Krizenie vtackarov, krizence

Sem umiestňujte svoje otázky ohľadom chovu, starostlivosti a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Užívateľov profilový obrázok
Discobijec
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 13. Decembra 2009, 19:17
Bydlisko: Sezemice
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Discobijec » 14. Marca 2012, 19:49

Jedna genetická...Je možné křížení mezirodové ? Teoreticky za určitých okolností nějaké příbuzné rody ?
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re:

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 14. Marca 2012, 21:17

sharky napísal:aha ta sp. burgundi ma zaujala no blondi je stale blondi a sp burgundi je stale len SP. burgundi
blondi je blondi...len donedávna sa pod týmto názvom predával aj druh tomu podobný, len nemá ochlpenú patellu a ešte pár drobností (ako stridulačné orgány) tak je...teraz je ten druh známy ako stirmi (pred popísaním sp. burgundy)
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 14. Marca 2012, 21:22

Discobijec napísal:Jedna genetická...Je možné křížení mezirodové ? Teoreticky za určitých okolností nějaké příbuzné rody ?
v ramci taxonomickeho bordelu ano...aphnopelma/brachypelma
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Sceptic » 9. Júna 2013, 21:15

Pekny clanok o krizencoch P. cambridgei & P. irminia vysiel v novom cisle BTS. Dovolim si citovat hned uvodnu sympaticku vetu, ktora plati dvojnasobne aj u nas:
Not for the first time, some irresponsible idiot (our language has been greatly toned down) has hybridized P. cambridgei and P. irminia...


Clanok je zalozeny hlavne na fotografiach takze sa aspon zhruba budem snazit reprodukovat jeho obsah. Vyzor jednotlivych krizencov P. cambridgei x P. irminia ziskava vzhlad po P. cambridgei s abdomenom po P. irminia. Najhorsie rozoznatelny su samci krizencou ale akonahle kupite samca P. cambridgei a ma medialny cierny pasik na abdomene ide o krizenca. Ten znak je dedeny zo strany P. irminia. Problematicke je teda poznat aj adult samca P. irminia s tym, ze moze ist o krizenca P. cambridgei x P. irminia. Tu pomozu len fotografie subadultneho jedinca od chovatela alebo ako moznost sa ukazuju vyrazne oranzove "plamienky" na tarse a metatarse u P. irminia, ktore nema samec P. cambridgei a u neho su skor ako rad skvrn.


Zalovil som na internete:
Obrázok
Obrázok
P. cambridgei x P. irminia predavane ako P. cambridgei


Obrázok
P. cambridgei - adult samec

Obrázok
P. irminia - adult samec

Kód: Vybrať všetko

R. Gabriel & S. Jordan, J. 2013. Hybridisation of P. cambridgei & P. irminia. Journal of the British Tarantula Society, 28 (2) 82–84.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Sceptic » 14. Júna 2013, 22:33

Pavuka som kupil ako krizenca - Brachypelma albopilosum x vagans. Vyzor pavuka je do Brachypelma "vagans group", takze absolutne neroznatelne od vagans alebo podobne sfarbenych druhov. Neexistuju ziadne vizualne znaky po Brachypelma albopilosum.

Obrázok
ocny hrbolcek

Obrázok

Obrázok
Spermateka je zaujimava hlavne velkou depresiou. Je mozne, ze sa pocas ontogenezi bude jej tvar menit. Momentalne teda nebudem vyvodzovat zavery a porovnavat ju s originalnymi jedincami.

Diaznoza (velmi nahrubo len pre moje potreby):

pedipalpa - tarsus full scopulate, trnenie na tibii - 3,0,0,2

I - tarsus full scopulate, metatarsus full scopulate - trnenie I (apical), - scopulae kompaktna (nedelena)

II - tarsus full, metatarsus full - scopulae kompaktna (nedelena)

III - tarsus full , metatarsus 1\2, metatarsus silnejsie trnenie - scopulae kompaktna (nedelena)

IV - tarsus full, metatarsus 1\4, metatarsus ma silne trnenie - scopulae kompaktna (nedelena)

Stridulacny aparat ci uz primarny alebo sekundarny nepritomny.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Sceptic » 21. Júna 2013, 15:18

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Stuart Longhorn

Na fotografií je druhá generácia kríženca adult samice z pet trade chovu. Táto samica je potomok pet trade samca B. "vagans" a samice prvej generácie kríženca B.albopilosum x "vagans". Tento a iné jedince boli determinované na základe DNA testov.

Stránka lasiodora.sk po celú dobu existencie upozorňuje na celý problém hybridizácie chovov. Už niekoľko rokov upozorňujem, že kríženci môžu mať ďalšie potomstvo. Výsledky práce Stuarta Longhorna dokazujú, že právom. Všetky pavúky takzvanej Brachypelma vagans "group" nie je možné od seba odlíšiť na základe vizuálnych znakov. Stuart mal vzorky aj z Českej republiky, kde mu ponúkali zaručene čisté B. vagans ale opäť išlo len o krížence. Som presvedčený, že v našich chovoch nie je ani jediná čistá forma z vagans "group". Zabudnite na tvar a hustotu chĺpkov, farebné odlišnosti, zaručené konexie a podobný balast len aby niekto s naj cenníkom predal a zarobil. Komplex B.albopilosum x vagans je problém hybridizácie v celej Európe.


Absencia poznatkov a nezáujem sa učiť niečo navyše je dlhodobý úkaz Slovenskej "pavúčkarskej" obce. Väčšina ľudí sa nikde neposunula, stále operujú len so pseudo argumentami.

Osobne som už dávnejšie radšej z pavúkov vagans "group" spravil "liehový depozitár" ako by mal pokračovať ich prípadný reprodukčný cyklus.

Užívateľov profilový obrázok
Kaco
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 17. Mája 2012, 18:06
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Kaco » 21. Júna 2013, 17:34

Takže z toho vyplýva že každý pavúk v chove môže byť kríženec... Treba DNA testy na potvrdenie druhu aby bola 100% istota... Je nereálne aby sa v chove vyskytovali len "čisté" druhy, pretože za všetkým stojí človek a nie príroda... Osobne som rád že chovám zopár druhov aj keď viem že nemusia to byť presne tie druhy pod ktorými som ich kupoval... :)
zháňam
Pelinobius muticus
Ephebopus murinus
Pachistopelma bromelicola

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 21. Júna 2013, 19:27

Kaco napísal:Takže z toho vyplýva že každý pavúk v chove môže byť kríženec... Treba DNA testy na potvrdenie druhu aby bola 100% istota... Je nereálne aby sa v chove vyskytovali len "čisté" druhy, pretože za všetkým stojí človek a nie príroda... Osobne som rád že chovám zopár druhov aj keď viem že nemusia to byť presne tie druhy pod ktorými som ich kupoval... :)
sú druhy, kde to kríženie nie je :-) ..buď je málo jedincov v chove, alebo len jeden druh...myslím, že taká M.balfouri krížená nie je, ani P.muticus (hoc balfouri nie je nejaká raritka /už/ a nie je jediná svojho rodu)
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Kaco
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 17. Mája 2012, 18:06
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Kaco » 22. Júna 2013, 19:36

Blondi :) napísal:
Kaco napísal:Takže z toho vyplýva že každý pavúk v chove môže byť kríženec... Treba DNA testy na potvrdenie druhu aby bola 100% istota... Je nereálne aby sa v chove vyskytovali len "čisté" druhy, pretože za všetkým stojí človek a nie príroda... Osobne som rád že chovám zopár druhov aj keď viem že nemusia to byť presne tie druhy pod ktorými som ich kupoval... :)
sú druhy, kde to kríženie nie je :-) ..buď je málo jedincov v chove, alebo len jeden druh...myslím, že taká M.balfouri krížená nie je, ani P.muticus (hoc balfouri nie je nejaká raritka /už/ a nie je jediná svojho rodu)
Písal som si so Scepticom už dávnejšie o krížení a vyplynulo mi z toho že, ak chovaťeľ chce môže skrížiť všetko...
zháňam
Pelinobius muticus
Ephebopus murinus
Pachistopelma bromelicola

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 22. Júna 2013, 19:43

Kaco napísal:Písal som si so Scepticom už dávnejšie o krížení a vyplynulo mi z toho že, ak chovaťeľ chce môže skrížiť všetko...
Tak si ho iste len zle pochopil..všetko so všetkých sa krížiť nedá....ale medzidruhové kríženie v rámci daného rodu nie je až taký problém..teda je to problém...ale nie je problematické urobiť odchov...
napr. čo sa týka Acanthoscurií, Avín, Brachypeliem, Lasiodor..tam je to prekrížené celkom slušne... Poecilotherie, Psalmopoeusy pomenej, ale tiež sa krížia..žiaľ sú tupci, ktorí majú len vidinu peňazí a ak momentálne nevedia nájsť ku svojej samičke B.vagans samca vagans, tak to seknú s albopiloskou napr. :-(...najväčší experti na kríženie sú poliaci
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa sharky » 23. Júna 2013, 00:10

čaute , pred cca 2 mesiacmi som dostal pavuka pod menom Aphonopelma caniceps , tento tyzden sa zvliekol no na canicepsku mi to vobec nepripada ale skor nieco co by sme mohli zaradit do "vagans group" . pavuk sa ku mne dostal tak ze som volal na inzerat ze ho niekto v okoli daruje tak som ho vzal .

btw - uz je adult

fotka z prveho dna - ( ten v cervenom stvorci je udajny caniceps ale volajme ho Amerika sp. )

Obrázok

tu mame fotky America sp asi 3 dni po zvleku

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 23. Júna 2013, 07:49

takto z fotky Ti to nikto neurčí...ale jednoduché riešenie, pošli to Scepticovi :-)
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Sceptic » 23. Júna 2013, 14:57

Urcite sa to bude dat zaradit rodovo podla tvaru bulbu. Ak by to bola Aphonopelma, druhovo to nikto neurci, pretoze nie je ako, neexistuje ziadny novy reopis celeho rodu. V pripade, ze to je Brachypelma je dost mozne, ze by sa to dalo urcit aj druhovo.

JarekM
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27. Júna 2012, 18:40
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa JarekM » 1. Septembra 2013, 23:53

Dobrý večer,
po přečtení tohoto tématu, sem sa podíval na svoje pavouky, většina z nich jsou zástupci právě těch křížících se druhů. Přepadla mě deprese a pomyslel sem si, co teď? Jak dál? Neodchovávat už vůbec žádné sklípkany, přestat kupovat odchovy na burzách, inzerátech? Nebo kupovat, ale pak už nepářit, neodchovávat? Existuje vůbec něco, jak tomu zabránit? Čekat na někoho až doveze ten a ten druh z přírody, lépe řečeno několik jedinců, odchová je a pak pářit tyto jedince mezi sebou? Místo na burzy jezdit do Afriky, Asie a dalších končin pro zaručeně (ale kdo je zaručeně určí?) jedince? A existuje vůbec nějaký druh, který není křížený?
Opravdu je to závažné a smutné.

Užívateľov profilový obrázok
Blondi :)
skúsený chovateľ
Príspevky: 1720
Dátum registrácie: 3. Júna 2010, 12:57
Bydlisko: PP(Ždiar) /Praha
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Blondi :) » 2. Septembra 2013, 00:19

JarekM napísal:Dobrý večer,
po přečtení tohoto tématu, sem sa podíval na svoje pavouky, většina z nich jsou zástupci právě těch křížících se druhů. Přepadla mě deprese a pomyslel sem si, co teď? Jak dál? Neodchovávat už vůbec žádné sklípkany, přestat kupovat odchovy na burzách, inzerátech? Nebo kupovat, ale pak už nepářit, neodchovávat? Existuje vůbec něco, jak tomu zabránit? Čekat na někoho až doveze ten a ten druh z přírody, lépe řečeno několik jedinců, odchová je a pak pářit tyto jedince mezi sebou? Místo na burzy jezdit do Afriky, Asie a dalších končin pro zaručeně (ale kdo je zaručeně určí?) jedince? A existuje vůbec nějaký druh, který není křížený?
Opravdu je to závažné a smutné.
naj je, ak sa dovezie z prírody a nepredáva sa to pod názvami ako je to v chovoch..napr ak by sa urobil import blondi, tak to nepredávať ako blondi, ale ako Theraphosa sp. Francúzska Guyana atď (úplne naj s presnou lokalitou)...pretože ak sa to bude predávať ako blondi, tak sa to bude zase páriť s "blondinami" v chovoch..ja som si napr dával overiť,či mám blondi, alebo nie :-)
ale netreba prepadať depresii...odchovávať sa to bude stále....to, že tak nebudete robiť Vy, bude len pre vaše "potešenie"
Ja osobne budem do budúcna robiť asi to, že sa zameriam na druhy,ktoré sú menej krížené, popr. vôbec...no nechávam si v chove aj druhy, ktoré sú zaručene prekrížené
ak by ste mali záujem o farebné mutácie Gekončíkov nočných, odporúčam túto stránku http://gekoncik.weebly.com/predaj--available.html

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 3. Januára 2014, 12:23

osobne by ma zaujimalo ci ta introdukovana kolonia vagansov ktoru vypustili a drzi sa na floride je "cista" alebo takto rovnako chovatelsky upgrade-nuta
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Krizenie vtackarov, krizence

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Januára 2014, 14:34

Nieco malo najdes tu: http://entnemdept.ufl.edu/creatures/mis ... edrump.htm ale je to z roku 2003 takze nie aktualna situacia ale odpoveda to z casti na tvoju otazku introdukovania clovekom.

Blizko lokality je aj pristav co by mohla hrat istu ulohu. Uz Bücherl 1953 pozoroval ako priame vektory distibucie druhov napr: zeleznicne trate. Pri tazeny dreva ostalo vela pavukov stale v korenovych systemoch a na jednotlivych staniciach postupne "vystupovali". Preto maju niektore Grammostola sp. tak siroky zaber rozsirenia.


Kód: Vybrať všetko

Bücherl, W. Estudos sobre a biologia e a sistemática do género Grammostola Simon, 1892. Monografias Inst. Butantan 1 1-203


Napísať odpoveď