Acanthogonatus pissii

Diskusia hľadom iných pavúkov, slovenské pavúky, wolfspiders, reclusa, čierna vdova, Nephila spp. a iné

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:
Acanthogonatus pissii

Príspevok od užívateľa adi » 26. Marca 2009, 19:45

Cawky - kto to este ma ?

Piste vsetko co viete o tomto kovovo lesklom pavucikovy. Hocico.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Chruno
Lingvistický diktátor
Príspevky: 230
Dátum registrácie: 5. Júla 2007, 19:48
Bydlisko: Wild Wild East

Príspevok od užívateľa Chruno » 26. Marca 2009, 21:03

Zdravim!
Na informacie o tomto druhu, ale aj o rode, je internet poriadne skupy. Podarilo sa mi vyhrabat iba nejake taxonomicke informacie z Platnicka.
Pavuk patri do celade Nemesiidae, rod Acanthogonathus (nie Acanthognathus- to je rod mravcov z podcelade Myrmicinae).

Duskis
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 5. Marca 2008, 14:19
Bydlisko: Banska Bystrica

Príspevok od užívateľa Duskis » 27. Marca 2009, 07:23

Obrázok

Obrázok


na obrazku je moja dospela samicka.
vzrastom nie velky pavucik, samicka dosahuje v tele do 4cm, s agresivitou som sa nestretol prirovnal by som ju ku Grammostolam, inak velmi zaujimavo sfarbeny pavucik hlavne po zvleku, s prijimanim potravy som zatial problem nemal, neviem ako je s parenim, kedze je obtiazne zohnat samca...

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Marca 2009, 16:56

Chruno napísal:Zdravim!
Na informacie o tomto druhu, ale aj o rode, je internet poriadne skupy. Podarilo sa mi vyhrabat iba nejake taxonomicke informacie z Platnicka.
Pavuk patri do celade Nemesiidae, rod Acanthogonathus (nie Acanthognathus- to je rod mravcov z podcelade Myrmicinae).
To som vas len skusal ... ci si to niekto vsimne. :wink:
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 27. Marca 2009, 17:03

Obrázok

sry .... mobil....
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 6. Apríla 2009, 17:18

Tento druh presiel viacerymi zmenami nazvov. Vacsinu druhov v rode Acanthogonatus popisal Pablo A. Goloboff. On sam tento druh popisuje ako farebne „nezamenitelny“. Samica cervenkasto hnedy cephalothorax, ciernohnedy abdomen so zltkastymi pasikmi. Cely pavuk pokryty s dlhymi zlatymi chlpkami, labium bez cuspules, rastellum absentuje. Samec ma o nieco ine bulby ako zvysok rodu, hlavny rozdiel je v emboluse, ktory je o nieco rozsireny.

Miesto vyskytu Chile – relativne suche oblasti. Okrem toho v husto zalesnenych lokalitach, pod kamenmi alebo pod gulatinami kde sa nachadzali v nepravidelnych lievikovych norach. Niektore kusy nachadzali pri vyuzivani prirodnych nerovnosti ako strbiny alebo diery.


Skoro vsetky druhy v rode Acanthogonatus su „delene“ do tzv, skupin, ako napr: franki group, patagonicus group a ine. Podla mne dostupnych zdrojov Acanthogonatus pissii nepatri do ziadnej skupiny. Acanthogonatus franki je typovy druh pre cely rod.


Cela celad Nemesiidae je velmi zlozita, je tu moznost, ze cast diskutabilnych taxonomicky pribuznych rodov (s Theraphosidae) sa mozno presunie do celadi Theraphosidae (napr: uz spominany rod Acanthogonatus).

L.Hadek
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 11. Apríla 2009, 12:36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa L.Hadek » 14. Apríla 2009, 17:17

Blízká příbuzná Acanthogonatus pissi a to :Acanthogonatus francki
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Až bude čas dofotim i pissiiny

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 14. Apríla 2009, 17:24

Kukal som na obrazky oboch druhov, a velmi sa podobaju.

Pokial viem drviva vacsina A. pisi je z dovozu, aj ja mam dovozovu samicku doma, a zaujima ma ci nemoze dojst ku zamene.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

L.Hadek
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 11. Apríla 2009, 12:36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa L.Hadek » 14. Apríla 2009, 19:40

k záměně samozřejmě dojít může a k tomu drvivá většina importérů si to určuje jak se jim zlíbí.......takže to nikdy není jisté.....ale a.francki je určitě aspon u mě o hodně zlatější než pissii ta de spíš do hněda

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 14. Apríla 2009, 21:18

Viete mi povedat z mojej nekvalitnej fotky kt. som vlozil vyssie ci je to pisi alebo francki ?

Alebo ake fotky treba aby sa to dalo odlysit ? - mikroskopicke snimky nebudu problem ak treba .... samozrejme po zvleku.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

L.Hadek
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 11. Apríla 2009, 12:36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa L.Hadek » 14. Apríla 2009, 21:30

skus poslat ale pochybuju.......ale udělam co bude v mejch silách ...... sám si nejsem jistej mojemy kusy skus to vyfotim bez blesku...

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 14. Apríla 2009, 21:37

L.Hadek napísal:skus poslat ale pochybuju.......ale udělam co bude v mejch silách ...... sám si nejsem jistej mojemy kusy skus to vyfotim bez blesku...
Este tento tyzden tu budu fotky , teda aspon dufam :-)
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
patmos
Príspevky: 279
Dátum registrácie: 10. Septembra 2008, 12:03
Bydlisko: Snina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patmos » 14. Apríla 2009, 22:46

Podaril sa už niekomu odchov?
My collection:
0.1 B. vagans, 0.1 B. smithi, 1.0 B. emilia, 1.0 N. chromatus, 1.0.1 Ch. cyaneopubescens, 0.1 H. lividum, L. striatipes, 0.1 P. murinus RCF , 1.0 P. cancerides cancerides, G. rosea RCF, 0.0.2 G. rosea TCF, 1.0 H. hercules, A geniculata, P. irminia a ďalšie sa mi vypisovať nechce...

Arguing on the internet is like running special olympics - even if you win, you are still retarded.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 14. Apríla 2009, 23:11

patmos napísal:Podaril sa už niekomu odchov?
Viem o jednom , momentalne inkubuje uz na volno. Mam objednane neake drobce ak vynde ...., teste sa :-)
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Apríla 2009, 18:36

patmos napísal:Podaril sa už niekomu odchov?
Jasne v CZ ich bolo kopec.


A. francki vs A. pissi o par dni. Editujem si prispevok.
Len tak informacne:

Samec A. pissi ma vcelku zaujimavy bulbu.
Co sa tyka pribuznosti podla Goloboffa (popisal vacsinu tohto rodu) A. francki vytvara tvz. francki group kde A. pissi nie je pridruzena. Mrknem kladogram a podam podrobnejsie info.

L.Hadek
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 11. Apríla 2009, 12:36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa L.Hadek » 15. Apríla 2009, 20:48

vim že několik kokonů měl překupník p.Jahoda potom měl jeden kokon Martin Kopp a teď na ifauna.cz měl taky někdo kokon myslim O.Reichmann ale netušim jestli u někoho z toho něco bylo ale spíš nic.... :(

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Acanthogonatus pissii

Príspevok od užívateľa Sceptic » 15. Mája 2011, 10:40

Skumal som pavuka, ktory bol predavany ako Acanthogonatus pissi.

Na ID som pracoval s nasledujucimi pracami:

Kód: Vybrať všetko

Revision of the theraphosid spiders from China (Araneae: Mygalomorphae) ... A revision of the South American spiders of the family Nemesiidae (Araneae, Mygalomorphae). Part 1, Species from Peru, Chile, Argentina, and Uruguay. Pablo A Goloboff in Bulletin of the American Museum of Natural History (1995).
Tato praca je najdolezitejsi pocin celade Nemesiidae.

Skumana bola adult samica.

original popis - moje zistenia

labium bez cuspules - skumany pavuk, labium bez cuspules

maxillae 13-15 cuspules - skumany pavuk 18 - cez 25 (pocty su na lavej a pravej maxillae rozdielne)

spermateka - lokalizovana, patri rodu Acanthogonatus.

Chelicery - samica ma mat 9 zubovitych vybezkou - skumany pavuk mal 8

trnenie: 0-1-1 P, 1 R na patella III - skumany pavuk ma na patella 3 pare kracavych koncatin len 1 trn (mal som najst 3)
trnenie 1 V POST (1:3B) on metatarsus I - pouzil vyraz ventral posterior? na ventralnej strane metatarsu I priblizne v jednej tretine je trn co by sedelo aj u skumaneho pavuka
2-2 V (1:3B) na II - opat nespecifikoval na akom clanku II paru kracavej koncatiny sa ma nachadzat 4 chlpky (dva a dva) pod sebou v jednej tretine od zakladu ale na II pare kracavej koncatiny som takuto kombinaciu nenasiel na ziadnom segmente koncatiny. Pocet vsetkych trnov na tejto koncatine je viacej ako 4.

Neuvadza trn na metatarse II kracavej koncatiny, ktore original A. pissi nema. Skumany pavuk ho ma.

scopulae - vsetky tarsi su ochlpene, metatarsi I, II po celej dlzke, metatarsi III na 1:3 apikalne - skumany pavuk: tarsi ochlpene, metatarsi I, II kracavej koncatine tiez sedia, metatarsi na III kracavej koncatine podla mna nemaju scopulae do jednej tretiny celeho metatarsu.

Kód: Vybrať všetko

Rudloff, J.P. (1995) Eine ungewöhnliche Vogelspinne aus Chile – Notizen über Acanthogonatus pissii (Nemesidae) . Arthropoda
Podla tejto prace, tam nesedi o nieco viacej veci ale myslim si, ze tato praca nie je vedecky hodnotna.

Skumany pavuk patri do rodu Acanthogonatus. Jeho zaradenie do druhu pissi na zaklade zistenych porovnani je otazne.


Napísať odpoveď