Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 11. Apríla 2011, 22:06

Sicilia 2011

Dnes som sa vratil z badania za EU vtackarom rodu Ischnocolus. O bionomii tohto druhu vyskytujuceho sa na Sicilii sa nevie skoro nic.

Ischnocolus sp. (vacsi adult samec)
Obrázok

Ischnocolus sp. (neurceny jedinec)
Obrázok

Pavuky som nachadzal pod kamenom, kde bolo typicke utocisko tohto druhu.
Obrázok

Biotop
Obrázok


Dva mesiace pred vyletom som sa pripravoval na samotne hladanie vtackarov hlavne cez roznych nadsencov prirody na Sicilii, ktori nahodne tento druh pozorovali (medzi rokmi 2007 - 2011). Ziskal som presne lokality (dakujem sluzbe Google Earth :) ) a prehlad, co ma asi caka. Zial niektore lokality, ktore som dostal uz neexistovali (boli polnohospodarsky obrabane). Samotne hladanie pavukov spocivalo v nekonciacom prevalovani kamenov. Dovodom mojej navstevy bolo potvrdit lokality vyskytu druhu Ischnocolus triangulifer. Samotne pavuky maju v tele 1,5 - 2 cm. Problem vsak nastava, ze nie je iste ku akemu druhu tento pavuk patri. Preto ho uvadzam ako Ischnocolus sp.. V roku 1932 spravil Bacelar synonymizaciu Ischnocolus triangulifer so Spanielskymi vtackarmi. Tato synonymizaci mi vsak nepride odborna (original popis mam). S touto synonymizacou sa stotoznuju aj niektory Eu arachnologovia. J. Guadanucci 2007 (doposial nepublikovane tezy) taktiez zaradil, Ischnocolus triangulifer ako synonymum pre spanielsky druh. Cele je to komplikovane. Nazbieral som len potrebne mnozstvo do depozitu vo Viedni pre dalsich arachnologou. Vsetky zvysne pavuky som nechal zit svojim zivotom a zbytocne nenarusoval ich pocty.

Moznosti:

1. Ischnocolus triangulifer je validny druh.
2. Podla vsetkeho (Platnick ma v Spanielsku uvedene andalusiacus, holosericeus, valentinus.) je len jeden druh a to I. valentinus popisany v roku 1820. Vsetky vtackare popisane doteraz v Spanielsku su len synonyma I. valentinus.
2.1 Guadanucci 2007 vo svojich tezach vynechal I. valentinus a vsetkych vtackarom doposial opisanych v Spanielsku dal ako synonymum duh I. holosericeus.
3 Preco odskakujem zo Sicilii do Spanielska, lebo...Ischnocolus triangulifer je (nie je) synonymum Spanielskeho vtackara. Podla datumu opisu by to mal byt I. valentinus ale neviem z akeho dovodu ho Guadanucci vynechal a nahradil I. holosericeus.

Caka ma zdlhava cesta taxonomickych nejasnosti a porovnavania druhov.

Lokality
Hned na prvej lokalite som absolvoval peknych par km pesi do kopca. S komplet vybavou to nebola tych par hodin ziadna zabava. Na noc som zakotvil v stane a skoro rano vyslapal zvysnych par km k prvemu cielu. Kedze som mal len malu predstavu o bionomii tohto druhu nevedel som co ma caka. Vyzbrojeny lopatkou a pinzetou som sa pustil s nadsenim do toho. Asi po 5 hodinach hladania som nic nenachadzal a zacinal som tusit, ze to take jednoduche nebude. Vybral som sa na lokalitu cislo 2, ktora bola vzdialena asi 3 km od prvej. Celu cestu v zalesnenej oblasti som nachadzal rozne clankonozce a plazy avsak po pavukoch ani stopy. Cela oblast bola urcite vypalovana alebo v nej bol poziar co sa odzrkadlovalo na spalenej kore stromov. Lokalita cislo 2 vsak bola obostreta velmi vysokym plotom v nepristupnej oblasti a co bolo hlavne stala sa z nej chranena oblast. Pavuky som nenasiel. Vratil som sa na L1 a dal sa do hladania dalsieho kvadrantu, ktory mi ostal ako posledny. Kedze to zacinalo vyzerat uplne beznadejne ostalo mi poslednych par metrov kamenov. Pri odvaleni druheho som nasiel to po co som prisiel :). Ischnocolus sp. 1. (3 kusy), vsetky 3 sa nachadzali pod kamenom cca 6 metrov od seba. Vedel som, ze treba hladat v malo zarastenych lokalitach s nizkym porastom. Vsetky 3 kusy nemali vo svojich pribytkoch ine clankonozce. Neviem nakolko, ci jedince co som nasiel boli dospele samice (subadult samce). Ako som neskor zistil pravdepdobne je doba parenia a samca rozoznat volnym okom podla bulbov. Posilneny prvym uspechov som sa vrhol na L3. Zial L3 uz bola znicena polnohospodarskou cinnostou a mne neostavalo nic ine ako smer L4. Opat som skoro skolaboval ked som zistil, ze L4 je opat ohradena oblast navyse s vysokym porastom travy na strmom svahu. Ako som pisal tieto lokality boli pozorovane v roznom casovom obdobi a co platilo vtedy dnes uz nebola pravda. Po zhodnoteni doterajsieho neuspesneho pocinania som sa vybral vlakom po pobrezi (Trapani, Mazara Del Vallo, Marinella). Vedel som, ze vyskyt tohto druhu je do mesta Gela. Dalej uz nemal nikto ziadnu aspon foto dokumentaciu alebo zmienku. Gela a Niscemi vyzera ako hranicna oblast vyskytu tohto druhu (nemusi byt pravda). Casu uz nebolo vela takze vyskyt tohto pavuka som potvrdil do mesta Marinella. Prehladavana oblast (viz obr. biotop) ma prekvapil 4 adult samcami, priblizne rovnakej velkosti a 2 neurcenymi pohlaviami. Zvysne pozorovania tohto druhu boli nahodne vybrane lokality. Musim podotknut, ze najst tento druh chce vela trpezlivosti a zaciatocnickeho stastia.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Apríla 2011, 15:12

Dnes som sa pokusil o druhe parenie tohto druhu. Opat bezvysledne. Obaja nejavili ziadnu aktivitu, ocakaval som aspon epigamne prejavy samca. Kedze si nemozem dovolit aby si navzajom poskodili, inak by som ich nechal do rana spolu. Ta samica na obrazku sa javi ako gravidna. Ma vacsi abdomen a na jeho spodnej casti je vdaka natiahnutej "pokozke" mozne, volnym okom pozorovat vajicka. Zistit ci bola naparena vo volnej prirode je nemozne a na lokalite, kde som ju nasiel som adult samce neobjavil. Bolo by skoda ak by spravila plany kokon.

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 1. Júna 2011, 23:20

Obrázok
Ischnocolus triangulifer - bulbus (hladky bez kylov)

Obrázok
Ischnocolus triangulifer - "vnutorna" strana chelicier, detail na "ozubenu" cast


Obrázok
Ischnocolus triangulifer - ocny hrbolcek

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa adi » 2. Júna 2011, 09:49

Ako sa dari samici ? Bude kokon ?
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Júna 2011, 10:39

Abdomen nam opat o nieco narastol, ale nic sa nedeje. Samica si jemne zapriadla chovnu nadobu, ta druha si vyhlbila noru a okolo nej si potiahla pavucinu a vchod do nej je nieco malo okolo tiez zapradeny. Myslim si, ze vo volnej prirode by uz kokon mala, mozno ten pad teploty z 26 na cca 20-21 jej nerobi dobre a citi sa zmatena :). O zmenach budem bude informovat.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 1. Júla 2011, 15:12

Adult samec

Obrázok

smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa smiguel » 30. Septembra 2011, 09:33

Nedávno jsem získal skupinu 2,1 dalšího zajímavého druhu evropské Theraphosidaové fauny (Mygalomorphae)
Ischnocolus valentinus
Loc. loc. Loulé west region Portugal
Velikost samice - 2.8 cm
Obrázok
samci o něco menší
Obrázok
celá skupina je dohromady ubytovaná v terariu o rozměrech 25 x 20 x 20cm .
Teplotu udržuji na 23 C s nočním poklesem na 18C při 60 % vlhkosti ( na podzim v oblastech výskytu, je poměně vyšší vlhkost díky deštivému období)

Všichni přjímají bezproblému předkládanou potravu.
Samci se střídavě pářili se samicí bez zjevné rivality. V případě oplodnění, má vyhovující možnost výběru kvalitnějšího genetického materialu, což je v přírodě zcela běžný jev.
Samice se 24.9 zapředla v úkrytu.
Samce se chystám v dohledné době odsranit.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 19. Marca 2012, 19:42

Ischnocolus sp. Sicilia - na ukazku aspon dve forotgrafie, ktore mi spravil Radan Kaderka z privezenych samcov, ktori su hore na obrazkoch v mojich prispevkoch.


Obrázok
Bulbus

Obrázok

Sternum a pohlad na "cuspules".

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 8. Septembra 2012, 10:28

Obrázok
Ischnocolus triangulifer jedna zo samic.

V chove ide o nenarocnych jedincov, pricom bezproblemov prijimaju ci uz cvrcky alebo nastrihane mucne cervy. Nie su moc aktivne a ziju skryte, kde si v ubikacii vybudovali siet chodieb.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 28. Júla 2013, 09:32

Obrázok
Obrázok
foto Radan Kaderka

Prave v tomto obdobi je mozne na Sicilii nachadzat samice Ischnocolus triangulifer s kokonom. Tentokrat su vsak s nim v nore, nie ako pocas obdobia parenia, ked je ich mozne nachadzat volne pod kamenmi cakajuc na samca. Kokon je momentalne nastrihnuty, pricom sa von zatial dostalo do 7 kusov vacsich mladat. Predpoklad je do 20 kusov, tento udaj po spocitani opravim. Kokon je odobrany od samice z volnej prirody. Obdobie parenia a celkovo zivotne prejavy tohto druhu boli doteraz nezname.

Edit 11.8.2013

Pocet mladat v kokone je 20 kusov. Okrem 2 kusov sa vsetky uspesne zvliekli do 1 zvleku. Mladata maju az 4 mm v tele co je na ich vyslednu velkost v dospelosti slusne. Velkostne by som to prirovnal ku Cyriocosmus leetzi v 2-3 zvleku.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 1. Septembra 2013, 16:47

Obrázok
Jeden z vacsich samcov Ischnocolus triangulifer, ktore som si priviezol zo Sicile v roku 2011 ako neurceneho jedinca.

Bol som presvedceny, ze pri takej velkosti aku pavuk dosahoval to bude urcite samica. Konecne bol mesiac dozadu zaznamenany zvlek tohto jedinca, ktoremu som som nevenoval dalej pozornost, dobre prosperoval a bol nenarocny na chov. Zvlecku som si odlozil na pozovanie a neoveril som si hned pritomnost spermateky. Pri beznej kontrole pavukov som nasiel tohto jedinca mrtveho a pri blizsom pozorovani som na moje prekvapenie nasiel bulby. Predosle samce Ischnocolus triangulifer mali aspon inu stavbu tela typicku pre samcov Theraphosidae a bolo mozne pozorovat zmeny v oblasti bulbov na pedipalpach, pri tomto samcovi som nic nespozoroval.


Obrázok
spermateka Ischnocolus triangulifer

Pred tyzdnom sa mi zvliekla samica z tohtorocneho zberu zo Sicilie - okolie Scoppelo. Samica je mensieho vzrastu a preto kvalita vyhotovenia preparatu pod steroskopom bola obtiazna. Foto. sa pokusim casom vymenit.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 30. Marca 2016, 20:09

S odstupom casu hodnotim chov Ischnocolus triangulifer ako obtiazny, co sa tyka hlavne mladat. V chove mi ostala jedna dospela samica a 6 mladat z 15 kusov. Mlade pavuky su velmi nachylne na plesne. Myslim si, ze absencia zimovania tiez neprinasa priaznivy vysledok do buducnosti. Pavuky podla mna dospeju do roka.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Ischnocolus spp. - Ausserer, 1871

Príspevok od užívateľa Sceptic » 11. Marca 2018, 12:58

Po dvoch rokoch mi ostali 2 neurcene kusy, momentalne moj najvacsi nezdar v chove vobec :| . V buducnosti ich uz neplanujem zaradit do chovu a ani doplnit ich z volnej prirody. Zvysne kusy su v liehu a pripravene pre muzea.


Napísať odpoveď