Choroby vtackarov

Sem umiestňujte svoje otázky ohľadom chovu, starostlivosti a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 12. Novembra 2012, 21:06

umieranie vtackara na rakovinu zdokumentovanu v predchadzajucich postoch trvalo nieco cez pol rok. po zvleku pavuk odmietal akukolvek potravu ci uz zivu ci uz mrtvu abdomen sa mu vsak rapidne nezmensoval z coho som vydedukoval ze pocas tohto obdobia primal aspon vodu (ak by nie jeho trapenie by trvalo urcite kratsie)
pavuk ma monentalne makky na niekolkych miestach vpadnuty abdomen

Obrázok

pohyb je malatny avsak nie nekoordinovany celkova slabost organizmu sa prejavuje suchanim ventralnej casti tela po substrate. pavuk sa jednoducho nedokaze postavit na koncatiny, nedokaze sa otocit...dokonca to ani neskusa...na dotyk ci manipulaciu s nim takmer nereaguje pripadne len velmi pomaly

Obrázok

na ventralnej casti abdomenu su zjavne 3 vacsie loziska nadorov (podla obrazka) jedno na pravom dolnom plucnom vaku, druhe (najvacsie) uprostred abdomenu pod epigastralnou ryhou a tretie tesne pod nim smerom k snovacim bradaviciam. tiez je velmi dobre vidiet miesta teoreticky dalsich lezii respektive smer zvacsovania sa uz existujucich. su to vsetky miesta ktore vyzeraju ako osuchane s absenciou chlpkov. zaujimave je ze podobne osuchane miesto som nasiel i na lavej zadnej koncatine v oblasti coxy a trochanteru. najjasnejsie to vsak vidiet na pohlavnej dosticke (epigyna)

Obrázok

aj napriek tomu ze sa jedna o chovatelsky humus nezodpovedneho medzidruhoveho krizenia da sa i tak hovorit o chovatelskej strate...pavuk putuje do mraznicky!
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa metalkohol » 19. Novembra 2012, 22:22

čo poviete páni? foťák bol mobil.

Obrázok

Uploaded with ImageShack.us
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 20. Novembra 2012, 17:12

uz su tu podobne fotky a zrovna ceratogyrus (a pterinochilus)...a oba pripady skoncili rovnako
mozes sa pomaly pripravovat na najhorsie
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Razor » 20. Novembra 2012, 21:55

Kvôli tomuto nechovám rody Pterinochilus a Ceratogyrus, sú to super rody, ale z ničoho nič taká buľva na abdomene ma vie dosť odradiť.

Mimochodom zdravotný stav P. irminia je zdá sa byť v pohode, začala intenzívne zapriadať a normálne reaguje. Jediné čo som spravil, som vymenil substrát a vyčistil ubikáciu. Substrátom je čistý lignocel :) Ubidíme čo bude po zvleku pavúka.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa metalkohol » 20. Novembra 2012, 22:59

nj doteraz bol skvelý, ale určite ma to neodradí, Avicularie padajú ešte viac a ľudia ich milujú, je to škoda, odkladám ten mrazák,ale možno už aj teraz trpí a asi je to najhumánnejšie.
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 30. Novembra 2012, 00:22

Obrázok
ten isty vyssie odfoteny ceratogyrus sanderi pri "kupelnej" liecbe roztokom betadyne+voda (cca 1:3)...plan liecby pozostava z kvapkania roztoku na abdoben a predkladat pavukovy potravu do ktorej bude injekcne vstreknuty neriedeny medikament
uvidime co z toho vznikne :idea:
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
oblHis
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 9. Decembra 2008, 19:23
Bydlisko: Dolný Kubín
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa oblHis » 30. Novembra 2012, 13:33

ten medikament bude aký? ak sa smiem opýtať?
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 30. Novembra 2012, 13:45

oblHis napísal:ten medikament bude aký? ak sa smiem opýtať?
vsak ten neriedeny 10% betadine...hemolymfa svaba ho zriedi
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
oblHis
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 9. Decembra 2008, 19:23
Bydlisko: Dolný Kubín
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa oblHis » 29. Januára 2013, 08:31

Ako to vyzerá s tou liečbou betadinom?Mám doma Stromatopelmu a má tiež podobný útvar na abdomene,ale zatiaľ nie tak veľký ako v tvojom prípade. Tak či má to má zmysel podávať,alebo to mám nechať tak ako je a budem vidieť ako to dopadne.Aj keď predpokladám že to ten pavúk aj tak nakoniec neuhrá
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 29. Januára 2013, 10:00

tak dopadlo to tak ze pavuka som i napriek pokusom o liecbu nasiel s prasknutym abdomenom...takze uz je vo vecnych lovistiach :(
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Phillo
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22. Septembra 2012, 21:59
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Phillo » 21. Februára 2013, 20:43

Obrázok
prosím o info o této nemoci...chci ochránit zbytek chovu, tak aby se něco nerozneslo...

btw. podobné symptomy jsem popisoval u H. hainanum, bez potravy je v klidu, když něco dostane, tančí na špičkách jak baletka...je mi jasné že jí pravděpodobně nezachráním, jde mi jen o informace, jestli to je přenosné, a potažmo jak ochránit zbytek chovu, díky všem

omlouvám se za spam, jen jsem chtěl pokrýt jak druh, tak choroby....

Jacob
Príspevky: 576
Dátum registrácie: 15. Januára 2009, 13:41
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Jacob » 21. Februára 2013, 21:04

prosím o info o této nemoci...chci ochránit zbytek chovu, tak aby se něco nerozneslo...

btw. podobné symptomy jsem popisoval u H. hainanum, bez potravy je v klidu, když něco dostane, tančí na špičkách jak baletka...je mi jasné že jí pravděpodobně nezachráním, jde mi jen o informace, jestli to je přenosné, a potažmo jak ochránit zbytek chovu, díky všem

omlouvám se za spam, jen jsem chtěl pokrýt jak druh, tak choroby....


Podla mna ide o nematódy.....ak sa jedna o to, poprezeraj si isto aj ostatne chovance a odel od nakazenych.....zial tato choroba je neliecitelna a nakazliva, tak bacha na ostatne pavuky aby si neprisiel aj o cely chov

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Sceptic » 21. Februára 2013, 21:38

Nematody - zial toho pavuka a zvysne nakazene zamraz a ihned vyhod. Nenechavaj si ich ani na preparaciu. Ak mas vela pavukov oplati sa ti odstranit (zabit) vsetky pavuky co maju len naznak toho co by ukazovalo na nematody. Poznam chovatelov, ktorym takto zdochol cely chov (stovky kusov). Drzim ti place ale nevidim to ruzovo.

Priciny ako si zaniest nematody do chovu:
-potrava
-substrat
-?

Liecba neexistuje. Prenos na ine druhy v chove nie je znama a presne definovana. Pravdepodobne pouzivanim tych istych nastrojov - pinzety z jedneho teraria do druheho. Moze to byt potrava alebo su velmi odolne aj v substrate, vydrzia mesiace "hibernovat" v pri nahlej zmene pre nich nevhodnych podmienok a vyckavat.

Moje rady ak nemas vela pavukov:

Kompletne vymenit ubikacie za nove alebo stare poriadne vycistit savom, novy substrat (vyvarit), vzdy dezinfikovat vsetko naradie
problem je, ze prenosu nezabranis to by si musel mat zvlast pinzetu na kazde jedno terarium a stale ich dezinfikovat a nepouzivat medzi sebou, respektivne jednu pinzetu dookola pred kazdym vstupom do ineho teraria dezinfikovat uplne celu v liehu. Vyhodit vsetku potravu, dezinfikovat miesta, kde mas pavuky.

Ako nahle zmenis podmienky, nizsia vlhkost, prestanes vlhcit substrat, tym viacej budu nematody "vysavat" z pavuka.

Cim si krmil? Po akych udalostiach si zacal pozorovat zmeny na vtackaroch (zmena potravy, teploty, substratu)? Kupil si do chovu nove pavuky a vtedy to zacalo?

Užívateľov profilový obrázok
metalkohol
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 29. Decembra 2008, 14:19
Bydlisko: Pezinok
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa metalkohol » 21. Februára 2013, 21:53

Tiež by ma zaujímalo či si vyváral substrát, vyberal zvyšky potravy, dával pavúkom smýkanú potravu, alebo si mal drevo z lesa, nejaký vonkajší vplyv. Ináč je to škoda, mňa poráža vždy keď mi exsne jeden pavúk, a keby som mal nakazený chov neviem ako by som spával.
FB: Michal Rybo Rybák
Prípadne FB stránka Rybak exotics

Phillo
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22. Septembra 2012, 21:59
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Phillo » 21. Februára 2013, 22:24

Bohužel to není žádná záhada, vzal sem bohužel import...je to druhý ze 4 importů,co mám, a ti zbylý dva jsou pár....pokud to dopadne zle, jako že jo a majitel se mi nevyjádří, tak to zveřejním a budu varovat...nechtěl sem importy, ale u nás odchovy v nabídce nebyly...je mi líto toho kusu, zvlášť když jde o tak hezký kus... :(

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Sceptic » 21. Februára 2013, 22:36

Mal by si okamzite upozornit toho kto ich predaval. Ak sa sam neprizna a neda vediet vsetkym chovatelom ktorym to predal jednoznacne dat echo ifauna.cz, teraporadna. Niekto si takto moze znicit cely chov. Osobne nezverejnujem ludi len v pripade ak znicia cely chov, zial je to casto jedina moznost ako zacat od znova. Inak obcas vidno nematody aj volnym okom zo spodnej strany. Ak mas niekeho kto ma mikroskop, staci spravit vyter v okoli chelicier a mas 100 percent istotu.

Phillo
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22. Septembra 2012, 21:59
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Phillo » 22. Februára 2013, 07:59

Prodejce jsem na to upozornil, poslal sem mu i to foto...věřím že by to neprodal kdyby o tom věděl...uvidíme, jak to dopadne

Užívateľov profilový obrázok
Sturm
Príspevky: 663
Dátum registrácie: 28. Júla 2009, 14:32
Bydlisko: Kosice
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Sturm » 22. Februára 2013, 10:42

Mám takú otázku ohľadom namatod a síce ako vyzerajú pod mikroskopom ?? aj som sa s nimi našťastie nestretol (klop klop klop o drevo) no predsa by ma zaujímalo ako vyzerajú pod mikroskopom ...

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Sceptic » 22. Februára 2013, 11:25

viewtopic.php?p=35039#p35039 - tu sa rozoberalo vsetko podstatne

V poslednych stadia ich vidiet volnym okom:


Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa sharky » 24. Augusta 2013, 20:40

v skupine Poecilotheria na fb sa objavil tento post , vraj to ta metla mala take po zvleku , nikto tam nic take tiez este nevidel , co si o tom myslite ?

Obrázok
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Jacob
Príspevky: 576
Dátum registrácie: 15. Januára 2009, 13:41
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Jacob » 27. Augusta 2013, 15:15

Na mojom subadult samcovi P.metallica som po zvleku spozoroval taketo neochlpene časti na abdomene, čo to môže byť? pred zvlekom mal krasne bielomodre bruško, no po zvleku sa mu to tam zjavilo...je to lesklé, neochlpene, vypukle to nie je ani to nemokva....je to len estetická chyba? inač v pohode prijíma potravu a je veľmi aktívny.... prikladam par foto

Obrázok[/url

[url=http://img.lasiodora.sk/show/lg/598ac366 ... 0f039.jpeg]Obrázok


Obrázok

Obrázok

domi
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 2. Novembra 2012, 21:04
Bydlisko: Trenčín
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa domi » 6. Septembra 2013, 16:02

mne to pripada ako casti starejh zvlecky ale mozem trepat :roll:

Užívateľov profilový obrázok
ophiel
Príspevky: 203
Dátum registrácie: 21. Júla 2011, 22:28
Bydlisko: Trenčín
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa ophiel » 6. Septembra 2013, 18:51

u mňa to má samec A. caniceps je to asi 2x2 mm velké a vyzerá to ako strata "pigmentu" z akého dôvodu netuším ale má to už od decembra 2012 a bez problému
.
no PAIN
no GAIN

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 22. Augusta 2018, 14:38

takze po par rokoch sa v mojom chove opat vyskytla neprijemnost. rovnako ako v predchadzajucich pripadoch pavuk neskoncil dobre :? 1,0 Chilobrachys huahini 8zv.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Zelenač
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 30. Septembra 2018, 18:03
Re: Choroby vtackarov

Príspevok od užívateľa Zelenač » 30. Septembra 2018, 18:42

..... Co je môjmu vtackarovi je pomaly malatny nekoordinovany spomalený a vôbec nieje agresívny


Napísať odpoveď