Geolycosa vultuosa

Diskusia hľadom iných pavúkov, slovenské pavúky, wolfspiders, reclusa, čierna vdova, Nephila spp. a iné

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:
Geolycosa vultuosa

Príspevok od užívateľa smiguel » 4. Augusta 2009, 10:33

Podřád - Araneomorphae
Čeleď - Lycosidae (Sundevall, 1833)
Rod - Geolycosa (Montgomery, 1904)
Druh - Geolycosa vultuosa (C. L. Koch 1838)
Velikost - velký a robustný druh 2-2.3 cm(Buchar,Kůrka)
společně s druhy Lycosa singoriensis, Lycosa narbonensis a Hogna radiata náleží mezi největší zástupce Lycosidae v Evropě
Tento druh patří k největším pavoukům střední Evropy, adultní samice mohou nabývat rozměrů až 23,5 mm (Buchar & Kůrka), přičemž hlavohruď samic je dlouhá 10 mm, samců 9 mm (Fuhn & Nuculescu-Burlacu, 1971)
Výskyt - pannonicum,balkán,Turecko,Syrie
Stanoviště - suché nezastíněné pastviny,ruderalie,úhory
Statut na území Slovenska -zákonem chráněný druh
G.vultuosa je často zaměňována s morfologicky nejblíže příbuzným taxonem Lycosa singoriensis, přičemž oba druhy při bližším pozorování vykazují patrné odchylky. Dále berme v potaz, že ve střední Evropě kolonizují i odlišné biotopy. G.vultuosa obývá rozsáhlé suché planiny bez přístupu vodních děl, kdežto L.singoriensis je hydrobiont.
Přejďeme k rozpoznávacím znakům mezi slíďáky Geolycosa vultuosa a Lycosa singoriensis-ventrální pohled - Pokud se podíváme na ventrální stranu nohou např. při obranném postoji, povšimněme si, že L. singoriensis má černě zbarvená a ochlupená kolena, zato Geolycosa vultuosa má kolena světlé barvy, zato černě zbarvení kloubu femuru.
Vycházíme ze srovnávání dvou stejně starých dospělých samic. L. singoriensis je přecejen větší a zároveň robustnější (pozorovaná samice nedaleko Zlína dosahovala 3.1 cm (Macík & Korba 2007). Zároveň je L. singoriensis obdařena nebývale hustým ochlupením a to jak na abdomenu, tak na ventrální straně nohou a celých chelicer. Takovéto husté ochlupení u G. vultuosy naprosto schází. Dále bych zde připomněl rozdíly ve zbarvení. Geolycosa vultuosa je celkově tmavěji zabarvena.
Během exkurzí několika lokalit v jižní Evropě,však docházíme k závěru,že jsou patrné i teritorialní odchylky ve zbarvení. Jihovýchodní populace má světlejší odstín na chelicerách, kdežto kolonie v Turecku a Sýrii jsou výrazně žlutočervené.
Obrázok
Obrázok
Charakteristický zástupce úhorní fauny.Společně s druhem Lycosa singoriensis představuje jeden z nejznámějších dokladů šíření teplomilné fauny na území střední Evropy,který propukl počátkem ústupu čel ledovců do vyšších poloh.
Jižní Slovensko představuje nejsevernější areal doloženého výskytu ve střední Evropě, na území jižní Moravy nebyl pozorován.Domníváme se, že G.vultuosa, je úzce vázána na široký areal nezastíněných suchých planin, které bohužel na jižní Moravě nenajdeme a šíření vultuos má zcela odlišný charakter, než fotobiont Lycosa singoriensis.
Obrázok
Obrázok

Tento druh mne uchvátil, stejně jako celá čeleď Lycosidae svou úžasnou biologii a schopností se přispůsobit na nejtvrdší podmínky. Stejně jako saharské formy rodu Lycosa a Geolycosa, tak i G. vultuosa je obdařena zvláštní schopností - dokáže hrabat své nory v těch nejtvrdších půdách (Buchar & Kůrka). Tuto skutečnost mi potvrdil i sám Prof. RNDr. Jan Buchar DrSc. jenž vyprávěl o zážitcích ze svých cest po bývalé Jugoslávii, kdy pro vykopání jedné samice Geolycosa vultuosa musel požádat místního vojáka o pomoc vykopání slíďáka pomocí jeho hrotu na pušce. A taktéž i já jsem měl veliké
problémy s lovem těchto zvířat, nory byly rozesety jak v travnatých částech pastvin, tak na vyšlapaných pěšinkách kde byla půda tvrdá skutečně jak kámen. Dostat tyto pavouk z nory byl opravdu tvrdý oříšek. Vykopávat noru bylonad lidské síly (v půdě se mi podařil zlomit nůž), zbývalo jen několik málo metod - vylití vodou a vylákání na stéblo. Po úmorné kombinaci těchto metod se mi podařilo dostat několik málo jedinců pro zdokumentování. Pozorované nory dosahovaly max. hloubky 15 cm, což na tak malé jedince, jež je obývali bylo velmi hodně. Každá nora měla vytvořena charakteristickou obrubu kolem nory tvořenou spředenými stébly případně kamínky.
Obrázok
Jak nám pozorování ukázalo, samci dospívají na podzim, kdy se až do poloviny října páří. Samice kladou počátkem jara kulovitý kokon, který podobně jako Lycosa singoriensis v norách bedlivě střeží. Mláďata se líhnou začátkem květa. Následující měsíc, do prvního exuvialního stadia setrvávají matce na "zádech" a přikrmují se jejími zbytky natrávené potravy.Vývoj je dvouletý.
studované jedince jsem získal legalní cestou při faunistice Makedonie a kolega Jan Korba pro rozlišení determinace a studium fenologie
by Macík,Korba
Naposledy upravil/-a smiguel v 4. Augusta 2009, 15:45, upravené celkom 5 krát.

Užívateľov profilový obrázok
arsen8
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 30. Septembra 2006, 12:35

Príspevok od užívateľa arsen8 » 4. Augusta 2009, 11:40

krása :) veľmi dobre napúísaný článok tak ako všetky od teba :wink: len tak dalej už sa teším na nové druhy na vašej stránke
:wink:
dospelý samec cyriocosmus leetzi,nepáril..info SS

Užívateľov profilový obrázok
Smithi1441
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19. Júna 2009, 15:43

Príspevok od užívateľa Smithi1441 » 11. Októbra 2009, 15:28

ja som vydel u nas na Slovensku Lycosa singoriensis...ale zdala sa mi o mnoho vacsia... priblizne 6-7cm,vtele asi tak 3,5-4,5 cm a rozpetie noh tak 3cm...vydel som ju v dedine Bátovce ktorá je na južnej časti slovenska...prechádzala cez cestu a velmi ma zaujala pretoze toho pavuka som prvy krat v zivote vtedy videl...najprv som rozmyslal ci si ho nezoberem na ruku ale potom som ho zobral lebo po ceste islo auto a bolo by po nom...mna zaujimaju pavuky uz od dectava ale teraz ma to chytilo riadne ked som si kupil B.smithi a chcem svoj chov aj rozsirit.Som este len zaciatocnik...ctedy ked som vydel toho pavuka som o vtackaroch nevedel vobec nic teraz viem ale zatial len velmi malo...ak sa vam bude dat hodte sem nejake info rad by som sa dozvedel viac...na internete som uz hladal no neni tam toho vela :D

Užívateľov profilový obrázok
Smithi1441
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 19. Júna 2009, 15:43

Príspevok od užívateľa Smithi1441 » 11. Októbra 2009, 15:39

aj v tele bol mohutnejsi a v nohach tiez...na obrazkoch sa mi zdal mensi nez som ja videl nmozno ide o iny novy druh alebo nieco take, :D :D :D neviem


Napísať odpoveď