vyhrievanie vasich terarii

Diskusia viazaná na terárium, jeho zariadenie, prírodné materiály a pod.

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA
vyhrievanie vasich terarii

Príspevok od užívateľa PiXeL » 2. Septembra 2007, 23:21

zaujmaju ma vase postrehy ci skusenosti z vyhrievanim nadrze ziarovkami pripadne vyhrevnne teleso / kamen a podobne /.

Ja osobne nevyhrievam zatial ziadneho pavuka, vsetky maju izbovu teplotu nakolko moj byt je dost teply a nemal som potrebu vyhrievat nadrze. Ale jesen nam klope na okienko a teploty pojdu dole. tak napiste ake mate skusenosti. Dakujem

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 2. Septembra 2007, 23:24

momentalne pouzivam 25W obycajna ziarovka .... teraz staci ....., no a v zime budem pouzivat cervenu 40W ..... a casom pribudnu aj vyhrevne kable ......

a myslim ze ziarovka je najpouzivanejsia ..... ale drahe to je kurenie ......, vela tepla unikne ,...
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 2. Septembra 2007, 23:36

No ja mam ted 15 W zarovku a pro smithi (28C optimal) je to dost malo...ale zalezi i na okolni teplote a dalsich faktorech, ktere jsou zrejme...tedy nekomu to muze stacit...chce to odzkouset...

Nejoptimalnejsi se me zda reseni velka skrin/vytrina s termostatem a topnym kabelem. Ale to zas kazdy nema tu moznost. Napriklad ja mam pokoj s 3 dvermi a na 4te stene je okno :D takze technicky dost prekerni situace...

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 3. Septembra 2007, 00:53

IMHO tvrdit, ze pre nejakeho pavuka je optimal 28 stupnov je rovnake ako povedat, ze pre Homo sapiens je optimalna teplota 20 stupnov celzia.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
Avar
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 8. Februára 2007, 21:51
Bydlisko: Olomouc - CZ

Príspevok od užívateľa Avar » 3. Septembra 2007, 00:57

pravda je to dost relativni, konkretne jsem se bavil o b. smithi. napriklad primo na lasiodora.sk ve vizitkach je doporucovana prave takova teplota pro tentu druh. btw nikdy jsem ji na tolik nevytopil...

PiXeL
Príspevky: 829
Dátum registrácie: 6. Júla 2007, 21:35
Bydlisko: born:KE, work:BA

Príspevok od užívateľa PiXeL » 3. Septembra 2007, 01:00

a co si myslite o tom ze cim vecsi pavuk tym je lepsie aby mal vyssiu teplotu. Samozrejme sa nejdena o niekolko stupnov. Aj o tom som uz pocul nieco ... len neviem co je na tom pravdive alebo je to len "žvást"

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 3. Septembra 2007, 10:22

akože neviem, nie so msi v tom istý, ale ked sa jedná o určitý druh, mal by mať takú istú vlhkosť aj teplotu, ako mláda aj ako dospelý pavúk, tam by som rozdiely nehladal. No neviem možno v tom niečo pravdy bude.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
bebekexxx
Administrátor stránky
Príspevky: 691
Dátum registrácie: 27. Decembra 2005, 22:07
Bydlisko: Partizánske/Žilina
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa bebekexxx » 3. Septembra 2007, 11:23

Razor napísal:akože neviem, nie so msi v tom istý, ale ked sa jedná o určitý druh, mal by mať takú istú vlhkosť aj teplotu, ako mláda aj ako dospelý pavúk, tam by som rozdiely nehladal. No neviem možno v tom niečo pravdy bude.
u niektorych druhoch sa odporuca mat u mladych vyssiu vzdusnu vlhkost a ako pavuk rastie tak ju znizovat. Prikladom je rod Eupalaestrus, kde sa mlade mozu chovat pri 50-70 perc. vlhkosti ale pre dospele jedince uz 60-70 percentna vlhkost moze sposobit smrt.

Užívateľov profilový obrázok
westline
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 9. Augusta 2007, 09:53
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa westline » 3. Septembra 2007, 20:08

No toto mohli by ste hodit foto Vy co mate vyhrevne kable,skalu pre par zaciatocnikov ako by to mali vyriesit ak necu len svetelny zdroj :wink: ....ja napr. tiez len vyhrievam svetelnym zdrojom :) 30w ziarokov :)
Obrázok
http://www.westline.yw.sk --> my site check it!!

Užívateľov profilový obrázok
Sceptic
Administrátor stránky
Príspevky: 2392
Dátum registrácie: 28. Decembra 2005, 16:20
Bydlisko: ZA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sceptic » 3. Septembra 2007, 20:42

PiXeL napísal:a co si myslite o tom ze cim vecsi pavuk tym je lepsie aby mal vyssiu teplotu. Samozrejme sa nejdena o niekolko stupnov. Aj o tom som uz pocul nieco ... len neviem co je na tom pravdive alebo je to len "žvást"
Vsetko je vecou specifikacie druhu a podmienok v, ktorych zije v prirodzenom biotope. Niektore druhy mladat vtackarov vsak ziju v uplne inych biotopoch a vyhladavaju ine podmienky ako neskor ich rodicia. Toto tvrdenie sa teda neda zovseobecnit na vsetky vtackare. Napr: rod Megaphobema by sa urcite nepotesil tvojim pokusom zvysovat postupne teplotu podla velkosti kedze teplota nad 25 stupnou moze byt pre nich rizikom, dlhodobo vyssie teploty koncia smrtou. Ak budes chovat Brachypelmi a ine druhy stale pri rovnakej teplote nic sa im nestane.

Janett
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 24. Augusta 2007, 19:35

Príspevok od užívateľa Janett » 3. Septembra 2007, 20:55

Ja som Parahybanu prve dni nevyhrievala.
Jedneho dna vsak na terarko dosiahli slnecne luce ( co si inac davam velky pozor aby nie!!!) a ona potvorka doslovne bezala a rozplestila sa na slniecko jak to len slo. Tak reku slusim trosku lampu. A vyzera ze jej to vyhovuje, ale nepraktikujem to cely den a vzdy svietim len na cast terarka

Tryri
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 14. Augusta 2007, 15:03
Bydlisko: Prievidza okolie
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Tryri » 5. Septembra 2007, 01:10

Hmmm, viem urcite ze mate omnoho vacsie chovy ako ja, ale nejako si technicky nedokazem predstavit ako budem vyhrievat ziarovkov/kami 6 terarii + asi 25 krabiciek s pavukmi ... predpokladam ze tie ziarovky musia byt dost blizko terarii, cize by som potreboval nejaku rampu kde by bolo zabudovanych tak 8 svetiel .... Alebo ako to mate vy robene ? Pretoze presne ma to vcera napadlo ze zalozim takuto temu ked som vosiel do izby kde mam pavuky a bola tam pekna kosa (teraz ako sa zchladilo).

Inac vecer tiez ,,kurite,, ziarovkami ? Tiez si neviem predstavit ako budem pri tom spat ked mi tam bude svietit taka mensia svetelna show :D

Užívateľov profilový obrázok
FoXo
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 18. Februára 2006, 23:11
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa FoXo » 5. Septembra 2007, 03:23

Tryri napísal:Hmmm, viem urcite ze mate omnoho vacsie chovy ako ja, ale nejako si technicky nedokazem predstavit ako budem vyhrievat ziarovkov/kami 6 terarii + asi 25 krabiciek s pavukmi ... predpokladam ze tie ziarovky musia byt dost blizko terarii, cize by som potreboval nejaku rampu kde by bolo zabudovanych tak 8 svetiel .... Alebo ako to mate vy robene ? Pretoze presne ma to vcera napadlo ze zalozim takuto temu ked som vosiel do izby kde mam pavuky a bola tam pekna kosa (teraz ako sa zchladilo).

Inac vecer tiez ,,kurite,, ziarovkami ? Tiez si neviem predstavit ako budem pri tom spat ked mi tam bude svietit taka mensia svetelna show :D
Preto je najlepsie mat vyhradenu miestnost cistolen kde budes mat vtackarov :) No ja tiez dako nevyhrievam u mna je v lete pomerne dost teplo ale uz sa ochladilo a citim to aj ja. Jednemu som rad ze sa mamina rozhodla dat plastove okna takze bude o cosi teplejsie. Chcem si vypratat skrynu miestoktorej dam dake policky a tam naukladam terarka a krabicky a steny este oblepim polystyrenom ale ci to pomoze neviem. No a pravdepodobne budem musiet v izbe asi kurit hlavne pre seb alebo mi uz byva kosa takze sa popri mne zvezu aj vtackare :) A vyhrievanie nad tym som este velmi nerozmyslal ale niekto ma 300 pavukov a nad vyhrievanim sa nezastava. Uvidime co napisu skusenejsi :)

Užívateľov profilový obrázok
Dudo
Moderátor - škorpióny
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 18. Júna 2006, 12:02
Bydlisko: BA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Dudo » 5. Septembra 2007, 07:57

Nazdar,
ja používam na terarka výhrevné káble,lebo je to v mojom prípade najvýhodnejšie.(V mojom okolí je ich poslednú dobu dosť ťažké zohnať,a prave my jeden vypovedal poslušnosť takže ak by ste niekto mali na predaj,tak píšte SS :wink: -mimochodom )

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 5. Septembra 2007, 09:49

Pokial mate v izbe nad 20 stupnov, tak vyhrievanie povazujem za zbytocne.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
thefox
Administrátor stránky
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 13. Februára 2006, 23:50
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa thefox » 5. Septembra 2007, 09:52

Raqua napísal:Pokial mate v izbe nad 20 stupnov, tak vyhrievanie povazujem za zbytocne.
Tak to aby som to začal riešiť, u mňa sa to pohybuje medzi 18,5 a 20 (riadne sa ochladilo a ešte nekúrime)...
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 5. Septembra 2007, 09:54

Pokial to takto bude tyzden - dva, nerobil by som si z toho hlavu. Nemam to sice odskusane so vsetkymi druhmi, ale mozem pozitivne povedat, ze napr. G.rosea, zopar Brachypeliem aj A.metallica v pohode vydrzali pri teplote v rozmedzi 13-18 stupnov niekolko tyzdnov.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 5. Septembra 2007, 09:59

no ja mam na zhruba jedno vecsie tera a asi 10 vecsich krabiciek s pavucikmi tak jednu 25W ziarovku ....., uplne staci ....., v zibe mi kolise teplota medzi vonkajsou teplotou a potom nejaykch 23 stupnov ....., ajked mam celu noc otvorene balkonove dvere ci okno (rad spim pri cerstvom vzducu aj ked je minus 20 ) ..... a pavuky mam usporiadane tak ze ked ich povyhrievam .... tak sa mi tam udrzi teplota 21-23 stupnov ....., no a rano ich vyhrehjem zase .....,
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 5. Septembra 2007, 20:31

Cawko
Máte skúsenosti so zvliekaním pavúkov aj pri teplotách okolo 21-22 stupnou?Lebo mne sa má zvliekat pár krpcov.V lete sa zvliekli v pohode ale to mali aj 27 stupnou.
XXX

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 5. Septembra 2007, 20:33

cau, cez zimné mesiace nevlhčím tak intenzívne ako cez letné, ale otázka bola iná. No ja mám dobré skúsenosti j cez zimu sa skvelo zvliekajú. Stačí udržovať vlhkosť a máš to vybavené :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
leon33
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 7. Apríla 2007, 12:48
Bydlisko: Klenovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa leon33 » 5. Septembra 2007, 20:40

caw,vlhčím pravidelne tak isto ako v lete tak sa dúfam zvlečú.
Dík za odpoveď :) .
XXX

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 5. Septembra 2007, 20:55

leon33 napísal:caw,vlhčím pravidelne tak isto ako v lete tak sa dúfam zvlečú.
Dík za odpoveď :) .
v pohode, rád pomôžem ked viem :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 5. Septembra 2007, 21:49

ja ked vidim (ked vidim ) ze sa ide zvliekat alebo viem ze je pred zvlekom ... zvysim vlhkost a polozim ho nad lampu ..... tam sala trocha tepla .... a ked mam chladno v bite (dost casto v zime ) rovno pod lamou ......

ale ak som nevystihol .... tak nebol problem ... ale iba raz pri parahybane 3/4 ..... trosicka sa jej prilepila stara kutikula na abdomen ..... ale nic strasne ....
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Raqua
skúsený chovateľ
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 4. Októbra 2006, 11:26

Príspevok od užívateľa Raqua » 6. Septembra 2007, 12:03

adi napísal:ja ked vidim (ked vidim ) ze sa ide zvliekat alebo viem ze je pred zvlekom ... zvysim vlhkost a polozim ho nad lampu ..... tam sala trocha tepla .... a ked mam chladno v bite (dost casto v zime ) rovno pod lamou ......

ale ak som nevystihol .... tak nebol problem ... ale iba raz pri parahybane 3/4 ..... trosicka sa jej prilepila stara kutikula na abdomen ..... ale nic strasne ....
Ked ho das pod lampu, tak sposobis pravdepodobne vacsie vyparovanie a to moze sposobit, ze sa Ti voda vypari rychlo a pavuk sa bude zvliekat v suchu.
Este vacsi problem je podla mna to prelozenie. Pavuk si predsa pred zvelkom urobi hniezdo, kde mu to vyhovuje najlepsie a kde ma najvhodnejsie podmienky pre zvliekanie. Takisto ma rad tmu. Ked ho prelozis, tak mu v tom mieste zmenis podmienky teplotne a vlhkostne ale aj svetelne. Jeho vybrate miesto mu uz zrazu nemusi vobec vyhovovat a stavat nove pred zvlekom moze byt problem.
Takze prekladat pavuka pred zvlekom a menit mu zabehane podmienky mi pride absolutne nevhodne.
ROZPREDAJ CHOVU: http://www.lasiodora.sk/index.php?ad_id=657

Nepiste mi sukromnu spravu, ale email.

Užívateľov profilový obrázok
adi
Príspevky: 2001
Dátum registrácie: 12. Novembra 2006, 15:39
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa adi » 6. Septembra 2007, 12:41

asi si ma zle pochopil .....,

ja mu zvysim iba vzdusnu vlhkost ....., nic mu nevyschne .... a neprekladam pavuka ako takeho ale s celou krabickou ... vyssie na policku kde nie je ruseny az tak otrasmi ked manipulujem s ostatnymi .....,

zaial som nemal problem a dufam ze nebudem mat .....,

ale velke sa mi zvliekaju v noci tak to nie vzdy vystihnem ..... ale zas v noci je klud ....
michaladamcak@gmail.com, www.terapresov.freevar.com

Hadat sa na internete je ako zucastnit sa paralympiady - aj ked vyhras - furt si retardovany. :-)


Napísať odpoveď