Pamphobeteus sp. (Pamphobeteus sp. platyomma)

Diskusia viazaná na konkrétne druhy vtáčkarov

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:
Pamphobeteus sp. (Pamphobeteus sp. platyomma)

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 1. Októbra 2007, 00:15

Ahoj, ako sa vám páči tento druh? U mňa patrí medzi najoblubenejsie, velmi zravy, velky, krasny a nenarocny na chov. Co viac si priať :-)

toto je 8. zvlek, cca 5,5 cm v tele
Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 1. Októbra 2007, 00:33

mne osobne sa velmi paci .... ale je trosicku drahy na mna ..... to az po poeckach .... :wink: ale inak ak by bola dobra ponuka tak by som nevahal
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FoXo » 1. Októbra 2007, 01:03

Ja ho mam zatial vo 4 zv. Zere vsetko co mu dam ale dost rychly rad ma strasi :)

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 1. Októbra 2007, 08:57

Velmi pekny, aka je ta odradzujuca cena ?

Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FoXo » 1. Októbra 2007, 09:52

Tryri napísal:Velmi pekny, aka je ta odradzujuca cena ?
Ja som ho kupil za 380 Sk v 2 zv. 30.9.2006

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 1. Októbra 2007, 10:23

tak to nie je az tak vela ...., nebolo nahodou niekedy viac ???? ale teraz som hladal a nenasiel nikoho kto predava ....
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 1. Októbra 2007, 11:59

adi napísal:tak to nie je az tak vela ...., nebolo nahodou niekedy viac ???? ale teraz som hladal a nenasiel nikoho kto predava ....
za tu cenu som ich predaval ja - bol to moj odchov... i tak sa ich na slocvensku predalo max 7-8ks
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 1. Októbra 2007, 14:17

nie uz nie su napredaj. Ale v bliskej dobe mozno...... nebudem predbiehat! :D
facebook: Marek Terno
Obrázok

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 5. Apríla 2008, 01:48

tak mam pre vas horucu novinku:

tento pavuk http://www.birdspiders.com/gallery/p.php/432

Pisal som:

Hi Rick,

What do you think about this photo? It is really he, don´t you confused ?

link: http://www.birdspiders.com/gallery/p.php/432

Milan

odpoved:

The specimen in this image was ID'd and photographed by Dr. Rogerio Bertani
who also worked on and revised this genera ... it is 100% a correct ID in this image.

I hope this helps.

Rick

co si o tom myslite :?

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 5. Apríla 2008, 10:52

Ta fotografia je nam celkom znama. Na poslednej burze sme sa o tom rozpravali s chalanmi. Zaradenie Pamphobeteus sp. platyomma do Vitalius wacketi je urcite chyba. Asi zle porovnali jednotlive holotypy alebo sa sekol Platnick. Momentalne vsak plati, pokial nespravi Bertani nove rozdelenie neda sa s ID tohto druhu nic robit.

Mam samicu tohto druhu a spermateku ma typicku pre rod Pamphobeteus urcite to nebude Vitalius.

To, ze sa u nas predavali ako Vitalius wacketi je ok. Nazov tohto druhu je momentalne platny. Kazdy vedel, ze sa vlastne jedna o ex Pamphobeteus sp. platyomma. V zahranici sa predavali aj pod nazvami Vitalius platyomma (viz. knihu Sklípkani od Volker von Wirth).

Taxonomia je velmi zaujimava a obcas je tych zahad na jeden druh privela. Co sa tyka rodu Vitalius vznikol rozdelenim rodu Pamphobeteus a vyclenenim druhov, ktore maju spermateku s dvoma oddelenymi semennymi receptakulami alebo len ciastocne fuzovanu.

Urcite sa tento druh nejako vycleni a vrati sa do rodu Pamphobeteus. Otazka znie ked sa vlastne stala chyba, kedze na revizii tohto druhu pracovalo viacero arachnologov.

Ten Bertani pavuk mi dost pripomina nieco do rodu Lasiodora s bielymi pasikmi.

Vitalius a Lasiodora maju vela spolocnych znakov.

Pamphobeteus skorej inklinuje ku rodu Xenesthis.

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 5. Apríla 2008, 11:15

Presne tak aj ja som si myslel ze Pamphobeteus skorej inklinuje ku rodu Xenesthis ale nechajme sa prekvapit.

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 6. Apríla 2008, 22:13

aj podla mna tento druh urcite neptri do rodu vitalius ale skor do rodu pamphobeteus a je podla mna len otazkou casu kedy tam aj bude preradeny. Ma kopec podobnych znakov s tymto rodom

Obrázok
Na obrazku je cerstvo zvleceny samec tohto druhu. Dospel asi pre 2 dnami. Ak niekto z vam videl dospele samce p.nigricolor a p.antinous tak tie kresbou vizeraju prakticky identicky so samcom v.wacketi akurat ze jeden ma namiesto tmavoruzovej fialovu a druhy modru farbu. Samozrejme tych znakov podobnych s rodom pamphobeteus je podstatne viac.....
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 22. Marca 2009, 14:12

Uz dlhsie sa zaoberam spletitostou tohto druhu. Nasiel som si cas nastudovat si Bertaniho reeviziu. U nas a vo Europe predavany nie je na 100 percent Vitalius wacketi. Bertani uvadza druh Pamphobeteus platyomma ako nomen dubium. Uz v knihe Volker von Wirth je uvedena chybna interpretacia tohto druhu kde je vyobrazeny (v tom case Europe predavany Pamphobeteus sp. platyomma) pod nazvom Vitalius wacketi. Original samec V. w. sa odlisuje od vsetkych Vitalius spp. dlhsim embolusom (bulb je hruskoviteho tvaru). Samice - tibia 4 paru krac. koncatiny nie je zhrubnuta, sternum je o malo dlhsi ako sirsi, karapax je lemovany kratkymi chlpkami plus pokryty jemnym nevyraznym ochlpenim, zbehuje ku stredu fovei, femur ma dlhsie ventralne ochlpenie, sternum, coxae a abdomen ventralne cierne sfarbeny, pokryta kratkymi chlpkami. Sfarbenie karapax a nohy cierne okrem trochanteru, ktore su svetlo hnede. Samica ma navyse jasnejsie sfarbene podlhovaste pasiky na nohach. Eviduju sa minimalne dve rozdielne formy. Nespomina sa ziadne vyrazne fialove srarbenie samca a teda v EU predavane kusy su uplne iny druh.

L.Hadek
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 11. Apríla 2009, 12:36
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa L.Hadek » 21. Apríla 2009, 15:49

Obrázok

samec

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pamphobeteus sp. platyomma

Príspevok od užívateľa Sceptic » 23. Februára 2013, 20:20

Po skompletovani vsetkych dostupnych vedeckych prac, som nakoniec prisiel k uspokojivemu vysledku. Na 100 percent som si isty, ze Vitalus wacketi, Pamphobeteus platyomma sa NIKDY nevyskytovali v chove. Slovenska verzia Vitalus wacketi, Pamphobeteus platyomma, respektivne pavuky co sa pod tymto nazvom predavali nimi URCITE nie su. Osobne tiez vlastnim 2 samice, predavane ako Vitalus wacketi zakupene na Slovensku. Jedna mi sluzi ako preparat a druhu som nechal nazive pre zvlecky. Liehovy preparat sa cca. velkostou podoba holotypu Mello-Leitão, 1923. Podla nej som pripravil nakres. Cely rod Pamphobeteus je prekrizeny a importovane druhy sa neporovnavaju s typovymi len sa im vymyslaju mena na zaklade farebnej podobnosti s originalmi. Cely rod je podobny mix ako Avicularia spp.. Pocas doby existencie tejto temy sa predavali minimalne 3 rozne Pamphobeteus sp. ako zarucene prave Pamphobeteus platyomma. Stacilo by uplne druhom nazbieranych na jednej lokalite daj vymysleny nazov podla lokality a nestratili by hodnotu v chove. Nepochopim preco si importery a chovatelia myslia, ze „especkom“ znizuju status zvierata.


Pamphobeteus platyomma
Bertani 2001 uvadza druh Pamphobeteus platyomma ako nomen dubium. Od roku 2001 je teda jasne, ze typovy druh Pamphobeteus platyomma je neplatny a teda nie je s cim odchytene jedince porovnavat. Teda kto mi vysvetli podla coho porovnali pavuky predavajuce pod nazvom Pamphobeteus platyomma? Poviete si naco je teda opis? Opis samozrejme musi existovat ale casto nie je dostatocne kvalitny co je aj tento pripad.


Bertani - 2001
Povodny typovy druh Pamphobeteus platyomma, Mello-Leitao – 1923 prezeral a dodatocne zistil, ze ide o juvenilneho samca. Pricom karapax je ohraniceny dlhym ochlpenim smerujucim do jeho stredu. Toto podporuje aj preklad prace Mello-Leitao viz. dole. Tento typ karapaxu je vsak pritomny skor u rodov Nhandu, Vitalius. Na typovej lokalite Ilha de Sao Sebastiao (momentalne Ilhabela) Sao Paulo, Brazilia sa vsak ziadny z tychto rodov nenachadza. Podla Bertaniho ide o chybne oznacenie lokality z roku 1923. Kedze velkosti uvedene v texte Mello-Leitao, 1923 su rovnake s prezeranym typovym druhom je jasne, ze podla tohto typu pavuka opisoval. Opisovany pavuk sa nasiel uz v roku 1921, pricom Bertani prepoklada, ze za tie dva roky prislo k pochybeniu a zaznaceniu zlej lokality. Na zaklade tychto poznatkov a nemoznosti dalej identifikovat pavuka opisaneho ako Pamphobeteus platyomma ho Bertani zaradil ako neplatny - nomen dubium. Vsetky ostatne prace po roku 1923 boli chybne identifikacie a nie su smerodajne.


Vitalius wacketi
Je uplne iny druh vtackara, ktory sa predtym volal Pterinopelma wacketi a nemal nikdy nic spolocne s Pamphobeteus platyomma.

Obrázok Obrázok
Takto vyzera, foto. je od Bertaniho. Prevzate z http://www.birdspiders.com .


Mello-Leitao – 1923
Pterinopelma wacketi – teraz Vitalius wacketi (foto hore)
Pamphobeteus platyomma – teraz nomen dubium



Pamphobeteus platyomma
Original Mello-Leitao 1923
Cephalothorax negro, com uma orla de longos pellos roseos. Pernas castanho-escuras, com longos pellos vermelhos. Abdomen castanho-negro, com pellos longos mais claros. Esterno pardo-ferrugineo, ancas das pernas pardo-acinzentadas. Ventre castanho-escuro.

Cephalothorax pouco elevado, mais longo que largo, igual a...porovnavanie dlzky koncatin... de fovea thoracica transversal direita.

Rima ocular muito bixa, duas vezes mais larga que longa. olhos anteriores em fila procurva (uma linha tangeni(t)e á borda anterior dos medios passa pouco adiante do meio dos lateraes), os medios menores, separados enire si cerca de diametro e meio e a urn diametro dos lateraes. Ohlo lateraes anteriores bem maiores que os posteriores dos quaes distam um diametro destes ultimos. Ohlos medios posteriores muito pequenos, contiguos aos leteraes posteriores. Esterno mais longo que largo, com as sigillas posteriors separadas da margem cerca de seu maiór diametro. Metatarsos dos dois primeiros pares com escopulas que vao até á base, os do terceiro par com escopulas nos dois tercos apicaes, os posteriores escopulas apenas no apice.
Z opisu Pamphobeteus platyomma vyberam:

Cephalothorax cierny, lemovany dlhsim ruzovym ochlpenim po jeho okrajoch. Koncatiny tmavo hnede s dlhsim cervenym ochlpenim. Abdomen hnedo-cierny s dlhsim svetlim ochlpenim. Sternum hnedo-zlty, femur- sivo-hnedy...atd..

Druhovy nazov platyomma poukazuje na specificky ocny hrbolcek. Sklada sa z greckeho platos – siroky (do rozlohy), *mma - oko. Prave ocny hrbolcek je zakresleny pod cislom 125 a ja som ho porovnal s ocnym hrbolcekom Pamphobeteus "platyomma" predavaneho u nas. Kresby ocnych hrbolcek u Mello-Leitao 1923 su vcelku dobre, jednotlive nakresy aj inych druhov vtackarov poukazuju, ze dbal na rozlisovanie velkosti a aspektov u kazdeho druhu, takze si nemyslim, ze prave tu by zakreslil oci do jeden linie a na dovazok by im dal po tomto specifickom charaktery aj odvodeny druhovy nazov.


Obrázok

AME - "predne stredne oci" su ako vidime dominantne oproti originalu, kde maju vsetky tri oci skoro rovnake pomery a su prakticky v jednej linii.

Len notoricky klamar by povedal, ze sa podobaju.

Druhy ako Pamphobeteus platyomma, Pamphobeteus sp. platyomma, Vitalius wacketi v predajoch su predovsetkym neurcene "especka" z roznych importov a odchovov, ktorych problematicky status a ich mozne identifikovanie je obtiazne. Ulohu uz iste zohralo aj krizenie. Na zaklade prezeranych samic, ktore vlastnim mozem povedat, ze ide o rod Pamphobeteus sp. a ich dalsia identifikacia by bola znacne obtiazna a tym sa vsetko konci. Mam tie iste kusy ako v prvom bebekexovom prispevku.

Ma niekto iny nazor z ktoreho vyplynie vecna diskusia?

Kód: Vybrať všetko

Mello-Leitao, C.F. de. 1923. Theraphosideas do Brasil. Rev. Mus. Paulista 13 1-438 

Bertani, R. 2001. Revision, cladistic analysis, and zoogeography of Vitalius, Nhandu, and Proshapalopus; with notes on other theraphosine genera (Araneae, Theraphosidae). Arq. Zool., S. Paulo 36: 265-356.

Lucas, S., P. I. da Silva Jr. & R. Bertani. Vitalius a new genus of the subfamily Theraphosinae Thorell, 1870 from Brazil (Araneae, Theraphosidae). Spixiana 16: 241-245.

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pamphobeteus sp. (Pamphobeteus sp. platyomma)

Príspevok od užívateľa Sceptic » 9. Júna 2013, 13:29

Obrázok


Momentalne patram po stridulacnom aparate u tohto pavuka avsak bez uspechu, zvlecka je dostatocne velka, ze by to mohlo byt viditelne aj volnym okom :). Jediny naznak "plumose hairs" je na femure IV, ktory ho pokryva vo vacsej casti. Neviem ci toto pomenovanie pre ochlpenie na femur IV je spravne. Podla mne dostupnych zdrojov nema rod Pamphobeteus ustaleny stridulacny aparat. Najnovsim zistenim je objavenie noveho typu stridulacneho aparatu u P. crassifemur, pricom sa nachadzal medzi III a IV trochanter a coxa. Nejde vsak o klasicke modifikovane ochlpenie ale skor o velmi silne stetiny spiniformneho tvaru (tvar ako ihlica, osten).

Rod Pamphobeteus ma diagnozu zalozenu hlavne na stavbe bulbov v kombinacii s tvarom spermateky u samice.

Zaujimava je poznamka od Bertani 2008, samice P. augusti, P. insignis a P. ornatus nie su popisane. Samice P. antinous a P. vespertinus popisal Schmidt (1993), avsak na zaklade ich chabeho popisu nie je mozne ustanovit ci patria k tymto druhom.

Do dnesneho dna v rode Pamphobeteus neexistuje ziadna poriadna revizia, ktora by urcovala hranice pre jednotlive druhy. Cely chov je zalozeny len na poctivosti chovatelov a hlavne dovozov z priamych lokalit a ziadnym pseudo-urcovanim, na ktore sme zvyknuty. Pre mna maju cenu skor "especka" s lokalitou z jedneho kokona.

Bertani 2008 v praci uvadza, ze prehliadol dost materialu a typovych druhov pri popise P. crassifemur a grandi. Mozno sa casom dockame a nieco pripravuje,... dufajme.

Kód: Vybrať všetko

Bertani, R., Fukushima, C.S. & P.I. da Silva, Jr. 2008. Two new species of Pamphobeteus Pocock 1901 (Araneae: Mygalomorphae: Theraphosidae) from Brazil, with a new type of stridulatory organ. Zootaxa 1826: 45-58 [p. 48, f. 1-12].


Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pamphobeteus sp. (Pamphobeteus sp. platyomma)

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 1. Mája 2016, 08:59

Obrázok

4zv -> 5zv
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)

Užívateľov profilový obrázok
Z0oMb3E
skúsený chovateľ
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 18. Januára 2009, 18:16
Bydlisko: Lipt. Osada
Kontaktovať užívateľa:
Re: Pamphobeteus sp. (Pamphobeteus sp. platyomma)

Príspevok od užívateľa Z0oMb3E » 15. Septembra 2020, 08:17

Obrázok

po vyse 4rokoch ten isty kus co je o prispevok vyssie dospel :) ... o skoda ze tak nadherne farby dosahuju jedine dospele samce :?
Okrem toho čo neviem, viem všetko! (Sokrates)


Napísať odpoveď