výber vhodného vtáčkara

Ak ste začiatočník a chcete sa pýtať na základné veci, pýtajte sa práve tu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx, thefox

Napísať odpoveď
PatriX
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15. Apríla 2012, 13:04
výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa PatriX » 15. Apríla 2012, 13:17

Zdravím, vopred sa ospravedlnujem ak zakladam zbytočnú tému, no dačo som preštudoval a je to dosť poprepletané, tak to píšem takto:

Mal by som záujem o chov dákeho stredne velkeho vtáčkara (terárium 30x30x30).
Ohladne pavúkov som nováčik, no s teraristikou mám skúsenosti.
Nejaké to zúženie výberu:
-rozhodne chcem takého, ktorý nevyčesáva chĺpky a ideálne aby nebol zrovna príliž toxický (proste taký ideál pre začiatočníka - nie príliž náročný)
-konkrétne či stromoví alebo iný druh to neviem, rád by som dačo aby sa lahšie vyberali zvleky, zvyšky potravi a podobne a ideálne keby patrí k aktívnejším a nebol by som proti tomu keby docela zapriada pavučiny

je to dosť zložitý výber a práve preto sa obraciam na vás, keby vyberieme dáku najideálnejšiu voľbu

vopred vám ďakujem za rady

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 15. Apríla 2012, 13:34

volil by som asi rod Psalmopoeus (nie je nejak toxicky významný)..s tými chĺpkami je to zložité :-P...často druhy, ktoré nie sú extra jedovaté, majú tie chĺpky :-D ...alebo aj Avicularie sú vpoho :-) lenže tiež majú obranné chĺpky, no veľmi ich nepoužívajú...
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

PatriX
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15. Apríla 2012, 13:04
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa PatriX » 15. Apríla 2012, 14:00

práveže z tých chĺpov mám asi väčší stres ako z bolestivejšieho stavu po náhodnom uhryznutí

práveže viem že zlatá stredná cesta je v tomto takmer nemožná a preto sa snažím obrátit na niekoho kto v tom nemá taký zmätok ako ja :D

tý Psalmopoeus sú natom ako s tými chlpkami?

edit: a ohladom velkosti toho pavúka tak asi akého velkého do toho terárka 30x30x30 (to by mal natrvalo), bo nerad by som ho utlačal, ale zasa nejakeho maleho špunta by som nerád
a tak ma ešte napadlo že v rámci prípadných lepších rodinných vzťahov by bol ideálnejší daký pomalší

viem že je to strašne zlé vyberanie, ale tak ak je nejaká šanca k takemu dačomu najideálnejšiemu, tak treba skusiť :)

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 15. Apríla 2012, 14:43

fúúúha....do terárka 30x30x30 kľudne aj samicu parahybany, čo má v tele 9cm :-) ...ale..ak chceš niečo málo toxické, nevykopávajúce chĺpky a nie rýchle, tak to bude problém :-D
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Idu
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 19. Júla 2010, 22:36
Bydlisko: Medzev
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa Idu » 15. Apríla 2012, 14:54

povedal by som G. pulchra, G. aureostriata.... chĺpky moc nevykopávajú (moje vôbec nie), toxické nie sú a ani rýchle

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa sharky » 15. Apríla 2012, 20:02

hmm ta pulchra :D ujo ma dve ( v lete mi jedna ide :P :D ) a niekedy sa spravaju jak parahybana :D ,,, no nieco stromove a nie rychle ? to taaazkooo ..

z netoxickych stromakov mam doma Tapinauchenius gigas - super pavuk , v pohode ide na ruku ( i ked sa to nema ... ) , rychlo rastie , no bohuzial ten moj je uz asi adult samec .. dalej Psalmopoeus irminia ,cambridgei - tiez dobre vdacne , pekne a aktivne pavuky ... Aviny su fajn mam doma versinu ( este by som rad metallicu a nejaku inu aj ) no je to dost narocne na vetranie a vlhkost...

zo zemnych su tie chlpky neni take strasne ak si davas pozor a nedostane sa ti to do oci / nosa tak na rukach ak nemas silne alergie tak je to OK :) pre zaciatocnika je vsetko z ameriky ( az na Theraphosa spp. :twisted: ) v zvladnutelne.

a netoxicky pavuk co pekne zapriada napr. - Holothele incei ... tiez s nim nemam problem ziadny .

no je to na tebe :) byt tebou ceknem toto http://lasiodora.sk/index.php?page=vizitky&typ=all nieco pekne a co ti vyhovuje si vyberiem a potom prediskutuj na fore :) veela stastia :)
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 15. Apríla 2012, 20:11

cekni tapinauchenius spp. alebo ak mas paniku s obrannych chlpkov kasli na theraphosidae a skus linothele sp.
a prestuduj forum
viewtopic.php?f=4&t=84&hilit=chlpky+obranne
viewtopic.php?f=5&t=1670&p=37717&hilit= ... aju#p37717
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa sharky » 15. Apríla 2012, 20:16

ja mu nechcem do toho hovorit ale tie tapinky su super pavuky :) idem kupit plumipes a cupreus este aj ja mozno .....
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

PatriX
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15. Apríla 2012, 13:04
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa PatriX » 15. Apríla 2012, 20:41

docela som preštudoval tých pavúkov, no nemám v tom vôbec jasno...
rozpätie okolo tých 15 cm, s chĺpkama by som fakt len velmi velmi nerád...
rýchlosť, radšej pomalšieho ako rýchleho, ale tak maximálne budem cvičiť postreh :D...
a teda nech si pekne zapriada, to sa mi vcelku páči :)
tých norových až tak nechcem hlavne z dôvodu toho preventývneho čistenia od zbytkov potravi a zvlekov

neviem presne ako sú natom z mojich požiadaviem napr. tá Psalmopoeus cambridgei a Psalmopoeus irminia - ako to majú s tými obrannými chĺpkami a zapriadaním? vďaka

predpokladám že na ruky ich chytať nebudem (t dôvodov: mierny strach z uhryznutia a hlavne úteku, taký rešpekt - predsa len je to velký pavúk :D a v neposlednej rade preto že sa to jednoducho nepatrí )

edit: resp. by sme to mali začať dáko postupne prerieďovať začal by som otázkou, ktoré druhy nemajú obranné chĺpky?

PatriX
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15. Apríla 2012, 13:04
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa PatriX » 15. Apríla 2012, 22:01

Neskoro som si zmyslel a už sa mi nedá edit

takže zatial som taký naklonený ku:
Psalmopoeus cambridgei
Psalmopoeus irminia
Psalmopoeus pulcher

ak sa nepletiem a teda ak som sa nedomýlil pri čítaní, tak niesu nejak toxické a nemali by mať obranné chĺpky je to tak?
ako je to s aktivitou u každého? ako je to s už spomínaným zapriadaním?

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa jony » 15. Apríla 2012, 22:04

zober si Psalmopoeus irminia - nádherne sfarbený , nie je toxicky významný a nemá obranné chĺpky je vhodný pre začiatočníka . Je troška rýchlejší ale pokým ho nebudeš vyháňať z terária a zbytočne rušiť nemusíš sa báť jeho rýchlosti , keď ho vyrušíš jednoducho zalezie do hniezda....

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 15. Apríla 2012, 22:59

jony napísal:zober si Psalmopoeus irminia - nádherne sfarbený , nie je toxicky významný a nemá obranné chĺpky je vhodný pre začiatočníka . Je troška rýchlejší ale pokým ho nebudeš vyháňať z terária a zbytočne rušiť nemusíš sa báť jeho rýchlosti , keď ho vyrušíš jednoducho zalezie do hniezda....
asi by som skôr volil cambridgei...menej agresívne sú :-P
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
the_zako
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 13. Novembra 2009, 16:26
Bydlisko: Nižná / Praha
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa the_zako » 19. Apríla 2012, 19:53

Mal som adultku cambridgei a ta bola dost drsna! Takze tazko povedat...

Patrix pocuj...obranne chlpky niesu az taky problem ako by sa mohlo zdat. Mam doma theraphosu,ta kope ako sialena a zatial ma nic nesvrbelo. Mozno niekto to znasa horsie. Kazdopadne...brachypelmy, grammostoly a pod. pokial maju klud, za 2 roky nemaju vykopanu lisinku. Takze takychto druhov sa neboj. Moc nezapriadaju, zvysky mi zatial vzdy vyniesli mimo ukryt/do rohu teraria, su menej toxicke a neagresivne. Ide o to im poskytnut bezpecne miesto na ukryt a si v pohode.

PS: Stavim sa s tebou o limonadu ze do roka si kupis tych pavukov viac, aj s chlpkami, mozno aj toxicky vyznamnych :twisted:

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 19. Apríla 2012, 20:34

the_zako napísal:Mal som adultku cambridgei a ta bola dost drsna! Takze tazko povedat...

no..ja som súdil skôr podľa jedincov iných chovateľov..u mňa sú agresívne všetky pavúky :-P
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

PatriX
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15. Apríla 2012, 13:04
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa PatriX » 23. Apríla 2012, 23:14

vďaka za rady, takže som šiel do tej Psalmopoeus Irminia v 6zv. a práve sa bude zvliekať do 7meho, takže momentálne vyčkávam až sa zvlečie, vytvrdne jej kutikula (dufam že som to správne nazval) a potom ju premiestnim do noveho domova a dostane žrádlo, inak vraj by to mala byť samička, ale tak uvidíme čo sa z toho v skutočnosti vykluje..

zdá sa mi že irminia sa dá rozoznať samec a samica aj na pohlad, je to pravda? prípadne aké sú rozpoznávacie znaky? (viem že v dospelostom zvleku maju samce tibialne háky, podla spermateky si to asi netrufam určovať), no v takomto menšom zvleku neviem či sa dá dáko inak mno..

Užívateľov profilový obrázok
jony
skúsený chovateľ
Príspevky: 433
Dátum registrácie: 20. Marca 2009, 17:22
Bydlisko: Bratislava
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa jony » 24. Apríla 2012, 19:14

nie je to pravda na pohľad sa to rozoznať nedá , jedine u adultných jedincov.....v nišších zvlekoch sa to dá rozoznať na 100% iba po určení podľa zvlečky.....

Užívateľov profilový obrázok
drakoo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 9. Decembra 2012, 12:09
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa drakoo » 10. Decembra 2012, 12:30

Dobry den,chcel by som sa spitať uvažujem nad kupov vtačkara a neviem sa rozhodnuť medzi timito 2 druhmi Brachypelma smithi-Avicularia versicolor čital som onich ze su kludnejšej povahy,a neni su toxicky vyznamne , čo by ste mi odporučili vy skusenejši na začiatok ? DAKUJEM ZA ODPOVEDE

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 10. Decembra 2012, 12:33

v tvojom pripade jednoznacne smithinu...vydrzi i hrube zaciatocnicke chyby a rastie tak pomaly ze stihnes popri nej nastudovat takmer vsetko
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
drakoo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 9. Decembra 2012, 12:09
Re: výber vhodného vtáčkara

Príspevok od užívateľa drakoo » 7. Februára 2013, 16:04

DAKUJEM :wink:


Napísať odpoveď