008, 11:12

tak aj ja sa pripájam, niečo som nafotil tak si to kľudne obmrknite :wink:
Mirkoskopoval som s mikroskopom, ktorý má vlastný svetelný zdroj, svetelný mikroskop :)

Spermatheca B. albopilosum, gratujuleme pane je to samička :wink:
Obrázok

Metatarzus P. irminie
Obrázok

Očný hrbolček A. versicolor
Obrázok

Tarzálne háky A. versicolor
Obrázok

zoOm
Obrázok

Obranné chlpky A. geniculaty
Obrázok

Pohlavný otvor neurčeného P. murinusa
Obrázok

končatinové články P. murinusa zdola- Femur-trochanter-coxa
Obrázok

Stridulačné výrastky medzi chelicerami P. murinus
Obrázok

Makrotrichie H. maculaty (chlpky na metatarzuse)
Obrázok
good luck :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 5. Januára 2008, 11:59

Tato tema bude urcena na uverejnovanie podobnych detailov ako spravil Razor. Ak sa podari presunu sa sem podobne prispevky.

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 6. Januára 2008, 11:52

tak mám pre vás niečo nové:

Sternum N. chromatusa z vnútornej strany
Obrázok

Detailný záber seizmoreceptorových chlpkov N. chromatusa
Obrázok

Trichobotriá (malé otvory) a vnich sa pohybujúce seizmoreceptorické chlpky. P. murinus, 2zv.
Obrázok

Tarzálne háky C. crawshayia 3zv.
Obrázok

Seizmoreceptorické chlpky uložené v trichobotriách.(nie všetky chlpky sú zmyslové, len tie ktoré sa nachádzajú v terčíkovitých otvoroch). C. crawshayi
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 6. Januára 2008, 13:25

+ sa mi podarilo čo sa dosť ťažko zachytáva:
chelicery s viditelným kanálikom kadiaľ pavúk vstrekuje jed do koristi.
Ch. cyaneopubescens
Obrázok

Spodná pera (labium) Ch. cyaneopubescens
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 7. Februára 2008, 12:11

po dlhom čase znovu doplňam zbierku. Tentokrát si dáme len obranné chlpky. Aby ste vedeli čo sa do vás zavrta ked otravujete pavúka.
Nhnadu chromatus. typ 1 vo vyšších zvlekoch 3
Obrázok
Lasiodora parahybana. typ 1 vo vyšších zvlekoch aj typ 3
Obrázok
Brachypelma smithi. typ 1 a 3
Obrázok
Grammostola grossa. typ 3 a 4
Obrázok
Phormictopus cancerides. typ 1 a 3
Obrázok

a samotné typy chlpkov na porovnanie:
Obrázok
Naposledy upravil/-a Razor v 17. Februára 2008, 18:15, upravené celkom 1 krát.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 11. Februára 2008, 20:47

to ma zaujima , ale na co by mal obranne chlpky v predu ,,,,, nemohlo by to byt nieco ako na znackovanie eritoria , pachova stopa ....,
mozno trepem, ale je to tak trocha teritorialny druh ....,

daj vediet ...., nepise o tom na arachnoboards .... (sry ale neviem az tak dobre anglicky aby som si to prelozil )
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 11. Februára 2008, 21:19

Cav

Uz som to pisal, ze preto maju na prednych nohach tie chlpky, lebo ked nepriatel zacn tukat do nory tak sa stretne s prednymy nohami.
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 12. Februára 2008, 22:32

razor mohol by si skusit este jednu vecicku, odober jednotlive typy obrannych chlpkov a daj ich vedla seba, zaujimala by ma ich velkost resp. mohutnost (asi bude treba z cca rovnako velkych pavukov, ak mas tu moznost).

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 12. Februára 2008, 22:39

zaujimalo by ma co si mam zadovazit aby som mohol aj ja robit taketo zabery pod mikroskopom .....
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Februára 2008, 22:50

čaute, som rád, že vás to zaujíma.

Bebe: skúsim čo bude v mojich silách, ked bude viac času spravím to. Bude to ale fuška :)

Adi: chce to svetelný mikroskop a fotky sú robené mobilom, ktorý priložím k jednému z okulárov mikroskopu.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 12. Februára 2008, 22:57

aha ... a taky mikroskop elektronicky co foti sam kolko stoji ......, skusim ...., diki, ale az ked sa vratim z UK .....,

:cry: :cry: chcem ist domov ,,,,,

SPAM: ak viete niekto o niecom v Londyne co sa tyka arrachnoveci .... dajte vediet ....., chystam sa do ZOO ale to je obsirne ...., PS: chcete reportaz ... heh ...., mozno maju fajn vyvarium ...
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 13. Februára 2008, 17:58

Vela :) ,aj taký čo nefotí stojí mrte,seriózny,vážne vedecký mikroskop možeš mať už za 80 litrov :!: ,sú samozrejme aj lacnejšie. Alebo v Tescu za pár stoviek,možeš si vybrať.Samofotiaci mikroskop som este nevidel (nehovorim,že nie sú :) ) ,skor mikroskop s vývodom,čo zapojíš na telku,comp atd,ale to sú už vážne šupy.

Užívateľov profilový obrázok
Pato
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 22. Októbra 2007, 17:40
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Pato » 13. Februára 2008, 18:14

su take co napojis na telku a ma to aj fotak a su to tesco smejdy tiez :) niekedy daaavno to chodilo v reklame dokonca za par korun 1-2000 myslim

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 18. Februára 2008, 20:57

take by stacilo mozno na nete by sa nieco dalo vykumat ,. nie ???
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 20. Marca 2008, 17:44

Pridávam zopár nových fotiek, pár spermaték a druhy chlpov vtáčkara.
Chlpy ktoré sa nachádzajú na tele vtáčkara sú vlastne makrotrichie vyrastajúce z epidermy. Obranné chlpky sú mikrotrichie !
Na končatinách vtáčkara rozoznávame 3 typy chlpov:
1.Seizmoreceptorické chlpky:majú za následok sledovať pavúkovu polohu, odhadnú aká je veľká korysť a vedia zistiť tlak okolia. Vedia náhle zareagovať čiže pavúk vie vdaka nim bleskurýchlo zaútočiť.
2.Ostne:nachádzajú sa v menšom množste na vtáčkarovom tele, zvyčajne len na končatinách a pedipalpách. Majú funckiu akej si ochrany a aktivujú sa len ked je pavúk vystrašený. Tieto ostne sa vedia spriamiť len do určitého uhla.
3.Krycie chlpy:tvoria veľkú plochu pavúkovho tela, nachádzajú sa takmer všade. Sú dlhé a v niektorých miestach môžu byť menšie. Môžu byť hrubšie tenšie a rôzne modifikované, napr. kučeravé, farebné atd. Vždy podľa druhu pavúka. Niektoré rody ich majú velké množstvo napr. Grammostola, Avicularia.., iné zase po menej. napr. Hysterocrates, Haplopelma...Dosť to závisí od prostredia v ktorom žijú.

Seizmoreceptorické chlpky pohybujúce sa v trichobotriách:(terčíkovité útvary)
Obrázok

Ostne, menšie ale hrubé, na ochranu perfektné, majú ich všetky druhy žijúce v Amerike.
Osteň:
Obrázok

Krycie chlpy sú na vtáčkarovi vo veľkom množste no ale tak dovolil som si odfotit len jeden z nich, aby sme boli v obraze :wink:
Obrázok
svoje ochlpenie nám poskytol pavúk Phormictopus cancerides can. ktorému veľmi pekne dakujeme :)

A pár spermaték:
Obrázok

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Quizath
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 17. Augusta 2007, 20:07
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Quizath » 20. Marca 2008, 18:59

adi napísal:aha ... a taky mikroskop elektronicky co foti sam kolko stoji ......, skusim ...., diki, ale az ked sa vratim z UK .....,

Ja mam tento, akurat hore ma este kameru ktora sa da pripojit cez USB do pocitaca. Stal v prepocte okolo 80k. Pravdupovediac okrem jednej pitvy muchy som ho este ani nepouzil. No ale ked bude cas, fuknem pod neho pavuka :lol:

http://www.deakin.com/index.cfm?action= ... ub_id=1797

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 20. Marca 2008, 19:09

Quizath napísal:
adi napísal:aha ... a taky mikroskop elektronicky co foti sam kolko stoji ......, skusim ...., diki, ale az ked sa vratim z UK .....,

Ja mam tento, akurat hore ma este kameru ktora sa da pripojit cez USB do pocitaca. Stal v prepocte okolo 80k. Pravdupovediac okrem jednej pitvy muchy som ho este ani nepouzil. No ale ked bude cas, fuknem pod neho pavuka :lol:

http://www.deakin.com/index.cfm?action= ... ub_id=1797
tak pome na to, cem vidiet co ta vecicka dokaze :)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 20. Marca 2008, 19:53

Quizath napísal:
adi napísal:aha ... a taky mikroskop elektronicky co foti sam kolko stoji ......, skusim ...., diki, ale az ked sa vratim z UK .....,

Ja mam tento, akurat hore ma este kameru ktora sa da pripojit cez USB do pocitaca. Stal v prepocte okolo 80k. Pravdupovediac okrem jednej pitvy muchy som ho este ani nepouzil. No ale ked bude cas, fuknem pod neho pavuka :lol:

http://www.deakin.com/index.cfm?action= ... ub_id=1797
Zavidim ... Osobne mi tam chybaju nejake technickejsie udaje. Inak to je stereoskopicky mirkoskop - ktory je vhodny na nepriehladne veci nie na priehladne preparaty.

Chcel by som sa spytat ako dokaze napr: zaznamenat 1 cm velku spermateku? Zmesti sa cela do PC okularu pri najmensom zvacseni 2x, 4x, respektivne pri akom najvacsom zvacseni je PC okular schopny zamerat a odfotit celu spermateku 0,5 - 1 cm - co su asi spermateky velkych starych samic.

Užívateľov profilový obrázok
Quizath
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 17. Augusta 2007, 20:07
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Quizath » 20. Marca 2008, 21:53

Caute, tak zajtra poobede skusim co to dokaze... dufam ze najdem cd zo softwareom.. ako podla mna to je nic moc mikroskop ale uvidime...
Scepic > fakt neviem odpovedat ... nikdy som to neskusal...tak snad zajtra sa to podari... sam som zvedavi...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 20. Marca 2008, 22:19

Ok som zvedavy .... pozrel som jeho parametre na nete. Nieco co stoji 80 k nemoze byt zle :D

http://www.jamesinternationalsales.com/ ... ations.htm

Zvacsenie by malo byt od 3,5 do 180 co je u Stereoskopu velmi dobre.


Lacnejsie verzie od Bresseru zvacsenie 4x - 160 x idu od 20 k bez PC okularu. Tych 160 x dostanes specialnou nasadou.

Pre mna je nadolezitejsie co dokaze PC oklular. Samotny steroskop moze byt super ale ked si vysledky svojej prace nemozes ulozit do PC nestoji mi to za to. Steroskopy bez PC okularu pre amaterske pouzitie su od 8k co je vyborna cena.

Zaujima ma:
1. To co si zaostris na okulari si normalne ulozis do PC bez doladenia?
2. Ked pouzivas PC okular musis si obraz zaostrit samostatne (v nejakom programe na monitore PC vo forme preview) alebo staci ze si zaostril obraz cez normalny okular.
3. ake najvacsie priblizenie vie PC okular zaostrit ..ide mu to plynulo bez sekania?

Za pripadne odpovede dakujem...chcem si kupit nieco podobne tak preto ma to zaujima.

Užívateľov profilový obrázok
Quizath
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 17. Augusta 2007, 20:07
Kontaktovať užívateľa:
Test Kyowa optical microscope model SDZ-TR-P

Príspevok od užívateľa Quizath » 21. Marca 2008, 11:57

Test Kyowa optical microscope model SDZ-TR-P

Komplet mikroskop + kamera + pridavne osvetlenie kedze nema vlastny zdroj svetla:


Obrázok


Najnizsie rozlisenie kamera mikroskopu:

Obrázok

Najnizsie rozlisenie fotka fotakom z okularu:

Obrázok

Stredne rozlisenie kamera mikroskopu:

Obrázok

Full rozlisenie kamera mikroskopu:

Obrázok

Full rozlisenie fotka fotoaparatom z okularu:

Obrázok

Printscreen:

Obrázok

Pre porovnanie makro fotka fotena fotakom z priblizne 2cm:

Obrázok

ZHODNOTENIE:

Kamera dodavana k mikroskopu za doplatok 200EU je nedostatocna. Poskytuje max. rozlisenie iba 640x480 co je v dnesnej dobe nedostacujuce. Fotky su pomerne nekvalitne a oproti pohladu do okularu je zaznamenany priblizne 10x mensi vysek. (aj ked pri lepsom osvetleni by sa kvalita fotiek dala zlepsit, plus kamera sa da softwareovo doladit co som neskusal)
Miesto kamery sa da nainstalovat klasicky digitalny fotoaparat (doporucujem bez optickeho zoomu) a vysledky su neporovnatelne lepsie.
Co sa tyka mikroskopu ten je v pohode, obraz je jasny a velmi kvalitny, jedinou nevyhodou je potreba externeho svetelneho zdroja.


FOR SCEPTIC:

1. Ano to co zaostrim na okulari si hned viem ulozit do PC bez doladenia aj ked dodavane software ma kopu funkcii ktore som este neskusal, da sa ukladat aj v roznych napr. 5 sec. intervaloch a ukladat mozes vo viacerych formatoch. Ale pozor snimany obrazok je vysek zo stredu toho co vidis v okulari, cize na fotke nemas vsetko co vidis v okulari.Ten vysek je asi 10 krat mensi co mi dost vadi, lebo musim posuvat vzorku aby som dostal pod kameru presne to co chcem aj ked v okulari mikroskopu to vidim vsetko.

2.Zaostrujes priamo na mikroskope a kedze to je kamera s CCD cipom na PC priamo hned vidis co sa snima a ako je to zaostrene. Potom das len grab picture a aktualny obraz sa nacita do softwareu kde sa snim mozes pohrat a ulozit ho.

3. PC okular zaostruje presne rovnako ako mikroskop (len ta plocha je mensia ako spominam v bode 1.), priblizenie je tiez rovnake ako na okulari v mikroskope. Na PC hned vidis bez akehokolvek sekania ako mas zaostrene.

Ak su dalsie otazky opytaj sa.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 21. Marca 2008, 12:20

Dik za report. Bol som zvedavy ci zvlast pri zaznamenavani do PC musis zaostrovat len PC oklular a okular na stereoskope s tym nema nic spolocne. Alternativa 2: okular steroskopu zaostris a cvaknes do PC.

Je to dost drahy pristroj a musim povedat, ze to foto ma sklamalo. Mozno to mas zle nastavene. Foto robene fotakom je v pohode. Podobny PC okular co robi len 640x ... som mal na skusku aj ja. Od 6000 sk sa da kupit uz 1,3 mpx Pc okular.

Užívateľov profilový obrázok
Quizath
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 17. Augusta 2007, 20:07
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Quizath » 21. Marca 2008, 12:30

To foto PC okularom som ocakaval aj ja kvalitnejsie. Skusim sa s tym este poobede trosku pohrat a hodim sem vysledok.

Užívateľov profilový obrázok
Quizath
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 17. Augusta 2007, 20:07
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Quizath » 21. Marca 2008, 14:52

Takze lepsie foto pomocou toho PC okularu sa spravit neda, vyskusal som vsetko. Snad sa da kupit nieco novsie s lepsim rozlisenim. Tento PC okular ma uz 4 roky.

Fotky na porovnanie PC okular vs. mikroskop okular:

http://s281.photobucket.com/albums/kk22 ... Mikroskop/

Skoda ze sa nedaju urobit poriadne fotky, tak ako to vidim ocami priamo v mikroskope. Obraz je jasny a cisty, vidiet aj najmensie detaily. Prave som skoncil s pitvou cvrcka a bolo to nieco neuveritelne...


Napísať odpoveď