Cyriocosmus elegans

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:
Cyriocosmus elegans

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 18. Januára 2008, 19:49

3. zvlek, veľmi drobné mláďaťá, toto konkrétne má asi 3-4mm aj s nohami. neda sa poriadne odfotiť :-)

Obrázok

Inač celkom žravý druh.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 18. Januára 2008, 22:38

Mam v chove niekolko tychto malych pavucikov. Potravu prijimaju velmi dobre nerobi im problem aj nieco vascie. Potravu davam vzdy usmrtenu. Dospelost dosahuju do 1 - 1,5 roka. Pocet zvlekov do dospelosti okolo 8. Znamy, ktory paril tento druh 2x popisal v oboch pripadoch parenie ako bezproblemove a dlhsie (citaj moj prispevok parenie Cyriocosmus perezmilesi). Niektorý zahraničný chovatelia uvadzaju vytvorenie kokonu aj do 3 tyzdnov. Osobne ich chovam pri teplote 27 stupnov a vyssej vlhkosti. Vyhody su jasne - nenarocny na priestor, atraktivny vzhlad a momentalne velmi dobra cena.

Etymológia - ako uz samotny nazov naznacuje (lat.) elegans = vkusný, jemný, elegantný - presne vystihuje vyzor tohto pavuka.


Na hranicich medzi Guayanou a Venezuelou jsem jej nachadzeli na okrajich vykaceneho pralesa pod padlymi kusy dreva(Klatil 1998)

h.daniel´s
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26. Augusta 2007, 16:55

Príspevok od užívateľa h.daniel´s » 21. Februára 2008, 13:49

mam jedneho v piatom zvleku.fakt zauimave ze tak skoro dospieva no ja nemam ziadne veci na vyhrievanie taze ho chovam tak pri 25 stupnoch.moj si robi relativne velke hniezda tak na cely filmak a pred zvlekom sa uplne zhora zabarikaduje.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 21. Februára 2008, 14:13

h.daniel´s napísal:mam jedneho v piatom zvleku.fakt zauimave ze tak skoro dospieva no ja nemam ziadne veci na vyhrievanie taze ho chovam tak pri 25 stupnoch.moj si robi relativne velke hniezda tak na cely filmak a pred zvlekom sa uplne zhora zabarikaduje.
25 stupnov mu uplne postacuje. Nizsia teplota by tiez nemala byt problem avsak neporastie tak rychlo (vidim to u znameho). Pocitam, ze este 3 zvleku a mal by byt adult.

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 21. Februára 2008, 16:59

....potom dajte vedieť lebo táto slečna hladá chlapa....je dva mesiace po zvleku tak by sa jej aj patrilo :D
Obrázok

h.daniel´s
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 26. Augusta 2007, 16:55

Príspevok od užívateľa h.daniel´s » 22. Februára 2008, 16:22

a odkial si? budem sa pojkusit zvysit teplotu no aj tak to chvilu potrva.tazko sa to urcuje?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 22. Februára 2008, 16:26

h.daniel´s napísal:a odkial si? budem sa pojkusit zvysit teplotu no aj tak to chvilu potrva.tazko sa to urcuje?
Jedine pod mikroskopom alebo hodinarskou lupou, pri velkych zlekoch (starsie samice) aj volnym okom.

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 16. Mája 2008, 16:52

akurát mám doma od hore odfotenej samice už malé n2jky...neviem ich presný počet lebo pri ich veľkosti sa to ťažko počíta keď ich je tak veľa...odhadujem, že ich je od 60-100....uvidím koľko ich prežije do 1.zvleku ,ktorý príte už asi tento výkend lebo počas týždna väčšina stmavla.....terno má v tomto čase ďalší dôvod k radosti lebo pol kokonu je jeho :)

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 5. Januára 2010, 22:13

co odporucate ako potravu pre 1zv tohto elegana?

Užívateľov profilový obrázok
oblHis
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 9. Decembra 2008, 19:23
Bydlisko: Dolný Kubín
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa oblHis » 5. Januára 2010, 22:46

ak mas k dispozicii cvrcky, odtrhni im zadne nohy a daj tie

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha

Príspevok od užívateľa the_zako » 5. Januára 2010, 22:58

skusil som. uvidime rano. inak dostal som ho vo filmovke v ktorej nebol substrát ale servitok. mozem ho dat po zvleku aj do substratu?

Užívateľov profilový obrázok
oblHis
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 9. Decembra 2008, 19:23
Bydlisko: Dolný Kubín
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa oblHis » 5. Januára 2010, 23:05

mozes.Ja som ho mal od 1 zvl. v substrate,a nebol problem.Ale rataj s tym ze sa zakope.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 5. Januára 2010, 23:21

ja som pouzival smutivky .... a vychoval som si samciku ... kt ma teraz pekny kokon ( diki Dano ) ...

Smutivky su velkostne tak akurat :-D ... aspon na nieco boli dobre ... :lol:
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 6. Januára 2010, 10:28

minimucne cervy
ja som moju perezmilesi prve zvleky krmil najcastejsie a najhojnejsie sa vyskytujucim zverom - chvostoskokmi po tom idu ako besne a furt ich je dost :P
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Sturm
Príspevky: 663
Dátum registrácie: 28. Júla 2009, 14:32
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Sturm » 7. Januára 2010, 16:11

co su to tie chvostoskoky a daju sa zohnat v chovproduktoch ?

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 7. Januára 2010, 21:00

http://forum.lasiodora.sk/viewtopic.php ... y&start=25

a buhuzial ano da sa to doniest s chovproduktu napr na cvrckoch, mucnakoch...

no berie sa to skor ako neprijemnost v terariu

ak sa to zaliahne do teraria je sa toho tazko zbavit i ked to pre pavuka nieje hrozba

osobne som to spravil tak ze som vzal substrat od adult vagans kde ich bolo neurekom a dal ho do filmovky skoro pol roka som filmovku iba rosil tie male mrsiny sa stihali mnozit zili asi zo zbytkov potravy v substrate (mozno sa zivili aj zvleckami pavuka) a pavuk ked chcel tak si zobral vlasne som vytvoril ekosystem vo filmovke (i ked neudrzatelny)
tot moj figel na male cyriocosmus-y
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 19. Januára 2010, 20:16

30 dni a uz same vyliezali z kokonu ... Teda ... samica ich musela pustit :lol:

Obrázok

Thaks for Mr. Dano (cvabo)
Naposledy upravil/-a adi v 19. Januára 2010, 20:17, upravené celkom 1 krát.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Pat
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 18. Januára 2011, 14:07
Re: Cyriocosmus elegans

Príspevok od užívateľa Pat » 30. Januára 2011, 20:15

Zdravím.. Po radách a odporúčaniach skúsených chovateľov, vyhral tento druh.. Možno o pár dní budem mať týchto drobcov doma. Uvítam všetky vaše rady, týkajúce sa hlavne toho, čoho sa vyvarovať. Ešte otázočka ohľadne kŕmenia: červy a pod., proste všetka tá háveď bez nôh.. Musí to byť???

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Cyriocosmus elegans

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 30. Januára 2011, 20:21

odvaha mat elegansa ako prveho pavuka :P
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Pat
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 18. Januára 2011, 14:07
Re: Cyriocosmus elegans

Príspevok od užívateľa Pat » 30. Januára 2011, 20:55

hm.. Tak to je to varovanie? Nechovať? Odvaha mi nechýba, tak poprosím o obšírnejšie odpovede..

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Cyriocosmus elegans

Príspevok od užívateľa Sceptic » 30. Januára 2011, 21:38

Pat napísal:hm.. Tak to je to varovanie? Nechovať? Odvaha mi nechýba, tak poprosím o obšírnejšie odpovede..
viewtopic.php?f=1&t=318&hilit=cyriocosmus

viewtopic.php?f=1&t=1238&hilit=cyriocosmus

viewtopic.php?f=1&t=815&hilit=cyriocosmus

V tychto temach je vsetko co vieme takze viacej rad ti neporadime. Kedze ako pises:
Po radách a odporúčaniach skúsených chovateľov
uz musis mat vedomostny zaklad co spravit pre chov tohto rodu.

Pre mna bol vzdy zaklad vyvarovat sa vysokej vzdusnej vlhkosti aby sa mi nezrazala voda a v nej neutopili male pavuky. Pri vysokej vzdusnej vlhkosti, vlhkom substrate a zlom vetrani sa mi stavalo, ze som maval plesen a za par dni mi chytila aj pavuka. Ked si precitas linky vsetko sa dozvies.
Pat napísal:Ešte otázočka ohľadne kŕmenia: červy a pod., proste všetka tá háveď bez nôh.. Musí to byť???
Toto som akosi nepochopil. Je to pavuk ma specificke stravovacie navyky. Ak budes mat doma 1 zvlek cervy mu budes aj tak na istu dobu krajat na mini kusky (modelarskym nozikom).

Tymto ta nechcem odradit ale rataj, ze mozes mat slusne straty. Kup si preto viacerych. Ich cena nie je momentalne velka. Na ifaune.sk ich najdes tusim aj 5 e za 3 kusy.

Pat
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 18. Januára 2011, 14:07
Re: Cyriocosmus elegans

Príspevok od užívateľa Pat » 30. Januára 2011, 21:56

Ďakujem, čítam toto fórum, len je toho strašne veľa a zdá sa, že pavúčiky budú skôr ako to stihnem dočítať. Navyše idem na týžden mimo Sk, takže internet asi nehrozí.. Inak ja som mama toho 3 roč. Jakubka a radila som sa práve s Vami ;). Aspoň myslím.. A čo tie červy? Nezaobíde sa to bez nich?

prusa
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 29. Marca 2010, 18:40
Bydlisko: prešov
Re: Cyriocosmus elegans

Príspevok od užívateľa prusa » 30. Januára 2011, 21:58

Nuz neviem povedat co je menej a co viac narocne, kazdopadne kazdy tvor si vyzaduje svoje :wink: . Ja mam momentalne doma nieco okolo 65 kusov tychto nadhernych krpcov v 2-3. zvleku a jedine coho sa treba vyvarovat je utopenie sa vo vyzrazanej vode ako bolo spomenute o prispevok vysie. To bolo jedine kde som zaznamenal uhyn krpca najviac v tom kritickom prvom zvleku kedy su naozaj krpate. :). Ale som rad, ze sa nasiel dalsi clovek, ktory si tohto pavuka zadovazi, pretoze aj napriek svojej malosti je to nadherny pavuk ako vsetky z radu Cyriocosmus, ti co ich maju mi urcite daju za pravdu. Inac toto by tu uz nemalo byt ale ked uz to pisem ak mas zaujem mam aj krpcov Cyriocosmus perezmilesi takze ak chces ozvi sa cez ss. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Cyriocosmus elegans

Príspevok od užívateľa Sceptic » 30. Januára 2011, 22:22

Pat napísal:Ďakujem, čítam toto fórum, len je toho strašne veľa a zdá sa, že pavúčiky budú skôr ako to stihnem dočítať. Navyše idem na týžden mimo Sk, takže internet asi nehrozí.. Inak ja som mama toho 3 roč. Jakubka a radila som sa práve s Vami ;). Aspoň myslím.. A čo tie červy? Nezaobíde sa to bez nich?
Aha :) , vsetko som Vam vysvetlil vo viacerych mailoch, kedze sa jednalo o specificky pripad a tento rod bol spolu s rodom Holothele najvhodnejsi. Mali ste si to napisat hned aby som bol v obraze.

http://www.lasiodora.sk/index.php?clano ... fo/potrava - bez potravy sa to nezaobide, miesto cervov mozete kupovat cvrcky ale nemyslim si, ze sa Vam v bydlisku podari kupovat mini cvrcky a ak aj si kupis vacsi mnozstvo, budes mat pracu navyse okrem pavukov udrzat pri zivote aj drobizg cvrckou. Ak si kupis cervy vydrzia velmi dlho bez extra starostlivosti. Budete sa orientovat na mucne cervy lebo su najmensie. Vsetko pred vlozenim do chovnej nadoby pavuka zabijes v tvojom pripade aj nakrajas na male kusky vzhladom na velkost tela pavuka.

Ak mate stale nejake sukromne otazky tak mi v pohode napis na mail alebo sukromnu spravu tu na fore.

Pat
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 18. Januára 2011, 14:07
Re: Cyriocosmus elegans

Príspevok od užívateľa Pat » 30. Januára 2011, 22:35

No asi mala ;).. Písala som Vám aj mail, ale keď už bolo aktívne toto fórum a keď mi už bolo jasné, aký druh pavúka chcem, tak som začala písať sem, nech Vás toľko neotravujem. V piatok by som sa mala stretnúť s tým pánom z BB a možno budú aj pavúčiky. Tak ešte rýchlo dopĺňam info..


Napísať odpoveď