Poecilotheria striata

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
matres
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 14. Marca 2011, 12:12
Bydlisko: KA
Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa matres » 20. Júla 2012, 19:54

No NAZDAR :lol: :lol: :lol:
Takže čo ku tomuto vtáčkarovi??
Nakolko som ju nenašiel v popise tak skusim sem niečím prispieť..

Poecilotheria striata

Pocock, 1895

Pôvod: Ázia- Srí Lanka, India- Kerala, Mysore, Trivandrum
výskyt: Pralesy, kde obýva vyžšie etáže stromov..
Teplota: Cez deň 27-29 stupnov a v noci pokles na 22-24 stupňov.
Vlhkosť: 70-80 percent
Velkosť: samica - telo 7 - 8 cm, rozpetie 18cm.
samec - telo 5 až 7cm.
Doba dospievania 2,5 až 4 roky. (samozrejme samec o rok skôr a podmienené teplotou a potravou)
Dĺžka života: samice - okolo 15 rokov
samec - 6 až 12 mesiacov po dosiahnutí adultného zvleku
Doba svietenia: pre dobrú reprodukci sa odporúča pomer 12 - 12 h


Popis
jedná sa o nádherne sfarbený druh (podľa mňa jedna z najkrajších poecilotherií)
chelicery - z vnútornej a spodnej strany čierne, z hornej strany béžové s fialovým nádychom.
Farba karapaxu je po okraji béžová, prekrívaná jemnými fialovými chĺpkami, ktoré majú krásny kontrast na dennom svetle (tieto chĺpky pokrývajú celý karapax) stredom od prednej časti sa tiahne čierny pás, ide od začiatku karapaxu a obopína očný hrbolok a od zadnej časti združených očí je v strede prerušený obvodovou béžovou farbou v podlhovastom trojuholníkovom tvare. Čierny pás pokračuje neprerušovanou líniou, ktorá je v oblasti fovei kruhovitého tvaru kde sa v jeho strede nachádza bledo krémový útvar, ktorý je omnoho jemnejší ako u večšiny poecilotherií. Obvodové ochlpenie karapaxu je bledo krémové z výnimkou prednej časti kde sú tieto chĺpky čierne.
Obrázok

sternum, labium, gnathocoxa sú čierne
coxa - od spodku čierna, pokrytá hustými hnedými chĺpkami, od vrchu chĺpky tmavšie béžovo - fialové
trochanter - sfarbený ako coxa.
femur predných dvoch párov je od vrchu pri kĺboch béžový a v strede čierny s fialovým nádychom, od spodu je sýto žltý so sýto čiernym pásom uprostred.
femur zadných dvoch párov končatín je rovnaký, až na to, že namiesto žltého sfarbenia je biele.
Tento rozdiel vo farbe je rovnaký pri všetkých článkoch nohy predných a zadných dvoch pároch kráčavých končatín.
patela - je zvrchu na pol béžová a na pol čierna, béžová smeruje ku femuru, od spodu žltá (biela).
tibia - z hornej časti čierna, pri kĺboch jemne do biela, na čiernej časti päť bielych fliačkov podlhovastého tvaru, z dolnej strany so žltými (bielymi) fľakmi pri kĺboch.
metatartus - od vrchu tmavý, pri kĺboch jemne biely a stredom sa tiahne jemný plamienok, od spodu je tyrkysovo - modro - zelený
tartus - od vrchu čierny s dvoma krátkymi plamienkami, od spodu ako metatartus
pedipalmy
tartusy majú ako na ostatných nohách,
metatartusy sú od vrchu čierne, pri kĺboch biele s plamienkom uprostred,od spodu sú biele s čiernymi pásom uprostred
tibia je celá biela
patela od spodu tmavo čierna, od vrchu bieločierna s fialovým nádychom
všetky končatiny sú pokryté dlhými, riedkymi, do hneda sfarbenými chĺpkami s fialovým nádychom
Obrázok
abdomen -
základná farba: čierna
od spodu je abdomen celý čierny, s výnimkou epigastrálnej ryhy, ktorá je po obvode sfarbená na bledo (to platí u samca aj u samice),Obrázok
z vrchnej strany abdomenu sa tiahne stredom béžový pás vlnitého tvaru, ktorý je symetrický, po okrajoch je tento útvar jasnejšej béžovej farby, ktorá je postupne ku stredu tieňovaná na tmavšiu béžovú. útvar je lemovaný čiernym pásom, z ktorého sa v každom najširšom bode tiahne čierny pás smerujúci až po spodok abdomenu, tieto pásy smerujú od prednej strany jemne smerom dozadu. miesta medzi spodkom abdomenu a stredovým pásom sú sfarbené na čierno, sú husto zarastené béžovými chĺpkami, takže pomer týchto farieb je 1:1. Celí abdomen tiež kontrastuje do fialova a je pokritý dlhými riedkymi hnedými chĺpkami.
Obrázok
fotka je po zvleku takže je dosť malí ale ako príklad stačí. :lol:

Samica sa dosť odližuje od samca. Samec je menší a štíhlejší, nemá tybiálne háky. Tento vtáčkar nedisponuje obrannými chĺpkami.
Rozmnožovanie tohoto druhu prebieha vo väčšine prípadov dosť problematicky. Samica väčšinou pri prvom pokuse o párenie samca odoženie. Odchovi boli poväčšine úspešné pri menších samiciach. Samica nerobí kokon na počkanie, môže jej to trvať aj viac ako šesť mesiacov pokiaľ nebude mať na stavbu vhodné podmienky. Aktívne sú v noci, no predovšetkým za úsvitu.


Podmienky:
Terárium volíme ako pre veľké stromové druhy, teda aspoň 25x30x35 cm. Do terária je vhodné umiestniť veľa umelých rastlín a konárov. Treba ale zaistiť 100 percentnú stabilitu každého predmetu, pretože sa jedná o pomerne veľký a dosť ťažký druh.
Osobne odporúčam aj napájačku.

Obranné správanie: Jedná sa o toxicky významný druh, nikdy by sa nemal brať na ruku, prípadné uhryznutie je veľmi bolestivé a môže byt nasledované komplikáciami ako opuchy, vysoké teploty a pod. Jed pôsobí angiotoxicky. Jeho sila je porovnateľná s jedom Stromatopeliem a Heteroscondier, teda patrí medzi najjedovatejšie pavúky spomedzi Theraphosidae. Poecilotherie su veľmi rýchle, prchké a plaché. Keď sú nahnané napr. do rohu terária, dokážu byť útočné. Uhryznutie môže mať trvalé následky. (copirith-P.ornata sekcia POPIS DRUHOV)

Mám adult samicu. Má cca 7 cm.. ale presne neviem.. ťažko ju nahovoriť na dobré fotenie. :lol:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa Sceptic » 6. Januára 2013, 22:17

Andrew Smith’s Tarantula Journal October 2012

Kód: Vybrať všetko

India: The great Poecilotheria striata mystery?

Kód: Vybrať všetko

http://www.lovetarantulas.com/Poecilotheria_striata.pdf

Užívateľov profilový obrázok
Sturm
Príspevky: 663
Dátum registrácie: 28. Júla 2009, 14:32
Bydlisko: Kosice
Re: Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa Sturm » 11. Januára 2013, 11:31

moja samica 4cm telo :)

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
sharky
Príspevky: 1103
Dátum registrácie: 10. Januára 2010, 16:33
Bydlisko: trenčín
Re: Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa sharky » 20. Januára 2013, 00:02

moja striatka :) cez 5 cm telo

Obrázok
Obrázok
FB- Đenis Čičo
Anything is possible for those who are willing to try
Go HARD or Go HOME !

Užívateľov profilový obrázok
perkunas
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 20. Novembra 2012, 12:52
Bydlisko: Rimavské Brezovo, Senica
Re: Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa perkunas » 8. Apríla 2013, 08:34

mam zatial len 4zv. ale vcera som jej daval akurat zrat tyzden po 4zv. zaujala ma truba tym ze cvrcka ulovila, zabalila si ho do pavuciny a potom nechala vysiet cca dve hodinky a az potom sa do neho pustila :D
Brachypelma Smithi 12zv. 0,1 7cm
Acanthoscurria Geniculata 5zv 0,0,1 1,5cm
2x Avicularia Versicolor 8zv. 1,1 4cm
Lasiodora Parahybana 9zv. 1,0 3,5cm
Poecilotheria Striata 7zv. 0,0,1 4cm

kurec
Príspevky: 317
Dátum registrácie: 1. Marca 2007, 20:58
Bydlisko: Krnov ( ČR )
Kontaktovať užívateľa:
Re: Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa kurec » 8. Apríla 2013, 08:44

Sturm napísal:moja samica 4cm telo :)

Obrázok
Hmm podle fotky spíš samec :)

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa Sceptic » 8. Apríla 2013, 09:00

Kurec: narazas na sfarbenie abdomenu alebo je tam este iny znak?

Obrázok
napr: Rick West - samica

Obrázok
http://www.tarantulacanada.ca - adult samica

Abdominalne nezrovnalosti vo sfarbeni si u Poecilotheria spp. obcas vsimam. Skor je otazka ci chovane jedince patria k tomu druhu. Co sa tyka pohlavneho dimorfizmu by to u niektorych Poecilotheria sp. podla toho kluca abdominalneho vzoru samec, samica sedelo :).

http://www.lovetarantulas.com/Poecilotheria_striata.pdf - posledna strana je adbominalny vzor biely, bez zasahu ineho sfarbenia.

Užívateľov profilový obrázok
Sturm
Príspevky: 663
Dátum registrácie: 28. Júla 2009, 14:32
Bydlisko: Kosice
Re: Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa Sturm » 8. Apríla 2013, 22:00

Pri viacerých Poecilotheria spp. som si to s tým farbením abdomenu všimol napr. pri P.regalis mi to presne vyšlo no toto je moja prvá P.striata a týmto rozdielnym sfarbením sa zatiaľ pri určovaní nejako neriadim. Od vtedy sa mi raz zvliekla ... a áno je to samička :) nieje adultka

kurec
Príspevky: 317
Dátum registrácie: 1. Marca 2007, 20:58
Bydlisko: Krnov ( ČR )
Kontaktovať užívateľa:
Re: Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa kurec » 9. Apríla 2013, 11:56

Sceptic napísal:Kurec: narazas na sfarbenie abdomenu alebo je tam este iny znak?

Obrázok
napr: Rick West - samica

Obrázok
http://www.tarantulacanada.ca - adult samica

Abdominalne nezrovnalosti vo sfarbeni si u Poecilotheria spp. obcas vsimam. Skor je otazka ci chovane jedince patria k tomu druhu. Co sa tyka pohlavneho dimorfizmu by to u niektorych Poecilotheria sp. podla toho kluca abdominalneho vzoru samec, samica sedelo :).

http://www.lovetarantulas.com/Poecilotheria_striata.pdf - posledna strana je adbominalny vzor biely, bez zasahu ineho sfarbenia.
Mám teď doma asi 40 P. spp a u některých druhů ( ornata, pederseni, striata, regalis ) mi to takhle vždycky vyšlo na stopro ( svlečky mi to prokázali ). Nejde jen o proužek na abdomenu, to mají tyhle velikosti všecky stejné ( ztrací se až v adultu? ), ale i podle nohou a zbarvení, možná blbý uhel fotky..

Užívateľov profilový obrázok
perkunas
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 20. Novembra 2012, 12:52
Bydlisko: Rimavské Brezovo, Senica
Re: Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa perkunas » 15. Augusta 2013, 14:52

vychádzka :D
Obrázok
Brachypelma Smithi 12zv. 0,1 7cm
Acanthoscurria Geniculata 5zv 0,0,1 1,5cm
2x Avicularia Versicolor 8zv. 1,1 4cm
Lasiodora Parahybana 9zv. 1,0 3,5cm
Poecilotheria Striata 7zv. 0,0,1 4cm


Užívateľov profilový obrázok
Skippy
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 20. Októbra 2007, 19:58
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:
Re: Poecilotheria striata

Príspevok od užívateľa Skippy » 24. Júla 2014, 20:43

P.striata , párik

Obrázok


Napísať odpoveď