Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Fórum venované toxicite, jedom, uhryznutiam a ich predchádzaniu

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:
Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa smiguel » 27. Januára 2009, 11:26

Podřád-Araneomorphae
Čeleď-Miturgidae(Simon, 1885)
Rod-Cheiracanthium(C. L. Koch, 1839)
Druh-Cheiracanthium punctorium(Villers, 1789)
Impozantní druh výjmečný jak svým vzhledem,tak spůsobem života.
Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium) není na Slovensku žádným nováčkem,byla pozorovaná už v 50tých letech na stepních ekotonech okolí Čeňkova.Dlouhá léta pak nebyla zjištěná.Stejně jako v Čechách i na Slovensku prodělává v posledních 10ti letech populační expanzi.Na Slovensku se nám ukázal její výskyt vzácnější.Pavouk má jednoletý vývojový cyklus.Dospívání a páření u zápřednic jedovatých probíhá v období od června až července,mláďata se líhnou v průběhu září až října,kdynásledně opouštějí rodné hnízdo a chystají se přezimovat,matky zanedlouho hynou.Fenologický cyklus je do jisté míry ovlivněn teplotou a vlhkostí na lokalitách.Rozdíly jsou i ve velikostí exemplářů,na nejteplejších místech pozorujeme obzvláště velké populace až 2cm velikost v těle.CHarakter biotopu jsem popsal už v článku Jedovatí pavouci střední Evropy.Osídluje pouze suché a otevřené louky.Obrázok
Z vlastní zkušenosti musím potvrdit,že zápřednice je do jisté míry pavouk,který velice houževnatě brání své teritorium,zvláště v období,kdy chrání svá mláďata,nicméně k tomu,aby prokousla prst při náhodném uchopení květiny s hnízdem,které zápřednice obývá,je zapotebí několika hodinového dráždění,pokud vůbec pavouka přimějemě ke kousnutí...
Obrázok
Tento fakt nás respkt.kolegu donutil pohrát si s myšlenkou,otestovat možné kousnutí zápřednic na svém organismu.Přiznám se,že na moje nervy těžce zužované incidenty např.útěky Phoneutrií z filmovek v letadle to moc nebylo,jsem od přírody zbabělý a čím je člověk starší,tím více se bojíte o svůj život...K tomuto pokusu jsem měl pochopitelně výhrydy,i když jsem naposled při jiném pokusu přislíbil,že se nechám příště kousnout já.
k otestování jsme použily menší samičkou zápřednice jedovaté z oblasti Bzenecka.Jednalo se o adultního jedince.Asi po půlhodinovém dráždění se účinně pomstila a zaslouženě kousla kolegu do předloktí.Došlo k okamžité intenzivní bolesti,která byla přirovnána k bodnutí sršně,ihned jsem viděl na kolegovi,že to asi nebyl dobrý nápad.. :)
Obrázok
Misto kousnutí ihned zčervenalo,bolest asi do 20ti min.odezněla.Ovšem večer se to celé vrátilo znovu,ruka natekla a začala brnět až po rameno,následná teplota 37C.
Obrázok
Závěrem bych chtěl potenc.nástupce pokusů varovat,toxiny různých forem pavouků a jejich účinky na lidský organismus jsou stále ještě nedostatečně prozkoumány,navíc kolega studuje živošičné toxiny je zkušeným arachnologem a do jisté míry zná tuto problématiku a možné komplikace.
Obrázok
http://www.atypus.estranky.cz/clanky/vy ... ah-zlinsko
Jed rodu Cheiracanthium:hlavní složky-neurotoxin-fosfilipady,potencionalní lokální Ha nekrotoxin-narušení eukaryoticých buněk,Hypotenze,Trombocytotopenie,hlavní problém vidím v možnosti přenešení bakterii MRSA(Staphylococcus aureus)což by v případě kousnutí u lidí s diagnostikou diabetes mellitus mohlo mít nebezpečný průběh.
Riziko náhodného kousnutí je spíše nepravděpodobné,když vezmu v potaz relt.vzácnost a populační rozptyl.
Obrázok

hrosko
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 18. Júla 2011, 07:23
Re: Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa hrosko » 18. Júla 2011, 10:48

Práve túto sobotu som sa s ňou zoznámila osobne :( Fakt milý zážitok. Hlavne doktor, ktorý to mal riešiť, nakoľko nevedel, čo so mnou robiť. Viacej informácií mi povedal veterinár.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 18. Júla 2011, 13:16

OT vymazem:

Mohla si viacej priblizit co sa ti stalo, nasledky pohryznutia, lokalitu, kde sa ti to stalo, liecbu atd.. Tieto informacie by mohli pomoct inym.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:
Re: Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa adi » 29. Júla 2011, 23:48

hrosko napísal:Práve túto sobotu som sa s ňou zoznámila osobne :( Fakt milý zážitok. Hlavne doktor, ktorý to mal riešiť, nakoľko nevedel, čo so mnou robiť. Viacej informácií mi povedal veterinár.

poprosim ta

- sila prieniku chelicer, teoreticke mnozsvo vypusteneho jedu ( co bolo vidno a co si myslis) a reakcie tela v neakych casovych usekoch ta poprosim.

Mozes prilozit aj poskytnutu liuecbu a konecny vysledok intoxikacie.

A ako pikosku - daj co ti povedal doktor.

PS: Pri pohryzeni Ch. dyscolus ( adult samica) kamos prve vytocil mna ako doktora, prezil bez nasledkov. Nasim doktorom treba povedat co robit ak pokuse cudzokrajny druh, ale nechapem ako je mozne, ze nevedia riesit nase druhy ... hamba !
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Milan.svk
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 28. Marca 2010, 11:52
Bydlisko: prievidza
Re: Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa Milan.svk » 31. Júla 2011, 14:45

pravdepodobne ani nevedel ze Ch. punctorium je tuzemsky druh, mam zato ze nasi doktory pokial niesu chovatelia tak nemaju potuchy ako riesit uhryznutie hocicoho, a ak su chovatelia tak len na urovni na akej to vie kazdy chovatel, popripade cest vinimkam

- kazdy rata stym ze sa nic take doma nechova, a ked sa chova tak ze sa nic nestane, ale obcas sa stane
0,1 H. longipes 9.zv 25e 0,1 H. maculata 9.zv 20e 1,1 H. hercules 8.zv/ adult 25e 0,1 Ch. fimbriatus 9.zv 20e 0,1 L. violaceopes 6. zv 35e Ceratophrys cranwelli cca 6cm 30e B. albopilosa 5.zv, boehmei 4.a6.zv, emilia 4zv, klaasi 2.a3.zv, smithy 5.a6.zv po 2ks 30e splou 0,0,4 P. lugardi 6.z 20e PM

Duri
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 17. Septembra 2008, 01:00
Re: Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa Duri » 21. Augusta 2011, 23:45

hrosko napísal:Práve túto sobotu som sa s ňou zoznámila osobne :( Fakt milý zážitok. Hlavne doktor, ktorý to mal riešiť, nakoľko nevedel, čo so mnou robiť. Viacej informácií mi povedal veterinár.
Vcera som balil nafukovaci bazen a nasiel som v zahybe vacsieho pavuka. Chelicery ako hrom. Sup ho do pohara a ukazat synovi (4,5 roka a miluje pavuky - ale chytat mu ich nedovolim). Vecer som hladal na webe a myslel, ze to je niektora celustnatka. Ale foto celustnatky nesedelo na 100%, teraz uz viem ze to bola tato fesanda. Vediet to skor, odnesiem ju kilometer do pola a neslahnem ju len tak z kraja.
Kedze mam dve male deti a toto v zahrade, budem velmi vdacny za akekolvek info ako postupovat pri uhryznuti.
Juraj
PS: lokalita Miloslavov

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Septembra 2011, 11:13

Napr:

http://www.ntic.sk/ntic.php?adr=pavuky - aspon par info. Hore mas telefonne cislo s 24 hod. konzultacnou linkou.

Duri
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 17. Septembra 2008, 01:00
Re: Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa Duri » 13. Septembra 2011, 22:15

Sceptic napísal:Napr:

http://www.ntic.sk/ntic.php?adr=pavuky - aspon par info. Hore mas telefonne cislo s 24 hod. konzultacnou linkou.
Dik za linku, poznam. Prvy krat sme volali ked maly pojedol begonie a vybehla mu teplota (neskor sa ukazalo, ze to nema suvis).
Volal som im asi pred tyzdnom, ked manzelku nieco stiplo do predlaktia pri trhani bazalky. Chytila rastlinu v polovici stonky a o predlaktie sa jej oprela horna cast, kde sa nachadzalo pavucinove hniezdo (najprv si ho nevsimla) a zrazu pich a bolest ako pri ustipnuti osou. Akurat, ze uz bol vecer a nic nelietalo. Tak som myslel ci to nahodou nemoze byt pradiarka (pavuka sme nenasli). Kedze som par dni predtym jednu dospelu na zahrade nasiel a v blizkom poli ich mame kopu (dnes som na prechadzke naratal asi 10 hniezd, do jedneho sme pozreli - velka samica strazila male pradiarocky) uz som mal o nej dost precitane, ale volal som kvoli tomu, ze manzelka koji mladsieho syna. Pan z toxikologie mi vravel, ze to nebude pradiarka, a ze to musia byt dva vpichy vedla seba (z bite reportov viem, ze nie vzdy prejdu obe chelicery), ale na otazku ci jed moze prejst do mlieka a ohrozit dieta mi odpovedat nevedel, ale je to dost specificka zalezitost.

Duri

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 13. Septembra 2011, 22:54

Informacie priamo od ludi co ju v CZ monitoruju.

http://www.ifauna.cz/bezobratli/forum/r ... e-jedovata

Užívateľov profilový obrázok
Palicak
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22. Augusta 2012, 11:53
Re: Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa Palicak » 22. Augusta 2012, 12:10

taku som nasiel doma,co s nou luto je mi ju zabit...?

Užívateľov profilový obrázok
Rain
Príspevky: 245
Dátum registrácie: 4. Januára 2011, 17:52
Bydlisko: Zlate Moravce
Kontaktovať užívateľa:
Re: Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium)

Príspevok od užívateľa Rain » 22. Augusta 2012, 15:43

Nie je to Zápřednice jedovatá(Cheiracanthium punctorium), ale uplne nieco ine, pre cloveka nie je nebezpecny. Ako uz bolo povedane v inom topicu, skus ho odchytit do skatulky a vypustit niekde mimo obydlia. Ale je to pekne najst na zahrade, mozno ti prinesie stastie :wink:


Napísať odpoveď