Nhandu chromatus na zadech...

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
niiccoo73
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 29. Júna 2011, 10:42
Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa niiccoo73 » 29. Júna 2011, 10:50

Nevedel by nekdo poradit se situaci kdy je Nhandu chromatus na zadech uz 4 dny,stale zije a hybe se ale nesvleka se...terarium ma vlhke dostatecne...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Júna 2011, 14:58

Urcite to nie je standardna situacia. Par dni este pockaj aj ked tomu nedavam velku nadej. Obcas sa pred zvliekanim vykytne "error" a ty ho nemozes ovplyvnit. Ked sa ti bude zdat, ze sa pavuk uz len trapi vykupis ho mraziakom. Ak mozes nahraj sem fotografiu ci sa nejedna o nieco ine ako proces zvliekania.

niiccoo73
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 29. Júna 2011, 10:42
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa niiccoo73 » 29. Júna 2011, 22:44

zde je uvedene foto
Prílohy
P1010005.JPG
(498.8 KiB) 326 stiahnutí

niiccoo73
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 29. Júna 2011, 10:42
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa niiccoo73 » 29. Júna 2011, 22:48

V podstate se jedna o pavouka dcery me pritelkyne,ve chvili kdy se rozhodl svlekat a otocil se na zada tak si myslela ze s nim neco je a otocila ho zpatky na nohy coz byla obrovska chyba,takze se ted opet otocil ale jak vidis na fotu uz nema pod sebou zadne luzko,terarium je dostatecne vlhke,vim ze to ma spojitost s tim prvotnim pretocenim a proto si nevim rady jak dal jelikoz se chce evidentne svleci ale nejde mu to,a 4 dny uz je docela dost dlouha doba,jinak dekuji za odpoved

Užívateľov profilový obrázok
zaciatocnik
Príspevky: 890
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 14:31
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa zaciatocnik » 29. Júna 2011, 23:10

tak... dost blbe ked sa s nim manipulovalo počas zvleku ... taky epic...
mozno ze by sa zvliekol ale ako pozeram substrat je extra suchý
Obrázok

moja skupina ktorá je zameraná čisto len na Poecilotherie .

http://www.facebook.com/groups/115582828528632/

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa Sceptic » 29. Júna 2011, 23:11

Problem si presne pomenoval. Osobne si myslim, ze osud toho pavuka je uz specateny. Zvliekanie je zlozity proces pricom manipulaciou ste ho narusili. Odporucam ti "ranu z milosti"*.

*Keď sa začnú prejavovať príznaky konca života, môžete svojho miláčika dôstojne a bezbolestne vyprevadiť zo sveta tak, že ho uložíte do krabičky a vložíte ho na noc (staci aj par hodin) do mrazničky.

Užívateľov profilový obrázok
zaciatocnik
Príspevky: 890
Dátum registrácie: 14. Marca 2010, 14:31
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa zaciatocnik » 29. Júna 2011, 23:24

ja by som mu dal este sancu ... co tak skusit polozit ho na navlhcenu vreckovku do nejakeho boxu ...
Obrázok

moja skupina ktorá je zameraná čisto len na Poecilotherie .

http://www.facebook.com/groups/115582828528632/

niiccoo73
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 29. Júna 2011, 10:42
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa niiccoo73 » 30. Júna 2011, 08:51

Ten substrat okolo neho je suchy,sam si tam lehl,jinak je pul teraria mokra a s tou servitkou to neni spatny napad ale uz jsme zkusili opatrne nalit vodu i pod nej takze je na vlhkem,vcera vecer jsme zkusili posledni moznost a to pretocit ho opet na nohy aby se mohl napit,choval se malatne a zadni nozicky uz mel bez pohybu a bez reakci,dnes spise lezi jakoby na boku,sice reaguje ale situace je stejna,pockame do vecera a pokud situace nebude lepsi tak pristoupime k mraznicce,kazdopadne dekuji vsem za pomoc

Užívateľov profilový obrázok
Aero
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 24. Mája 2010, 16:21
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa Aero » 2. Júla 2011, 02:33

Hlavne by som podotkol 2 veci:
1. S pavúkom v prírode nikto nemanipuluje preto s ním tak isto netreba manipulovať. Ak by pavúk padol na chrbát nedobrovoľne dokáže sa otočiť.
2. Radil by som nenechať sa touto situáciou odradiť, môj prvý pavúk mi tiež uhynul aj keď z mne doteraz neznámej príčiny - proste zomrel ... A ak sa rozhodnete ostať v chovateľských kruhoch tak pred každou manipuláciou keď si myslíte že niečo nie je v poriadku, najprv písať sem prípadne zohnať tel. kontakt na niekoho skúseného až potom manipulovať, je to mnoho ľudí ktorí radi poradia v serióznych ale aj možno banálnych veciach :)
"The cycle of life and death continues. We will live, they will die."

kurec
Príspevky: 317
Dátum registrácie: 1. Marca 2007, 20:58
Bydlisko: Krnov ( ČR )
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa kurec » 2. Júla 2011, 22:10

Já už se tady fakt nedivím ničemu.

K tématu, jak Vás napadlo na pavouka vůbec šahat, nedej bože ho nějak obracet? Mě to hlava nebere.

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 4. Júla 2011, 13:44

nech je toto vystrahou, pokial pavuk niekolko dni lezi na chrbte na suchom substrate, v hniezde alebo inde kde je ocividne ze je sucho a nieje to suchomilny druh tak sa zbytocne nestresujte, pavuka poroste priamo na telo a cakajte

- toto iste sa mi stalo pred nedavnom so samicou P. pederseny (teraz ma asi 3,5cm v tele)
prisiel som domov po dvoch tyzdnoch stym ze ked som odchadzal tak som vedel ze sa coskoro bude zvliekat, ale myslel som ze sa vratim skor ale nieco mi do toho vbehlo, ked som sa vratil tak bola napol vytiahnuta zo zvlecky a nejavila ziadne znamky toho zeby bola ziva, tak som ju par minut pozoroval, nic sa nedialo a uz som ju chcel vyhodit a vyhlasit za mrtvu, no pak ma napadlo natrhnut jej hniezdo a porosit ju vodov, cudujte sa svete kim som si uvaril kavu uz bola zvlecena :)
0,1 H. longipes 9.zv 25e 0,1 H. maculata 9.zv 20e 1,1 H. hercules 8.zv/ adult 25e 0,1 Ch. fimbriatus 9.zv 20e 0,1 L. violaceopes 6. zv 35e Ceratophrys cranwelli cca 6cm 30e B. albopilosa 5.zv, boehmei 4.a6.zv, emilia 4zv, klaasi 2.a3.zv, smithy 5.a6.zv po 2ks 30e splou 0,0,4 P. lugardi 6.z 20e PM

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa Sceptic » 4. Júla 2011, 16:14

Milan.svk napísal:nech je toto vystrahou, pokial pavuk niekolko dni lezi na chrbte na suchom substrate, v hniezde alebo inde kde je ocividne ze je sucho a nieje to suchomilny druh tak sa zbytocne nestresujte, pavuka poroste priamo na telo a cakajte
Moja skusenost, bol by som rad ak niekto potvrdi opak a podobne niekolko dnove (3,4) pozorovane zvliekanie mu pavuk prezil. Myslim si, ze ak sa uz pavuk viacej dni trapi je minimalne sanca to rozchodit. Proces zvliekania je zlozity odporucim ti precitat Biology of Spiders - Rainer F. Foelix. Myslim si, ze v nasom pripade (niiccoo73) pri manipulacii narusili vnutorny tlak, ktory je potrebny na prasknutie "pokozky" tym, ze sa ho pokusali davat na nohy. Samotny vnutorny tlak pavuka sa zvysi o nieco malo ako je normalny tlak produkovany pri pohybe avsak samotna "pokozka" znizi svoj pevnost a preto v kombinacii s tlakom dochadza k jej prasknutiu.

Milan.svk napísal:- toto iste sa mi stalo pred nedavnom so samicou P. pederseny (teraz ma asi 3,5cm v tele)
prisiel som domov po dvoch tyzdnoch stym ze ked som odchadzal tak som vedel ze sa coskoro bude zvliekat, ale myslel som ze sa vratim skor ale nieco mi do toho vbehlo, ked som sa vratil tak bola napol vytiahnuta zo zvlecky a nejavila ziadne znamky toho zeby bola ziva, tak som ju par minut pozoroval, nic sa nedialo a uz som ju chcel vyhodit a vyhlasit za mrtvu, no pak ma napadlo natrhnut jej hniezdo a porosit ju vodov, cudujte sa svete kim som si uvaril kavu uz bola zvlecena :)

Asi som dnes prispaty :). Podla coho usudzujes, ze tvoj pavuk sa stym zvlekom trapil niekolko dni? Nebol si predsa doma. Vsak sa mohol zacat zvliekat len tesne predtym ako si prisiel domov (hovori sa tomu aj nahoda, zhoda okolnosti). Z uvedeneho textu mi teda vyplyva, ze si mohol tvojim zasahom zbytocne ohrozit pavuka.

niiccoo73
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 29. Júna 2011, 10:42
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa niiccoo73 » 4. Júla 2011, 17:19

Ja vim moc dobre jak s pavoukem manipulovat a mam uz zkusenosti co se tyka chovu,pokud dobre ctete tak jsem napsal ze to neni muj pavouk ale dcery me pritelkyne ktera ho otocila,takze jsem nezadal o radu pri svlekani a nebo ceho s vyvarovat ale o pomoc kdy uz doslo k manipulaci...to ze se s pavoukem nesmi pocas svleku hybat je pro mne samozrejma a zasadni vec,ale doslo k tomu neznalosti jine osoby

Užívateľov profilový obrázok
Aero
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 24. Mája 2010, 16:21
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa Aero » 4. Júla 2011, 21:56

Osobne čudujem sa odvahe toho dievčaťa ( neviem koľko má rokov...) ale tka isto je smutné že má doma pavúka a houby o nich vie ... miesto maľovatiek knihu do rúk odporúčam ...

a tu už pomoc... iba mrazák aby bola istota že sa pavučik netrápi ...
"The cycle of life and death continues. We will live, they will die."

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 5. Júla 2011, 09:39

to Sceptic - ona nevyzerala ze sa trapi, proste bola von zo zvlecky na polovicu a absolutne sa nehybala,
- ale to ako dlho tak bola nemam potuchy to je pravda, kazdopadne par sekund po poroseni sa zorhybala, mozno som spravil aj ja blbost ale v terarku mala komplet sucho (vlhky substrat mi vydrzi tak 3-5 dni) kedze som sa vratil po dvoch tyzdnoch tak rosenie bolo na mieste aj ked mozno nie na pavuka - ale postupoval som ako ked sa kusok zvlecky zasekne na pavukovi tak ho taktiez najprv porosim a pockam co sa stane,
0,1 H. longipes 9.zv 25e 0,1 H. maculata 9.zv 20e 1,1 H. hercules 8.zv/ adult 25e 0,1 Ch. fimbriatus 9.zv 20e 0,1 L. violaceopes 6. zv 35e Ceratophrys cranwelli cca 6cm 30e B. albopilosa 5.zv, boehmei 4.a6.zv, emilia 4zv, klaasi 2.a3.zv, smithy 5.a6.zv po 2ks 30e splou 0,0,4 P. lugardi 6.z 20e PM

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:
Re: Nhandu chromatus na zadech...

Príspevok od užívateľa adi » 31. Júla 2011, 19:24

ak ten pavuk este zije, vezmi si striekacku a kvapni mu na chelicery kvapku vody. Ak sa napije ( to uvidis) tak mas este sancu.


Co sa tyka zvliekania a vlhkosti - tyka sa vsetkych druhov - je dolezitejsie aby bol pavuk dobre napity ako aby mal vzdusnu vlhkost. Ide o tu exuvialnu tekutinu ktora funguje ako mazadlo ... takze aj taka usambarka sa zvlieka v pohode pri maximalnom suchu, plati aj o chromatopelme a pod. Dolezite je aby mal pristup k vode. A pokial tam nie je taka vysoka teplota a prievan, aby zvlecka stihla vyschnut pred tym ako sa pavuk zvlecie, nie je ziaden problem.
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)


Napísať odpoveď