Taxomomicky nespravne nazvy - Burzy, Inzeraty

Tu sa môžete voľne pozhovárať o svojich chovoch, pochváliť sa úspechami, zvlekmi, čo máte v chove nové, dohodnúť si schôdzky, obchody.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Taxomomicky nespravne nazvy - Burzy, Inzeraty

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Mája 2007, 10:03

Príspevky tejto tému si predstavujem asi takto:

Nespravne nazvoslovia vznikaju hlavne kvoli roznych taxonomickym nezhodam a neprehladnosti niektorych druhov. Stretol som sa aj s nevedomostou chovatelov, hlavne starsich co si niekedy kupili pavuky pod inymi nazvami avsak taxomomia sla od tej doby o nieco dopredu.
Viacero chovatelov prezentuje odlisnymi nazvami aj svoj nazor na dotycny druh a jeho zaradenie do taxomomie. Cielom Topicu je, ak to bude mozne, zameranie sa na momentalne platne nazvy vtackarov.

Na poslednych burzach v Brne som sa stretol predavat:
Lasiodora cristata - spravne Nhandu chromatus (v chovatelskom pet trade biznise).

Grammostola cala alebo spatulata - spravne Grammostola rosea.


Na poslednej burze vo Zvolene 28.4.2007:
Pterinochilus mammilatus - spravne Pterinochilus murinus.

Jeden starsi pan tam predaval samicu Vitalius melanocephalus (ak som si dobre zapamatal nazov) po mojom zhodnoteny a potvrdeni skusenym Slovenskym chovatelom sa jednalo o Lasiodorides polycuspulatus.

Dost casto sa stretavam aj s nazvom Paraphysa pulcherrimaklaasi (naposledy minuly tyzden v jednom chovprodukte v BB ale aj na burzach) - spravne Euathlus pulcherrimaklaasi.
Naposledy upravil/-a Sceptic v 3. Októbra 2007, 14:06, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Októbra 2007, 10:06

Burza Nitra - 29.9.2007

Jeden chovatel z NR si asi listoval v starsom vydani Kovarika lebo som u neho nasiel zopar perliciek. Vacsinou predava pavuky jeho brat, ktory ma vzdy pobavi vyhovorkou, ze pavuky nie su jeho:

Pterinochilus mammillatus - spravne Pterinochilus murinus.

Brazilopelma coloratovillosum - spravne Nhandu coloratovillosus.

Paraphysa manicata - taky pavuk momentalne neexistuje a tento druh uz pred tym predaval pod roznymi nazvami, odporucam nekupovat. Sam predavajuci nema podla mna jasno co vlastne predava ale potrebuje sa toho zbavit.
Naposledy upravil/-a Sceptic v 3. Októbra 2007, 14:36, upravené celkom 2 krát.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 2. Októbra 2007, 13:17

inac ja som v kauze coloratovillosus mierne skepticky, pretoze v platnickovi je uvedene toto:

mf coloratovillosus (Schmidt, 1998)....................Brazil
Brazilopelma coloratovillosum Schmidt, 1998c: 2, f. 1 (Df).
Brazilopelma coloratovillosum Schmidt, 1998b: 7, f. 1-3 (Dm).
Brazilopelma coloratovillosum Schmidt, 1998h: 20, f. 237-240 (mf).
Brazilopelma coloratovillosum Vol, 1999a: 11, f. B (f).
Brazilopelma coloratovillosum Peters, 2000a: 78, f. 255-257 (mf).
N. c. Bertani, 2001: 314, f. 18, 141-144, 192 (mf).
Brazilopelma coloratovillosum Peters, 2003: 136, f. 550, 553-554 (mf).

Kazdy kto ho kedy popisal ho popisal ako coloratovillosum a teda podla spravnosti by malo byt platne meno pavuka podla prveho, kto ho popisal a v tomto zozname ho nikto ako coloratovillosus nepopisal. Preto sa nemozem zbavit pocitu, ze ide len o preklep alebo nedorozumenie. V kazdom pripade ja osobne nadalej pouzivam coloratovillosum, dokym sa to nerozriesi.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 2. Októbra 2007, 14:59

To je ten isty pripad ako Brachypelma albopilosa vs. albopilosum. Je to otazka toho, akeho rodu je Brachypelma a z nejakeho podivneho dovodu je to stredny rod a nie zensky, preto to -sum.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
brachy
skúsený chovateľ
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 6. Októbra 2006, 12:44

Príspevok od užívateľa brachy » 2. Októbra 2007, 21:54

Ahoj

p. mammilatus je P. murinus to je jedno ze aka farebna forma, co na burze ponukali to prave bol TCF.

N. chromatus a L. cristata zatial nie je celkom jasna.
Deep respect, brachy
,,I like Megaphobema I love Poecilotheria but my queen is Monocentropus balfouri :)''
by Shroom

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Októbra 2007, 14:02

brachy napísal:Ahoj

p. mammilatus je P. murinus to je jedno ze aka farebna forma, co na burze ponukali to prave bol TCF.
mas pravdu, neuvedomil som si to ked som to automaticky kopiroval z predchadzajuceho prispevku.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 3. Októbra 2007, 23:16

celkom klasika je este vyssie spominana Brazilopelma coloratovillosum, ktoru som videl aj teraz na PD burze.
Takisto som pocul chlapika pytat sa na druh Brachypelma červenokolienkasta (smithi).

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 28. Októbra 2007, 18:05

27.10.2007 - Burza Zvolen

Klasicky platia vsetky predchadzajuce prispevky.

Viz moj prispevok vyssie:
Paraphysa parvula - tento momentalne neexistujuci druh opat predaval chovatel z NR ako Paraphysa manicata. Opat len dokaz ako niektory chovatelia pristupuju k tomuto konicku. Som zvedavy aky nazov da na dalsiu burzu.

Taktiez by som si daval pozor na vsetky Slovenske odnoze a dovozi Brachypelma epicureanum. Druhy podobne B. vagans maju problem rozlisit aj skuseny zahranicny chovatelia ale u nas Vam to hravo urci skoro kazdy zacinajuci chovatel.

Pamphobeteus wacketi - ak sa budeme drzat Platnicka stale ide o Vitalius wacketii.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Decembra 2007, 18:37

Stichoplastoris spec longistylus=cf.Stichoplastoris sp. (Kostarika,Las Juntas)

Užívateľov profilový obrázok
666JonDavis
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 19. Augusta 2007, 15:22
Bydlisko: Čereňany

Príspevok od užívateľa 666JonDavis » 12. Januára 2008, 10:33

Pozrite si toto: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=403
Tak tento chalan má čo sa správnosti názvov týka úplny zmätok :roll:
Az na pár výnimiek má v každom názve nejakú chybu :lol:
"Satan has been the best friend the Church has ever had, as He has kept it in business all these years !"
Anton Szandor LaVey

Užívateľov profilový obrázok
SKUUUUUBI
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 9. Októbra 2007, 16:33
Bydlisko: PO
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa SKUUUUUBI » 16. Januára 2008, 10:16

No vsimol som si ten inzerat, myslis ze to nie je iba zart? Neviem ale podla mna je to dost podstatne ako sa ukaze predavajuci asi by mi nedalo aby som nieco kupil od takeho obchodnika mal by som strach ze bude zmatkovat aj s mojimi peniazmi.

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 30. Septembra 2008, 00:15

Sceptic napísal:27.10.2007 - Burza Zvolen

Klasicky platia vsetky predchadzajuce prispevky.

Viz moj prispevok vyssie:
Paraphysa parvula - tento momentalne neexistujuci druh opat predaval chovatel z NR ako Paraphysa manicata. Opat len dokaz ako niektory chovatelia pristupuju k tomuto konicku. Som zvedavy aky nazov da na dalsiu burzu.

Taktiez by som si daval pozor na vsetky Slovenske odnoze a dovozi Brachypelma epicureanum. Druhy podobne B. vagans maju problem rozlisit aj skuseny zahranicny chovatelia ale u nas Vam to hravo urci skoro kazdy zacinajuci chovatel.

Pamphobeteus wacketi - ak sa budeme drzat Platnicka stale ide o Vitalius wacketii.
Aky je teda rozdiel medzi vagans a epicureanum??? Hladal som to na nete ale vsade pišu inač...je rozdiel v carapaxe?
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 1. Októbra 2008, 09:08

je ... ale to tak lahko nerozoznas ... vagans ma okolo karapaxu hnedy lem ...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Októbra 2008, 21:58

patmos napísal:
Sceptic napísal:27.10.2007 - Burza Zvolen

Klasicky platia vsetky predchadzajuce prispevky.

Viz moj prispevok vyssie:
Paraphysa parvula - tento momentalne neexistujuci druh opat predaval chovatel z NR ako Paraphysa manicata. Opat len dokaz ako niektory chovatelia pristupuju k tomuto konicku. Som zvedavy aky nazov da na dalsiu burzu.

Taktiez by som si daval pozor na vsetky Slovenske odnoze a dovozi Brachypelma epicureanum. Druhy podobne B. vagans maju problem rozlisit aj skuseny zahranicny chovatelia ale u nas Vam to hravo urci skoro kazdy zacinajuci chovatel.

Pamphobeteus wacketi - ak sa budeme drzat Platnicka stale ide o Vitalius wacketii.
Aky je teda rozdiel medzi vagans a epicureanum??? Hladal som to na nete ale vsade pišu inač...je rozdiel v carapaxe?
Momentalne je nemozne v nasich chovoch, rozoznat tieto dva druhy. Dovod je hlavne vytrvale krizenie zastupcov linie tvz. vagans group (skupiny). V chovoch sa nenachazaju ciste linie tych druhov, nech ti tvrdia co chcu.

Ak ma niekto oficialny popis B. epicureanum sem s nim.

(topic doplnim zajtra)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 17. Júna 2009, 21:12

Cruelty ma dnes upozornil na zaujimavu vec. Pavuky, ktore sa predavali v Europe ako Cyriocosmus sellatus sa podla zistenia Radana Kaderky pravdepodobne neradia do tohto druhu.

http://www.theraphosidae.cz/imagestar/cyrspPeru.htm
PA na obrazku tvori oproti embolusu len minimalny vybezok. Embolus je na obrazku ten najdlhsi vybezok.

PA - paraembolic apophysis, sa nachadza pod embolusom. Pravy C. sellatus ma tento vybezok o nieco malo mensi az "rovnaky" ako dlzka embolus. Rozdiel v tvare bulbu je teda zretelny.

Casom podam blizsie info ci sa jedna o tak siroku variabilitu bulbov u druhu alebo ide o uplne novy druh. Momentalne predavaneho Cyriocosmusa sellatusa v EU treba brat s rezervou.

Tento druh sa momentalne predava ako Cyriocosmus sp.Iquitos alebo Cyriocosmus sp.Rio Nanay.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Taxomomicky nespravne nazvy - Burzy, Inzeraty

Príspevok od užívateľa Sceptic » 30. Augusta 2012, 18:55

http://bezstavovce.zooburza.eu/sk/pavuk ... zi-id2451/
Aphonopelma pallidum (Brachypelma verdezi) - Predaj

Popis: *0,1 nádherná, veľká, adult, možno aj s teráriom na chov. Posielam kamkoľvek. Svoju cenu ponúknite! Pozn.: podľa G. Schmidta v chovoch nie je zastúpená pravá A.pallidum, ale Brachypelma verdezi. Tento názor však neprijala väčšina arachnológov.
Jednoznacne neodporucam kupovat!

viewtopic.php?p=43654#p43654

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Taxomomicky nespravne nazvy - Burzy, Inzeraty

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Októbra 2014, 15:47

Schismatothele inflata je novy nazov pre v zahranici predavaneho Hemiercus inflatus. Povod a pravost pavuka otazky.

Na poslednych burzach v Prahe tiez dostat pavuka pod nazvom Lasiodora brevibulba. Povodne oznacenie je Theraphosidae III.Costa Rica, ceni sa hlavne dolozenie lokality. Jej druhove urcenie nie je vierohodne.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Taxomomicky nespravne nazvy - Burzy, Inzeraty

Príspevok od užívateľa Sceptic » 5. Novembra 2016, 18:24

Na burzach sa stale predavaju Cyclosternum schmardae s Cyclosternum fasciatum - urcite nekupovat.


Napísať odpoveď