Parazity, Nematody

Sem umiestňujte svoje otázky ohľadom chovu, starostlivosti a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: parazity

Príspevok od užívateľa Sceptic » 4. Augusta 2012, 13:02

Skusil by som ju dat do karantenneho teraria. Ak je pavuk dostatocne silny - minimalny pristup k vode, staci ta z potravy, znizena vlhkost, ako podstielku len servitky, ktore by si vymienal. Zbavit sa roztocov okrem striknej karanteny je viacero moznosti a ich kombinacii:

-odstranovanie (rozrusovanie) roztocov postupne stetcom (pavuka mozes dat na chvilu do chladnicky a spomalis tym jeho reakcie), hlavne to rob niekde nad vacsou nadobou (kde budu roztoce padat), (v zahranicnej veterinarnej prirucke) odporucaju pri takomto rozruseni stetcom potopit pavuka na par sekund do vody, osobne som sa stym nestretol.

-opat v zahranicnej veterinarnej prirucke odporucaju nanasat vatovou tycinkou na mieste kde su roztoce - Petroleum jelly, u nas by to mali byt klasicka vazelina, vysledky takeho osetrenia maju rozny rozsah uspesnosti, ide hlavne o znemoznenie pohybu rychlo sa pohybujucim roztocom

http://en.wikipedia.org/wiki/Petroleum_ ... =311942030
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vazelina


-par ludi nanasa priamo na roztoce lieh pomocou vatovej tycinky, s tym ale opatrne, mam vyskusane, ze s velmi opatrnym nanasanim sa pavukovi nic nestane, skor to odporucam na tu oblast v okoli chelicier, urcite NIE v okolo ocneho hrbolceku

-Jacobov prispevok hore

-vybavenie teraria: vsetko hlavne kvalitne osetri a dezinfikuj ak su to veci malej hodnoty rovno to vyhod, ja pouzivat v pohode rozriedene Savo, pricom nenasiakave veci, ktore potrebujem dezinfikovat dam do vedra s vodou a pridam Savo, necham 20 min posobit, hlavne to treba poriadne oplachnut a nechat par hodin vyvetrat, substrat rovno vyhadzujem, avsak ludia ho davaju vypiect napr: do mikrovlnky, pozor aby ste nevyhoreli

-pri velkom zaneseni chovu sa mozu pouzit ine druhy roztocov, ktore napadaju a pozieraju prave tie, ktore su pre nas chov neziaduce, ako nahle pozeru vsetku skodnu neskor sami kvoli nedostatku potravy zdochnu.


-hlavne nepouzivaj ziadne chemikalie a techniky pri ociach a inych jemnych casti tela pavuka

-osobne by som asi volil cestu liehu v kombinacii so stetcom, spravil by som karantenne terarium a casto menil podstielku, cakal na zvlek a ihned pavuka po zvleku odstranil z karanteny a vsetko samozrejme vyhodil

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: parazity

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 13. Augusta 2012, 17:59



mraky tohto svinstva mi nedavno prislo domov spoza moravy aj zo startovacou koloniou svabov eurycotis decipiens :(
esteze som to zachytil v zarodku a nerozliezli sa aj do ostatnych kolonii tiez mam nastastie len 50 ks takze ocistny kupel nezaberie tolko casu a nervov ako by som stratil pri zabehnutej kolonii
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Kaco
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 17. Mája 2012, 18:06
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Kaco » 18. Novembra 2012, 19:52

Z0oMb3E mna by zauimalo co to na tom videu je? Momentalne som si kupil velhada duhoveho a tie chobaciky(podobne ako na tvojom videu) mi napadli hada a myslim si ze na nom parazituju a piju mu krv. Nebolo ich vela. Spozoroval som ich uz davnejsie ze mi lozia po lignoceli s vajickami cvrckov ale nevenoval som tomu pozornost lebo mam v izbe aj kvetiny a mal som velky problem s muskami. Musky mam sem tam momentalne tak som si myslel ze su to oni a nakladli vajicka do vlhkeho lignocelu. No dnes potom ako som cistil hada, som spozoroval v napajacke u G. sp formosa v strede nejake male blede bublinky (vcera bola voda doplnana). Bolo to v strede napajacky a ked som sa na to pozrel blyzsie, hybalo sa to a na okraji napajacky a na skle boly male blede chobaciky. Na pavukoch som nic nespozoroval. Chrobaciky su len v substrate u väcsiny pavukov aj ked ich neni tolko ako v ten napajacke. Had aj Grammostola su v krabickach so servitkami a zajtra vyhodim vsetok lignocel a vycistim vsetko. Co by som mal podla vas robit?
zháňam
Pelinobius muticus
Ephebopus murinus
Pachistopelma bromelicola

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 18. Novembra 2012, 20:07

na videu je roztoc..ako som pisal pod videom rozbujneli sa mi v jednej kolonii svabov hlavne v napajacke a jej okoli
tyzden preschnutia a nepredkladania ani "stavnatej" potravy a roztoce posli kade lahsie
z tvojho popisu to moze byt cokolvek od roztocov cez chvostoskoky az po hocico ine
dolezite je: beha to len po substrate alebo to lozi i po skle?...skace to? kolko toho je? ... samozrejme ze najlepsie by bola fotka (ale chapem ze nie kazdy ma pristup k mikroskopu ci zvacsovacej technike)
ak to je na hadovi (i ked do nich sa absolutne nevyznam) mohol by si skusit nejaky antiparaziticky sprej ... ale skor sa porad s nejakym skusenym chovatelom alebo s nejakym veterinarom specializujucim sa na plazy

Kód: Vybrať všetko

http://www.teraristika.sk/forum/22-veterinari-a-liecenie/77043-roztoce-v-terariu
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Kaco
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 17. Mája 2012, 18:06
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Kaco » 18. Novembra 2012, 20:15

Terarka od pavuka a hada su momentalne na balkone nech ich zima trochu zlikviduje (snad). No chvostoskoky som pozeral ale nevyzeraju tak. Ak su v normalnom stave maju menej ako pol mm ale ten jeden co som ho praskol a bol aj nacucany mal aj 1,5mm. pripadal mi ako kliest. neskakal len liezol a dost rychlo na to ze je taky maly. Na skle boly iba pri napajacke pretoze sa dotyka z dvoch stran stien skla inac nikde inde na skle. Behaju len po substrate a skovavaju sa do neho. V napajacke a v okoli toho bolo dost vela. U ostatnych ich sem tam zbadam ked prejdu z miesta na miesto ale aj to ked chvilu cakam.
zháňam
Pelinobius muticus
Ephebopus murinus
Pachistopelma bromelicola

Užívateľov profilový obrázok
oblHis
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 9. Decembra 2008, 19:23
Bydlisko: Dolný Kubín
Kontaktovať užívateľa:
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa oblHis » 19. Novembra 2012, 09:32

Na druhej strane tejto temy mam post aj s fotkou. Pozri na to,ci sa nepodobaju na tie tvoje. V minulosti som tiez riesil podobny problem pri pavukoch.Problemom mozu byt zvysky potravy a vlhky substrat.Povyberaj zvysky nechaj preschnut substrat. Po pavukoch mi ale nikdy nelozili. Skontroluj hada, ci nema tie roztoce za supinami, okolo oci, kloaky. A ked si toho roztoca rozpucil ostal po nom krvavy flak? (iba v pripade ze to bol taky, co si nasiel na hadovi)
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Kaco
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 17. Mája 2012, 18:06
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Kaco » 19. Novembra 2012, 11:56

Tvoju fotku som videl ale ty si ich mal az tak ziarivo bielych. Moje parazity su blede az pomaly splyvaju s lignocelom. Krv bola len pri tom jednom co som chytil na hadovi a rozpucil. Dnes ani pavuk ani had nemaju tie parazity v krabickach bez substratu. Vycistim vsetkym pavukom a dam od nich kvetiny prec a uvidim ci sa im to tam znovu objavy.
zháňam
Pelinobius muticus
Ephebopus murinus
Pachistopelma bromelicola

Užívateľov profilový obrázok
Kaco
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 17. Mája 2012, 18:06
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Kaco » 19. Novembra 2012, 18:01

Cvrčkovia su uz preriedeny a snad som sa ich zbavil.
Toto som nasiel na plastovej krabici:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
tu kopku som si vsimol neskor pri cisteni a zda sa mi ze sa schovavali pred svetlom
zháňam
Pelinobius muticus
Ephebopus murinus
Pachistopelma bromelicola

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 19. Novembra 2012, 18:09

presne toto iste som mal i ja a riesili sme to tu: viewtopic.php?f=2&t=420&start=75
asi ta caka to iste :wink:
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Kaco
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 17. Mája 2012, 18:06
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Kaco » 19. Novembra 2012, 20:16

Doplnenie fotiek...
prve je pokus o fotku cez mikroskop... je tam len hlava potencianleho roztoca
druha je moj nakres toho...
Obrázok
Obrázok
zháňam
Pelinobius muticus
Ephebopus murinus
Pachistopelma bromelicola

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa sharky » 19. Novembra 2012, 21:08

len ptom pozor na pripravok ,kt. jej dáš :( ...
http://www.youtube.com/watch?v=jZY9AUxslto
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Jacob
Príspevky: 576
Dátum registrácie: 15. Januára 2009, 13:41
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Jacob » 27. Novembra 2012, 21:18

dnes som postrehol pri mojej adult samici A. versicolor ktoru sa zajtra chystam pariť tie male mrchy roztoče.....zajtra sa jej chystam vyčistiť cele terarko a vymeniť lignocel.....len mam tam peknu korkovu kôru ktora jej služi ako úkryt....myslite že ju stači poriadne umyť horucou vodou a vypáliť v rúre a bude ok? nerad by som potom pri kokone mal tie male roztoče

Užívateľov profilový obrázok
Kaco
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 17. Mája 2012, 18:06
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Kaco » 27. Novembra 2012, 22:08

Ja som to riesil tiez hromadnym vyhadzovom lignocelu a poumyvanim horucou vodou a policku som poumyval octovou vodou a zatial nic... Chovna s cvrckami je este stale na balkone ale ani nebola dostatocna zima pretoze su tam ti smradi a stale sa pohybuju :x
zháňam
Pelinobius muticus
Ephebopus murinus
Pachistopelma bromelicola

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 28. Novembra 2012, 10:04

Jacob napísal:dnes som postrehol pri mojej adult samici A. versicolor ktoru sa zajtra chystam pariť tie male mrchy roztoče.....zajtra sa jej chystam vyčistiť cele terarko a vymeniť lignocel.....len mam tam peknu korkovu kôru ktora jej služi ako úkryt....myslite že ju stači poriadne umyť horucou vodou a vypáliť v rúre a bude ok? nerad by som potom pri kokone mal tie male roztoče
teplotou nad 60*c a viac zlikvidujes kazdy organizmus na zemi tvoreny z bielkovin :wink: (pri organizmoch zijucich blizko podmorskych vulkanov ide o nieco ine...to sem netahajme) takze po vypeceni budes mat koru cistu
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Jacob
Príspevky: 576
Dátum registrácie: 15. Januára 2009, 13:41
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa Jacob » 28. Novembra 2012, 16:57

Z0oMb3E napísal:
Jacob napísal:dnes som postrehol pri mojej adult samici A. versicolor ktoru sa zajtra chystam pariť tie male mrchy roztoče.....zajtra sa jej chystam vyčistiť cele terarko a vymeniť lignocel.....len mam tam peknu korkovu kôru ktora jej služi ako úkryt....myslite že ju stači poriadne umyť horucou vodou a vypáliť v rúre a bude ok? nerad by som potom pri kokone mal tie male roztoče
teplotou nad 60*c a viac zlikvidujes kazdy organizmus na zemi tvoreny z bielkovin :wink: (pri organizmoch zijucich blizko podmorskych vulkanov ide o nieco ine...to sem netahajme) takze po vypeceni budes mat koru cistu


jj už som ju vypiekol, len som troška viac prikúril v rúre a troška mi sa tam vyčmudila a viac zhnedla...dufam že versine to nebude vadiť že trošku páchne, no vyčúchal som ju drotenou kefou tak dufam že jej to nebude prekážať....( ponaučenie? nikdy nedávaj rúru na 200 stupňov pri vypekane kôry z korkoveho dubu :roll: obyčajna kôra zo stromu to znáša lepšie :D )

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Parazity, Nematody

Príspevok od užívateľa Sceptic » 20. Marca 2013, 21:11

Je dôležité aby ste potravu, ktorú podáte pavúkovi v karanténe (napr: švába, cvrčka) a on ju nezožerie vyhodili a nedávali ju iným pavúkom. Respektívne ak máte pochybnosti o zdravý Vášho pavúka. Aj tu je doložený prípad prenosu nematód z pavúka v karanténe na chované jedince. Cléton popisuje ako nakúpil importované jedince druhu Haplopelma schmidti, ktoré odmietali potravu. Tú následne vybral z terária a len ju premiestnil ku iným pavúkom bez zbytočného plytvania potravy. Jedného dňa však zistil, že importované jedince H. s. sú napadnuté nematódami a taktiež všetky pavúky, ktorým podal šváby čo boli v teráriu týchto pavúkov. Šlo o 20 jedincov, ktorých ihneď po zistení nematód, humánnou cestou odstránil z chovu.

Kód: Vybrať všetko

Verdez, J. M. & Cléton, F. 2004. Thrigmopoeus truculentus Pocock, 1899. Journal of the British Tarantula Society, 19
(3): 74–77.

enepsigos
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 18. Februára 2011, 11:08
Re: Parazity

Príspevok od užívateľa enepsigos » 4. Apríla 2013, 22:50

zdravim, okrem tohoto vlakna som tu nenasiel info o Smutniciach. fakt uz neviem co mam urobit aby som ich zlikvidoval ...
vsetky terarka som vycistil , nemam v izbe ziadnu rastllinu, vsade je len cisty lignocel a tie larvy si vnom stale behaju. izbu mam plnu musiek, mam tu aj tie zlte lepky, tie ignoruju... za nejaku radu budem moc vdacny a ak to sem nepatri tak pardon...

Užívateľov profilový obrázok
oblHis
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 9. Decembra 2008, 19:23
Bydlisko: Dolný Kubín
Kontaktovať užívateľa:
Re: Parazity, Nematody

Príspevok od užívateľa oblHis » 5. Apríla 2013, 10:28

Na smutnice sa dajú použiť parazitické hlístice Steinernema feltiae. Živia sa larvami smutníc, keď všetko zožerú tak zdochnú. Používa sa to v záhradníctve s veľmi dobrými výsledkami,ale podľa mňa by sa to dalo použiť aj v tvojom prípade. Nejdem tu dávať link tej firmy ktorá ich predáva, aby som nerobil reklamu, ale keď si dáš vyhľadať latinský názov, určite nájdeš čo treba
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Parazity, Nematody

Príspevok od užívateľa Sceptic » 5. Apríla 2013, 11:51

Paraziticke hlistice ala nematody - Steinernema feltiae. Kde je zaruka, ze nenapadaju aj zastupcov Arachnida? Pred kupou urcite napis vyrobcovi a nezabudni sem napisat ich odpoved. Osobne by som to asi neriskoval.

Napr:
http://www.biocont.cz/cz/produkty/stein ... ae_i10.htm

Užívateľov profilový obrázok
oblHis
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 9. Decembra 2008, 19:23
Bydlisko: Dolný Kubín
Kontaktovať užívateľa:
Re: Parazity, Nematody

Príspevok od užívateľa oblHis » 5. Apríla 2013, 12:41

ano to je jasné, do terárka s pavúkmi by som to určite nedával,len som to spomenul ako jednu z možností. Ešte ma napadlo skúsiť ligno vypiecť resp. zamraziť. A dospelé smútivky zabíjať mechanicky alebo pomocou mäsožraviek Tučníc (napr Pinguicula gigantea)
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Parazity, Nematody

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 5. Apríla 2013, 16:27

teoreticky by sa dali pouzit lapace ... do plytkej misky naliat zmes vody cukru a saponatu (mozno s citronovou ci inou vonavou latkou) a rozmiestnit ich v okoli terariek alebo po celej izbe :wink:
alebo pouzit klasicku metodu: pritlacanie musiek o monitor v nocnych hodinach :D
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

enepsigos
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 18. Februára 2011, 11:08
Re: Parazity, Nematody

Príspevok od užívateľa enepsigos » 6. Apríla 2013, 11:21

tie hlistice by mohli byt dobre, len prave ze sa bojim dat to do terariek... nocne zabijanie pri svetle uz berem ako beznu sucast vmojom zivote :)
ale skusim nieco, potom napisem ci sa podarilo, a vdaka za rady :)

Užívateľov profilový obrázok
perkunas
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 20. Novembra 2012, 12:52
Bydlisko: Rimavské Brezovo, Senica
Re: Parazity, Nematody

Príspevok od užívateľa perkunas » 7. Apríla 2013, 20:13

enepsigos napísal:tie hlistice by mohli byt dobre, len prave ze sa bojim dat to do terariek... nocne zabijanie pri svetle uz berem ako beznu sucast vmojom zivote :)
ale skusim nieco, potom napisem ci sa podarilo, a vdaka za rady :)
hmyz co ide v tme po svetle je jednoduche zrusit zapalenou svieckou :)
Brachypelma Smithi 12zv. 0,1 7cm
Acanthoscurria Geniculata 5zv 0,0,1 1,5cm
2x Avicularia Versicolor 8zv. 1,1 4cm
Lasiodora Parahybana 9zv. 1,0 3,5cm
Poecilotheria Striata 7zv. 0,0,1 4cm

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Parazity, Nematody

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 11. Mája 2013, 17:09

strunovce triedy nematomorpha su vodne paraziticke cervy cudzopasiace hlavne na cvrckoch kobylkach modlivkach ci inom hmyze ale niektore druhy nepohrdnu ako hostitela ani pavuka

parazitickym zivotom ziju larvy ktore sa do tiel hostitelov dostanu pri primani kontaminovanej vody vo svojom hostitelovi sa vyvija niekolko mesiacov a svojou dlzkou moze i presiahne dlzku samotneho hostitela.
Obrázok

kedze tieto paraziticke cervy su schopne rozmnozovania len vo vodnom prostredi ...po tom ako larva dospeje zacne vylucovat hormon ktory utoci na jeho nervovu sustavu a donuti hostitela skocit do vody a strunovec bez problemov vylezie z tela ... spari sa ... nakladie tisice vajicok ktore cakaju na dalsieho hostitela z triedy clankonozcov :)



http://www.mojevideo.sk/video/19eb1/nec ... razit.html
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Marcel123
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15. Februára 2011, 17:48
Re: Parazity, Nematody

Príspevok od užívateľa Marcel123 » 25. Augusta 2013, 20:54

Zdravím, stala sa mi taká vec, že som asi pred rokom kúpil cvrčky z obchodného domu :( v Bratislave (Petcentrum), ktoré boli zamorené parazitami. Nanešťastie sa to prejavilo neskôr, už keď bolo neskoro... Normálne si chovám všetko sám, ale v tej dobe som sa dosť sťahoval a nemal som krmivo.

Už mi to vyhubilo pár pavúkov, škorpióna, celú kolóniu švábov. Našiel som ich už aj pri hadoch (našťastie len v substráte a na výkaloch). A dokonca to má už aj mačka. Nemám to ako odfotiť a mikroskop mám len taký detský z teska.

Už som skúšal všeličo, ale neviem ako mám už bojovať. Sú to také malinké roztoče, živiacé sa hemolimfou, mrkvou a pod.,podobné tým kobercovým viditeľné aj voľným okom. Držia sa v substráte, vlhku, teple a na zvyškoch potravy (ktoré pravidelne vyhadzujem). Sú pomerne rýchle a extrémne rýchlo sa premnožili. Zabíja to pavúky po zvleku a doslova ich to rozoberie zaživa. Už som menil lignocel x krát aj chovné nádoby. Hady mám len na novinách, aby sa nemali kde množiť. Kvety v byte tiež už nemám pre istotu. Som si vedomý znehodnotenia celého môjho chovu, ale dať ich všetky zamraziť mi je ľúto, predsa len niektoré druhy sú pre mňa vzácne a ťažšie sa zháňajú. Som už na prášky z toho a neviem ako bojovať. Poraďte prosím niečo, čo by neskončilo holokaustom. :cry: Vopred Ďakujem
Marcel


Napísať odpoveď