Mikroskopy a ine pomocky

Fórum venované určovaniu pohlavia ako celkový problém, určenie pohlavia konkrétnych kusov po zaslaní fotografie.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen
Mikroskopy a ine pomocky

Príspevok od užívateľa Spuco » 24. Augusta 2006, 19:31

určenie menšich pavúkov pomocov mikroskopu je určite najistejšie ale cena mikroskopu nieje najnišia........preto sa chcem opýtať aké parametre má mať mikroskop na určovanie pohlavia zo zvlečky...lebo mi napadlo či sa nedá použiť detský napr. z hračkárstva...keď som bol malý mal som taký krorý zvedčoval 100,200,300x

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 24. Augusta 2006, 21:32

mikroskop ti staci uplne taky, ktory ma zvacsenie 25-50 krat, ja napriklad pouzivam uz od 4zv. pavukov hodinarske kukatko co zvacsuje 10-12 krat a bohate to postacuje...

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 24. Augusta 2006, 22:07

ačo stojí prosímťa hodinárske kukátko :?: .....asi je lacnejšie ako mikroskop ale typujem že zadarmo nebude

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 25. Augusta 2006, 10:40

no to mas pravdu ze zadarmo nebude... taketo nieco mam ja http://obchod.auren.sk/?tovar=2066
ceny si mozes pozriet tu: http://www.elektroraj.cz/kategorie.asp? ... 2&cat=2053

idealne by bolo asi toto: http://shop.gellentoptic.cz/detail143.html

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 25. Augusta 2006, 10:52

diky moc....asi sa za tým poobzerám doma v optikách alebo hodinárstvach :D

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 25. Augusta 2006, 16:05

daj potom vediet ceny, kupil by som si aj ja novy...tento ma uz asi 15 rokov a je trochu poskriabany

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 26. Augusta 2006, 08:23

aj mne by sa zisiel .. napis to potom rovno na stranku a mozes to predavat vzdy sa nejaky mikroskop zide ...

Užívateľov profilový obrázok
asddsa
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 26. Februára 2006, 14:02
Bydlisko: Partizánske
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa asddsa » 26. Augusta 2006, 19:37

aj ja sa pripajam.. mne by sa to tiez hodilo.
I pwn, therefore I am.

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 30. Augusta 2006, 09:58

ok dnes idem na to........ak niečo najdem tak dám vedieť :lol:

Neregistrovaný

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 17. Septembra 2006, 09:43

mikroskop je dost drahy no ale oplati sa ho mat.....vo foto obchodoch ich je vela a dokonca som videl aj v LIDLi.

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 20. Septembra 2006, 00:04

pokial mate len par kuskov pavukov tak ani moc nie, skor sa oplati pri velkych poctoch kde sa chovatel snazi predat urcene kusy

Užívateľov profilový obrázok
cvabo
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 25. Februára 2006, 07:20
Bydlisko: PP / Brno

Príspevok od užívateľa cvabo » 30. Septembra 2006, 08:03

tak tak ... napr. ked mas nejakych prcov a je ich vela a chces si nehat iba par samic/samcov a obytok davas het ... napr. mne by sa zisiel lebo inak stale otravuem Robbieho , lebo on ma :twisted: ....

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 12. Februára 2007, 19:26

no troška surfovania a našiel som celkom dobrú vecičku...... http://www.dalekohlady.sk/bre_m33500.php

.....čo nato poviete?vyzerá to celkom k svetu....šikovná vec ktorá sa dá použiť na určenie zvlečky....cena tiež nieje tak strašná :wink:

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 12. Februára 2007, 20:19

hmm no vyzerá to dosť dobre, ale asi by som sa cez to chcel najskôr pozrieť ako si to hneď objednať.

Užívateľov profilový obrázok
Spuco
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 17. Augusta 2006, 09:13
Bydlisko: Zvolen

Príspevok od užívateľa Spuco » 12. Februára 2007, 21:04

bebekexxx napísal:hmm no vyzerá to dosť dobre, ale asi by som sa cez to chcel najskôr pozrieť ako si to hneď objednať.
však jasné.....ak by to mala byť blbosť tak je 750,- veľa...ale asi to riskne a potom vám dám vedieť...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 16. Februára 2007, 16:15

zaujimave ... som zvedavy ak to zoberes co to dokaze...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Marca 2008, 16:09

Minuly tyzden som mal moznost jeden den testovat mikroskop Erudit MO 20x - 1536x a zrovnat par nejasnosti s vyrobcom:

Dakujem Panovi Vlnkovi - http://www.dalekohlady.sk .

Erudit MO 20x-1536x

http://www.meade.de/produkte/mikroskope ... id=5110000

Moje poznatky:

Prislusenstvo:
3x okular - 5x, 10x, 16x
3x objektiv - 4x/10x/60x
Kufrik - myslim si, ze bol dobry som zvedavy ci by nepremokol v dazdivom pocasi.
Prilozene boli aj preparaty poctom 4 kusy a ine viz link.

Dojmy:
Na urcenie spermatek uz od velmi juvilejnych jedincov naozaj vyborny. Hned som si urcil Grammostola sp. formosa 4 zvlek - pri zvacseni 20x samicku, celu spermateku som v pohode dostal do okularu aj pri zvacseni 100x. Kedze mate moznost plynulo ovladat svetlo (7 stupnov) mozete si zvlecku pekne podsvietit vami pozadovanou intezitou.

Pri pozorovani vacsich spermatek nemate samcu dostat do okularu celu spermateku uz pri zakladnom 20x priblizeni (uvidite necely jeden semenný receptakulum ). Skusal som spermateku Grammostola aureostriata. Pri pozorovani bulbu samca N. chromatus som pri rozliseni 20x opat nedostal cely bulb do okularu ale len cast (ako tak). Pri zvacseni 100x som na bulbe nevidel nic z dovodu zleho presvietenia - len nieco tmave. Nebol som spokojny ani ked som pozeral rozne chlpky vtackarov.

Ak nemate dobre pripaveny preparat pri vyssich rozliseniach ako 600x dost zle zaostrite pri 1000x je to znacne komplikovane.

Ja som skusal hlavne prilozene preparaty, kedze som nemal cas.
Mikroskop nie je zalezitost na pozorovanie 3D objektou ale hlavne na 2D preparaty, ktore sa daju presvietit. Vsetko 3D sa na PC okulary velmi zle zaostrovalo, zobrazit zaostrene pekne cely chlpok mi prislo skoro nemozne.

Osobne ma najviac zaujimal prilozeny PC okular aby sme s chalanmi mohli zaznamanavat do PC obrazky na lasiodoru. Kedze okular ma moznost zvacsenia 10x to znamena, ze do PC mozte zaznamenavat len priblizenia 10x4 - 40, 10x60 - 600, 10x10-100. Teda ked si chcete nasminat preparat pri zvacseni 20x mate smolu. Chybala mi moznost nejakoho prepnutia do rezimu 5x. Ako som popisal vyssie uz pri priblizeni 20 nevidite pri velkych veciach nic a teda 40x mi bolo uplne zbytocne skoro na cokolvek okrem spermatek. Pri priblizeni 40x a 100x nemal PC okular skoro ziadny problem zaostrit a preniest ciastocne kvalitny obraz do PC 640x480 - 24b (je mozne nastavit rozne rezimy rozlisenia). Problem vsak nastal pri 600 nasobnom priblizeni. Pc okular prestal posluchat a zaostrenie bolo takmer nemozne respektivne uplne nemozne co ma dost sklamalo. Velmi zly bol aj prilozeny program s ovladacmi. S programom na zaznamenavanie fotografii sa dost zle pracovalo, okno ako nahlad prave snimaneho objektu bolo nedostacujuce. Video zaznam som pre neskusal ale je tu aj takato moznost. Pre tych co by si radi robili obrazky 2D preparatov a staci im aj priblizenie 100 x odporucam.

cena: iba 6900 sk (v CZ ide po 8600 kc)

Par obrazkov:

Obrázok
40x - prilozeny preparat - 640x480 - 24b

Obrázok
100x - prilozeny preparat - 640x480 - 24b

Obrázok
100x - prilozeny preparat - 320x240 - 24b

Obrázok
100x - vnutorna cast zvlecky - 640x480 - 24b

Obrázok
100x - prilozeny preparat noha lucneho konika - 640x480 - 24b

Obrázok
600x - prilozeny preparat noha lucneho konika - 640x480 - 24b


Pre vsetkych co chcu zaujimat odbornejsie o taxonomiu bude mikroskop ale hlavne steroskop povinnost. Stereoskop dokaze snimat 3D preparaty (mince, peniaze, znamky, bilologicke preparaty) a nema take velke zvacsenia (4x - 80x, 160x) ako mikroskop. Stereoskopy, ktore maju moznost zaznamenavat obraz do PC stoja nad 17000 bez PC okularu. ktoreho lepsie verzie sa pohybuju nad 6000 sk.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mikroskop

Príspevok od užívateľa Sceptic » 6. Apríla 2013, 16:10

Verzia 4.2013

Stereomikroskop STM 723 3223 ZOOM s kamerou C 736BD – užívateľská rezencia


Recenzia sa bude časom vyvíjať spolu s mojimi postrehmi.

Prístroj spolu s vybavením patrí medzi strednú triedu. Trinokulárna verzia stereoskopického mikroskopu umožňuje pripojenie digitálnych fotoaparátov alebo kamier. ZOOM je 0,7x - 4,5x spoločne s okulárom WF 20x. Pri okulári 20x sú moje zväčšenia násobky zoomu 0,7 – 1 – 1,5 – 2 – 2,5 – 3 – 3,5 – 4 a 4,5. Min. je teda 20x0,7 – 14x a max 20x4,5 – 90x. Dokúpenie WF 10x sa javí ako nutnosť. Jemnosť zostrenia je na dostatočnej úrovni. Oba okulárové tubusy možno zaostrovať +- 5D - dioptrií. Všetko je o nasvietení, kvalite svetla a preparátu. Konštrukčné riešenie prechádzajúceho osvetlenia umožňuje aj pri použití halogenových žiaroviek, že stolček zostává trvale studený. Dopadajúce aj prechádzajúce svetlo má plynulú reguláciu intenzity. Dopadajúce svetlo nie je dostatočné aj pri vyšších triedach mikroskopov a rieši sa to pomocným studeným svetlom alebo led krúžkom. Prechádzajúce svetlo je oproti dopadajúcemu riešené dobre. Pri plnom výkone budem musieť znížiť jeho intenzitu prekrývaním, pretože plynulá regulácia intenzity nie je nezávislá pre oba svetlá. Bojím sa, že po roku užívania budem potrebovať aj slepeckého psa :) . Osobne to vidím aj na alternatívny led krúžok, hlavne kvôli dopadajúcemu svetlu. Masívny komplet váži cca 8 kg.


Kamera C 736BD 1,3 MPixel
Cena tejto kamery sa pohybuje v cene tela dobrej zrkadlovky od Canon. Tiež však ide len o strednú triedu, kde netreba čakať zázraky. Momentálne mám predsádku 0,35x čiže zväčšenie sú násobky ZOOMU – 0,7- 1 – 1,5 – až po 4,5. Časom musím dokúpiť určite lepšiu predsádku, respektíve niečo na zlepšenie ostrosti obrazu. Samotné ostrenie obrazu pri 0,35 x 4-4,5 nech máte akokoľvek pevné nervy, požadovanú ostrosť obrazu z toho nedostanete. Pri nižších násobkoch zoomu je ostrosť dostatočná. Všetko záleží od osvetlenia a prípravy preparátu. Vidím to skôr na kombináciu fotoadaptéru so zrkadlovkou, ktorá mi umožní požadovanú kvalitu. Výstup je vo viacerých obrazových formátoch napr: bmp, jpeg a desiatku video formátov. Inštalácia je problematickejšia viz. sekcia softvér. Rozlíšenie je možné nastaviť si na 1280x1024, 1280x960, 640x480 a 352x288. Napájanie je z USB.

Softvér
Priložené programy ScopePhoto 2.0.4 a Edn-2 sú užívateľsky nepriateľské a niečo málo aj funkčné. Hlavný problém je ich nekompatibilita so systémom Windows a následné stále „padanie“. Ovládače na kameru nie sú dostatočné a ich výrobca naposledy vydal novú verziu v roku 2009 aj keď ich doteraz stále distribuuje. Myslím, že problém budú aj obrazové kódeky, ktoré mám nainštalované v PC a kamera ich využíva. Skúsil som aj novú verziu ScopePhoto 3.0 ale tú som zatiaľ nerozbehol, chýbajú mi novšie ovládače na kameru. Nemyslím si, že sa do budúcnosti budem uberať tými dvoma programami ale skúsim pohľadať alternatívne riešenie. Čo sa týka verzie ScopePhoto 2.0.4 funguje aspoň zachytávanie obrazu a videa v dostatočnej miere. Škoda, pretože pár funkcií programu sa zdá byť nápomocných. Na úpravu obrazu budem využívať radšej Photoshop.

Momentálne som spokojný a prípadné doplnky už budem kupovať v nadväznosť na vyšší level mojich požiadaviek na stereoskop, hlavne významu jeho kúpy a môjho ďalšieho smerovania v našom hobby. Ceny profi typov sa však pohybujú v tisícoch euro.

Obrázok a pár viet v texte vypožičaných z http://www.maneko.cz/.

Prípadné otázky mi píšte prosím PM.


Obrázok
1. zapínanie a vypínanie mikroskopu (zelené) a osvetlenia (dve čierne tlačítka)
2. „točítko“ na reguláciu intenzity osvetlenia
3. prechádzajúce (spodné) osvetlenie
4. dopadajúce osvetlenie
5. posuv hlavice a jemné doostrovanie
6. výmenný okulár (napr: WF 20x, WF 10x)
7. trinokulárny výstup na fotoaparát, kameru
8. okulárové tubusy
9. „točítka“ s koeficientmi 0,7 – 1 – 1,5 – 2 – 2,5 – 3 – 3,5 – 4 a 4,5

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mikroskop

Príspevok od užívateľa Sceptic » 7. Apríla 2013, 15:14

Obrázok
Haplopelma lividum - jedove zuby

Obrázok
Brachypelma emilia - spermateka

Obrázok
Brachypelma emilia - cuspules

Obrázok
Brachypelma emilia - ocny hrbolcek


Obrázok
Holothele sp. Norte De Santander - tibialne haky

Obrázok
Haplopelma lividum - cast kracavej nohy - scopulae


Obrázok
Euathlus sp. - spermateka


Obrázok
Poecilotheria pederseni - bulbus

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mikroskopy a ine pomocky

Príspevok od užívateľa Sceptic » 9. Marca 2014, 15:15

Obrázok

Pre vsetkych, ktori si vedu statistiky zvlekov a pripadnu ich dlzku odporucam toto lacne digitalne posuvne meritko, ktore v nicom nezaostava za 2-3x tak drahymi. Zaruka 3 roky, odchylka 0.02 mm. Pre nase potreby uplne postacujuce. Momentalne tato akcia v Lidli konci ale cyklicky sa opakuje.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Mikroskopy a ine pomocky

Príspevok od užívateľa Sceptic » 20. Apríla 2016, 20:24

Obrázok

Minuly rok som si dokupil ku stereoskopu "led ring" vyuzil som siroku ponuku Ebay.com :). V pripade ak nevlastnite doma super stroj neoplati sa davat na osvetlenie tolko ako je cena samotneho stereoskopu. Vyhodou je, ze sa Vase oci nebudu az tak namahat a svetlo si mozete sami regulovat. Na vyslednych fotografiach to ma vdaka nekvalitnej kamere takmer nulovy efekt ale samotne pozorovanie je o nieco zazivnejsie.


Napísať odpoveď