Skálovky rodu Zelotes

Diskusia hľadom iných pavúkov, slovenské pavúky, wolfspiders, reclusa, čierna vdova, Nephila spp. a iné

Moderátori: Sceptic, bebekexxx

Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:
Skálovky rodu Zelotes

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Septembra 2007, 10:47

Tieto pavúky žijú u nás a možno ste sa s nimi už stretli. Skálovky obľubujú vlhké miesta medzi skalami, v pivnici, ale aj medz hromadou dreva, ked si stavajú svoje pavučinové zámotky v ktorých trávia určitý čas, ktorý sa môže pohybovať medzi 1 dňom až niekoľkými týždňami. V týchto zámotkoch sa rozmnožujú, zvliekajú ale lovia mimo nich. Sú to skutočný lovci. Mal som možnosť pozorovať ako 2 cm adult samička zabila 3x väčšieho križiaka ktorý sa nestihol ani ubrániť. Z viacerych pozorovaní mi došlo, že môžu mať celkom silný jed, ale nemusí to byť pravda. Tieto pavúky majú čierno hnedú farbu, a vo väčšine v nás zbudzujú strah.Kedze ide o naše pavúky majú chelicery ako neaké kliešte, ktorými si chytia korisť a už ju nepustia. Hovoríme tomu, že majú araneomorfné chelicery. Párenie tohto druhu prebieha celkom pokojne pokial nie je samica napárená. Ak je napárená napadne samca a zabije ho. Samičk týchto pavúkov si dokážu udržať spermat samcov aj niekoľko mesiacov a až majú z čoho vytvoriť kokon, (musia mať dostatok potravy) začnú ho stavať. Kokon má tvar akej si splaštenej lentilky, v ktorej sa nachádza od 15-20vajíčok. Po nakladení vajíčok samica chráni svoj kokon, ale na rozdiel od vtáčkarov, prijíma potravu ! Male sa liahnu podla teploty od 4 týždnov až 2 mesiacov, vždy to záleží od teploty a vlhkosti. Ked už je čas samička natrhne kokon a malé pavúčiky vyliezajú von, majú bielo-žltú farbu, a typyckú čierno hnedú farbu získajú až 3. zvlekom. Malé je dosť ťažké krmiť kedže potrebujú veľmi drobnú potravu, takým 3 zv. jednicom môžeme podať už aj komáre. Týmto druhom sa zaoberám už dosť dlho, a mám doma niekoľko chovných samíc a samcov. Rozmnožil som ich niekolko krát, a kedže chovám aj vtáčkrare, mladé skálovky zvyknem vypúštať na určité miesta kde by sa im darilo. Je dosť náročné odchovať ich v zajatí, radšej ich povypúštam do prírody.
aby ste mali lepší prehľad o akom druhu hovorím ponúkam vám niekoľko fotiek z mojej zbierky.

adult samica
Obrázok

1-2 zv. mláda
Obrázok

3 zv. mláda už charakteristicky vyfarbené
Obrázok

3 zv mláda v akcii
Obrázok

kokon s vajíčkami
Obrázok

Veľa šťastia pri chove želá Razor :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
terno
skúsený chovateľ
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 17. Novembra 2006, 07:44
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa terno » 12. Septembra 2007, 11:33

kde si sa docital ze vtackare neprimajup potravu ked strazia kokon?????
facebook: Marek Terno
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Septembra 2007, 11:45

terno napísal:kde si sa docital ze vtackare neprimajup potravu ked strazia kokon?????
v knižke od Volkera von Wirthiho Sklípkani na 40. stane je napísané:
Upozornení: Behem péče o potomstvo nepotrebuje samička prijímat potravu. Tak sory no zle som sformuloval vetu no stane sa aj mne.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 12. Septembra 2007, 13:45

čítal som, že ked samica stráži kokon neprijíma potravu ! no neplatí to pri všetkých druhoch, napr. Stromatopelma calceata vytvorí kokon v tvare splastenej lentilky a bráni ho, môže prijímať potravu, tak isto aj samice rodu Pterinochilus
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 9. Júna 2009, 10:38

Tak niečo nové, aby sme nezanedbali ani Araneomorphae. :wink:
Skálovky po slovensky Skaliarky žijú na vlhších stanovištiach, kde si budujú pavučinové úkryty v ktorých sa zvliekajú a prečkávajú deň. Lovia totiž v noci. Pavučinové úkryty im slúžia len na zvliekanie či prečkanie dňa, nie sú viazané na pavučinu majú lepší zrak a sú to lovce ktoré svoju korisť i do určitej miery naháňajú. Mal som možnosť pozorovať ako dospelá skaliarka ulovila križiaka vo svojom úkryte. Odvtedy ma začal tento rod zaujímať, samice sa dožívajú aj niekoľko rokov, mal som aj nejaké mládatá, ktoré som neskôr vypustil do volnej prírody. Kokon má tvar akejsi sploštenej lentilky a samica ho chráni. Samce sú menšie a často zavýtajú do ludských domovov. (nemusia to byť len samce a ani skaliarky, do obydlí zablúdi všeličo...)

Foto samice s múčnym červom (majú dosť silný jed čo sa ich veľkosti týka) ale isto slabší ako Loxosceles :twisted:
Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

smiguel
skúsený chovateľ
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 20. Januára 2009, 19:48
Bydlisko: Zlin
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa smiguel » 10. Júna 2009, 18:42

To jsi mi udělal moc velkou radost, skálovky(Gnaphosidae) patří mezi moje velké oblíbence. Některé druhy jako např skálovka velká (Gnaphosa lucifuga) patří mezi největší pavouky střední Evropy a je zároveň nejvěším druhem v čeledi. Evolučně patří společně s čeledí šestioček (Dysderidae) mezi nejstarší labidoghnathní pavouky. Potravní specifikace na svińky(Crustacea)
Tak,ať o zde nespí,něco z evoluční teorie této prastaré skupiny-Pavouci rodu Dysdera jsou považováni za obligátní predátory stínek. Stínky jsou známy svou tendencí akumulovat ve svých tělech izotop 15N.
Naskytá se Hypotéza že Pavouci rodu Dysdera v sobě díky své dietě akumulují více izotopu 15N než ostatní predátoři. Je zajímavé, že studovaní jedinci krmení jinou potravou než jsou stinky, rostli mnohem pomaleji. Čekáme na prokázání, zda budou adulti schopní reprodukce. Abych vysvětlil tento výzkum, čeleď Dysderidae a nebohé stinky(Crustacea) náleží mezi nejstarší organismy a zmiňovaný izotop je vlastně obsažen v planetárních organických sloučenin, je to jeden ze stavebních kamenů živé hmoty ze kterých se naše země skládá a taky počáteční potrava prastarých korýšů, do jisté míry se nám otevírá možnost poodhalit vzájemně propojení organismů, potravinový agregát v dobách vziku prvních členovců.
Mimochodem, z potravinového agregátu rodu Dysdera spáchal minulý rok doktorát můj milý kamarád a zaroveň velký milovník pavouků přírodovědec a arachnolog Milan Řezáč

Užívateľov profilový obrázok
Jednasest
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 23. Júna 2009, 19:41
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Jednasest » 15. Júla 2009, 10:06

ahoj, mas este tie skalovky?
Môj web
Hľadám samca Acanthoscurria juruenicola NEMUSI BYT ADULT kupim/vymenim/pol kokona.
Boaedon fuliginosus predaj

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 3. Septembra 2009, 13:10

Bohužial vyssie vyfotena samica mi z nevysvetlitelnych pricin uhynula, ale druha samica ma potesila kokonom, v ktorom boli uz vyliahnute L2 a 1 zv pavuciky, okolo 15 ks. Po otvoreni kokonu sa vsetky pavuciky rozutekali tak som mal co robit aby som ich pozbieral vsetky. Nastastie sa mi to podarilo. O tyzden budem ich budem rozdelovat po jednom. Pridam aj foto kokona, a mladata, ked bude viac casu. Zatial tolko.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Razor
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: 30. Apríla 2007, 15:46
Bydlisko: RS/NR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Razor » 7. Septembra 2009, 17:05

Foto kokona

Obrázok

mlada 1 zv.
Obrázok

To pravitko si nevsimajte :D
Obrázok
Obrázok
Obrázok


Napísať odpoveď