Grammostola pulchra

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno
Grammostola pulchra

Príspevok od užívateľa cvabo » 4. Marca 2006, 17:59

nazdar chcel by som sa o tomto druhu dozvediet co najviac a myslim ze bebekexxx nam o tom povie dost vela ;) ...

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 6. Marca 2006, 09:46

No neviem ci poviem dost vela ale daco mozem napisat.

Ako prve poviem, ze je to pre mna pavuk, ktoreho si v zbierke cenim najviac , uz len preto ako dlho som ho zhanal a ako velmi sa mi paci. Velmi dlho to bol moj pavuk No.1 v zozname priani :)

Velmi vela chovatelov uvadza, ze je to najlepsie mozny pavuk, akeho mozete chovat, lebo je vhodny pre vsetkych chovatelov. Je totiz ultra-pokojná. Tá moja este nikdy nevycesala jediny chlpok, nepostavila sa do obranneho postoja, dokonca nikdy neunikala. Jedina forma obrany, ktoru som u nej zaznamenal je, ze sa len otocila alebo posunula o kusok dalej.
pri premiestnovani som ju vobec nechytal do krabicky, skratka som ju vzal do ruky medzi 2.a 3. par končatín ako o tom pisem v sekcii choroby na nasej stranke a ona len odovzdane cakala co s nou spravim. mohol som si krasne prezriet z vonkajsej strany pohlavne znaky a spravil som aj nejaku fotku, ktora tu niekde pribudne.
Najviac ma na nej fascinuje to čierno-čierna sfarbenie, je naozaj veľmi atraktívna a vyzera naozaj elegantne. Tvrdim ze je ozdobou kazdej zbierky.
Dalsou vizualnou devízou tohoto pavôka je jeho zavalitosť. Je veľmi mohutný a bruško môže mať značné rozmery.
Sila jedu u tohoto druhu je podobna ako u ostatnych vtackarov rodu Grammostola co je velmi nizka az zanedbatelna.
Moja adult samica ma v tele 6,5 cm ale nemala by to byt istotne konecna velkost, napr. pan Klátil ju vo svojej publikacii "Krasavci s chlupatyma nohama" uvadza medzi najvacsimi pavukmi na svete. Ale na to si este pockam, kedze rast je velmi pomaly a na zvlek si mozno pockam este rok-dva.
chovám ju v teráriu rozmerov 30x25x25. ako podklad mi sluzi lignocel vo vyske asi 5-7cm. Ako ukryt sluzi kokosova skrupina, v ktorej som ju zatial nikdy nevidel a vacsinu casu travi prave na nej, mozno jej vyhovuje nizsia vlhkost, pretoze substrat ma mierne vlhky. Okrem toho ma v terarku napajacku a planujem umiestnit nejaky okrasny koren.
Co sa tyka prijimania potravy, je skor problemova, moc jej nechuti, len obcas si da nejakeho cvrcka.
Kedze doba dospievania je dost dlha (4-5 rokov) najst samca k nej je dost tazke. Mal som snahu nejakeho ziskat ale zial nepodarilo sa. Uvidime ci bude nejaka moznost neskor.

Inac pomerne drahy a vzacny pavuk, nie je velmi rozsireny. Odchov nie je bezna vec, Grammostoly nerobia kokon na pockanie a casto ani z uspesneho parenia nic nie je.
ak mate dake otazky este k nej, rad odpoviem.

KOLEKTOER
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 4. Septembra 2006, 14:30
Bydlisko: CZE

Príspevok od užívateľa KOLEKTOER » 4. Septembra 2006, 14:52

Asi nebudu objektivni, ale moje city ke G. pulchra jsou vyjimecne, protoze je to muj prvni sklipkan.-) Pred temer osmi lety jsem koupil mlade asi ve 3. svleku za 450 Kč ve sveho casu nejlepsim ceskem zverimexu (ktery bohuzel letos zavreli). Dnes je z nej dospela samice (7,5cm v tele), posledni svlek nasledoval dva roky po predposlednim. Koupil jsem take samce z odchytu, jednou se svlekl, ale prestoze je pomerne velky, stale neni dospely. Momentalne cekame az se svlekne do adultu.

Souhlasim s vyse uvedenym popisem druhu, pouze nektere me zkusenosti se lisi. Napriklad jednoznacne mohu rici, ze prilis vlhke prostredi nema rad a zdrzuje se prevazne na suchem substratu, vydrzi i dlouho bez vody a potravy. Patri mezi velke jedliky! Ovsem ja sam vytvarim samici dlouha hladova obdobi, ktera tomuto rodu podle me prospivaji! (ale u G. pulchra jsem se nesetkal s tim, ze by sama dobrovolne nezrala, pokud nebyla pred svlekem). Jedovatost se uvadi nizka, ale pochybuji, ze ji nekdo opravdu testoval.

Zajimaly by me i okolnosti odchovu, ze ktereho pochazi moje samice, protoze prestoze bylo do CR privezeno mnoho exemplaru adultnich a subadultnich pavouku obeho pohlavi, nikdo zatim neprodava mladata! Dokonce mam informace, ze: pareni probiha takrka ukazkove, ale samice proste nedelaji kokon a zrejme si jeho tvorba zada specificke podminky.

Adam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 19. Marca 2006, 18:09

Príspevok od užívateľa Adam » 4. Septembra 2006, 17:48

Problém bude ve vytvoření optymálních podmínek pro zdárný odchov. Podle mého bude potřeba u tohodle druhu určité zimování, ale jen můj názor žádné zkušenosti s tímto druhem nemám.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 4. Septembra 2006, 22:26

mne nedavno dospel samec, je uz adult ale nedobre sa zvliekol a ma poskodenu koncatinu. Z mojej osobnej skusenosti tento druh dost vela pije vodu z napajacky, tak cca 2-3 krat za tyzden co som pozoroval.
Co sa tyka odchovu urcite bude nutne zimovanie, dolezite bude aj naparenie v spravnu dobu roku

KOLEKTOER
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 4. Septembra 2006, 14:30
Bydlisko: CZE

Príspevok od užívateľa KOLEKTOER » 5. Septembra 2006, 14:51

Jak říká Adam - někteří chovatelé se domnívají, že bude asi nutné zimování. Dokonce mi jeden člověk říkal: podchladit samici na 15°C, no nevím... zajímalo by mě, jak je to s tím zimováním, hlavně u jedinců, kteří žijí od mala v zajetí a nikdy nezimovali.
Současné problémy s vytvořením kokonu taky můžou být způsobeny tím, že momentálně pářené samice pocházejí výhradně z odchytu (alespoň pokud vím) a jsou tudíž zvyklé na domovské podmínky včetně zimování. Ovšem moje samice je vypiplaná od malinka, takže uvidíme .-)

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 7. Septembra 2006, 14:09

no ja mam 5 malych prckov od 2-3zv. zeru ukazkovo a este nikdy sa mi nestalo zeby si nevzali jedia aj z pinzety ... zvlek kazdy mesiac a pol ....

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 7. Septembra 2006, 19:53

môj kamarát si ju kúpil po mojom doporučení dokonca o nejakých 300čk menj oproti pôvodnej cene.....bola to samica 5cm v tele ktorá však mala zalomený tarsus a pravdepodobne ho nemala ani zvlečený......aby zabránil ope
tovnému zlému zvlečeniu tak ho odstránil nožnicami :roll: a premiestnil ju do krabice v ktorej bol len papierový obrúsok....vlhkosť tým znížil na minimum......bolo to potrebné aby prestala vytekať Hemolymfa.......samica nejaký deň držala nohu vysoko nad sebou a po zaschnutí rany ju opäť začala používať.....hneď bola premietnená do svojho tera

keby to nebolo prevedené hrozilo, že by sa noha zasekla v zvlečke a pavúk by prišiel o celú končatinu

dosť ma mrzí,že som si ju nekúpil, ale vtedy som už nemal peniaze tak som si povedal, že ju doprajem aspoň kamošovi, ktorý mi potom posunie nejaké mladé 8) .........ak to ale nevydržím tak si ju kúpim lebo tej jeho to do adultu ašte dobrý čas potrvá :)

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 8. Septembra 2006, 10:47

kokon pulchry este na slovensku pravdepodobne ani nebol...

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 8. Septembra 2006, 14:46

vážne :shock: ! to je haluz :D ale raz sa to niekomu musí podariť

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 9. Septembra 2006, 07:45

no s pulchrami je to tazke :( ... ale nie nemozne ... len este niekto nezistil ako to ma byt spravne :D ...

Užívateľov profilový obrázok
scorpion
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 21. Januára 2007, 17:24
Bydlisko: Karviná ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa scorpion » 24. Januára 2007, 16:47

Po tomhle pavoučkovi jsem toužila strašně dlouho,sehnala jsem ho asi po půlročním shánění,když jsem si pro ni jela na nádraží,tak jsem byla tak nervozní,že jsem se už chystala vynadat řidiči autobusu,že jede pomalu. :D :D :D Je to strašně moc klidný pavouk,akorát když rosím terárko,tak vyleze po skle nahoru a vydrží tam sedět celý den,má raději suché terárko. :roll:

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 24. Januára 2007, 18:45

skus mu rosit len napriklad 1/3 z teraria, vtedy by mala prejst na tu suchu cast a nebude tolko "vysedavat" na stene

Užívateľov profilový obrázok
scorpion
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 21. Januára 2007, 17:24
Bydlisko: Karviná ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa scorpion » 5. Februára 2007, 17:48

Tak jsem si až do včerejška myslela,že tento druh nevyčesává žahavé chloupky,ale včera jsem musela v terárku odchytit cvrčka,který tam byl 2 dny a nevšímala si ho a jak jsem ho začala chytat,tak začala česat chloupky a já jsem na ni koukala jak opařená,až doteď byla velice klidná a při vyrušení se maximálně posunula o pár centimetrů dál. :roll: :roll: :roll:

Užívateľov profilový obrázok
scorpion
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 21. Januára 2007, 17:24
Bydlisko: Karviná ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa scorpion » 14. Februára 2007, 18:02

Dneska se mi svlíkla moje Jůlinka,jsem úplně nadšená,předtím byla tmavě hnědá a teď po svleku je krásně černá. :D :D :D



Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 14. Februára 2007, 23:51

ak by si bola ochotná a po nejakom čase až si Julinka odpočinie a začne prijimať potravu nám ju odfotiť nejako pekne, rád by som dal pár fotiek do našej galérie s tvojím copyrightom, ak máš záujem.

Zvlek mojej G. pulchra bol jej posledným, bol to adult samec, odpáril dve samice a potom sa mi vrátil domov a uhynul.

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 21. Februára 2007, 18:27

ja mam samca v 9zv. a nejake samicky co som si uz pourcoval , je to prekrasny druh , vzdy som ho xcel :) ...

bebe - to mi je luto

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 14. Júla 2007, 21:06

Hi

Zvliekanie

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 20. Januára 2008, 20:15

Mno dnes som si vyzdvihol moje 3 1.zv G. pulchry ( díky Tryri :) ) chcel by som sa opýtať vzhľadom, že ešte nežrali čím je dobré ich rozkŕmiť.

Zatiaľ som skúsil rozkrojeného múčnaka.

Za rady vopred ďakujem.

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 21. Januára 2008, 15:19

Za noc spapkali predhodených múčňakov :) .

Užívateľov profilový obrázok
Matelko
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 14. Októbra 2007, 21:14
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Matelko » 12. Februára 2008, 23:59

Tak a máme dvoch v 2 zv. počnúc dneškom, medzi zvlekmi bol rozdiel skoro mesiac.

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 15. Marca 2008, 23:25

Nádherný pavúk, majestátny, kľudný a pažravý proste Grammostola :) O tomto pavúkovi som sníval už dlho, až nedávno mi pribudol do zbierky. Každá zbierka predsa musí mať aj svoju čiernu ovečku :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

warsong
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 29. Apríla 2008, 23:59
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa warsong » 12. Apríla 2010, 22:47

Mne dnes došiel 3zv. prcek :) tak dúfam, že sa mu bude dariť. Zajtra zbehnem kúpiť niečo pod zub a rozkrmim ho.

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 13. Apríla 2010, 08:46

ohladom odchovu ... u nas sa pavuki paria hned na jar ked je vonku len nejakych 10°C ... co tak to skusit z grammostolou :? niekde vonku na slnku? samozrejme po tom co by aleaspom 2mesiace zimovala pri nejakej nizsej teplote ... popripade mohlo by jej to nejako ublizit?

Užívateľov profilový obrázok
Nery
skúsený chovateľ
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 18. Novembra 2008, 21:35
Bydlisko: Tábor (czech)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Nery » 13. Apríla 2010, 09:24

Za prvé pochází z jižní polokoule,tedy obrácený cyklus a za druhé jsou to noční tvorové.
(-(-(-_-)-)-)
© - příspěvek je chráněn autorskými právy - pravděpodobně jde o jedinečný intellectualní kotrmelec...
Bez povolení autora je zakázáno na text zírat !


Napísať odpoveď