Zaciatocnik, prve kroky

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Wiching
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 25. Februára 2012, 12:39
Bydlisko: BA okolie
Kontaktovať užívateľa:
Zaciatocnik, prve kroky

Príspevok od užívateľa Wiching » 25. Februára 2012, 12:49

Zdravim :)

Uz dlhsi cas premyslam, ze by som si poriadil terarium s nejakym pavukom. Moje skusenosti s chovom pavukov su 0% - takze uplne low. Avsak zacinam studovat literaturu o chove pavukov a pomaly ale isto sa dostavam do obrazu co a ako :)
Nasiel som si tu na forku topic aky druh pavuka chovat pre zaciatocnikov - a nasiel som pavuka Avicularia versicolor.

http://www.lasiodora.sk/index.php?page= ... versicolor

Je to fakt taky "nenarocny" pavuk pre ludi, ktory este nemaju ziadne osobne skusenosti s chovom pavukov ? Ci by ste mi odporucili este nieco ine ?

A kde by sa dal konkretne tento druh pavuka kupit ? Nasiel som nejake inzeraty v roznych bazaroch - myslite, ze je to doveryhodny zdroj predaja ? Ci skor nejaky obchod niekde v nejakom meste, kde by sa tento druh dal kupit resp vylucne len od chovatelov ho kupit.

A je dobre zacat chovat vtackara - pre takeho cloveka ako som ja, ktory este nema ziadne skusenosti s pavukmi ? Lebo podla mna su to najkrajsi pavuci ...

Dakujem za odpovede :)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa sharky » 25. Februára 2012, 14:33

hmm Aviny su dost narocne na vlhkost , vetranie atd.... a preto kapu aj skusenym chovatelom . no pre zaciatocnika nejaka Brachypelma , Grammostola , Nhandu , Lasiodora,Psalmopoeus ....... proste druhy z Ameriky o kt. si mozes najskor precitat na lasiodore v sekcii popis druhov prip. sa v tomto topicu na konkretny druh opytat a my ti uz poradime. no pre zaciatocnika uricte ee poecky , maculaty , pteriny ,cize druhy z azie a afriky .
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Wiching
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 25. Februára 2012, 12:39
Bydlisko: BA okolie
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Wiching » 25. Februára 2012, 18:28

Noo tak sa mi zapacila potom Brachypelma smithi

http://lasiodora.sk/index.php?page=vizi ... lma_smithi

na uplny zaciatok teoreticky co poviete ? :)

Vycesavanie chlpkov - to je ze pavuk "vystreluje" svoje chlpky na nepriatela aby ho odplasil ? Su tieto chlpky u vyssie spominaneho druhu nejako nebezpecne pre cloveka ?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 25. Februára 2012, 19:16

Prve zvedave kroky chovatela:
http://www.lasiodora.sk/index.php?clanok=faq

Teoreticky si precitaj:
http://www.lasiodora.sk/index.php?clanok=vtackare

Preluskaj:
viewforum.php?f=5

Otazky ohrozenia:
viewforum.php?f=4

Podobne problemy:
viewtopic.php?f=5&t=1693
viewtopic.php?f=5&t=116
viewtopic.php?f=5&t=104

Pavuky si objednas tu:
http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_cat=1&type=vip - v sekcii VIP su overeny predajcovia.

Je tu 1119 tem a v nich 35103 prispevkov, do par dni studovania tejto stranky najdes odpovede na skoro vsetko co ti bude treba.

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa sharky » 26. Februára 2012, 12:19

ta smithka je v phode :) sihinu som mal ked som mal 11 rokov uz :D aj vsetky americke rody vycesavaju chlpky , teda stromaky moc nevycesavaju ale tie chlpky nic hrozne ak sa ti nedostanu do oka / nosa . chlpky maju najhorsie asi Theraphosy ale u nich je skorej horsie mechanicke poskodenie ak ta kusne lebo maju dost velke chelicery :D ako aj parahybany a chromatusky . n
nwm ci ti dal sceptic tento odkaz ale precitaj si toto http://lasiodora.sk/index.php?clanok=vt ... jedovatost
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Wiching
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 25. Februára 2012, 12:39
Bydlisko: BA okolie
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Wiching » 26. Februára 2012, 14:15

Jo vsetky tieto clanky o chlpkoch, jedovatosti a vsetko co ste mi tu napisali aby som si prestudoval som si uz preluskal ... teraz sa zameriavam konkretne na ten jeden druh co by som si chcel zaobstarat nech sa o nom dozviem co najviac - pokukal som na youtube vsetky mozne videa, kde som zadal klucove slovo Brachypelma smithi a vyhodilo nejake videa. Cize teraz zaobstarat nejake terarko - dat dokopy terarko a na koniec zohnat pavucika :)

Myslite, ze je dobry napad nalepit nejake "pozadie" na zadnu pripadne bocnu stenu terarka (nejaky korok pripadne tie prirodne tapety) ? Chcem to mat v izbe ale musim to mat za dverami - cital som, ze to nie je vhodne miesto kvoli tomu ked sa napr zvlieka pavuk a niekto otvori dvere mohol by dostat shock resp by ho to mohlo vyrusit. A preto by som na tu bocnu stranu terarka kde su dvere do izby nalepil nejake pozadie. Len neviem ci je to fajn napad :(

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa sharky » 26. Februára 2012, 14:57

z plnych sil by som sa snazil mat ho na stole aspon :) . smithka je v pohode pavuk , ked sa boji skor utece a tie chlpky su fakt neni nic strasne ak su len na rukach . , mna akurat svrbi prst z geniculaty .. :D ako najdu sa aj agresivne jedinncce ale pri smithke sa nemusis nicoho bat ak nemas silne alergie abo daco take . :) no za dverami pre nu neni bhodne miiesto ..
a akeho velkeho jedinca chces ? lebo napr. pre 5 zv neni vobec dobre tera. pre mladsie jedince a niekedy aj pre adultky stacia aj boxy z ikei alebo z kade :D pokial mas 1 pavuka a ide ti aj o to aby bolo pavukovi dobre aj o design tak nejake terarko na skodu nenii ale dokedy neni velka tak je terarko uplne zbytocne aj preto ak by bolo prilis velke aby si nasla potravu .
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Wiching
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 25. Februára 2012, 12:39
Bydlisko: BA okolie
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Wiching » 26. Februára 2012, 15:04

Na stole ju mat nemozem lebo stol mam pri okne a to neni dobre uz len kvoli letnym mesiacom - slnko atd. Za dverami mam dost miesta cize tam dam nejaku skrinku a na to terarko. Avsak teraz ked si zacal o tom ked je pavuk malicky (do 5.zv) ze je terarko pre neho zbytocne velke. Tak mozno si asi poriadim ak sa bude dat nejakeho jedinca okolo toho 5.zv +/- aby bol vhodny do terarka. Resp. 5.zv je uz dost velky na terarko ci ani nie ? Predovsetkym chcem aby sa pavuk citil vyborne a pohodovo a spokojne. Ked bude pavuk spokojny tak budem aj ja :)

Tu je pic mojej casti izby kde by som teoreticky chcel dat terarko s jeho obyvatelom. Bud si upravim tu skrinku co je tam a na nejaku policku to umiestnim do toho - alebo tam prihodim skrinku (tam kde je ten ventilator) na ktoru polozim terarko + z boku asi nieco aby jej neprekazalo otvaranie dveri.


http://img526.imageshack.us/img526/1366/26022012537.jpg

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa sharky » 26. Februára 2012, 15:26

ani 5 zv este neni do tera. zalezi od jedina ale dokedy nema aspon 4-5 cm telo by osm ju tam nedal , ako podla velkosti pavuka co ti pride musis vedet aj sam posudit :) , no urcite ked je este mala tak 1 , 2 cm v tele nejaka salatovka , alebo plast.box postaci , na stromaky su neni zle ani korenicky ja mam subku v korenicke takej vacsej zatial ale smithi je nieco uplne inee.
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 26. Februára 2012, 15:30

Wiching napísal:dat nejakeho jedinca okolo toho 5.zv +/- aby bol vhodny do terarka. Resp. 5.zv je uz dost velky na terarko ci ani nie ?
5.zv. pavúk môže mať cca 4mm telo, ale aj 5cm..záleží od druhu a od daného jedinca....ale...napr B.smithi...moje majú v 4-tom zvleku cca 5mm telo :-)..piaty zvlek nebude o mnoho väčší....neriaď sa počtom zvlekov, ale veľkosťou v tele :-)....ak by si si kupoval B.smithi, tak cca 3,5-4cm telo a dal by som ju do terárka (až do smrti jej postačí tera 20x25(30)x20 DxŠxV) ).....dovtedy by som ju kľudne choval v krabičke (ja mám subadultného samca B.auratum v krabičke cca 13x19x8 )
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Wiching
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 25. Februára 2012, 12:39
Bydlisko: BA okolie
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Wiching » 26. Februára 2012, 17:07

A neni nikde pisane pravidlo, ze treba chovat pavuka uplne od malilinka aby si zvykol na prostredie atd ? Ci je lepsie ho chovat uplne od malilinka alebo si mozem rovno kupit pavuka co ma v tele 3-4cm napr. ?

Jacob
Príspevky: 576
Dátum registrácie: 15. Januára 2009, 13:41
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Jacob » 26. Februára 2012, 17:10

Wiching napísal:A neni nikde pisane pravidlo, ze treba chovat pavuka uplne od malilinka aby si zvykol na prostredie atd ? Ci je lepsie ho chovat uplne od malilinka alebo si mozem rovno kupit pavuka co ma v tele 3-4cm napr. ?
je to úplne jedno....ide len o to že ked ho maš od 1 zvleku tak vidiš ako postupne rastie a vyfarbuje sa...no začiatočnikovy by som odporučal kupiť si niečo už odrastenejšie

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa sharky » 26. Februára 2012, 17:19

ak sa fakt velmi bojis tak je to mozno blba rada ale nejaku sub-adult Brachypelmu albo ak ee tak uricte urcenu samicu by si mohol :) Brachypelmy ziju okolo 20 rokov samice . a nechem ta od smithki odhovarat ale ak je to jedinyy pavuk ktoreho budes mat si dobre rozmysli co chces :) napr ked chces brachypelmy tak su pekne aj farebne boehmei ,auratum , annitha ( podobna smithi , viac oranzova, tazko sa zhana ) no je to na tebe :) :D
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Wiching
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 25. Februára 2012, 12:39
Bydlisko: BA okolie
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Wiching » 26. Februára 2012, 17:24

No nechcem subadult pavuka - to je uz dost velky a najskor by som si uz ani zvliekanie u subadulta neuzil nejako moc velmi :?

Urcite zatial chcem jedneho pavuka - kedze sa potrebujem otukat a dostat do toho ako co kde robit a nezacat hned s chovnou stanicou :lol:

A po precitani si FAQ
http://www.lasiodora.sk/index.php?clanok=faq
ostanem pri tych pavukoch pre zaciatocnikov :)


Myslite, ze nieco takeho pre smithi je moc prehnane ?
http://img594.imageshack.us/img594/5199/bsmithi.png

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa sharky » 26. Februára 2012, 17:33

jj ale by som si kupil na tvojom mieste urcenu samicu :) smithka bola moj asi 5ty pavuk za 15 e 5 zv samica to bola :D a nebooj naucis sa a potom sa ti mozno zapacia aj Poecky i ked su neikedy dost besne ... no opatrnosti neni nikdy dost treba sa tiim riadit .
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Wiching
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 25. Februára 2012, 12:39
Bydlisko: BA okolie
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Wiching » 26. Februára 2012, 18:32

Fuuu teraz som si cital knihu Svět sklípkanů od Františka Kovarika a namotalo ma tam na dalsi druh, ktory sa odporuca pre zaciatocnikov a tym je Grammostola rosea. Pri tomto druhu ma dostalo to, ze veeeelmi malo ba priam ojedinele vycesava chlpky na rozdiel od Brachypelma smithi. Ah jaj ... teraz mam dilemu, ktore si zakupit. smithi je krasne sfarbena avsak rosea nevycesava chlpky .. . :? :shock: Ale ani sfarbenie Grammostoli neni najskaredsie :roll:

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa sharky » 26. Februára 2012, 18:59

Kovarik ma staree uz mozno aj taxonomicky nepresne knizky no aj tak sa oplatia ale rosea hmm :D neskutocne pomaly rastie ,ale fakt ze pomaly :D no jj je to pokojny druh no vzdy sa najdu agresivne . neeevjem no je to ako pisem na tebe no smithka tiez neni jedovata a tie chlpky moc nevadia :)
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Istar
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 26. Februára 2010, 15:58
Bydlisko: Ostrava
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Istar » 26. Februára 2012, 21:50

G. rosea je dobrá volba, ale pořiď si pro začátek už dospělou :)
Další pohodová je G. pulchripes, je i pěkně zbarvená. Mám od
každého druhu dva kousky a ještě jsem neviděl vykopaný jediný chloupek :)
Ovšem ani moje B. smithi není žádný extra vyčesávač.
Prostě si pořiď všechny tři druhy a je to :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 27. Februára 2012, 09:35

sharky napísal:Kovarik ma staree uz mozno aj taxonomicky nepresne knizky
Zakladna podstata jeho rad sa casom nijako nemeni. Ta kniha je len taxonomicky nepresna a na par chybnych drobnosti je stale pre zacinajuceho chovatela odporucana.

Užívateľov profilový obrázok
paint
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 25. Marca 2008, 11:44
Bydlisko: Senica
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa paint » 27. Februára 2012, 18:07

Keď ti môžem poradiť- kúp si dospelú samicu G.rosea, al. B.albopilosum - sú lacnejšie ako B.smithi ( 5 zv. smithi sa ti v terarku strati a počkáš si 4 roky kým bude adult :) ). Na druhej strane G.rosea môže držať aj ročnú hladovku a ako začiatočníka ťa to nebude baviť keď nebude chcieť zrať... tie spreje, al. parfemy by som potom premiestnil...

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa sharky » 27. Februára 2012, 18:13

zasa B.smithi neni taka draha ako napr formosa :)
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Wiching
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 25. Februára 2012, 12:39
Bydlisko: BA okolie
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Wiching » 27. Februára 2012, 19:36

Na druhej strane G.rosea môže držať aj ročnú hladovku a ako začiatočníka ťa to nebude baviť keď nebude chcieť zrať
Hmm... coo rok nezrat ? Fuha ...
tie spreje, al. parfemy by som potom premiestnil...
Ak by som terarko umiestnil do tej skrine tak to cele prekopem a nejake policky pojdu uplne prec odtial aby bolo viac miesta pre terarko. Alebo zozeniem uplne novu skrinu a dam tam kde je ten ventilator a na to polozim terarko.

Tak mozno adult B. smithi by nebola od veci. Teraz ked si mi povedal, ze G. rosea moze drzat rocnu hladovku tak si ma moc nepotesil :| :shock:
Ale pre zaciatocnika ako ja urcite si zakupim adult samicu nejaku len este neviem aku :roll:
G. rosea je dobrá volba, ale pořiď si pro začátek už dospělou :)
Další pohodová je G. pulchripes, je i pěkně zbarvená. Mám od
každého druhu dva kousky a ještě jsem neviděl vykopaný jediný chloupek
Noo pozeral som na Grammostola pulchripes (ex aureostriata) a nevyzera zle . . . Ah jaj vyber tak malinkeho tvora je tak zlozity :mrgreen:

Musim teraz pobehat rozne Zoo obchody kde pokukam nejake terarko pripadne porovnam ceny na nete a nieco rozumne objednam/zakupim + prislusenstvo k tomu (svetlo, podklad / lignocel / atd atd) pak to dam dokopy - pripravim vsetko na prichod pavucika - par dni otestujem bez obyvatela to terarko (nastavim vlhkost, teplotu) a potom az si zadovazim pavucicu nejaku :)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa sharky » 27. Februára 2012, 20:26

z chovproduktu si pavuka nekupuj :) u nas v "superzoo" v laugu maju smithinu s pravdepodobnostou samca pod nazvom BRACHOPEALMA SMITH za 50 E :D :D :D za tolko mas dobru adult poecku :D a brachypeliem 5 zv aj 10 :D a to tak maju v kazdom obchode .. kamarat spominal ze pod menom G.rosea predavali Chilobrachys huahini co je dost blbe lebo rosea je taky pavuk na ruku ( i ked je to rosea ale pavuky by sa nemali brat ) a si predstav ze niekto si len o rosee precita a si kupi huahiniho hej trosku problem ak by kusol kedze som mal fimbriatusa a neni to najkludnejsi pavuk a od takej huahiny dospelej to zrovna prijemne urcite neni kusnutie ..... takze tak by som na tvojom mieste skusil Tomasa alebo Lukasa Rehorovcov , MP , ( s feriancom skusenost ma vacsinou kazdy dost zaujimavu :DDD ) alebo niekde na burze od chovatelov ktory vedia co predavaju :)
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Wiching
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 25. Februára 2012, 12:39
Bydlisko: BA okolie
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Wiching » 28. Februára 2012, 19:08

No neviem kde z mojho prispevku si vycital ze chcem pavuka kupovat v obchodnej sieti :lol: :lol: z obchodu max terarko a prislusenstvo - pavuka urcite budem zhanat od chovatelov sukromne a nie v obchodnej sieti :wink:

Wiching
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 25. Februára 2012, 12:39
Bydlisko: BA okolie
Kontaktovať užívateľa:
Re: Uplny, ze zaciatocnik :)

Príspevok od užívateľa Wiching » 6. Marca 2012, 09:26

Vcera som bol v jednom ZOO obchode v Bratislave - kde mali Brachypelma boehmei - urcite nie adult jedinca - bolo to ovela mensie (v tele mohol mat tak cca 3cm +/-) - za 104€ :lol: a som sa pytal predavacky co tam behala - ze ci to kupovat z obchodu alebo od chovatelov - a povedala ze urcite z obchodu lebo ze nemozem vediet ked to beriem od chovatela, ze ake choroby moze mat ten pavuk resp parazity v sebe a takto v obchode sa na to pozera veterinar atd atd ... :lol: ale za take prachy ty kokso to urcite z obchodu nebudem kupovat :roll:


Napísať odpoveď