Cyriocosmus ritae

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Cyriocosmus ritae

Príspevok od užívateľa Sceptic » 9. Augusta 2012, 16:37

Tento druh opisal v roku 1998 Perez-Miles a za pomerne kratku dobu sa v poslednom case udomacnil v nasich chovoch. Druh bol ustanoveny na zaklade opisu samca. V case opisu nebola samica znama. Ani v roku 2005 v praci Fukushima, Bertani & da Silva, samicu neopisal. Samotny druh bol objaveny uz v roku 1996 v oblasti Humaitá, Rio Branco, Acre, Brazilia. Znamy je vsak aj vyskyt z Rio Callería, Colonia, Peru z roku 1961 od Borisa Malkina. Podla poznamky v Perez-Milesovej praci islo o dva mlade jedince. Druhove meno je venovane znamej Argentinskej arachnologicke - Rita Delia Schiapelli. Kluc v urceniu C. ritae v rode Cyriocosmus je okrem sfarbenia aj zvacsena tibia I. (Perez-Miles 1998). Typovy samec mal 1,42 cm v tele bez chelicier, labium s 95 cuspules, maxillae s 160-200 cuspules.

Parenie byva bezproblemove, samotny akt moze trvat dlhsi cas. Samica urobi kokon okolo 1-1,5 mesiaca po pareni. V kokone byva okolo 50-100 malych pavucikov.

Vlastnim 5 kusov v roznych zvlekoch, chov nevyzaduje ziadne specifika, prijimaju nastrihane mucne cervy a male cvrcky.




View Larger Maphttps://maps.google.com/maps/ms?msa=0&m ... urce=embed[/gmap]
Humaitá, Acre, Brazilia.


Obrázok
http://tinyurl.com/d2qnrh5
Samec a samica

Obrázok
http://tinyurl.com/bwr4tnj
Skryta v bananovom liste

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Cyriocosmus ritae

Príspevok od užívateľa Sceptic » 9. Mája 2013, 19:13

Jedince C. ritae mi dospeli po 1,5 roku. Pokusam sa o parenie dvoch samic. Je to o nieco komplikovanejsie pretoze musim davat pernamentne pozor, pretoze samec s urcenou lokalitou putuje do depozitu nespecifikovaneho EU muzea a musi ostat zivy a neposkodeny.

8.5 - Vcera som sa pokusil o prve umiestnenie samca do ubikacie samici. Zial po 4 hodinach otukavania som to vzdal. Dnes (9.5) samca umiestnujem k druhej mensej samici. Samica 2 nejavila ani po 3 hodinach zaujem o parenie napriek tomu, ze samec obcas reagoval epygamnymi prejavmi. Zariskoval som sa samca som prelozil do ubikacie priamo k samici aby mali cas a potrebny pokoj.

10.5 - Podvecer som samca vybral a bol som rad, ze prezil a je stale velmi ciperny :). Uvidime ci bol aj sikovny a odparil.

14.6 - Obe samice sa od posledneho neuspesneho parenia zvliekli. Samica 1 okolo 1.6.2013 a samica 2 okolo 12.6.2013. Samicu cislo 2 uz parit nebudem. Samicu cislo 1 som sa pokusal parit 2 tyzdne po zvleku, predtym som jej dal nazrat a potravu prijala. Zial samec ani samica nejavili ziadny zaujem ani po niekolko hodinovych pobytoch v jednej ubikacii. Nabuduce budem urcite nechavat samca a samicu spolu v jednej ubikacii minimalne cez noc. Momentalne je samec uz starsi, samica proporcne velka asi by ho pri slabej chvilke zabila :). Ako som spominal vyssie samec ide do liehu a riskovat to nebudem. Za posledne 3 mesiace sa obe samice 3x zvliekli co je na adult jedince dost kratky interval.

Obrázok
Na fotografii je samica 1 cca 2 cm v tele.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Cyriocosmus ritae

Príspevok od užívateľa Sceptic » 31. Mája 2013, 16:53

Obrázok
Spermateka hore parenej samice, ktora si to hned po vytvrdnuti zopakuje. Zial spermateky Cyriocosmusov su naozaj miniaturne a lepsi obrazok z toho nedostanem.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Cyriocosmus ritae

Príspevok od užívateľa Sceptic » 25. Januára 2014, 18:54

Dnes som opat paril hore zobrazenu samicu. Samec bol o nieco mensi ako posledny a v dobrej kondicii. Samca som umiestnil rano k samici a dalej nesledoval priebeh v ubikacii. Az podvecerom som si vsimol ako samica uspesne zabila dalsieho samca. Podla kluca od Perez-Miles, F. 1998 ziskany samec splnuje diagnozu druhu. Pritomny je specificky bulbus, stetiny na retrolateralnej strane cymbia, tibia I je zhrubnuta.

Kód: Vybrať všetko

Pérez-Miles, F. 1998. Revision and phylogenetic analysis of the neotropical genus Cyriocosmus Simon, 1903 (Araneae, Theraphosidae). Bulletin of the British Arachnological Society 11(3): 95-103 [p. 98, f. 14-20].

b2studio
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 13. Mája 2014, 22:21
Re: Cyriocosmus ritae

Príspevok od užívateľa b2studio » 26. Augusta 2014, 23:36

Niečo nové v snahe o rozmnoženie? Podarilo sa?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Cyriocosmus ritae

Príspevok od užívateľa Sceptic » 1. Septembra 2014, 19:08

Zial parenie z maja 2014 skoncilo opat zvlekom samice. Dalsi samec je uz pripraveny a dufam, ze v dohladnej dobe si najdem cas a budem referovat a dalsom postupe.

Užívateľov profilový obrázok
falus
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 12. Mája 2009, 20:36
Bydlisko: Žiar nad Hronom
Re: Cyriocosmus ritae

Príspevok od užívateľa falus » 12. Septembra 2014, 13:16

Cyriocosmus ritae, juvenil
Záber z filmovky
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Cyriocosmus ritae

Príspevok od užívateľa Sceptic » 2. Novembra 2014, 15:43

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Re: Cyriocosmus ritae

Príspevok od užívateľa Skippy » 26. Januára 2015, 19:19

Dospelý samec Cyriocosmus ritae

Obrázok


Napísať odpoveď